בשבע 128: חיילי המכינות, התעוררו

בוגרי המכינות ה'ממלכתיים' והקצינים חובשי הכיפות הפכו לכלי, שיוצב בראש החץ של פירוק יחידות ההסדר, יישום הגירוש והדעיכה המוסרית של צה"ל

הרב גד בן זמרה , ט"ז בשבט תשס"ה

לפתע, כאילו במקרה, מונחתת עוד מכה על הציונות הדתית: פירוק יחידות ההסדר בצה"ל. רק העיוורים, התמימים וסהרורי הממלכתיות אינם מבינים את ההקשר: מתקפה כוללת על כל מפעלי הציונות הדתית. את המתקפה מובילה חבורת שרון, ומניעיה נחשפו בדבריו של צבי הנדל (שלא הוכחשו!!!): "עומק העקירה כעומק החקירה". כדי להתחמק ממשפט ומכלא, הם מובילים את המדינה להרס וחורבן.

שרון ואנשיו זקוקים לסיוע לביצוע זממם, וכזה נמצא להם בשפע: מפלגות השמאל, הערבים, מושחתי הליכוד, התקשורת, המשטרה, הפרקליטות, אילי ההון והשלטון וכו' – כולם משתתפים בתאווה גלויה בריקוד על דם ההתיישבות והיהדות. אך בכל אלו אין די. כידוע, לשקר אין חיים משלו; הוא זקוק לאחיזה כלשהי באמת, ומממנה הוא מקבל את קיומו. נדמה לי שאת האחיזה הזאת מצאו מובילי החורבן במכינות התורניות הקדם-צבאיות.

אין ספק שתלמידי המכינות נמנים עם טובי בני הנוער ומתגייסים למיטב היחידות; אך בנאמנותם המלאה למדינה ולצבא הם יצרו תופעה של 'דתי מוטמע'. הפרופיל הרפואי של בוגריהן גבוה, אך הפרופיל הדתי שלהם כמעט אינו מורגש. מתוך רצון להשתלב ולא להתעמת, מתוך מה שנראה להם כנאמנות מוחלטת למדינה ולצבא – הם הגיעו לצבא ונטמעו בו, כמעט ללא חשיבה ערכית עצמאית, ללא כל הגבלה או הסתייגות. בוגרי המכינות הדתיות נסחפים עם הזרם, מוכנים למלא כל פקודה – כולל הרס יישובים, הכאת מתיישבים והחרבת בתי כנסת. אין להם כל דרישות דתיות, הם אינם שואפים לשנות או לתקן את הצבא, אלא מתכופפים ומשתלבים בהידרדרות, ועוד מגבים אותה בהצהרות 'ממלכתיות'.

הצבא הצליח לכופף את בוגרי המכינות, מיטב הצעירים הדתיים, לתוך מסגרותיו וערכיו, ובאמצעותם מתמוטט עמוד השדרה הערכי המרכזי של הציונות הדתית. אחרת, כיצד אפשר להבין את העובדה שבאופן אבסורדי, ככל שרבו הקצינים הדתיים בוגרי המכינות בצה"ל, וככל שעלתה דרגתם, הצבא הפך לצבא יהודי פחות ומוסרי פחות? מדוע שילוב הבנות ביחידות התגבר עד לרמה של גילוי עריות ממש? מדוע שמירת השבת הלכה נעלמה? ומדוע ההכנות לגירוש מתגברות – והכל בהכשר ראשי המכינות ורבניהם?
המפתיע בתהליך הזה הוא עמדתם של רבני וראשי המכינות. בעבר הם נמנו עם השורה הראשונה של תלמידי הרצי"ה קוק, שהיה מופת לעמדה אמיצה וגאה בכל הנושאים הקשורים לקיום תורה ומצוות ויישוב ארץ ישראל; אך נראה שמתוך קידוש ערך המדינה והנאמנות לצבא הם קרסו לחלוטין בפני מעצבי הערכים החדשים בצה"ל ההולך ומתחלן, והופך למכונת הרס וגירוש?

השלב החדש בתכנית הצבאית הוא חיסול יחידות ההסדר. ראשי הצבא נוכחו שלעומת בוגרי המכינות המשתלבים, לבחורי ההסדר יש דרישות דתיות ועקרונות שעליהם הם אינם מתפשרים. ביטול ההסדר הפך לשאלה של זמן. הדברים נאמרו במפורש על-ידי ראש אכ"א, אלעזר שטרן, בערוץ 7 בט"ו בשבט. כדי להצדיק את החלטתו הוא הביא לדוגמה את יוצאי המכינות: מדוע לבחורי ההסדר מגיעים כשרות ומניין וליוצאי המכינות לא?

בעבר היינו גאים בדתיים המתקדמים לתפקידי קצונה ולדרגות בכירות; כעת התופעה מתבררת: הצבא מקדם קצינים דתיים, בתנאי שהם משרתים את הקו הפוליטי החדש ומהווים כלי במזימת ההרס: אלוף פיקוד המרכז החדש, יאיר נווה, המיועד לבצע את חורבן צפון השומרון והמאחזים (ואולי אף יותר), לא נבחר בזכות סגולותיו הגדולות כאלוף פיקוד העורף אלא בזכות הכיפה שלראשו. אלעזר שטרן קודם לתפקיד ראש אכ"א כדי לחסל את ישיבות ההסדר. בוגר 'נתיב מאיר' גרשון הכהן יפקד על הגירוש (ללא כיפה), והפצ"ר הדתי מנחם פינקלשטיין ישפוט את אלו שיסרבו להשתתף בגירוש. מג"ד דתי בגבעתי נבחר לתמוך בראש הממשלה בשגיונותיו, וישנן עוד דוגמות למכביר. השמאל יכול לחכך ידיו בהנאה: הדתיים עושים את מלאכתו בכל הלהט והאמונה, בריקוד עם הדגל...

דווקא ראשי המכינות יכולים כעת לעמוד ולחלץ את מפעלם רב החשיבות ממצב זה, אם יובילו את המאבק נגד חיסול יחידות ההסדר ואת הדרישה להוציא את צה"ל מתכנית ההתנתקות. רק כך יחזירו לתלמידיהם ולציבור שממנו יצאו את עצמאותם הרוחנית ועצמתם הדתית, וישיבו לצה"ל ולמדינת ישראל חלק מזהותם האמיתית.

טיזר: הצבא הצליח לכופף את בוגרי המכינות, מיטב הצעירים הדתיים, לתוך מסגרותיו וערכיו, ובאמצעותם מתמוטט עמוד השדרה הערכי המרכזי של הציונות הדתית. אחרת, כיצד אפשר להבין את העובדה שבאופן אבסורדי, ככל שרבו הקצינים הדתיים בוגרי המכינות בצה"ל, וככל שעלתה דרגתם, הצבא הפך לצבא יהודי פחות ומוסרי פחות?