בשבע 141: מכתבים למערכת

, כ"ו בניסן תשס"ה

גזל ניצולי השואה

הטלוויזיה הביאה את סיפורם של ניצולי השואה החיים בתת תנאים. אני הזדעזעתי.
מעבר להשפלה ולסבל שאנשים אלו עוברים, יש כאן גזל של כספם. מדינת ישראל נהנתה מכספי השילומים ששימשו מנוף לפיתוח ולשגשוג הכלכלה . כספים אלו היו צריכים להיות מופנים בראש ובראשונה לרווחת ניצולי השואה כי הם שייכים להם . מדוע צריכים אנשים אלו בכלל לפנות לקרן הרווחה לעזרת ניצולי השואה, כעניים בפתח?

אין שום זכות מוסרית למדינה ובעקיפין לאזרחיה להמשיך ליהנות מכספים אלו, כל עוד אפילו ניצול אחד חסר משהו הפוגע באיכות חייו. אם אזרחי ישראל לא ירימו את קולם וידרשו לתקן מיידית את העוול הם יהיו שותפים לגזל הניצולים .
אדוה נוה, שערי תקוה


להתנתק מהמועדונים
צלפים, יחידות מיוחדות, ציוד מודיעיני מתוחכם, ימי עיון והכנה, פסיכולוגים, סיוע אווירי... אם את כל המשאבים שמקדישים להתנתקות היו מפנים לטיפול באלימות הנוער במועדונים, היינו חוסכים חיים של צעירים רבים.

שרה לוי, באר שבע


הוראות קטלניות
הצנחן דן טלסניקוב הי"ד לא היה נהרג בקרב עם מחבלים, אילו ההוראות לפתיחה באש היו נתונות לשיקול המפקדים בשטח, ולא לשופטי בג"ץ הספונים בהיכלי השן בלי שהיו פעם תחת אש.
אגב, גם בניהם של השופטים האלה, לא נשלחו אי פעם לקרב.
חיים יואבי רבינוביץ, תל אביב


דווקא שבח הלל ושמחה
אמירת ההלל ביום העצמאות לא היתה מעולם עניין הלכתי נייטרלי, אומריה ושולליה חלוקים בפרשנות המציאות. שולליה לא רואים בהקמת המדינה כל שינוי במעמדו של עם ישראל בעולם. יש מהם הרואים בהקמת המדינה 'פיגוע המוני' באמונה היהודית. השנה נוספה לנימוקיהם תוכנית הגירוש השטנית, שהופכת את צבא ישראל לצבא הרס וחורבן.

אמירת ההלל במציאות זו, אינה התעלמות או התכחשות, היא חלק מהותי ביותר של המאבק על אופייה של המדינה. שרון ואולמרט המייצגים קו פרגמטי עתיק, נוטים לשנות את השקפת עולמם, בגלל 'דברים שרואים משם'. הם לא רואים את יד ה' שנחה עלינו בחסדה לטובה, הם לא חשים חייבים אלא לעצמם.

אמירת ההלל באה לומר: מאמינים אנו שניצחוננו נצחונו של מקום הוא, שאלוקי ישראל עשה לנו את החיל הזה. אמירת ההלל אינה לראשיה שריה ויועציה דהשתא, היא קול צלול כנגד כפירתם. לא נוריד את הראש, לא נתייאש בגלל חבורת זדים. אף שרבה המלאכה, מי אמר שהכל בא בקלות?
מיכאל בן ארי, קרני שומרון

פרס ישראל האמיתי
יעמדו על הברכה 9000 הגיבורים, חלוצי גוש קטיף. במדינה נורמלית, היו הם חתני פרס ישראל ביום העצמאות הקרב ובא - ולא מועמדים לגירוש.
בו בזמן, הגברת ציפי לבני ונציגים אחרים מטעם ממשלת הגירוש, המתקנאים בכוחות הנפש שלהם ובהשפעתם הטובה, עושים הכל כדי לפתות אוכם, להחתים אותם, להלחיץ אותם באיומים סמויים ובכל דרך אחרת להסיט אותם מדרך הישר.
אנו מפצירים בהם, גיבורי התקופה -- אחינו בגוש קטיף:
החזיקו מעמד. שימרו מרחק מציפי לבני ומכל נציגי הממשלה המתנכרת הזו הטוענים שהם "רוצים לעזור לכם"...
* חישבו עלינו, המשיכו-נא להיות גיבורינו. שהרי אנו - מתנגדי ההתנתקות ברחבי הארץ, ממטולה ועד אילת, היננו בסך הכל חיילים פשוטים. ואילו חלוצי גוש קטיף -- הם מפקדינו הנערצים...
סוזי דים, מטות ערים, רחובות


ועדת חקירה עכשיו
לאחר מלחמת יום הכיפורים שנחתה עלינו בהפתעה, הוקמה ועדת חקירה ממלכתית, שחקרה על מה ולמה וכיצד נתרגש עלינו האסון .
בימים אלו איננו מופתעים עוד: שר החוץ הצהיר כי לאחר ההתנתקות יורע מצבנו המדיני; קצינים בכירים טוענים כי האינתיפאדה שתפרוץ לאחר מכן תהיה חמורה שבעתיים מקודמותיה.
ולמרות זאת, ממשיכים קברניטי המדינה במצעד האיוולת כתמול שלשום, וסבורים כי לאחר הבריחה מגוש קטיף, יניחו לנו אויבנו.
על מנת להקדים תרופה למכה יש להקים כבר עכשיו ועדת חקירה ולא לחכות לפורענות המתרגשת ובאה.
משה בודק, חיפה

צימוקים לשבת
1. קולות במפלגת מה העבודה הזאת: לדחוק לפינה את וילנאי.
צדיקים המפא"יניקים: מקפידים על מתן בסתר.
2. ראש ממשלת טורקיה: מסרב לחבוש כיפה בביקור ב"יד ושם"
אין כמו שמחה לאיד: עוד מדינה עם מנהיג בלי כיסוי.
משה טאו,
רחובות.