בשבע 138: לכל גיל

יוסי גיל, אנציקלופדיה מהלכת לענייני מוסיקה חסידית, מוציא דיסק אוסף של החסידיש הטוב ביותר. חבר'ה, לא לצרוב

קובי סלע , כ"ז באדר ב תשס"ה

מי שמקשיב לרדיו דתי (כמעט כל רדיו דתי לדורותיו) בטח נתקל פעם ביוסי גיל. גיל, בחור צעיר ומוגבל בראייה, נחשב לאנציקלופדיה בכל מה שקשור למוסיקה חסידית טהורה.

אני הכרתי את האיש כשהגיע להגיש תכנית בערוץ 7. בהתחלה אמרנו לעצמנו שהנה, גם אדם שלא רואה מצליח להסתדר, אחר-כך מצאנו את עצמנו מתקשרים אליו כדי לברר מי שר מה ואיך קוראים לאלבום ההוא. לאט לאט הבנו שיש לנו עסק עם בריטניקה לנוער החסידי.

יוסי גיל הוא אדם שאפשר לסמוך באוזניים עצומות על בחירותיו המוסיקליות, בשלל התכניות בערוץ 7, בקול שמחה וכעת בקול חי. האיש מכיר כל תו שנכתב מאז הומצאה המוזיקה החסידית, יודע לתאר לכם את העטיפה של הדיסק גם אם מעולם לא ראה אותה, והכל נובע מאהבת המוסיקה היהודית, מהערצה של 'בעלי מנגנים', ומהבנת הדינמיקה של התפתחות הצליל היהודי מהלויים בבית המקדש עד לחצרות האדמו"רים בבית המדרש.

תכל'ס, עם הזמן מסמן גיל לעצמו במוח את היצירות החשובות ביותר, המייצגות ביותר, היצירות שכשאתם אומרים "מוסיקה חסידית" אתם מתכוונים אליהם, גם אם לא ידעתם איך קוראים להן. עכשיו, בעזרת כמה חברים טובים (גיל מוקף בעשרות חברים טובים שיעשו הכל בשבילו), נאספו בעלי המקצוע הנכונים, וביחד הם הרימו דיסק חסידי אוטנטי, משהו שלא תמצאו אלא אם כן תצרבו (אסור! אסור!) את השירים הכי טובים שנוצרו במוסיקה החסידית אי פעם – וזה בעצם מה שיוסי גיל עשה.
הרצועה הראשונה מלמדת על ההמשך. "ועינינו תראינה", של משולם גרינברגר ומשה מונה רוזנבלום הוא שיר שאפשר לעכל גם בלי להימנות על חוג ידידי יוסי.

אולם את הקטעים הבאים צריך לשמוע, ובעיקר לאהוב. 'פנה לעילבון' שכתב אלי לאופר ומבוצע על-ידי שני כוכבים צעירים ומופלאים כמו שלמה כהן ואברימי רוט, איננו שיר חסידי. מדובר ביצירת 'מאסט' לעניות דעתי. נכון, זה לא חומר קל, אבל המאמץ משתלם.

השיר הבא, 'שמע קולנו', ניחן בטאץ' של ליפא שמעלצר. ככלל, רק כשתראו את רשימת המשתתפים בפרויקט תוכלו להעריך את מידת האהדה שחשים אנשים בתעשייה לאיש הזה, גיל.
קטע נוסף שמשך אותי בחוטים של חסד הוא רבי אלימלך. שוב זה ליפא הזמר ורובי בנט על העיבוד, אבל זה עוד קטע שאם תכנו אותו שיר חסידי תחטאו לאמת. בכישרון וברגישות רבה בוחר גיל את הקטעים, מכניס אתכם להיכלות התורה והחסידות שלפני כמה עשרות שנים ומתאר לכם בשפה מוסיקלית את הווי החיים היהודיים באותם דורות. וזה כבר בונוס שלא תמצאו בכל תקליטור אחר, חד ממדי, של מוסיקה חסידית.

הקטע שחותם את התקליטור הוא סוג של פרקי חזנות לאניני טעם. יצחק מאיר הלפגוט, ה'לקסוס' של החזנים בדורנו, יחד עם אהר'לה סמט ומאיר אדלר, מביא לכם קטע חזנות יפהפה. כבר נאמר פעם במדור זה שאם קטע חזנות 'אשכנזי' מצליח להלהיב אותי, כל אדם אחר יתמוגג ממנו.
לסיכום, גם בלי המטרה הטובה שלשמה הופק האלבום הזה, קרי עזרה גשמית לאדם שצריך, שווה לקיים את המצווה הזאת בשביל השכר בעולם הזה...

פינת משבית השמחה:
שלא כמו באלבומים אחרים, לדיסק הזה מצורף מכתב של ר' אושר וייס, שמזהיר מלהעתיק את הדיסק או לצרוב אותו, "והווי בכלל גזל עניים", פוסק שם הרב. תאמינו לי, בדקתי, כל דיסק שאתם צורבים זה בכלל גזל עניים. כל דיסק שנצרב הופך את מפיקו לעני יותר. לא צריך להיות יוסי גיל בשביל שלא יצרבו אותך... (וזה תקף אפילו בענייני אקטואליש, גילוי נאות שכמותי...)
אפשר להסכים או להתנגד בכוח ב: kobi@a7.org