בשבע 137: חיסול אקדמי ממוקד

ד"ר דוד בוקעי, מזרחן בעל שם מאוניברסיטת חיפה, נקלע ללא ידיעתו אל סחרחורת תקשורתית. הכל החל בסטודנט ערבי חצוף וחד לשון, שלא טרח להגיע לשיעורים הראשונים , מה שלא הפריע לו להאשים את בוקעי בהסתה וגזענות.

חגית רוטנברג , כ"א בחשון תשמ"ח

גם סגן היועץ המשפטי לממשלה לא התאמץ יותר מדי – הספיקה לו כתבה בעיתון כדי לפתוח בחקירה נגד בוקעי

המורים שביניכם ודאי ראו בחלומותיהם השחורים את הסיטואציה הבאה: תלמיד שנעדר שלושה שיעורים ברצף נכנס בוקר אחד לשיעור ומתחיל להתקיף אותך מילולית. כדי להימנע מעימות אתה מנסה ללכת לקראתו, ומאפשר לו להמשיך לשבת בכיתה בתנאי שישפר את הגישה. לרוע המזל, המצב רק מחמיר – התלמיד ממשיך להיכנס לשיעור, אך הקללות והנאצות שהוא מטיח בך מחריפות. כעבור כמה שבועות אתה מגלה שאחרי כל החרפות שספגת ממנו, הוא גם הוציא את דיבתך בכל כלי התקשורת, ולקינוח – היועץ המשפטי לממשלה מתכוון לפתוח נגדך תיק בנושא.

במדינת ישראל הדמוקרטית במהדורת 2005, הסיפור הזה איננו צ'יזבט שממציאים מורים סביב למדורה, אלא התמודדות מציאותית שמולה עומד המזרחן ד"ר דוד בוקעי במהלך החודשים האחרונים.

דיווח מסולף ומניפולטיבי
בוקעי מרצה כבר 20 שנה באוניברסיטת חיפה, והוא מעיד כי מעולם לא נתקל במקרה מעין זה. הקורסים שאותם הוא מעביר עוסקים בסוגיות אקטואליות הנוגעות למזרח התיכון, ולומדים בהם גם סטודנטים ערבים. בוקעי התחיל את הסמסטר הראשון בקורס 'המערכת הבין ערבית וסוגיית פלסטין', והכל זרם על מי מנוחות עד השיעור הרביעי.

"פתאום הופיע סטודנט ערבי, שהחל להתריס כנגדי: 'איך אתה יודע?' וכדומה, בנוגע לאמירות שלי", מספר בוקעי. "לקחתי אותו לשיחה שקטה בהפסקה, ואמרתי לו: 'מבחינת נוכחות הפסדת את הקורס, אך אני מוכן ללכת לקראתך. תוכל להמשיך בקורס, על תנאי: מעשיך יקרבוך ומעשיך ירחקוך'". הבנתי כבר אז מה הכיוון שלו, אך חשבתי שאצליח לאלף אותו. בדיעבד אני מודה בכישלון מוחלט בעניין".
הסטודנט, פאדי אבו יונס, תושב סכנין ויו"ר התאחדות הסטודנטים הערבים בישראל, רק החמיר את התנהגותו: בשיעורים הבאים כינה את בוקעי 'גזען' ו'נאצי' וצעק עליו ללא הרף. לאור המצב כתב בוקעי לדיקן הסטודנטים כי מבחינתו אבו יונס מפסיק להיות סטודנט, והוא דורש להעמידו לדין משמעתי על העלבת עובד אוניברסיטה, הפרעה ללימוד ועוד.

אבל אבו יונס לא נרתע: בשיעור האחרון של הסמסטר התפרץ על בוקעי: "אתה הגשת נגדי בקשה? אני אראה לך!" הצהיר. והאיום לא איחר להתממש: בסיום הסמסטר נתקל בוקעי בידיעה במקומון החיפאי 'כל בו'. הידיעה, שעליה חתום שושן מנולה, הוכתרה בכותרת "סטודנטים בחוג למדעי המדינה דורשים להדיח את ד"ר דוד בוקעי: 'הוא גזען'".

