בשבע 139: מכתבים למערכת

, ה' בניסן תשס"ה

לקחת אחריות
מי ששקע בחלומות ולא הבין התהליך המתרקם, סגר את יישוביו בוועדות הקבלה וגדרות, לא ידע לפעול לצירוף ברור של שטחי המולדת והאבות לאדמות הקונצנזוס הישראלי, טעה בדרכו ולקח אחריות מערכתית שלמה לימים קשים שמגיעים אלינו.

מחליטי ההחלטות באמנה ומועצת יש"ע לא שמעו לאזהרות שניתנו להם לפני כשנתיים מגורמים רחוקים וידעו לזלזל בביטול, הם כיום מבולבלים ואינם יודעים לספק תשובות.
ימים אלו ימי גורל הם ולא רק ליישובי יש"ע, אלא לכלל האומה היהודית. בשם ההיסטוריה ולמען העתיד עלינו לפעול בנחישות ולהיאחז באדמה.
ואותם תושבי ישראל שאינם יודעים להבין את כאבם של חלוצינו, צריכים לזכור שכל מי שלא יבין ולא יזדהה עם כאבי אחיו יקום בוקר קודר אחד ויראה כי הגיעו צרות אלה לחצר ביתו.

שמאי אמיר
כרמיאל


סוחרי הקרקעות
לקראת ההצבעה על חוק התקציב נערך במחצית של חודש מרץ 2005 הסכם בין ראש הממשלה לבין סיעת רע"ם.

מסתבר כי תמורת הימנעותה של סיעת רע"ם בהצבעה על חוק התקציב התחייב ראש הממשלה להכיר ביישובים בלתי חוקיים שהוקמו ע"י אוכלוסייה בדואית וערבית בנגב ובגליל, וכנובע מכך לדאוג לחיבורם למערכות המים והחשמל .

1. האם יש לראש – הממשלה סמכות חוקית ומינהלית להכשיר ו'להלבין' יישובים בלתי חוקיים? האם אין בהסכמה זו ביזוי של שלטון החוק ועידוד להמשך הבניה הבלתי- חוקית?
2. האם יש תוקף להחלטה להכיר בישובים בלתי- חוקיים כאשר ההכרה נעשית על- מנת לקבל את תמיכתה של סיעה בחוק שראש – הממשלה מעוניין להעבירו בכנסת? האם אדמות המדינה הן כסחורה המשמשת לתשלום בעבור הצבעה פרלמנטרית ?

שמואל פישר,
פתח –תקוה


_______________________________________
ללמוד מהאמריקנים
רבים מדברים על מרי אזרחי בדגם של מרטין לותר קינג באמריקה.

במסורת של קינג, מרד אזרחי לא אלים יתבטא כאן בהפגנות ופעולות אחרות בעיקר על מנת לעורר את הציבור הרחב למה שנעשה.
ההסתדרות, למשל, נקטה באמצעים דומים כולל סגירת כבישים, סגירת 'המדינה'... שגרמו להפסדים עצומים ללא עונשים של ממש. המסר הוא שעבור פרנסה (אפילו כאשר היא מוגזמת כמו שביתת עובדי הנמלים, החשמל...) מותר להפר את הסדר להמונים, אבל כאשר מדובר על פגיעה ללא תקדים במשטר דמוקרטי ועקירת אלפי יהודים, אסור.

רוב העם יושב בשקט; זה לא עניינם, לא מגיע לביתם, פרנסתם, ועזה ושומרון נראים להם כאילו הם בצד השני של העולם. היום זמנם של גוש קטיף ויישובי השומרון, מחר אותה דרך מושחתת מבחינה דמוקרטית תוכל לעקור את מהות הדמוקרטיה ומאות אלפי יהודים. פרופסור ג'רלד פרמן - אופקים

מקבל טומאה
ח"כ דהמשה איים במהומות ושפך דם אם יעזו יהודים לעלות להר הבית. לשאלת המראיין חזר והתעקש דהמשה שיהודים העולים על הר הבית "מטמאים את המסגדים"!
דהמשה עוסק מזה שנים בהסתה ושלהוב הרוחות עד כדי סכנת שפך דם. אך הפעם גלש לגזענות אנטישמית לשמה.
אך אל דאגה, אין סיכוי שדהמשה יעמוד לדין בעוון ההסתה הגזענית. במדינה היהודית, האשמות אלה שמורות ליהודים מהימין הקיצוני בלבד. מסיתים ערבים פטורים מכל עונש בעניינים מעין אלה.
משטרת ישראל פועלת נגד קיצונים יהודים שקוראים לעלות להר הבית. אך אין כל פעולה נגד המסיתים הערבים, שמאיימים בגלוי כמנהגם מזה שנים במהומות דמים על הר הבית, וכבר הביאו לא פעם לפרצי אלימות קשה.והורסים את העתיקות והשרידים ההיסטוריים שבהר.

ציפי שנקמן,
רמת השרון

סרבנות ברדיו של הצבא
ביום רביעי שעבר שודרה בגלי צה"ל הידיעה הבאה. "עשרות מפגינים הגיעו לבקו"ם כדי למחות על גיוסו של סרבן המצפון ... המפגינים נשאו שלטים: 'החירות בכלא', 'הטמטום לשלטון', 'לא מוכנים למות למען ההתנחלויות'". הידיעה חזרה גם באתר האינטרנט של גלי צה"ל.

מה הניע את העורך לתת לידיעה מקום כה בולט, הרי הפגנות בגודל כזה נערכות מדי יום ולא מוזכרות. האם אין כאן אינטרס של מישהו להעצים את תופעת הסרבנות. גם השימוש במונח "סרבן מצפון" מצביע על אהדתו של העורך לתופעה. ההבלטה של נוסח השלטים באה לציין שהחיילים מתגייסים כדי להגן ואף למות למען המתנחלים. האם אין כאן עידוד לסרבנות והסתה נגד ציבור המתנחלים בתחנת הרדיו הרשמית של צה"ל?
אדוה נוה
שערי תקוה

אדוני ההר

במלחמת ששת הימים זכינו לגאול ארבעה מקומות קדושים: הר הבית, הכותל המערבי מערת המכפלה וקבר רחל. שלושה מהם עברו לרשותנו ולחזקתנו ללא כל ערעור. אך בעניין הבעלות על הר הבית נעשתה טעות היסטרית שהפכה לבכייה לדורות .

משה דיין סבור היה לתומו, שכדי להפיס את דעת הערבים שהיו אז בהלם גמור, יש להעניק להם את השליטה על הר הבית . ולכן מסר את המפתחות להר הבית לאנשי הוואקף. הללו לא ראו בכך כל רצון טוב. אלא סימן לחולשה. מאז ועד היום הם אדוני ההר ועושים שם כבתוך שלהם. חופרים הם ללא רשות וללא פיקוח ומשתדלים לסלק כל סימן וזכר לעברנו המפואר שם.

בטוחני שמוטה גור ששחרר את הר הבית וקרא את הקריאה המפורסמת "הר הבית בידינו", מתהפך עתה בקברו.

משה בודק, חיפה


צימוקים לשבת
* אורחים בארץ: לוויתן טורקי, כלבים אוזבקיים וסוס ירדני.
אשכרה תיבת נח : אנשים מעט ובהמה הרבה.
* מחקר: קוטג' – מותג ישראלי מוביל.
לעניים, במכולת. לעשירים, אצל הקבלן.
משה טאו, רחובות