בשבע 126: הגב של הנאמנים

חבר מרכז הליכוד, אורי פרג', אובד עצות. אחרי שנים של פעילות למען שרון הוא חש נבגד, ולא מצליח להבין מה קרה לראש הממשלה.

תגיות: אורי פרג'
עדי גרסיאל , ג' בשבט תשס"ה

פרג,' מהפעילים הבולטים, מוביל 1,200 חברי מרכז המתנגדים להתנתקות, מקשים על עמרי ושות' ומשמשים כרוח גבית של קבוצת הנאמנים. הוא מתייחס בהבנה לחלוקת הג'ובים (בתנאי שיהיו אמיתיים), ולא מתרגש מכוחו המיתולוגי של חבר המרכז עוזי כהן

במבט ראשון זה נראה כמו אחד ממטות המאבק נגד ההתנתקות: השלטים שתלויים על החלונות עוסקים בעיקר בגוש קטיף ובהתנגדות לממשלה עם העבודה. רק בבחינה מעמיקה יותר מבחינים שמדובר למעשה בבית עסק להפצת דברי דפוס ופליירים, בבעלות אורי פרג'.

בניגוד לדימוי הרווח של חברי מרכז הליכוד שמנסים לתפוס ג'ובים באמצעות הפעילות הפוליטית, אצל פרג' זה עובד הפוך: הוא משקיע מהעסק שלו כדי להשפיע בפוליטיקה. וזה עובד – פרג', פעיל בולט במרכז הליכוד, הוא מנהל 'המטה לאחדות הליכוד' המרכז כ-1200 (מתוך 3000) חברי מרכז בפעולה נגד ההתנתקות. פרג' הוא גם יו"ר מועצת סניף הליכוד בפתח תקוה, אחד הסניפים הגדולים בארץ, המיוצג במרכז על ידי 74 חברים.

לפחות שתי גדות לירקון
לא תמיד היה אורי פרג' במסלול התנגשות עם אריאל שרון. במערכת הבחירות הוא דווקא היה אחד מאנשי המבצעים של ראש הממשלה. "כשאריק היה אמור להגיע, נניח, לחיפה, הייתי לוקח קבוצה של כמה עשרות חברים ודואג לקשט את הדרך בשלטים, בתמונות של שרון ובדגלים. כך עשינו גם במקומות רחוקים, כמו קרית שמונה ואפילו אילת. באותה תקופה הסקרים הראו שהליכוד מקבל רק 26 מנדטים. העבודה בשטח של כל הפעילים, שלא ישנו בלילות בשביל שרון, היא שהביאה ביום הבחירות את 38 המנדטים. אחד מהבחורים שירד בכביש ירושלים-תל אביב כדי לתלות שלט אפילו שילם בחייו כשמשאית פגעה בו".

פרג' מאוכזב מאוד מהתפנית שעשה ראש הממשלה: "הלכנו על אג'נדה של שלום וביטחון, לא התנתקות. אם הייתי מקבל משרון אפילו רמז דק שהוא הולך למהלך כזה, הייתי נשאר בבית. אני רואה ברעיון הזה ניצחון לטרור. הרי לא מקבלים שום דבר בתמורה! אפילו האמריקנים לא הבינו את הרעיון. אני כבר לא רוצה שתי גדות לירדן, ויתרתי על זה, אבל מה ששרון מתכנן יגרום לכך שלא יהיו לנו אפילו שתי גדות לירקון.

"ראש הממשלה טעה והטעה אותי. נכון שהוא דיבר על ויתורים כואבים, אבל כשיש פרטנר בצד השני, ולא במהלך חד-צדדי כשממשיכים ליפול פצמ"רים וקסאמים. זה לא שרון שאני מכיר. לא יודע מה קרה לו. איך אומרים, הבן-אדם התחלק על השכל.

"לפי מה שהוא עושה כעת, בעצם לפני שלושים שנה הוא הטעה אותנו כשדחף להתיישב ביש"ע. הרי היישובים בגב ההר מבטיחים שפתח תקווה תוכל להתקיים בשקט. עכשיו הוא טוען שהוא טעה אז. אני חושש שאת הטעות הוא דווקא עושה היום.

