בשבע 138: התוכנית: כגנבים בלילה

הרוחות בגוש-קטיף סערו השבוע בעקבות חשיפת 'מעריב' על הקמת יחידת מילואים חדשה וחשאית שהופקדה על העברת הקברים מגוש-קטיף

חגית ריטרמן , כ"ז באדר ב תשס"ה

* בקרב חיילי מילואים של משרד הביטחון שגויסו ליחידה שוררת מבוכה רבה, ורבים העדיפו שלא להתייצב * משפחות שקברי יקיריהן מיועדים לעקירה מזועזעות מהתוכנית שנרקמה מאחורי גבן, ומספרות כי לא קיבלו כל הודעה מהרשויות על אופן ומועד העברת הקברים * וביום רביעי שרון הורה: לא לגעת בקברים ללא תיאום עם המשפחות

משרד הביטחון הקים בחשאי יחידת מילואים סודית שתפקידה יהיה להעביר קברים מגוש-קטיף, כך פורסם השבוע ב'מעריב'.
לפני תשעה ימים התייצבו חיילי המילואים המשרתים במשרד הביטחון ליום עיון שמטרתו הוגדרה 'הקמת היחידה'. בראש דף הלו"ז של יום העיון שקיבלו חיילי המילואים נכתב כי היחידה המוקמת תיקרא 'ימ"ל הנצחה'. לחיילים נאמר שזו תהיה יחידת מילואים של היחידה להנצחת החייל, ושלאחר ביצוע המשימה בגוש-קטיף, הם יועסקו כנראה בעבודות שמירה. הם נדרשו לשמור על סודיות מלאה. הוסבר להם כי יגויסו למשימה המיוחדת בצווי 8, וכי המטרה היא להעביר 44 קברים מבית-הקברות שבגוש-קטיף ליעד שמיקומו לא נמסר.

בגוש-קטיף קבורים 47 יהודים, לא 44. ככל הנראה לא מדובר בטעות של איש היחידה להנצחת החייל שמסר מספר שגוי: שלושה מה-47 הם חללי צה"ל יוחנן הילברג, אלקנה גובי וישראל לוטטי, ואולי מתוכננת הפרדה בין העברת קברי האזרחים להעברת קברי החיילים, שמיועדת להתבצע על-ידי צה"ל.

התייצבות בצו 8

לחיילי היחידה החדשה נאמר כי כאשר ייקראו לשירות המילואים, הם יידרשו להתייצב תוך שמונה שעות, וכי תוך 18 שעות יגיעו גם רכבי איסוף להובלה. "שמעון קפלינסקי מיחידת רכב מילואים (יר"מ) הסביר לנו איך נקבל רכב בזמן חירום, ואמר שיגויסו רק רכבי פיק-אפ, כאלה שיש להם ארגז מאחורה להובלת הקבורים", סיפר ל'בשבע' אדם שנכח ביום העיון. "הרכב הצה"לי של המילואימניקים הוא רכב אזרחי מגויס, לכן, אם הציבור יידע שזו התוכנית, אז אולי בעלי רכבים מהסוג הנחוץ לביצוע המשימה יסרבו לתת אותם או ידרשו הסברים ויחתימו את הצבא שברכבם לא ייעשה שימוש למטרה זו", אמר האיש.

התאריך שבו יזומנו לא נמסר לחיילי היחידה, אולם נשמעה אמירה כי פעילות היחידה תחל בעוד כחודש. אחד המשתתפים סיפר: "מישהו מאיתנו שאל איך נעשה את זה כשכל העולם – המשפחות השכולות והתקשורת – יסתכלו עלינו. התשובה שהוא קיבל היתה 'אתם לא תהיו לבד, יהיה שם צבא שלם שמפנה'". לדעתו, משמעות הדבר היא שעקירת גוש-קטיף תתבצע מוקדם מהמתוכנן: "היתה הרצאה של גדעון דקל על משרד הביטחון בשעת חירום, ונאמר לנו שלפני שנבצע את העבודה, תהיה הכרזה על משק בשעת חירום. במצב כזה, כל הוראה ששר הביטחון ייתן תהיה חוקית". התוכניות וההנחיות להפעלת המשק האזרחי של המדינה בשעת חירום נקבעות על-ידי ועדה בראשות שר הביטחון. "אמרו לנו: תשכחו מה-20 ביולי.

"צריך לזכור שכמו הנסיגה מלבנון, גם ההתנתקות הזאת היא חד-צדדית, וגם אז נתנו תאריך יעד שהוקדם פתאום. אולי ייעשה תרגיל בריחה דומה".

