בשבע 134: אומרים כן לקן!

קן ברג'ס, מוסיקאי עםך רקורד מרשים בבריטניה וגר צדק זה כמה שנים, יוצא בדיסק חסידי ומעולה באנגלית. עם ההפקה של MBD התוצאה מענגת

קובי סלע , כ"ח באדר תשס"ה

ליידיס אנד ג'נטלמנס, המדור הבא מיועד לדוברי האנגלית. גם מי שלא ממש מדבר אנגלית, אבל מבין את השפה, יתענג. קן ברג'ס, או בשמו היהודי אברהם בר, מוציא לחנויות את אלבומו השלישי, ויש התרגשות באוויר.

כמה מילים על האיש, ברשותכם: בר הוא גר צדק כבר כמה שנים, ומפיק מוזיקלי של להקות נחשבות בבריטניה. הוא כתב פסי קול לסרטים שאין סיכוי שפספסתם, וזכה בכמה פרסי גראנד פרי על הפקות באנגליה.

לאחר שהתגייר (תלאות הגיור שוות כתבה בפני עצמן) התחבר לכמה מוסיקאים ישראליים, אבל בהד ארצי אמרו לו משהו כמו "עזוב אותך מכיפה". ברג'ס, שומר מצוות, לא רצה לעזוב. הם הפסידו מפיק מוצלח, אבל המוסיקה היהודית חסידית זכתה בכישרון מוחלט. על הכישרון הזה אנחנו מדברים הפעם.
ברג'ס, תמלילן ומוזיקאי, נחשב ליוקרתי שבין הכותבים. הקשר המשפחתי כמעט של ברג'ס עם מרדכי בן דוד (הם קוראים אחד לשני "אחי") גרם ל-MBD ליטול את משימת ההפקה של האלבום על עצמו. תכל'ס, יצא להם משהו שמזכיר מאוד את המוסיקה של פיל קולינס. אהבתי כמעט את כל הרצועות. נאלצתי לקפוץ לברליץ כדי לחזק את האנגלית, אך המאמץ התברר כשווה.
המוסיקה פשוט מצוינת, הגיטרות, הפסנתר והסקסופון משווים לאלבום ניחוח יוקרתי ולא דומה לאיך שהמוסיקה החסידית נשמעת בדרך כלל. וכן, יש געגוע לאייטיז.
הרצועה הראשונה, 'מלך העולם', אינה לקוחה מהאלבום של שלמה ארצי. היא להיט בטוח באנגלית, שמבוצע בדואט של ברג'ס עם מנחם טוקר. אחת-עשרה מילים בעברית בשיר הופכים אותו לקופרודוקציה של שני עולמות מוזיקליים, התוצאה משובחת ומעניינת. מבחינתי, טוקר בדרך ל'דבר הבא2'.

הרצועה השנייה, תפילה לשלום בביצוע בלבדי של ברג'ס, היא שיר פיגועים קלאסי. מילות השיר הן תחינה לבורא העולם שיגן על עמו ויחסוך ממנו צרות וטרור. באופן אישי, הייתי מוסיף בית אחד שיבקש מהבורא להגן עלינו גם מהמנהיגים שלנו. למה לא?
בשלישית, MBD ב'גשר של קדושה', מחבר את השירה המקצועית של הזמר עם יכולות ההלחנה של המפיק. MBD מצליח להגביה את השיר לכיוונים אחרים באמצעות משחק בגוני הקול שלו. ככלל, כששרים באנגלית מרגישים האומנים חופשיות יצירתית בהגשת המוצר לאוזן.

הרצועות הבאות הן דואטים עם דודי הרץ ויידל ורדיגר (שהאנגלית שגורה בפיהם). ברצועה 7, 'Believe', שר מישהו שלא שמעתי עליו מעולם – איצי קליינפלד. יש לו צליל שמבטיח עתיד, אהבתי.
רצועה 10, ששרה מקהלת 'ניצוצות' בשיר 'ונזכה', עשויה בדיוק כמו שמוסיקה צריכה להישמע. גם הליהוק בסדר, אם כי מסירת השיר לקפטן וגולד היתה הופכת את זה לתענוג צרוף.
הכי טוב לקחת יום טיול בצפון ביום חורפי במיוחד עם הדיסק הזה באוטו ולהתמוגג (ואפשר לקחת גם לצימר).
לסיכום, nine and a half rungs on Jacob's ladder (ובעברית: תשעה וחצי שלבים בסולם יעקב).

פינת משבית השמחה:
עכשיו כבר ברור שנדלקתי על האלבום הזה. אבל אחרי כל השנים האלה בארץ ישראל ובעם ישראל, אני מאחל לברג'ס להעיז ולשיר ולו רק שיר אחד מהמקורות – בשפת הקודש.
אנחנו המאזינים נעמוד במבטא בריטי כבד, הלא כן, Ken?
מחאות נמרצות רק ב:kobi@a7.org