בשבע 141: על משמר ארצנו

, כ"ו בניסן תשס"ה

מחאה גלוית ראש- הוקם מטה חילוני לאומי
לירון עולמי, ממנהיגי המטה החילוני לאומי (מח"ל) חשוב לקעקע את יסודות הסטיגמה בתקשורת, כאילו המאבק בהתנתקות הוא נחלתם של חובשי הכיפה בלבד. עולמי (29) תושב הרצליה וחבר מועצת העיר, הוא חבר מרכז הליכוד ופעיל ימין כבר שנים רבות.

"אני וחברים חילונים נוספים החלטנו שאיננו רוצים לראות צמתים מאוישים רק על-ידי דתיים, ואת הפעילים החילונים מתייצבים כבודדים". כתוצאה מכך יצרו עולמי וחבריו מהלך תיאום וקישור של כל הגופים החילוניים הלאומיים, בהם ´שנית גמלא לא תיפול´, ´קולה של אמא´, ´תא כתום´ (הסטודנטים), אנשי ´כנס נהלל´, צעירי האיחוד הלאומי וצעירי ´הליכוד שלנו´.

כנס היסוד של מח"ל התקיים בירושלים לפני כשלושה חודשים, ובו השתתפו כ-30 נציגי התנועות. לאחר הכנס החל עולמי לאסוף כתובות ושמות של פעילים, ולדבריו מונה כיום מח"ל כמה מאות פעילים. כעת מתייצבים כולם יחד לפעולות המחאה השונות כגוף מאוגד, וגם יוזמים פעילות משל עצמם.
לחלק מהגימיקים המתוכננים בעתיד יפה השתיקה, לדברי עולמי, אך הוא יכול לספר על שלטים נגד ההתנתקות שמניפים פעילי מח"ל במשחקי כדורגל של בית"ר ירושלים. בנוסף התארחה קבוצת פעילים במשך כל ימי חג הפסח בגוש קטיף, ולעצרת הגיעו אוטובוסים עם מאות פעילים חילוניים.
עולמי מעיד כי המטה זוכה ליחס תקשורתי אוהד, ואף מסביר מדוע: "הופענו בהרבה מהדורות חדשות. העובדה שאנו חילוניים יוצרת הזדהות אצל תל אביבי ממוצע, והופכת את המאבק למאבקו של עם ישראל כולו בשמאל הסהרורי".
מח"ל – ירון עולמי: 052-3870786, yolamy@gmail.com.

חניכים בקורס מ"כים מסרבים להשתתף בסימולציה של הפנוי
עידן דנציגר, צעיר תושב באר שבע ולשעבר אלוף הארץ בקרב מגע, התגייס לצה"ל לפני למעלה משנה, וקודם לתפקיד מאמן קרב מגע ראשי של חטיבת גבעתי. השבוע סיים דנציגר את תפקידו, ולא מתוך בחירה: ביום שני הודיע לו המפקד כי עליו לאמן את חיילי החטיבה לקראת פינוי מאחזים ויישובים.
החיילים צריכים לדעת להגן על עצמם בקרב מגע, במקרה שיותקפו על-ידי מתנחלים וידיהם יהיו ריקות, נאמר לדנציגר. "האימון הזה קשור להתנתקות?" הקשה דנציגר, ולאחר שקיבל תשובה חיובית הודיע למפקד: "אם כך, אני לא מתכוון לעשות את זה".

המפקדים איימו עליו במשפט, אך הוא דרש להישפט בבית דין צבאי, ולא במשפט אצל המח"ט. הבקשה הרתיעה את גורמי הצבא, ולכן נקבע כי הוא חוזר לגדוד ועוזב את תפקיד המאמן. בקרוב יקבל הודעה אם יועמד למשפט. כרגע נשאר דנציגר בבסיס, והוא מדווח על אווירה עוינת כלפיו מצד המפקדים.

שני חיילים נוספים שהשתתפו בקורס פיקודי סולקו אף הם השבוע מהקורס בעקבות סירובם לקחת חלק בפעילות שעניינה הפינוי. הדבר אירע בעת שמשתתפי הקורס התבקשו להשתתף בסימולציות התנהגות במקרה של עמידה במחסום והיתקלות במתיישבים.

לפני הסימולציות התקיימו שיחות הכנה לחיילים, וקבוצת החיילים הדתיים בקורס שתקה. המפקדים, בהתאם להוראות שקיבלו מגבוה, פקדו על כל חייל, בלי יוצא מן הכלל, להביע את דעתו. כאשר ניסו חלק מהחיילים להסביר שאם יאמרו את דעתם עתידם בקורס בסכנה, נאמר להם כי אכן עליהם לחשוב היטב בטרם יחליטו איזו דעה להביע.

שניים מתוך אותה קבוצה הודיעו למ"מ כי אינם מוכנים ליטול חלק בשיעור הזה. "אינני יכול לפטור אתכם, כי אז אצטרך לפטור חצי מהמחלקה", השיב המ"מ. השניים נשלחו לוועדת הדחה. אחד מהם אמר למג"ד כי אינו יודע כיצד יתפקד אם יקבל פקודת גירוש, ועל כך איים עליו המג"ד במשפט. אצל המח"ט התקבלה החלטה סופית, ונקבע כי השניים יחזרו לגדוד, ללא כלא וללא משפט.

