בשבע 139: לו הייתי כלב

רוצים לדעת מה זו הסתה? מפכ"ל המשטרה נתן דוגמה: שיסוי החיילים הבדואים בציבור המתנחלים. היועץ המשפטי טרם השיב למכתבי בנושא

חיים פלק , ה' בניסן תשס"ה

הקומיסרית לענייני משפט הודיעה בתחילת השבוע כי הכנת הליך התאמת חוק ההסתה, או 'חוק רדיפת המתנחלים' בשמו האמיתי, עומד לפני סיומו. בצחות לשונה סיכמה נסיכת הרביזיוניסטים את הנחייתה לעבודת הוועדה: "אנו עושים זאת בגלל העיתוי ולמרות העיתוי". אם לא הבנתם, אגלה לכם את האמת – גם אני לא הבנתי.

כדי לסבר את האוזן אספר לכם סיפור קטן על הסתה: לפני למעלה מחודש הופיע מפכ"ל המשטרה, מר משה קרדי, בישיבת הממשלה, והודיע לעולם, באמצעות הדלפה מכוונת, שיש פסק הלכה המורה למתנחלים לפגוע בחיילים דרוזים או בדואים שיבואו לפנותם. החוק במדינת ישראל קובע שישנו איסור לעורר מדנים בין אוכלוסיות שונות, וההיגיון אומר שאם צריך להגדיר את המושג הסתה, הבדותא הזו צריכה להיות ההגדרה.

כיוון שקראתי בעיתונות שמדינת ישראל עושה כל שביכולתה על מנת למגר גילויי הסתה מכל מין ומכל סוג שהוא, הזדרזתי, כנציג רשמי של חלק מסוים בציונות הדתית, להלין בפני היועץ המשפטי של הממשלה על הסתה פרועה זו. כתבתי לו:
"כמי שנבחר לייצג את הדור הצעיר של הציונות הדתית, וכמי שקורא חדשות לבקרים את עמדתך ועמדת הפרקליטות התקיפה כנגד כל ניסיונות להסתה והמרדה, אבקש שתורה לפתוח בחקירה בגין הפרסום על פסק ההלכה-כביכול המאפשר לירות בחיילים שאינם יהודים.

"בכותרת הראשית בעיתון מעריב צוטט 'פסק ההלכה: מותר לירות בחיילים דרוזים או בדואים במהלך הפינוי'. מאז ועד היום אין יום בחדשות ש'פסק הלכה' זה איננו מופיע, ואף אמש בחדשות הטלוויזיה הגנו שר הביטחון ושרת המשפטים על חייל דרוזי מאימת פסק זה (פסק שלטענתי הנו יציר כפיה של הסתה מכוונת נגדי ונגד שכמותי).

"כפי הידוע בוודאי לכבודו, בכלל איסור ההמרדה ניתן להעמיד לדין את המעורר מדנים בין חלקים באוכלוסיה. היות שכנראה פסק הלכה זה כלל לא קיים, כך דווח באחת מוועדות הכנסת, וגם אם הוא קיים אף אחד לא טורח לומר מי הרב שהוציא פסק זה, נהפך כל הציבור הנשמע לפסקי הלכה, הציבור החרדי ובעיקר הציבור הדתי לאומי הנמצא בעין הסערה של תכנית ההתנתקות, לחשוד בפוטנציאל לחיסול בירייה על חיילים דרוזים.

"ולא זו אף זו, כיוון שגם היום ניתן להרשיע בעברות שיש בהן כדי להביא לאלימות ממש, ברור שהסתה זו יש בה כדי להביא חייל דרוזי בביצוע תכנית ההתנתקות להגיב כמי שפועל מהגנה עצמית כנגד מי שנמנה על האוכלוסיה שאני, הח"מ נבחר לייצג.

"צר לי לומר שאמוני ואמון רבים מחברי במערכת המשפט הנו נמוך ביותר, וכמעט ברור לי שהניסיון להגן על אזרחי מדינת ישראל מפני הסתה והמרדה איננו ניסיון טהור והוא נעשה כחלק ממסע הדמוניזציה לציבור שבשמו נכתב מכתב זה.

"אשמח מאוד להיווכח שטעות בידי, ואכן גם אני ושכמותי זכאים להתערבותך המידית ולפעילותך ללא פשרות כנגד כל גילויי הסתה והמרדה, כפי שאתה טורח לומר בתקשורת לאחרונה".
ודאי תופתעו, קיבלתי תשובה. בהתרגשות רבה פתחתי את המכתב, אך דא עקא, מצאתי שמכתבי הועבר לטיפולו של עו"ד שי ניצן ותו לא. עבר חודש שלם, שבמהלכו יצא פסק הלכה בדואי – שצולם בטלוויזיה – המתיר לחיילים בדואים להגן על עצמם, כלומר להרוג אותי ואנשים כמוני, המסוכנים לציבור.

על מנת לתרגם למינוחים משפטיים את משמעות העניין, נבהיר שמערכת המשפט מתקשה להעמיד לדין אנשים בגין הסתה בשל הקושי להראות קשר בין דברי ההסתה לבין המעשה שיבוא בעקבותיה. והנה לפנינו הסתה קלאסית, הפרחת בדותא, שימוש בתקשורת כדי לשסות ציבור אחד בציבור אחר. חיילים בדואים שקראו בעיתון את ה'פסק' פנו לשרים מופז וליבני, שלאור מצלמות הטלוויזיה, לא זו בלבד שלא הפריכו את השקר אלא ביססו אותו. אז פנו החיילים הנ"ל לאנשי הדת שלהם, מגובים במנוד ראשם של שרי המחנה הלאומי, וקיבלו פסק הלכה הקורא להם להגן על נפשם מפנינו. בימים אלה שלחתי מכתב המבקש לזרז את היועץ המשפטי לטפל בהסתה הנ"ל, וסיימתי אותו במילים הבאות:
"לו הייתי כלב, הייתי ניגש לבית המשפט העליון ומבקש ליישם את חוק כבוד הכלב וחירותו, אך מה לעשות שנקלה אני ופחות בעיניכם אף מגור כלבים אשר הגיע מאוזבקיסטן ומסכן בעלי חיים ואנשים בשל היעדר פיקוח וטרינרי. ברוך ה' שמדינתנו הנאורה דואגת לו ולשכמותו".