"עם מי הוא רוצה ללכת למהלך הזה – עם אבו-מאזן, שקורא לנו 'האויב הציוני'? הרי גם בשעה שאנחנו יושבים ומדברים, בשדרות התושבים מרגישים כמו ברווזים במטווח. הם לא יודעים מאיפה ייפול עליהם הטיל הבא. לפני כמה חודשים היה שר בממשלה שהציע לחזק להם את הגגות (טומי לפיד קוראים לו). זה פתרון רציני? ואם הם ברחוב בגשם, אז נחזק להם את המטריות? אין גבול לציניות".

לפרג' יש ביקורת גם על 'יהדות התורה' שהחליטה להיכנס לממשלה: "קטונתי מלבקר את השיקולים של הרבנים, אבל זה נראה כאילו כבר מזמן לא מדובר באידיאולוגיה, אפילו לא בכיסאולוגיה. עכשיו זה רק כספולוגיה. אם קונים מפלגה ב-290 מיליון שקלים, למה לא שומעים את התנועות לאיכות השלטון? אז נכון שיש אינטרסים וג'ובים – אני מכיר את זה היטב, הרי אני עוסק בפוליטיקה כבר שנים רבות – אבל אי אפשר לעשות מכירת חיסול ולזרוק אנשים מהבתים שלהם בשביל ה-290 מיליון האלה".

פרג' חושש שהנסיגה לא תיגמר בגוש קטיף ובצפון השומרון: "התהליך הזה הוא כמו משאית דוהרת שאיבדה את הברקסים. הדרך היחידה לעצור אותה היא באמצעות קיר. וכשמשאית נכנסת במהירות לקיר מתרחש פיצוץ".

מכנה משותף עם בולדוזר
אתה מדבר למשל על סרבנות?
"מי שהמציא את הסרבנות הם הטייסים שסירבו להפציץ מחבלים והחיילים שלא הסכימו לשרת ב'שטחים'. שלא יטיפו לנו מוסר. יש לי בת בצבא; אם היא תבוא אלי ותשאל אותי מה לעשות, אומר לה ללכת למפקדת שלה ולהסביר שקשה לה לעשות את המשימה והיא מבקשת לעבור לתפקיד אחר. יש הרבה אנשים, לא רק דתיים, שיתקשו מאוד לבצע פקודה כזו. אני באופן אישי לא יכול לקחת יהודי ולהוציא אותו מהבית שלו".

מה אפשר לעשות כדי למנוע את הפיצוץ?
"יש רק דבר אחת: אני קורא לראש הממשלה ללכת למשאל עם. ברגע שתהיה החלטה, יהיה הרבה יותר קל. אם העם יחליט שצריך לפנות, אני אבכה אך אתמוך בראש הממשלה. אבל אי אפשר ללכת למהלכים כאלה בלי הסכמה רחבה בעם. הרי ראש הממשלה בא עם התכנית למתפקדי הליכוד ולחברי המרכז, קיבל תשובה שלילית ופשוט התעלם מהם. 110 אלף חברי ליכוד אמרו לשרון לא. אנחנו אומרים בסוף תפילת שמונה עשרה: 'עושה שלום במרומיו, הוא יעשה שלום עלינו ועל כל ישראל'. זה מה שאני מבקש: שהשלום יתחיל בתוכנו, בהסכמה בין כל הפלגים".

אתה מאמין שבמשאל כזה אפשר לנצח?
"כששרון הביא את התכנית שלו לאישור מתפקדי הליכוד, הסקרים נתנו לו בהתחלה רוב של 80 אחוזים. בסוף זה נגמר ב-60 אחוזים נגד, ובעיר שלי, פתח תקווה, היו 68 אחוזים מתנגדים. כך שאני מאמין שזה אפשרי. לדעתי לא צריך לכלול במשאל את ערביי ישראל, כי רק יהודים יכולים לקבוע אם לגרש יהודים מבתיהם. מה לעשות, ערבי ישראלי כמו אחמד טיבי דואג לאינטרסים של מוחמד מעזה, לא לאלו של אורי פרג' מפתח תקווה או של יוסי מגוש קטיף".

פרג' לא אוהב את הזלזול שמפגין ראש הממשלה כלפי פעילי מפלגתו. "זה יחזור אליו כמו בומרנג, בדיוק כמו שהסרבנות של השמאל פוגעת בהם עכשיו. אני די פסימי. שרון הוא איש חזק שדורס כל מי שעומד בדרכו. ביקרתי כבר שלוש פעמים בעיר האוהלים בירושלים. בעוד כמה ימים אבוא לשם עם עוד 400 חברי מרכז, אבל אני חושש שזה לא יעזור. שרון אטום לחלוטין".