גורם בגוש-קטיף טען שהפרסומים לגבי היחידה החשאית אינם נכונים, והעריך כי אם בכלל קיימת יחידה כזו, אזי מדובר במתנדבי זק"א או שחייליה שייכים לרבנות הצבאית. כשאמרנו לו כי ידוע לנו שלא מדובר בחיילים דתיים דווקא, השתומם ואמר שיבדוק את הנושא. בשיחה מאוחרת יותר אישר הגורם שהיחידה אומנם הוקמה, אולם לדבריו אין טעם שהמשפחות תיכנסנה למתח נפשי מיותר, כיוון שלא ברור מתי היחידה תפעל, ולא מדובר בחודש בלבד. תפקיד היחידה, לדבריו, יהיה רק לפקח על ההעברה, שתיעשה בוודאי בידי גורמים דתיים.

לא מיהרו להתייצב

ליום העיון והקמת היחידה בשבוע שעבר זומנו 150 אנשי מילואים של משרד הביטחון שנמשכו מהיחידות שלהם. בפועל התייצבו רק כ-80, למרות שבדרך כלל אחוזי ההתייצבות בקרב חיילי המילואים הללו הם מעל ל-100%.

"אני לא מרבה לדבר עם קצינת הקישור, שלחו לי לבוא חד-יומי, אז באתי", סיפר אחד החיילים. "אבל יש הרבה אנשים שכנראה התקשרו, שאלו מה פירוש הכתוב על הצו 'יום עיון – הקמת יחידה', הסבירו להם, והם פשוט סירבו להגיע. מדובר באנשים שתמיד מגיעים מעל התקן. אין יום גיוס שבו לא אומרים לנו 'הראשונים שהגיעו מתגייסים, האחרונים חוזרים הביתה'. זו ההשתמטות הכי גדולה שראיתי אי פעם במשרד הביטחון".

"לכולנו יש מקצועות טובים בחוץ וגם שירות בתפקידים מסווגים ובתנאים נפלאים בשירות המילואים במשרד הביטחון, אז לכולנו יש מה להפסיד. אבל כשמישהו מאיתנו הביע הסתייגות, אז אמרו לנו שמי שמרגיש שלא יוכל לעשות את זה – לא יוכרח, אלא ייצא מהיחידה מיד", סיפר אחד מהאנשים שגויסו.

לא להיות גלגל במכונה

אליעזר אורבך, מזכיר המועצה הדתית של גוש-קטיף, אומר שעכשיו, כשמדובר על הקברים, סוף-סוף גם התקשורת בארץ מתחילה להתעניין, לא רק התקשורת הזרה. "אם במקומות אחרים בעולם היו מסמנים צלב קרס על קבר של יהודי, באופן טבעי אנשים היו מזדעקים, אבל כאן מדובר ב-47 קברים, ובמה עוסקים? שאלו אותי על הבעיה ההלכתית, אבל אני מניח שמי שהתחיל עם כל נושא גירוש יהודי גוש-קטיף – בעיה הלכתית לא מעסיקה אותו. אנחנו מאמינים שהקב"ה לא מביא ניסיונות שאי אפשר לעמוד בהם".

דובר מועצת חוף עזה, ערן שטרנברג, אמר בתגובה לפרסומים: "אם פושטים על קברים כגנבים באישון לילה, בלי ליידע את המשפחות ותוך כדי שמונעים מהן להביע את מחאתן, אז אין ספק שמדובר במשהו מפלצתי. נושא הקברים מצביע על עומק השפלות של האנשים שעוסקים בתוכנית ההתנתקות".
שטרנברג, שסירב לאחרונה להתייצב לשירות מילואים, אמר גם כי חובה על כל אחד – בין אם הוא מהמגרשים בפועל ובין אם הוא מהמסייעים לגירוש באמצעות החלפת חיילים המופנים לפעולות הגירוש – להסתלק מהצבא. "אסור להיות גלגל במכונת הגירוש". הוא הוסיף כי הגורמים הציבוריים שלא מבינים שמדובר בפקודה בלתי חוקית בעליל נופלים למכבסת המילים של מפעילי תוכנית הגירוש.

גונבים לנו את המתים

משפחות שיקיריהן קבורים בגוש-קטיף הזדעזעו השבוע כשנודע להן על הקמת היחידה שאמורה להעביר את הקברים.
מירי גובי, אמו של אלקנה ז"ל שהיה חייל ביחידת דובדבן ונדרס למוות בטעות על-ידי ג'יפ צה"לי כשהגן על שיירת אזרחים מפני מחבלים, אמרה ל'בשבע': "אני בהלם. הם רוצים לעשות את זה מאחורי גב המשפחות. אצלנו חיילים דרסו את הבן, ועכשיו הולכים לשחק עם העצמות שלו? אני בטוחה שהרעיון הזה לא ייעשה.

