בשבע 128: זכור לא ותשכח

את סדר הספרים בתנ"ך לא תשכחו אחרי הדיסק של הרב לוי סודרי, למרות ההתאמה החלשה לעתים בין המילים והמנגינה

קובי סלע , ט"ז בשבט תשס"ה

לפני כמה שבועות שודרה ב'חדשות 10' כתבה הזויה-משהו על קליפים בסגנון הפסטיגל שנלמדים בבתי ספר. מדובר אמנם רק בניסוי בבית ספר מסוים, אבל באותו רגע תהיתי ביני לבין רעייתי אם אפשר לעשות את אותו דבר בלי הנלעגות. התשובה, אגב, שאפשר.
טוב אז הנה ההסבר:
ילדים מתקשים לזכור פרטים רבים במקביל (בינינו, גם לא מעט מבוגרים). כדי להקל עליהם לזכור, אפשר ליצור רצף מוזיקאלי, כדי שהפרטים יוצמדו בזיכרון הפנימי שלהם למוסיקה, שהיא באופן טבעי קליטה יותר. מה שעשה היזם מהקליפים הוא לאסוף כמה זמרים ו/או סלבריטאים, לכתוב עבורם לחן שיהיה מספיק קליט ולתת לו לשיר את לוח הכפל, כל כפולה והשיר שלה. בהמשך הובא גם כוריאוגרף כדי להקפיץ את הרקדנים, ועורך וידאו בישל זאת לכדי קליפים. הלחן היה הצד החזק של המיזם, כי התמליל, אפעס, לא נחשב ליצירה גדולה.

והנה, עוד לא הספיקה המהדורה ההיא להימחק ממכשיר הוידיאו, ובתיבת הדואר של המדור נוחתים שני דיסקים חדשים של הרב לוי סודרי מבית שמש. סודרי משמש כמורה ללשון, ספרות ותנ"ך בישיבת שעלי תורה המקומית.

הדיסק הראשון כולל שירים שבהם כל האינפורמציה האפשרית בתנ"ך: שמותיהם של חמישה חומשי תורה, כל ספרי הנביאים, תרי עשר, פרשיות השבוע, עשרים הדורות מאדם הראשון ועד אברהם, שמות האבות והשבטים, הכוהנים, שושלת יהודה, מלכי יהודה וישראל. למעשה, חוץ מאריאל שרון, שכבר אינו קשור כנראה, כל מי שקשור לתנ"ך מופיע בשירים.

הקשבתי לו, חמש פעמים ליתר דיוק. נכון שזה חודר גם לתאי המוח המתים, וגם לאלה שאפורים מאוד, ואי אפשר לשכוח את סדר הדברים, אבל...
אבל המילים והמנגינה לא יושבים מספיק טוב. למרות העבודה המשובחת שעשה טוביה רוזנפלד, שמנגן ומנסה להתאים את המוסיקה למילים, התוצאה לעתים מאולצת מאוד. ככלל, ככל שיש יותר פריטים בשיר, המנגינה מאבדת קשר עם הטקסט. בשירים הראשונים 'תורה' ו'נביאים' זה עובד בסדר, אך בהמשך כאמור המילים מתפקששות, וזה חבל, כי זה מה שיזכור העולל בבואו למקם את 'עשרים הדורות בין אדם לאברהם אבינו' במוחו הצעיר.

הרעיון חמוד וחשוב, אין אפס. יכול להיות שאת הביצוע צריך לשפצר לקראת הדיסקים הבאים. בדיסק השלישי בתחום התושב"ע, שמיועד לגילאים בוגרים יותר, צריך לדעתי לעבוד למוסיקה בת זמננו, יותר מודרנית ופחות 'חיידערית'.

עוד משהו שראוי לחשוב עליו: שילוב מנגינות של שירים שמתחברים גם בנושא שלהם. שיר 10, במנגינה של 'עושה שלום במרומיו', מדבר על השופטים, שיר 4, במנגינה של 'אלה חמדה לבי' מדבר על תרי עשר, ושיר 12, במנגינת 'אנעים זמירות' מתייחסת למלכי יהודה. הצלחה נרשמה בשיר האבות והשבטים ('עוד אבינו חי'), הכוהנים הגדולים ('מה נהדר מראה כהן גדול') וכמובן חמשת החומשים ('תורת ה' תמימה').

לסיכום: רעיון מעולה, ביצוע נחמד, וזה בסדר גמור לשפר עוד בהמשך.
כמעט שמונה שלבים בסולם יעקב.

פינת משבית השמחה:
אז מה הדבר הבא? מה דעתכם להלחין לי את מספר ת.ז. ותאריך היומולדת של רעייתי? את רצף המספרים של כרטיסי האשראי?
או אולי משהו שימושי יותר, כמו זמני הדלקת נרות או פרק ל"ב בתניא?

הערות בונות והצעות הורסות אפשר להפנות אל: kobi@a7.org