יש לך הסבר למה הוא עושה את זה?
"אני לא יודע. אולי האי היווני, אולי משהו אחר. אבל ברור שמשהו כאן לא נקי".

התנהלות חשודה בליכוד
פרג', בן 47, יליד פתח תקוה, נשוי לשרה ואב לשלושה. הוריו הגיעו מעיראק בראשית שנות החמישים, נפגשו במעברת עמישב והתחתנו. בצבא שירת פרג' בחיל החימוש ואף זכה לאות החייל המצטיין בשנת 76' מיד הנשיא קציר על שירותו בבסיס תחמושת ברפידים (סיני). לאחר השירות הצבאי נכנס לעסקים ועשה חיל.

הוריו ואחיו הם אנשי ליכוד. הוא הקפיד להצביע למפלגה מיום שקיבל זכות הצבעה ("התחלתי כשהתנועה סומנה באות ח' - חירות, עברנו ל-ח"ל והמשכנו במח"ל"). בפעילות משמעותית בליכוד החל רק לפני כ-14 שנה. פרג': "פנה אלי חבר ושאל אם ארצה להתפקד לליכוד. השבתי בחיוב. עזרתי לו לפקוד עוד אנשים בעזרת הקשרים שיש לי בעיר, וכך נכנסתי לעניינים. אני כבר חבר מרכז בקדנציה שנייה".

'המטה לאחדות הליכוד' מונה כ-1200 חברי מרכז (כ-40 אחוזים מסך כל החברים), ונחשב לאחד מהגושים הדומיננטיים במפלגה. הוא כולל את 'המייסדים', 'מנהיגות יהודית', חברי מרכז מיש"ע ופעילים נוספים מכל רחבי הארץ.

אם אתם כל-כך חזקים, איך הצליחו מועמדיו של ראש הממשלה לנצח בבחירות לתפקידי המפתח?
"בבחירות ליו"ר המרכז זכה עוזי לנדאו ב-1207 קולות וצחי הנגבי קיבל 1450. ביחד מדובר על יותר מ-92 אחוזי הצבעה. כאלה כמויות רק סדאם חוסיין יכול היה להביא לקלפי בתקופות הטובות שלו. עד השעה חמש הצביעו בערך 600 איש. להכניס את האלפיים הנותרים תוך 5 שעות אפשר לעשות רק במערכת מאורגנת עם הסעות וכניסות למחשב. למה לא היו מספיק משקיפים? על 50 קלפיות פיקחו 4 משקיפים. זה נראה לך רציני? הכל עבר בצורה ממוחשבת, בלי גיבוי ידני. והרי אפשר להביא האקרים שיפרצו לאן שרוצים, אפילו לפנטגון, אז זה בעיה לעשות כל מיני שינויים במחשבים של הבחירות לליכוד? והיו עוד דברים: למשל, פתאום התגלו שמונים מעטפות מיותרות".

ובכל זאת הוא מאמין בתנועה: "בסוף יחזור הליכוד האמיתי אל עצמו. פגשתי חבר מרכז ותיק ושאלתי אותו איך הוא תומך במהלך כל-כך מסוכן כמו ההתנתקות. הוא השיב לי: 'עכשיו אני מקבל את מה שאני צריך ועושה תנועה של ספירת כסף, ואחר-כך אני אקנה את זה יותר בזול'. אתה מבין את ההיגיון העקום, הבן אדם פשוט סוחר".

אז שרון ובניו השתלטו על כל מוקדי הכוח בתנועה?
"אני לא רוצה להשמיץ. אומר רק שמאז שעומרי נמצא בתנועה היא לא נראית טוב.
"איך הוא פועל? אתן לך דוגמה: יו"ר מועצה הדתיות מרוויח משכורת המתקרבת ל-20 אלף שקלים לחודש. יש בארץ בסביבות 200 מועצות כאלה. אם אתה מסדר ל-200 איש ג'וב כזה ולכל אחד מהם יש שלושה חברים נאמנים, אתה כבר מחזיק 800 איש במרכז – השתלטת על המנגנון. וזו רק דוגמה קטנה. אפשר להקצות לראש עיר כמה מיליוני שקלים ולדרוש ממנו לסדר ג'ובים לכמה מאנשי שלומנו. ככה זה, כשהמנגנון מושחת אפשר להמציא תפקידים לכל אחד".

