בשבע 135: מכתבים למערכת

, כ"א בחשון תשמ"ח

הפרטנר המכחיש
מנהיגים מכל העולם הגיעו לטקס המרשים של חנוכת מוזיאון השואה החדש ביד ושם. ומי לא הגיע? הפרטנר שלנו, אבו מאזן, מכחיש שואה עם קבלות אקדמיות.
חסד עשה איתנו הברנש שסידר לעצמו התחייבות קודמת וחסך ביזיון גדול לעצמו, אבל בעיקר לנו.
דוד לוין, תל אביב

להפיל אותו

ראש הממשלה קרא לחברי הכנסת של הליכוד להצביע כאיש אחד בעד התקציב והסביר שאלה שיצביעו נגד עלולים להפיל את ממשלת הליכוד.
'המורדים', הנאמנים לארץ ישראל ולמצע הליכוד, לא צריכים להתרגש, גם אם יגרמו בהצבעתם שממשלת ליכוד השמאל או ממשלת הליכוד השמאלית, שמיישמת את מדיניות השמאל תיפול.
זה דווקא נשמע מובן והגיוני.
אריה בן אהרון, יהוד

י ש להם דרישות

.במשך שנים הצהירה ממשלת שרון כי הצעד הראשון שיש לבצע הוא פירוק תשתיות הטרור. אולם, הדבר הראשון המתבצע הוא דווקא הנסיגה מהערים הפלשתיניות, ואילו ארגוני טרור כמו החמאס ואפילו 'גדודי אל-אקצע' של הפתח – מתחמשים ומתחזקים.
כל הדרישות הישראליות מתמסמסות וקבלת דרישות הפלשתינים הופכת לשגרה. המנהיגות הפלשתינית שיזמה את הטרור דורשת נסיגה משטחים נרחבים מסביב לערים ואת ביטול המחסומים הנחוצים למניעת מעבר מחבלים.
היכן בעולם נשמע כי מי שמקבל לידיו שטחים עוד מציג דרישות ותנאים?
רק כאן הדבר אפשרי, כי הפלשתינים יודעים שמולם עומדת ממשלה אובדת.

שמואל פישר, פתח תקוה

הכללה שובניסטית
(בעקבות 'בשבע עיניים', גיליון 134)
בטור, שהמידה הבולטת בו היא עין רעה, יוצא דברו של גיל רונן על כל הנשים באשר הן. עצם המחשבה כי ניתן להכליל בביקורת אחת כל אישה באשר היא אישה, הינה יותר מתמוהה. מרבית טענותיו של רונן חסרות שחר ומנותקות הקשר. אך יותר מכל מקוממת כפיות הטובה ואי הכרת הטוב הניבטת מכל שורה בטורו של רונן. אוי לו ליילוד אישה שכך כתב.

אביעד בקשי
בית-אל

אפליה בששון
בגליל, בנגב וביש"ע הקימו הערבים עשרות אלפי בתים בלתי חוקיים. אבל אין שום מהומה, אין סערה, הכל שקט. מדוע? כי זו הארץ שלהם.
אבל כשיהודים מעבירים כמה מאות קרוואנים ביש"ע, כל הארץ גועשת. מדוע? כי לנו אסור.
המסקנה: בישראל טוב להיות ערבי – לא יהודי.
חנוך ובר, נתניה

מצפון אמריקני
במלחמת העולם השנייה היה הצבא האמריקני נבון מספיק כדי לתפוש את משמעות המצפון בצבא של משטר דמוקרטי. פציפיסטים אמיתיים התקבלו כלגיטימיים וניתנו להם תפקידים אחרים, כגון חובשים.
כעת עומד צה"ל לדרוס את המצפון. הוא דורש ציות מלא לפקודה לגרש אחים, למרות הבעיה המצפונית של המוני חיילים, קצינים ושוטרים. 'צייתו לפקודה או תפסידו את פרנסתכם, קידומכם או שתיאסרו' – זהו המסר של פיקוד הצבא.

צריך להבין: המצפון הוא המקור הערכי של ההומניזם. פגיעה בו, רמיסתו בכוחניות, הם מכה לא רק לסרבנים, אלא לעמוד השדרה של החברה החופשית.
אם מפקדי צה"ל אינם מבינים זאת, הם לא ראויים להיות בתפקידם.
פרופ' ג'רלד פרמן, אופקים

רק בישראל

לאחר הפרעות בשנים 1936-39, ביקשו הבריטים ששלטו אז בארץ, לפייס את הפורעים. וחיברו מסמך של גזירות נגד היישוב היהודי דאז, בשם 'הספר הלבן'.
מלבד הגבלת העלייה לארץ, נאסרה גם קניית קרקעות מהערבים, והקמת יישובים על אותן קרקעות. אך אנו מצאנו דרכים שונות ומשונות להתגבר על אותן גזירות. אחד המבצעים המפוארים היה עלייתן של 11 נקודות התיישבות, במוצאי יום כיפורים.
הבריטים העזו לפנות אותם ישובים, למרות שבקלות יכלו לעשות זאת.
ודווקא אצלנו, ממשלה יהודית מבקשת לפנות עשרות יישובים, על מנת לפייס את האמריקנים, את הערבים ואת העולם כולו, ולהוכיח שאנו אכן מדינת חוק, כביכול.

משה בודק, חיפה


צימוקים לשבת

1. דו"ח המאחזים.
קול שרון וקול ששון. הא בהא, טליה.

2. משלוח מים מינרלים לליל הסדר לישראלים ברומניה.
העיקר שיקפידו על מים שלנו.

משה טאו, רחובות