סדקים מתגלים גם במשמר הגבול: בשבוע שעבר קיבלו משתתפי קורס מ"כים של מג"ב הודעה שלפיה הם יורדים למשימת אבטחה קצרה בגוש קטיף. "למי יש בעיות עם זה?" שאל המפקד. אחד החיילים הרים את ידו והודה כי יש לו בעיה בקיום פעילות צבאית בגוש קטיף, שיש בה ריח של פינוי. המפקד ניסה לשכנע אותו לחזור בו, ואמר כי במג"ב כולם עושים מה שאומרים להם. החייל עמד בסירובו ושאר חבריו לקורס שתקו.

ביום הנסיעה לגוש קטיף נותרו חמישה מתוך שלושים חיילי המחלקה בבסיסם בבית חורון. ארבעה מתוכם הודו כי גם הם אינם מוכנים להשתתף בפעילות בגוש קטיף מסיבה דומה. המפקדים העבירו את העניין בשקט, במטרה להעלים תסיסות מעין אלו ולא ללבותן על-ידי עונשים.

בתוך כך נמסר כי חן תוהמי, תושב גוש קטיף ששלח למפקדו מכתב המודיע כי לא יתייצב למילואים, קיבל מכתב מאיים מהמג"ד שבו נאמר כי הודעתו כמוה כנפקדות. תוהמי שלח מכתב בתגובה, שבו הוא מבקש לקיים משפט בעניינו.

קצינים ישכנעו את חבריהם: אל תשתתפו בעקירת יישובים
מטה ´יהודי לא מגרש יהודי´ נערך בימים אלו למבצע ´פנים אל פנים´ משודרג. מבצע ההסברה יכוון אל משפחותיהם של החיילים הפשוטים ולשדרת הפיקוד הצה"לית, ובמוקד – הקצינים. המבצע מכונה ´מבצע בלמ"ס- בלתי מסוגל´, ומטרתו ליצור תודעה בקרב כל המערך הלוחם של צה"ל, שיהודי לא מסוגל לבצע את מעשה העקירה.

כרגע עובדים במטה על איסוף שמות וכתובות של משפחות החיילים, במטרה להגיע אליהם אישית או באמצעות הדואר. ערכת הסברה שנכתבת בימים אלו אמורה לעורר במשפחה דיון על הנזק הכבד שייגרם לחייל בן המשפחה אם יתבקש לפנות יישובים.

במקביל תתבצע עבודה דומה בקרב נושאי דרגות הקצונה, מתפקידי מ"פ ועד אלופים. כאן תהיה השאיפה לשיחה פנים אל פנים עם נושא התפקיד עצמו. במטה מתכוונים לשלוח לכל קצין קצין משוחרר בדרגה זהה ובגיל דומה, כך שתיווצר הזדהות עם המשכנע. "אנשי הקבע צריכים להבין שהם לא חייבים למלא את התפקיד, כי זו עבודה מתוך בחירה ולא שירות חובה", אומר יהודה ליבמן, ממארגני המבצע.
מבצע הסברה דומה אמור להיערך בקרב מתנדבי המשמר האזרחי ברחבי הארץ. ניסיון מוצלח ראשון נעשה על-ידי מטה הצפון, וכעת המטרה היא להרחיב את ההסברה בקרב מתנדבי המשמר האזרחי, שלא יסייעו למשטרה לעקור יישובים.

המעוניינים להעביר שמות של חיילים או משפחותיהם, או מבקשים לפעול כצוות הסברה מול קצינים או משפחות, יפנו לקו החם של ´לב יהודי´: 052-3295230, או לדוא"ל yehudim@walla.com

ישנים ברחובות
מחנה פליטים מול מנהלת הגירוש
יוזמה חדשה יצאה השבוע לדרך: עשרות צעירים, רובם תלמידי ישיבות, יוצאים לישון ברחובה של עיר כאות הזדהות עם גורל אחיהם בגוש קטיף ובשומרון, העלולים להיזרק לרחוב.
היוזמה היא התארגנות ספונטנית, כפי שמדגיש גלעד אליצור, ממארגני הפעולה. מדובר בגרעין תלמידי ישיבת ההסדר בירוחם ובחבריהם ממקומות נוספים בארץ. "המטרות שלנו הן מחאה והזדהות. הזדהות עם אנשים שחלילה ייזרקו לרחוב, ומחאה על הדרך הבלתי הגיונית שבה הדבר נעשה, וכן על אדישותו של הציבור הרחב. הפעולה הזו מראה שאיננו יכולים להמשיך בשגרת חיינו בזמן שתכנית כזו עומדת להתרחש", אומר אליצור.

ביום שני בערב לנו קבוצות של עשרות צעירים ברחובות מרכזיים בערים תל אביב, פתח תקווה, ירושלים, רמת גן ורחובות. ליד שקי השינה הונפו דגלים כתומים, ושלטים המכריזים: "בירושלים לא ישנים כשרוצים לעקור אחים".