איך בולמים את התהליך הזה?
"אנחנו מנסים לפעול באמצעות מוסדות הליכוד, ולדרוש להקשיח את הקריטריונים לקבלת זכות הצבעה. אנשי שרון רצו שכל מי שיתפקד לליכוד יוכל למחרת לבחור. אנחנו תובעים בוועדת החוקה שמיום שמתפקדים לתנועה עד שמקבלים זכות הצבעה יחלפו 13 חודש. הסיבה: צריך לשלם פעמיים. אבל הנקודה אינה רק הכסף, אלא גם פרק הזמן, שמונע התפקדויות פיקטיביות. לליכוד התפקדו 305 אלף איש, עכשיו אנחנו פחות מ-200 אלף. תנועה שמכבדת את עצמה לא יכולה לסבול תחלופה כזו".

בית חרושת לג'ובים
מעל ראשו של פרג' תלויים שני גזרי עיתונים. באחד מצולם חבר המרכז וסגן ראש עיריית רעננה, עוזי כהן, עם כפילו מהתכנית 'ארץ נהדרת', ובשני פרג' וכהן.

מה אתה אומר על עוזי כהן?
(צוחק) "בשתי מילים: ליצן החצר. אני לא רוצה לטעון שאין לו כוח אמיתי, אבל רק כשהוא יתמודד על תפקיד בליכוד נדע אם הוא כל-כך חזק בתנועה. לזכותו ייאמר שהוא לוקח את זה יפה. אם לי היו עושים בתקשורת את מה שעשו לו, לא הייתי מעז להראות את הפרצוף שלי במרכז".

למרכז יש תדמית של בית חרושת לג'ובים, זה נכון?
"זו לא בושה. לי אישית יש עסק משלי, כך שאינני צריך טובות. אבל אם איש ליכוד מתמנה לתפקיד ראש עיר, זה טבעי שהוא יביא איתו כמה אנשים מהתנועה לתפקידי אמון. זה בתנאי שמדובר בג'ובים אמיתיים ולא במשרות סרק. אם ממנים מישהו למנהל בדואר והוא עושה את העבודה כמו שצריך, זה בסדר. אבל אם הוא מקבל רכב ופלאפון ומשרד בזמן שמישהו אחר עושה את העבודה, לזה אני מתנגד.
"אולי לא תאמין, אבל בין חברי המרכז יש גם 200 שכמעט אין להם מה לאכול. יש גם כאלה. תזכור שחברי מרכז לא יכולים להתמודד במכרזים לתפקידים בכירים בשירות המדינה. היות ששליש מהעם הצביע לליכוד, בעצם פוסלים מראש אחד מכל שלושה אנשים לתפקידים בכירים כאלה! בארה"ב, ביום שמתחלף נשיא, עוזבים יותר מעשרת אלפים עובדים את וושינגטון. אז אם כמה ליכודניקים קיבלו ג'וב של 5000 שקל בחודש, מה יש לצעוק? הרי הח"כים של הרב אלישיב קיבלו ג'ובים ב-290 מיליון שקל".

היית מנסה להחליף את שרון במנהיג אחר, נתניהו למשל?
"למרות שאני נחשב לאיש של ביבי – לא הייתי ממליץ לו לעשות את זה. הרי כבר היו דברים מעולם: ביבי, לבנת, כץ, נוה ושלום ניסו לעשות פוטש לשרון, אבל כנראה שאין להם מספיק כוח לזה. שרון פשוט בישל אותם. הם נאחזו באולטימטום של המפד"ל והתקפלו. ביבי ישלם על הזיגזג הזה. מי שנוסע במהירות של 200 קמ"ש ועושה זיגזוג קל עם ההגה גורם להתהפכות".
פרג' קשור לא רק לנתניהו. בין ידידיו בצמרת המפלגה הוא מונה את השרים לימור לבנת, ישראל כץ, סילבן שלום, שאול מופז ועוד.