לא מפליא היה לגלות שאותם "סטודנטים" הם אבו יונס עצמו, שאומר על בוקעי בכתבה: "הוא מדבר כל הזמן בשפה של דם ואש נגד העם הפלשתיני ומנהיגיו. הוא משתמש במילים אלימות". סטודנטית ערביה נוספת אומרת בכתבה כי בוקעי קבע שמוחמד הוא הטרוריסט הראשון בעולם. "זו ידיעה מטורפת ומסולפת, דברים בלתי נסבלים. כל הציטוטים מעוותים בלי יוצא מן הכלל", אומר בוקעי ל'בשבע'. "בצהרי אותו יום התקשרו אלי סטודנטים זועמים על פרסום הכתבה, ודרשו לכתוב לרקטור בנושא".

הסטודנטים תומכים, התקשורת ממחזרת
ואכן, בהנהלת האוניברסיטה התקבלו מכתבי תמיכה רבים של סטודנטים, שהביעו זעזוע מההאשמות כלפי בוקעי וממעלליו של אבו יונס. בין התומכים היו גם סטודנטים ערבים: נאסר ניזאר, ערבי ישראלי מנצרת, מתאר במכתבו כיצד סייע לו בוקעי אישית בלימודיו האקדמיים, ומוסיף: "אינני מבין את האשמות הגזעניות שבכתבה, למרות שאני ערבי. הוא בשבילי דגל הדו קיום הוא לא רק במילים אלא גם במעשים... כולי תקווה שמה שכתבתי ימצא אוזן קשבת ויגן על ד"ר בוקעי מההאשמות הגזעניות של הערבים כלפיו".

סטודנטים נוספים הגדירו את מה שהתרחש כעלילת דם שנרקמת נגד ד"ר בוקעי. הם כותבים כי הדברים שצוטטו בכתבה כלל לא נאמרו על-ידי המרצה, והמעט שכן נאמר סולף והוצא מהקשרו. אך התמיכה הרבה נותרה בין כותלי האוניברסיטה: בחוץ השתוללו כלי התקשורת ומחזרו את הכתבה במשך חודשיים.

לאחר הפרסום ב'כל בו' התפרסמו כתבות דומות באתר 'נענע', שם הובא ציטוט לכאורה של בוקעי: "יש לתפוס את כל הערבים, להצמיד אקדח לראשם ולירות בהם. בניין קומות שמתגוררים בו ערבים ופלסטינים – יש להשמיד אותו". אתר Ynet הוסיף לקלחת גם ציטוט הקובע כי "הערבים הם טיפשים ולא תרמו שום דבר לאנושות". הידיעות הופצו גם לאתרים בערבית וברוסית, ואף לאתרים בארה"ב.
בכל הכתבות מככב אבו יונס, המדווח על עצמו כסטודנט פגוע שהותקף על-ידי המרצה בשל רצונו להגן על עמו ומורשתו. בטרם הספיק בוקעי להתאושש מהסחרור התקשורתי השקרי, נודע לו דרך עיתונאים כי סגן היועץ המשפטי לממשלה, שי ניצן, הורה למשטרה לפתוח בחקירה נגדו באשמת הסתה לגזענות.

חיסול אקדמי ממוקד
לבוקעי די ברורות הנסיבות שהביאו להתרחשות הסוריאליסטית סביבו: "זו קנוניה. אבו יונס מבצע בי סיכול אקדמי ממוקד. הוא נשלח על-ידי גורמים ערביים ופוסט ציונים מתוך האוניברסיטה ומחוצה לה". בוקעי מצביע על ארגוני זכויות הערבים 'עדאללה' ו'מוסאווה' כגורמים הפועלים נגדו, וכן על מרצים פוסט ציוניים באוניברסיטת חיפה. נגד כל הגורמים הגיש בוקעי תלונה לרקטור האוניברסיטה.

