בשבע 143: על משמר ארצנו

חגית רוטנברג , כ"א בחשון תשמ"ח

אתר חדש מוקיע את המסייעים לגירוש
בימים אלו הולך ומתגבש בעיר רעננה מטה מאבק בתכנית הגירוש.
המטה עשה את צעדיו הראשונים לפני כשלושה חודשים, אז החלו כמה מתושבי העיר לקיים משמרת מחאה קבועה בצומת רעננה מרכז. הפעילות התחזקה לאחר מבצע 'פנים אל פנים' שקיימו בחורי ישיבת בית אל בעיר, בתקופת בין הזמנים האחרונה. בעקבותיה, נערך כנס פעילים ראשון של תושבי רעננה, שבו השתתפו כ-30 פעילים. בהמשך התקיים גם כנס נוער, שמנה מספר משתתפים דומה.
כיום מתבצעות ברעננה מספר פעילויות, ביניהן: עמידה קבועה בדוכני הסברה הפרושים ברחבי העיר ומשמרת מחאה קבועה בצומת רעננה מדי יום חמישי ב-18:00 בערב.

תושב נווה דקלים במכתב למפקדו: "אני ובניי לא נשרת בצבא שמגרש יהודים"
ציון אוחיון, תושב נווה דקלים, נשוי ואב לארבעה, שלח למפקדיו מכתב שבו הוא מודיע כי לא יתייצב עוד למילואים, וכך ידריך גם את ילדיו. במכתב נאמר:
"בתאריך שציינתם לאימון אני נמצא באימון אחר – ההגנה על גוש קטיף. אינני זקוק לשירות מילואים – אני חייל כל השנה. אני ומשפחתי סופגים פצמ"רים, טילים ויריות. אינני יכול להגיע לאימון מילואים בשעה שיש מלחמה אמיתית – על גוש קטיף.
"אם חס וחלילה תבוצע תכנית הגירוש המרושעת, זה יהיה סופה של מדינת ישראל. אשקלון תבער באש, שדרות תהפוך לקרית שמונה וכן חדרה וכפר סבא. אני יודע את זה. אני שומע בכל לילה מביתי את שאגות השמחה של ערביי חאן יונס. מי שרוצה למנוע את המלחמה הבאה חייב להתייצב כאן, בגוש קטיף, בחודשים האלו.

"אכן, אינני מתכוון להגיע לאימון בצער ובכאב. אך ביודעי שאני עושה את הדבר הטוב ביותר לעם ישראל ולמדינת ישראל, אין לי שום בעיה להישפט על כך. אני מעדיף להישפט על כך בבית דין צבאי. אציין כי אני מעריך מאוד את הפלוגה בפרט ואת הגדוד בכלל, ונהניתי מאוד לשרת אתכם. אם אגורש מביתי אפרד מצה"ל לשלום, כיוון שאינני מסוגל לשרת בצבא שמגרש אזרחים במקום להגן עליהם.
"כן אומר לילדי ולנכדי, שעם כל הכאב אי אפשר לשרת בצה"ל, וזה לא משהו אישי נגד מישהו. כן אמליץ גם לידידי, חברי, תלמידי ושאר קרובי משפחתי. אשמח אם תעביר את המכתב לידי המג"ד והמ"פ. ושוב, שמחתי להיות אתכם ואני מעריך אתכם ברמה האישית.
"בתקווה לצה"ל שהורג מחבלים וכובש ומשחרר חבלי מולדת ולא לצה"ל שעוקר יישובים ומגרש יהודים מהמולדת, ציון אוחיון".

מוקד טלפוני לחיילים המסרבים לגרש יהודים
מוקד 'לב יהודי' מודיע על פתיחתו של מוקד טלפוני חדש לחיילים בשירות סדיר. המוקד ייצור קשר טלפוני עם כל חייל סדיר שחתם את שמו על עצומת הסירוב, ויוודא איתו את נכונותו לעמוד מאחורי החתימה. כמו כן יקיימו המוקדנים שיחות חיזוק ועידוד לחיילים המתלבטים. השבוע גם חודשו ההחתמות על עצומת הסירוב, ובמטה מבטיחים לחזור תוך 48 שעות לכל חייל שחתם על העצומה, כדי לוודא את עמדתו.

במקביל ממשיך לפעול המוקד לחייל מילואים, בו מעניק המטה שירותי ייעוץ ותמיכה לחיילי מילואים שאינם מעוניינים להתייצב לשירות כמחאה על העקירה. בימים הקרובים ייפתחו מוקדים טלפוניים דומים גם לשוטרים ומתנדבי משמר אזרחי, על מנת לשכנעם לסרב להשתתף במעשה הגירוש.
מספר הטלפון לחיילי סדיר: 052-6302222
מספר הטלפון לחיילי מילואים:052-6368888

אתר חדש מוקיע את המסייעים לגירוש
בימים אלו עולה ברשת האינטרנט אתר חדש בשם 'עמוד הקלון'. מטרת האתר היא לרכז את שמות כל הגופים והאישים הקשורים בביצוע תכנית העקירה, על מנת להוקיעם בהווה ובעתיד. בין הקטגוריות באתר ניתן למצוא ציונים לשבח למתנגדי העקירה ותיעוד של מעשים בלתי חוקיים של השלטונות.
כמו כן מציג האתר רשימת מסיתים מהשמאל, רשימת אישים בפוליטיקה ובביטחון וגופים כלכליים – כולם מסייעים לקידום הגירוש. מקימי האתר פונים לציבור בבקשה לדווח ולסייע באיסוף חומרים – הן בעוולות שנגרמות על-ידי הממסד והן באיסוף שמות לרשימה.
כתובת האתר: www.shame.co.il

חדש בסוכת המציל: דגל כתום
המקוריות לא פוסחת גם על מתנגדי העקירה: ביום שני בבוקר גילו מצילים רבים בחופי ישראל כי על סוכות המציל הוחלפו הדגלים המסמלים את גובה הגלים בדגלים כתומים. על סוכות המצילים הודבקה הודעה שיועדה למצילים ולציבור הרוחצים: "אמנם מצב הגלים רגוע, אך מצב העם סוער", נכתב. "הציבור מעדיף לבדוק את גובה הגלים ולהתעלם מהמציאות. כולם לובשים כתום. יהודי לא מגרש יהודי", נחתם המכתב. המצילים הסירו את הדגלים הכתומים בטרם הגיעו המתרחצים אל החופים.