כמי שמכיר אותם אישית, הם באמת בעד ההתנתקות?
"הם עושים הפוך על הפוך. בנאומים שלהם הם נגד המהלך, ואני מרגיש את זה גם בשיחות פנים אל פנים, אבל בממשלה הם מצביעים בעד. עוזי לנדאו ומיכי רצון הם הצדיקים היחידים בסדום, כנראה. כל השאר מתקרנפים. ביקרתי את השר ישראל כץ. הסתכלתי ואמרתי לעצמי שאולי, אם הייתי במקומו, גם אני לא הייתי מוותר בכזו קלות על הממלכה. מצד שני אני מגיע לגוש קטיף ורואה את החקלאים והחממות והילדים, ושואל את עצמי: מה חשוב יותר, האימפריה של כץ או הילדים של הגוש?"

אז איך כל זה ייגמר?
"אני פסימי: אני חושש בסופו של דבר שרון יוליך אותנו למלחמה. הוא מאמין שההתנתקות תוריד לפלשתינים את המוטיבציה, אבל בפועל הוא יוצר אצלם ציפיות לעוד ויתורים".

קשרים חיוביים
במהלך הראיון נכנס למשרדו של פרג' חבר 'מנהיגות יהודית' מהעיר כדי לומר שלום.
פרג': "אני אחד מחבריו הטובים של מיכאל פואה מ'מנהיגות יהודית'. אנחנו עוזרים זה לזה. אני מעריך את היושר שלהם. מי שסוגר איתם על איזה מהלך יכול להיות בטוח שהדברים יבוצעו. מילה שלהם זו מילה. יש להם אמנם רק כ-130 חברים במרכז, אבל הם חיילים נאמנים. למי שמנסה להוקיע אותם אני אומר: תעזבו, הם כבר בפנים, חבל על המחלוקת. הם אנשים הגונים".

כשפרג' נשאל אם הוא שואף להיות ח"כ, הוא עונה תשובה בנוסח שמעון פרס, אם כי מפיו היא נשמעת משום מה יותר כנה: "לא נראה לי. אפילו ליו"ר הסניף בפתח תקווה לא הצעתי את עצמי, החברים לחצו. אם יבקשו ממני לרוץ לכנסת אעשה זאת, אך זו לא משאת נפשי".

כמה זמן אתה מקדיש לפעילות בתנועה?
"בחודשים האחרונים הילדים שלי ראו אותי רק בשבת. חרשתי את הארץ לאורכה ולרוחבה. תיכנס לכל סניף במדינה ותשאל עלי. מי שלא מכיר את אורי פרג' צריך להתפטר מהליכוד. אתמול היו כאן 50 חברי מרכז ממקומות כמו אשקלון, טבריה, תל אביב, לוד ועוד. אנחנו משקיעים לא מעט, אבל יש תוצאות".

כפעיל שטח, יש לפרג' טענות כלפי הנהלים הקשוחים מדי, לטעמו, של 'הפעלת הקשרים' שלו:
"פנה אלי אדם חולה סרטן שזקוק לתרופה מיוחדת שלא נמצאת בסל הבריאות. כל כדור עולה 250 דולר, והוא צריך סדרה של 120 כדורים. מדובר ב-30 אלף דולר. האיש הזה צועק לך שתציל אותו. פניתי לשר הבריאות כדי שיעזור, אבל היועץ המשפטי לממשלה אוסר לדבר עם שרים על דברים כאלה. השר מיד מפנה אותי ליועץ המשפטי של המשרד שלו. למה זה צריך להיות ככה? אני הרי לא עושה טובה אישית לעצמי. בסוף לא הצלחתי לסדר לו. המקסימום שעשינו היה לבקש מחבר שנסע במקרה לשוויץ, שם מיוצרת התרופה, להביא 30 כדורים. את הכסף גייסנו מתרומות. היית צריך לראות את השמחה של המשפחה. אני לא מבין למה מקשים עלי לעזור. אני בסך הכל מתקן עיוות, שאולי השר לא מודע אליו בכלל.

"היה גם מקרה אחר: הגיע אלי בחור שנפל מהשייטת ורצה לעבור לפלס"ר של דובדבן. אסור לי לפנות לשר כדי שיטפל בזה. אז מה ההיגיון? במקום שהחייל יהיה ג'ובניק, לא עדיף שהוא ישובץ ביחידה מובחרת אחרת?"

ומה יעשה מי שאין לו קשרים?
"זו לא בעיה: יש 3000 חברי מרכז – 3000 אורי פרג', וכל אחד יכול להגיע אליהם. ואם זה לא מספיק, אולי נגדיל את המספר ל-6000. אני בסך הכל מנסה לעזור לאנשים".