בשבע 144: הצליל הכתום

סטיקרים, צמידים, דגלים – אאוט. הדיסק הכתום – אין. הדבר המוסיקלי הבא במאבק נגד ההתנתקות כבר כאן

קובי סלע , כ"א בחשון תשמ"ח

אחרי הדגלים, החולצות, הצעיפים והסווצ'רים מגיע הדבר האמיתי. דיסק כתום של מוסיקה יהודית אמונית, שנוסך בחסימות ובמעצרים משהו קצת יותר צבעוני מסתם כתום.

אנחנו מדברים על דיסק חדש, שלא ניתן למצוא בחנויות אלא בדוכני המאבק, בכניסה לגוש וביציאה מאולמות בית המשפט. "ולא ינטשו מעל אדמתם" – זאת כותרת המשנה, כשהאישיו הוא אמנים שרים למען גוש קטיף וצפון השומרון.

שיראל בלייכר וצ'יקו בן זמרה חתומים לוגיסטית על עשרות, אם לא מאות הפגנות למען ארץ ישראל. בין לבין התמחה בן זמרה בהפקת אירועים מוזיקאליים, בדרך כלל בחברון. עם הזמן הפכו הקשרים עם האומנים למשהו שאפשר לרתום גם במהלך השנה, גם כשאין חול המועד והופעות ברחבת מערת המכפלה. השניים (מי יותר ומי פחות) גייסו את מיטב האומנים לאוסף שירים יהודיים-חסידיים מחזקים. גם הארכיון נרתם למיזם, וזה בא לידי ביטוי בכמה רצועות שבהן שולב קולו של הרב צבי יהודה קוק, כשהוא מוחה ומנבא את מה שקורה היום, "את ארצי חילקו".

המוסיקה בדיסק רב-ממדית, אם כי חיטוט קטנוני יגלה שמדובר באוסף זמרים ששרים מוזיקה יהודית בדרך כלל, אלטרנטיבית, אם תדחו אותי לפינה. לא שזה רע, אדרבה, זה מצוין, אולם אם מבקשים 'לגעת' גם בציבור החרדי יש לשלב ברשימה ל'דיסק הכתום 2' עוד אומנים חרדיים. את ההתנגדות שלהם לתכנית הגירוש לא צריך לחלוב בכוח, הם 'מתים' לתרום משהו למאבק.

אז מה היה לנו שם?

המנון המאבק בפועל: 'אל תירא' של להקת 'מערבא מכאן', עזרא היידו וחבריו מגוש קטיף – שיר שמעטר כל סרטון נגד ההתנתקות. בשיר הזה שולבו דבריו של הרצי"ה קוק.
'לא נזוז מכאן' של MBD, שנכתב כבר בסבבים הקודמים של סכנת הוויתור על חלקים מארץ ישראל. גם להיטים כמו 'ותחזינה' של הזמר המצוין ירמיהו, 'למנצח' של עדי רן ו'שומרון' – של יצחק חי זאגה (הראשון ששילב את מזמור י"ט "את ארצי חילקו").

בני אלבז, זמר החצר המיתולגי של ש"ס, קופץ בתפקיד אורח לזמר את 'זה לא יהיה', שיר מחאה ישראלי נגד ההתנתקות, ומוסא ברלין מסיים את התקליטור (עד להשמעה הבאה) עם מחרוזת 'אשא עיני' שגם היא, כמה מפתיע, משולבת בדברי הרב קוק.

כמו עדי רן, גם אהרון רזאל מפציע בדיסק ביותר משיר אחד. אי אפשר שלא לציין גם את אודי דוידי, בשיר שאמור להוציא אותנו מהאדישות, 'דבר אליו'. דוידי זכה בעבר במדור הזה בשבחים על האלבום כולו, כמו גם על השיר המיוחד הזה.

לסיכום, לצד הסטיקרים 'יהודי לא מגרש יהודי' ו'איפה הבושה?', סרטים כתומים ודגלוני תמיכה בחברים בגוש קטיף וצפון השומרון, וכמובן הדיסק הכתום, המכונית המשפחתית לא תהיה ערוכה מוראלית למאבק...
שמונה וחצי בסולם יעקב (על בחירת השירים).

פינת משבית השמחה:
לתזמורת שלהבת יש שיר חדש שמצטרף למאבק. השיר היה צריך להשתלב במיזם, ואולי בגלל לוח הזמנים הקצר זה לא קרה. כדאי לתקן את זה במהדורות הבאות.
*** את הדיסק לא ניתן להשיג בחנויות, לפיכך נסו אצל אשי 052/8990192***

הערות ומענות אפשר לשגר את kobi@a7.org