למה מחליטים לחסל באופן ממוקד דווקא את ד"ר בוקעי?
"אני איש ימין, ויש לי השפעה. הקורסים שלי עוסקים באקטואליה, ואני מזיז ומשנה דעות של הסטודנטים שלי. אני גם לועג לפוסט ציונים. יש כוחות מאוד גדולים שחברו נגדי. לכן גם המשפט המשמעתי של אבו יונס נמשך בעצלתיים. הם מפעילים לחצים בעניין. לדעתי, זה כבר הרבה מעבר למשפט עצמו – מדובר ביוקרה, אינטרסים ועוצמות".

בוקעי גם נדהם מהתנהלות התקשורת והיועץ המשפטי בפרשה: "'מוסאווה' הלכו על סמך הכתבה ליועץ המשפטי. גיליתי גילוי מדהים: אם במה שכותבים עליך נראה שעברת עבירה, יכול מישהו ללכת עם זה ליועץ המשפטי. הוא לא יבדוק ולא יחקור, אלא יקבל את מה שנכתב בעיתון ויורה לפתוח נגדך בחקירה".

מדוע לא תגיש תביעת דיבה נגד אבו יונס וכלי התקשורת?
"אחד הכתבים המשפטיים שהתקשר אלי שמע את הגרסה שלי ואמר שיש כאן קייס מובהק לתביעת דיבה. מצד שני, תביעה כזו כרוכה בעשר שנים ובהוצאות של אלפי שקלים, ואני לא רוצה לקחת את זה על עצמי".

עם זאת, ניסה בוקעי לברר כיצד הרשה לעצמו כתב 'כל בו', שושן מנולה, לפרסם אודותיו ציטוטים מסולפים מבלי לבדוק איתו את העניין: "הוא הסביר לי שזו כתבת דיווח, ולכן אין בה רלוונטיות לבדיקת החומר, בשונה מכתבת תחקיר. לכתבה כזו מספיקה עדות הסטודנט, לדבריו. הסברתי לו שהוא שופך את דמי בדיווח הזה, אך הוא נותר איתן בעמדתו".

למען הגילוי הנאות, נציין כי מנולה ביקש את תגובתו של בוקעי, והלה שלח אותו לדוברת האוניברסיטה. בשיחה המאוחרת עם בוקעי הודה מנולה כי בכל מקרה לא היה משנה דבר בכתבה, והיה מקצה לתגובתו של בוקעי רק 3 4 שורות.

היועץ והתקשורת
בעקבות הסערה פרסם רקטור האוניברסיטה תוצאות בדיקה שערך בנושא, וקבע: "הבדיקה מעלה כי ההתבטאויות שיוחסו לד"ר בוקעי בעיתון 'כל בו', ובמיוחד באינטרנט, לא נאמרו באופן שבו צוטטו, וכי חלקי משפט ומילים שהושמעו בהקשרים שונים חוברו באופן מניפולטיבי".

עוד נאמר בפרסום: "הנהלת האוניברסיטה מביעה כעס רב על האופן שבו הובאו הדברים על-ידי אתר 'נענע' ואלו שציטטו אותו, ועל הנזק הרב שגרמו למרצה ולשמה הטוב של האוניברסיטה, מבלי שנבדקו לאשורם".

מבחינתו של בוקעי עומדים כרגע הדברים במצב ביניים: מבדיקה שערך במשטרה עולה כי במשטרת חיפה לא מונח שום דבר בעניינו. בוקעי דווקא רוצה מאוד שהמשטרה תחקור את הפרשה ותגלה את האמת מאחורי הפרסומים והמזימות.

"ברור שכל עניין היועץ המשפטי הוא ספין של הגורמים הפועלים נגדי, כדי להשפיע על השופטים לקראת משפטו של אבו יונס", אומר בוקעי. המשפט המשמעתי של אבו יונס, כאמור, מתמשך: "משפט שהיה אמור להסתיים ברבע שעה, ישבנו עליו כבר שמונה שעות ואני לא רואה את הסוף".
בינתיים ממשיך אבו יונס ליהנות מאורם של זרקורי התקשורת, שמסמפטת את מאבקו של המיעוט הערבי המדוכא.