מחאה מסוג שונה יוזמות נשות הגרעין התורני בחומש שבצפון השומרון: הנשים מבקשות לארגן הפרשת חלה ארצית ביום שישי הבא. הנשים שתשתתפנה בהפרשה, תאמרנה תפילה מיוחדת לביטול גזירת העקירה, שחוברה על-ידי הרב מרדכי אליהו.

ניסוי הכלים של הוכתר בהצלחה: המשטרה ומערכת המשפט קורסות תחת העומס
כארבעים צירים נחסמו ביום שני בערב במסגרת מבצע 'ניסוי הכלים' שיזם מטה 'הבית הלאומי'. בין הצירים שנחסמו: כביש גהה, צומת הכניסה לבאר שבע, צומת המוביל ועוד.
בירושלים נחסמו כמה צמתים מרכזיים: בכניסה לעיר עמדו מאות מפגינים, בהם גם חרדים, וחסמו את הכביש כמה פעמים. המפגינים מדווחים כי הפרשים שהביאה המשטרה נהגו כלפיהם באלימות. גם ברחוב בר אילן בעיר חברו תושבים חרדים להפגנות.
את צומת הכניסה לערד חסמו תלמידי ישיבת ההסדר בערד, בראשות ראש הישיבה הרב ינון אילני. הרב אילני הוכה על-ידי השוטרים, נעצר ונלקח לחדר מיון.
למרות שרוב השוטרים נהגו בהגינות, נצפו גילויי אלימות נוספים: בכביש גהה עיקמו השוטרים בכוח את רגלו של אחד החוסמים והכו אותו עד שהתעלף. השוטרים התעלמו ממנו כליל, ורק חובש קרבי שעבר באזור טיפל בו.
לכל אורך היום נפרשה המשטרה עד קצה גבול היכולת, תוך הוצאת שוטרים מהמשרדים והעמדתם במשמרות של 12 שעות רצופות. עם זאת, הודו קציני המשטרה בסיום האירוע שגם הכוחות הללו לא הצליחו להשתלט על החוסמים בכל רחבי הארץ. במשטרה גם הביעו חשש מהעשוי להתרחש ביום פקודה, שבו תתעצם פעילות חסימות הכבישים.
מתוך האלפים השתתפו במבצע, עצרה המשטרה כ-400 איש. נמסר כי רבים מהמפגינים הביעו נכונות להיעצר ואף ביקשו מהשוטרים שיעצרו אותם, אולם השוטרים סירבו לעשות כן, מפאת חוסר משאבים להכלת מספר כה רב של עצורים. חלק מהעצורים שוחררו בהדרגה בתנאים מגבילים, וחלקם סירבו להזדהות והעדיפו להישאר במעצר.
עו"ד עמיקם הדר, שייצג כ-70 מהעצורים, אמר כי הנערים דיווחו על תנאים מחפירים בליל המעצר. הם התלוננו על כך שלא ניתנה להם שתייה או אפשרות להתפנות. בינתיים שחרר ביום ג' שופט בית משפט השלום בירושלים את שי מלכה ואריאל ונגרובר, ראשי מטה 'הבית הלאומי'. השניים נעצרו ביום ראשון במשרדי המטה על-ידי מפקד הימ"ר בירושלים, וציוד רב הוחרם מהמשרד. בית המשפט הורה, כאמור, לשחרר את השניים, אולם המשטרה ערערה על ההחלטה והדיון נקבע ליום ד'.
מאות העצורים הובלו לבתי המשפט ברחבי הארץ במהלך יום ג', אולם גם שם נכונה הפתעה לנוכחים: קווי הטלפון בבית משפט השלום בפתח תקווה נותקו בלילה על-ידי פעילי ימין. הם השאירו הודעה שבה נאמר כי פעולה זו הנה "מחאה בלתי אלימה נגד התגייסות מערכת המשפט לקידום מהלכי הדרג המדיני". שופטים רבים הוצאו מהשתלמויות וחופשות על מנת לעמוד בקצב העבודה.
במטה 'הבית הלאומי' חוגגים את ההצלחה, אך מתכננים כבר את המשך הפעילות: הקמת משמרות עידוד לעצורים ליד כלא מעשיהו, וכן חיזוק מערך הפעילים הקיים, על מנת ליצור אפקט עוצמתי יותר ביום הפקודה.
בתוך כך נמשך השבוע מעצרו המנהלי של נריה אופן, תושב יצהר, עקב פעילותו נגד העקירה. בדיון שהתקיים ביום ראשון, הורה השופט לנציגי השב"כ לחשוף את חומר הראיות החסוי נגדו, כיוון שלא ראה בו ממש. נציגי השב"כ קיימו שיחה נוקבת עם השופט, שבסופה חזר בו מדרישתו זו. דיון סופי בעניינו של אופן התקיים ביום רביעי.