"בזמנו רציתי לקחת מעדר ולהיעמד ליד הקבר בנו של שרון כדי להדגים לאנשים מה הוא רוצה לעשות לנו, מה זה להוציא קברים. רציתי שיצלמו אותי כך, אבל אמרו לי תירגעי, זה דבר רגיש. אז עכשיו הוא הולך לאמן אנשים איך לעשות את זה? זה לא אנושי.

"בירושלים יש קברים שחושבים שהם אולי של החשמונאים, אולי עצמות יהודים. על זה עושים הפגנות של המונים, ושרון נכנע, הוא מפסיק לבנות שם כבישים. וכאן, קדושים שהצילו אנשים, שמתו על קידוש השם – אלקנה הרי קיבל צל"ש על המעשה שעשה מאלוף הפיקוד, אז את זכרו הולכים לחלל? אני מרגישה שרק הדיבור על זה הוא חילול שמם".

שלמה יוליס, תושב נווה-דקלים שבנו איתי ז"ל נפטר ממחלת הסרטן בגיל 15, מתבטא בדרך כלל בקלות. השבוע לא מצא מילים. "אני פשוט רותח. עצם העלאת המחשבה לא לתת למשפחות להיות שם זו אכזריות. זה מצביע על חוסר אנושיות ודורסנות במלוא מובן המילה. פורסם שמישהו מחיילי היחידה הזאת שאל בצחוק אם הם יאומנו, והמפקד ענה שאפשר להתאמן עם מעדר בחוץ. אם מפקד שמדבר כך הולך להיות אחראי על נושא רגיש כזה, זה אומר משהו על המפקדים שמינו אותו".

איך הרגשת כששמעת על הקמת היחידה?
"נורא. זו אטימות מוחין, אכזריות וזה מראה על כל ההיגיון שעומד מאחורי כל התוכנית המטורפת שמתכננים לכל הגוש. לאויבים שלי לא הייתי מתנהג כך. גם את הדברים שעד עכשיו קרו ההיגיון לא תופש, אבל זה השיא. זה מעשה שפל".

בתו של יהודה היימנרט, תפארת ז"ל, נהרגה באסון ורסאי. "הכוונה לאפשר להם לעשות את המעשה כשאנחנו לא נוכחים היא נוראית", הוא אומר, "מתייחסים אלינו כמו אל ילידים, שמישהו חושב שהוא יודע מה טוב עבורם ולא מתחשב בדעתם.

"לא רק שבניגוד לרצון האנשים מוציאים אותם ולוקחים כל מה שיש להם עלי אדמות, אלא גם בלי שום רשות מוציאים את המתים מהקברים? איפה ראינו דבר כזה?
"כששמעתי על זה הרגשתי גרוע ביותר. כאילו שדעתי לא שווה. פתאום הקבר של בתי אינו שלי, אלא של איזה אפוטרופוס שהחליט מה טוב בשביל החיים והמתים, והוא עושה מה שהוא רוצה. בקום המדינה גנבו ילדים, עכשיו כבר לא גונבים ילדים חיים, אבל גונבים את המתים".

מה היית אומר למי שנשלח לבצע מעשה כזה?
"אם הוא לא מבין לבד שהוא הולך לעשות דבר נוראי, אין לי מה לומר לו".
על העובדה שהיחידה האמורה לעקור את הקברים שייכת ליחידה להנצחת החייל, אמר היימנרט: "זה לא המקום הראשון בהיסטוריה של מאה השנים האחרונות, שבו לדברים נוראיים נותנים שמות יפהפיים. היום אסור לימין במדינה להגיד למה זה דומה, אבל אני חושב שזה דומה".

תוכנית זדונית

לפני מספר שבועות שוחח איש מינהלת ההינתקות דויד דווידיאן עם אלמנה שבעלה קבור בגוש-קטיף. לדברי תושבים בגוש, הוא אמר לה, בחוסר רגישות בוטה, כי המינהלת תממן את סעודת ההבראה למשפחות שעקב העברת הקברים תצטרכנה לשבת שבעה בשנית.

התגובות על הסיפור הזה, שעובר מפה לאוזן בין המשפחות השכולות בגוש-קטיף, קשות. אחד ההורים השכולים שבנו קבור בגוש אמר: "כבר אין שום בושה. הוא רצה להראות את נדיבות הלב כביכול של המינהלת. את הביצה והבייגלה הם יממנו לנו!". "אני לא כועסת עליו, אלא על החוק עצמו", אומרת האלמנה.

