בשבע 126: שירים שאוהבים לצחוק

נורית יובל, שמוכרת להורים בעיקר כמאיירת, יוצאת בספר ילדים חדש, מרענן ויצירתי. ההפתעות בפנים

עפרה לקס , ג' בשבט תשס"ה

נורית לכל השנה/ נורית יובל, 135 עמ´, כריכה קשה הוצאת ידיעות אחרונות.

כשנטלתי לידי את ´נורית לכל השנה´, הספר היה נראה לי מוכר. כדי לפתור את התעלומה ניגשתי לחדר הילדים, ומן המדף הציצו אלי ´הנשיקה שהלכה לאיבוד´ ו´מגדל של קוביות בניתי´, שחוברו בידי דבורה עומר. גם הם עוצבו בפורמט דומה ואוירו בידיה ההומוריסטיות והכישרוניות של נורית יובל.
יובל, שהפעם גם הסיפורים והשירים הם פרי עטה, מוציאה ספר מלא וגדוש לילדי גן חובה ומעלה ומדברת אליהם בגובה העיניים. היא לא מתיילדת, אבל גם בוחרת שלא להטיף מוסר. אפילו לא במסווה.
הסיפורים והשירים מסודרים לפי חודשי השנה ועונותיה, חלקם ראו אור במסגרות אחרות וחלקם רואים אור לראשונה כאן. יובל, שמאחוריה עבר של כתיבה, עריכה, תרגום ואיור של ספרי ילדים, שופעת חיבה של ממש לדור הצעיר וגם לשפה ולתרבות הישראליים, ואלו מציצים מכל דף בספר.

יובל כותבת לקוראיה פתיחה קצרה: "השירים והסיפורים גרים בתוך ספר. גם הם מקשטים את ביתם בתמונות, כותבים את השם על השער ומחכים לאורחים. אורחי הספר הזה הם אתם, הקוראים, ובין הדפים מצפות לכם הפתעות משעשעות..."

והמחברת לא רק מבטיחה, אלא גם מקיימת. מלבד ציוריה הצבעוניים, גיוונה יובל את הספר במקוריות ראויה לציון, ושיבצה בין דפיו שעשועים לילדים, כגון ציור של דמויות רבות, כשהקורא צריך למצוא דמות ספציפית, סיפורי קומיקס וביטויים עבריים מאוירים בנושאים שונים. חלק מן השירים נכתבו בצורה שמחייבת את הקורא לסובב את הספר לכיוונים שונים, משום שהמחברת סידרה את המילים לפי קו האיור.

מן הבחינה הזאת, ´נורית לכל השנה´ הוא ספר בלתי צפוי, המבטיח לקורא הצעיר הרפתקה שתתאים למצב רוחו: שיר, סיפור וגם שעשוע, ותחייב אותו ´לצאת מן השורה´ – שלא כמו בספרים אחרים.
בתוך כל החגיגה הזאת, ידעו ההורים חובבי הדידקטיקה, לא כל השירים מסתיימים במוסר השכל צפוי מראש שמתיישב עם הגיונם של המבוגרים. יובל נותנת דרור לדמיונה לא רק בתחום האיור אלא גם בתוכנן של היצירות, ומן הבחינה הזאת השירים והסיפורים יכולים בהחלט להוסיף לילדים (וגם להוריהם) חשיבה מחודשת, רעננה, בתחומים שונים. בתנאי שהמבוגרים מוכנים לכך.

הסבר לכל הקו השובבי הזה מספקת יובל בהמשך דבריה בפתיחה לקוראים: "בספר הזה אספתי הרבה סיפורים שירים וציורים שהכנתי לכם במשך השנים... עכשיו יש להם בית. ספר מרווח ומקושט. הם יושבים בתוכו בנחת ומספרים על החגים ועל עונות השנה ועל אלף דברים שקורים לילדים לחיות ולמילים שובבות. לצדם הוספתי הפתעות מחייכות, כי יותר מכל אוהבים סיפורי לצחוק. אני מאמינה שכאשר יודעים לצחוק, החיים נעשים גדולים והצרות נעשות קטנות".

ספר מעניין שונה, ומעשיר שיכול ללמד אותנו דבר או שניים על פירושה של המילה ´יצירתיות´.