התגובות היו אוהדות: גם אלו שלא הסכימו לעמדות ישבו לשוחח עם הצעירים. "היתה תחושה שהעניין הזה דיבר לאנשים ונכנס להם ללב", אומר אליצור.
ביום שלישי התמקמה קבוצת ישני הרחוב בירושלים, מול משרדי מנהלת ההתנתקות. המארגנים מקווים שהרעיון ימשיך להתגלגל הלאה, ומעידים כי רבים רוצים להצטרף ולהקים קבוצת לינה ברחוב במקומותיהם.

השבוע עתיד להתקיים כנס נוסף של מטה צעירים: ביום שני הקרוב יתקיים במלון הייאט ריג´נסי בירושלים כנס פעילים גדול של מטה הבית הלאומי. בכנס תוצג תכנית פעולה, מפורטת כיצד יבוצע המרי האזרחי הבלתי אלים ביום הפקודה. על החוברת שמפרטת את תכנית המבצע חתומים מספר רב של מטות מאבק.

ניסים בכל יום
למעלה מ-5000 פצמ"רים, 7000 אירועי ירי, ו-1500 מטענים בחבל קטיף הניבו ספר חדש, שכל כולו אמונה ואהבת ה´. ´על הנסים – סיפורים מגוש קטיף´ הוא אוסף סיפורי נסים שאירעו לתושבי הגוש בארבע השנים וחצי האחרונות.

את הספר ערך תושב נצרים, אריק יפת, והסיפורים עצמם לוקטו ונרשמו על-ידי כמה תושבים. בהקדמה מדגיש העורך כי הושקע מאמץ רב בבדיקת אמינותם של כל אחד ממאה הסיפורים שתועדו בספר. ´על הנסים´ מנוסח כסיפורים לילדים, באותיות מנוקדות ומאירות עיניים, ובראשיתו הקדמה ארוכה של הרב מרדכי אליהו על חשיבות הסיפור בנסי ה´.

בנו, הרב שמואל אליהו, אומר על הספר: "כשקוראים את הסיפורים מרגישים איך ה´ קיים. הרבה שואלים מה יעלה בגורל גוש קטיף. כשאדם רואה איך ה´ נמצא שם יום יום, הוא ממש בהלם. למעלה מעשרת אלפים אירועים חבלניים, וכשמשווים את מספר הנפגעים למספר האירועים רואים את יד ה´ בפועל. ספר כזה נותן עוצמה למאבק", מסכם הרב אליהו.

תושבי חומש: האירוע בחג – זריקת עידוד ליישוב
האירוע המרכזי שהתקיים בחול המועד בחומש עורר מוטיבציה מחודשת בתושבי היישוב. מיקי איגנץ, תושב חילוני ותיק בחומש, אומר כי הוא הופתע: "לא ציפינו לכמות כזו של אנשים. לדעתי היו שם כמעט 30 אלף איש. זה נותן הרגשה מאוד טובה, שכשתהיה התנתקות היא פשוט לא תהיה".

איגנץ לא תמיד חשב כך: "פעם אמרתי שההתנתקות תתרחש בכל מקרה, ומי שנאבק סתם חולם. היום ההרגשה שלי אחרת. אחרי מה שראיתי באירוע, השתנה אצלי הכיוון. אני מרגיש שהכל יתהפך, ובכלל לא נגיע למצב של פינוי".

איגנץ אומר שהדבר גם מחזק אותו להצטרף למאבק. "הרגשנו כאילו עזבו את חומש בצד, דיברו בעיקר על גוש קטיף. עכשיו ראינו שאנשים באים ומזדהים איתנו, זה נותן המון". איגנץ רכש באותו אירוע את דיסק שירי המאבק, והוא לא מפסיק לשמוע את שירו של הזמר בני אלבז, שחובר לרגל המצב והפזמון החוזר אומר: ´זה לא יקרה´. "אני שומע אותו באוטו כל היום, וכמה שהוא צודק", מתלהב איגנץ.

אחד מוותיקי חומש, בני שלום, מתנסח בלשון המערכון המפורסם, ואומר: "זה היה אחלה אירוע שבעולם. שירבו כמותו. הרגשתי התרוממות רוח, בעננים. זה היה כיף לא רגיל". שלום מגיש כי למרות הרושם שנוצר, כל תושבי חומש רוצים להישאר בבתיהם ומוכנים להיאבק בדרכים חוקיות על מנת לשמור על היישוב.

היום, יום חמישי בשעה שמונה בערב, יתקיים ערב למען צפון השומרון באודיטוריום החדש של אולפנת להבה בקדומים. בערב יתכנסו נציגי כל המטות למען ארץ ישראל וידונו בצעדים מעשיים לחיזוק ההתיישבות בצפון השומרון. פעילות שכבר מתקיימת למען צפון השומרון היא ערבי תמיכה והתרמה ברחבי הארץ. המעוניינים לקיים ערב כזה במקום מגוריהם יפנו לבני גל: 058-891666