דווידיאן בתגובה: "לא אמרתי סעודה, אמרתי שהמינהלת תממן הוצאות שיהיו בהלוויה וכן עלות מצבה, שתוך כדי אולי תישבר. זה בשביל להקל, לא להקשות, ואם הבינו לא נכון, אז אני מתנצל".
כלתו של יצחק אמרגי מגני-טל, אהובה ז"ל, נרצחה כשנסעה לביתה. השבוע הגיב על הקמת היחידה: "זה סיוט. אני מרגיש מושפל ונעלב, זה כאילו שרוצים לרצוח אותה בפעם השנייה ולהפיל מכה קשה על המשפחה. המדינה מכאיבה לחיים, ועכשיו גם למתים. לא נותנים להם לנוח בשלום, פוגעים בהם, מבזים, משפילים. כל נושא העקירה נעשה בלי לשאול אותנו, הכל מאחורי הגב ונגד אנשים שנחשבים בעיניהם תת-אדם".

חגית ירון היא אחותו של נחמיה וינטר ז"ל, שטבע בים בערב יום-הכיפורים, בלכתו לטבול. "זו תוכנית זדונית ושיא הרוע עלי אדמות", אמרה השבוע, "כמה דברים רעים יכול מוח חולני להמציא? בעיניי, מעשה כזה מתחת לאף עלול להרוג את אבא שלי, שהוא איש מבוגר". בקי, אלמנתו של וינטר: "בחוק פינוי-פיצוי אין שום התייחסות למה שאנחנו עומדים לעבור, יש אטימות מוחלטת. יש משפחות שכולות בגוש שמרגישות אבודות".

וינטר היתה סבורה שהיחידה מורכבת מחיילים דתיים בלבד, אולם ל'בשבע' נודע, כאמור, כי פני הדברים שונים. "אוי ואבוי", אמרה בכאב, "אני חשבתי שאם נגזר עליי להעביר את הקבר, לפחות שיטפלו בזה אנשים יראי שמיים שיודעים איך. ואני בטוחה שגם לחיילים זה לא יהיה קל".

בריינה ושמואל הילברג מנצר-חזני הם הוריו של יוחנן ז"ל, שנהרג באסון השייטת. על הקמת היחידה החדשה אומר שמואל: "זו התעללות. כל ההתייחסות אלינו, תושבי הגוש, היא כאילו אנחנו האויב. זה עוד סימפטום של כל העניין. כנראה היחידה הזאת, שאמורה לפעול מאחורי גב ההורים והמשפחות, היא עוד דבר שנועד לחמם אנשים".

בריינה: "אני המומה מכל הנושא הזה. זה מזעזע אותי. אני לא אוויר, אני קיימת, אני שולחת ילדים לצבא וגם קברתי בן. אם זה ייעשה – אני אקח את זה לבית-משפט הכי גבוה, והם יצטערו על הרגע שהחליטו על כך. איך ייתכן שיעקרו את הקברים מאחורי הגב ואפילו לא אוכל להגיב?".

על ההחלטה להשתמש בחיילי מילואים המשרתים במשרד הביטחון ולא ביחידות צה"ל אומר שמואל הילברג כי "זה נעשה בגלל שבחוק פינוי-פיצוי, כלומר חוק הגירוש של שרון, כתוב שמי שיהיה אחראי על העברת בית-העלמין יהיה משרד הביטחון, היחידה להנצחת החייל. והם הרי צריכים לפעול במסגרת החוק".

מה הייתם אומרים לאנשים שנשלחים לעשות את זה?
"אם הם הולכים לעשות את זה, אין להם לב. שכל אחד מהם יחשוב שמי רוצים להוציא מהקבר הוא בנו חס וחלילה, אז אולי הם יבינו".
בריינה: "אני מרגישה שתוקעים עוד מסמר בארון שלי".
תושבים מגוש-קטיף ציינו כי הם מגנים את חילול קבר רבין, כפי שפורסם בימים האחרונים, אבל לא מבינים מדוע נשיא המדינה התבטא בעניין בכלי התקשורת, ואילו בעניין שערוריית 47 הקברים לא נשמע בארץ קול מחאה דומה. "זה חילול כבודם, העברת הקברים היא שפלות. אך המתים לא יכולים לזעוק".

סמוך לסגירת הגיליון התפרסמו דברים חדשים שאמר ראש הממשלה בעניין בית-הקברות. לפי הפרסומים, שרון הורה לאנשיו שלא להעביר את הקברים ללא תיאום עם המשפחות.