בשבע 127: יש מוצ"ש

גם צילום בלתי מקצועי לא הצליח להקהות את העוצמות של הרבי המרקד בהופעה חיה. קלטת עם נשמה

אמציה האיתן , י' בשבט תשס"ה

לפני שאתם מתחילים לקרוא, אני מבקש התחייבות שלא תספרו לקובי סלע על מה כתבתי הפעם. החלק של המוסיקה במדור זה מגיע בדרך כלל מעטו המושחז של קובי. הפעם אחרוג קצת מהסטנדרט, אבל יש לי סיבה טובה.
הדיסק החדש שמגיש לנו דוד הולשטיין ('נועם הפקות') מכיל בתוכו שירים של 'הרבי המזמר', אבל הפעם בסרט וידאו. זה קצת שונה מההפקות הרגילות המוצגות במדור זה, כיוון שאין פה עלילה, אין שחקנים, והתסריט אפילו לא מפתיע. אבל יש פה נשמה, ובמנות גדושות.

ודאי קרה לכם פעם שפתחתם את הבוידעם וגיליתם בתוך ערמות האבק פריט ישן וחביב, המעורר בכם זיכרונות מתוקים. נדמה לי שהמוני בית ישראל עוברים את החוויה הזו בתחילת חודש ניסן, אי שם לפני בדיקת החמץ.

הרגשה דומה חוויתי כאשר צפיתי בסרט 'מוצ"ש נחמו' עם הרב שלמה קרליבך. שנים לאחר פטירתו, מישהו גילה את הצילומים של אותה הופעה בבית כנסת הגדול בירושלים, והתוצאה היא חוויה תרבותית ייחודית.
לא תאמינו, אבל דווקא הצילום הלא מקצועי, עם תמונה שאינה מלוטשת וזוויות שאינן מהוקצעות, תורמים להרגשה החמימה ולאווירת הנוסטלגיה. תקראו לי רגשן, אבל ממש התפלאתי איך אותם דברים שתמיד מפריעים לחוויית הצפייה שלי הפכו לחלק בלתי נפרד מה'נשמה' שעוברת דרך שירתו של הרב קרליבך.

נדמה שאין זה נכון להרחיב במדור זה על שיריו של ר' שלוימה, או על התופעה המתרחבת והולכת של מניינים בנוסח קרליבך, חקיינים – מוצלחים יותר או פחות – ואפילו דף פרשת השבוע ברוח דבריו. אתייחס רק לדברים הבולטים בצפייה בסרט עצמו.
הרב קרליבך מופיע כאן מבוגר יחסית, אך העוצמה שנושבת ממנו אינה קשורה דווקא לתנועות קופצניות או תזזית נעורים, אלא לאהבת ישראל שבוערת ממנו, למבט החם בעיניו וליכולת שלו להתחבר אל הקהל באשר הוא.

לא יעלה על הדעת להעביר הופעה של קרליבך מבלי סיבוב ריקודים אחד או שנים (ספונטני), ואפילו במעגל הרוקדים ניתן להבחין במגוון הרחב של אוהדי השירה: בחורים חרדים עם מזרוחניקים, וגם תימני בתלבושת מסורתית.

העורך כנראה הרגיש שזה קצת ריק להראות את הופעתו של הרב קרליבך מבלי תוספת מודרנית מושכת, ולכן הכניס כתוביות צבעוניות של משפטי מפתח מתוך הופעותיו ושיחותיו של הרב קרליבך. לטעמי אין בכך שום צורך. הרב קרליבך מחזיק היטב את הצופה הממוצע מבלי להזדקק לעזרים מלאכותיים, והכתוביות הצבעוניות ועמוסות האפקטים אף פגעו קצת ברצף של הצפייה. שמחתי כשלאחר שלושה שירים נעלמו הכתוביות ויכולנו לקבל את הרבי המזמר בצורה נקייה וטבעית.
בקיצור: לכל אוהבי הז'אנר, וגם לאלה שלא – 'מוצ"ש נחמו' עם הרב קרליבך יעביר אתכם לכמה דקות לאווירה אחרת, רגועה יותר ומלאה בנשמה יהודית.
לדיווח על סרטים חדשים הראויים להיכנס למדור, או סתם הערות מחכימות:
amatsya@zahav.net.il