בשבע 146: על משמר ארצנו

, כ"א בחשון תשמ"ח

במוצאי השבת הקרובה, בשעה 22:00, ייערך מלווה מלכה מול כלא מעשיהו, לחיזוק ועידוד העצורים. בהשתתפות הרב דוד חי הכהן ותזמורת 'הניגון שבלב'. לפרטים והסעות: אשר- 0507125181

עשרות חיילים בני ישיבות, הגיעו ביום רביעי בבוקר להשתחרר בבקו"ם תל השומר, כשהם לבושים בחולצות כתומות. אחד החיילים ניסה לחלק חולצות גם לחבריו, אך קצין שהיה במקום לקח ממנו את החולצות.

קצין בדרגת סרן מאגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה בצה"ל, נחקר השבוע במצ"ח לאחר שסירב לקחת חלק באימון לקראת העקירה. יחד איתו סירבו להשתתף באימון קצין בדרגת סגן ונגד. הנגד קיבל ארכה לשקול את העניין בשנית, ואילו הסגן עזב את הבסיס ולא יצר קשר מאז. נגד הסרן שנחקר לא ננקטות כרגע סנקציות, והליכי הגשת כתב האישום נגדו- מוקפאים.

פרופ' מאירשטיין בתגובה:"אגודת הסטודנטים היא א-פוליטית. אמרתי לכהן שאם יתמודד מטעם עצמו, ייבחר ואז יסתבר שהוא נציג 'תא כתום', אנתק קשר עם אגודת הסטודנטים. בכל מקרה, כעת ההתמודדות נאסרה עליו גם באופן אישי".

הסרבנות מתעצמת:
• מעתה יצטרך כל חייל לחשוב פעמיים בטרם יעלה לטרמפ: הוראה חדשה ששמעו חיילי הנח"ל מפי מפקדם, אוסרת עליהם לעלות על כלי רכב הנושא דגל או סרט כתום. עם זאת, ציין המפקד, לא יחול עונש על הפרת פקודה זו.
• כלי הרכב מצטרפים למעגל הסירוב: אהרן שמאי, תושב אזור ירושלים, קיבל צו המגייס את רכבו לחודשי הקיץ. ביחידה הסבירו לו כי צפוי להיווצר חוסר בכלי רכב בזמן העקירה, ולכן יהיה צורך לגייס את מכוניתו. שמאי הודיע כי למטרה זו לא ימסור את רכבו לצה"ל בשום מחיר ובשום תנאי.
• חייל סדיר המשרת בבסיס תובלה במשמר הנגב, הודיע למפקדיו כי הוא מסרב להשתתף בכל פעילות הנוגעת לגירוש. כתוצאה מכך נשפט החייל לתשעה ימי ריתוק במחנה, וכעת הוא נשלח לנסיעות ארוכות לאזור הצפון. לדבריו, נסיעות אלו מוטלות עליו למרות שביקש להימנע מהן, וזאת כסנקציה על סרבנותו. עוד אומר החייל כי חיילים נוספים בבסיס לא מעוניינים להשתתף בעקירה, וכרגע שוקלים בפיקוד כיצד לנהוג בהם.
• רב סרן בנצי מחיל האויר הוא איש קבע המשרת בקריה. בנצי הודיע למפקדיו כי לא ישתף פעולה עם כל דבר הנוגע לעקירה. "נפטר אותך" הושב לו. בנצי דרש לראות את חוזה העבודה שלו, ובתגובה הודיעו לו כי לא יצטרך להשתתף במשימת העקירה. לאחר שבוע התחרט המפקד, והודיע לו כי אם לא יתייצב לעבודה- הוא יפוטר. כרגע נמצא החוזה שלו בבדיקה, לקראת מאבק משפטי. בנצי אומר כי אינו חושש לאבד את עבודתו, אם זה המחיר שעליו לשלם על צעדיו.
• צבי יהודה דיקשטיין, שהוריו יוסף וחנה דיקשטיין נרצחו בפיגוע ירי, הודיע למפקדיו בחטיבת 'גולני' בה הוא משרת, כי אין בכוונתו לבצע פקודות במסגרת תכנית העקירה. כתוצאה מהצהרתו זו, חששו מפקדיו מהשתתפותו של דיקשטיין בסדרת החינוך שחבריו לפלוגה אמורים לעבור לקראת העקירה, ולכן הוחלט כי דיקשטיין משוחרר מלהגיע לסדרת החינוך.
• רס"ל עידן טרוינובסקי, איש קבע המשרת כנגד בחיל הים, אדם שאינו חובש כיפה ומתגורר בקרית ים, הגיע לפני שבועיים לכנס היערכות של חיל הים לקראת העקירה. טרוינובסקי הודיע למפקדיו בטרם החל הכנס, כי אין לו כל שייכות לעניין ועזב את המקום. מפקדיו דרשו להעמידו לדין, וטרוינובסקי דרש דיון בבית דין צבאי. במשפט נגזרו עליו 28 ימי מחבוש, אולם עורך דינו, שי גלילי, ואביעד ויסולי שסייע בצידו, הגישו ערעור לפרקליטות הצבאית על תקינותו של המשפט. ביום שישי בצהריים התקבלה החלטת הפצ"ר, שקבעה כי המשפט היה לא תקין ולכן הוא בטל מעיקרו, וכן גזר הדין. כעת מתכוון טרוינובסקי לדרוש שחרור מצה"ל, כיוון שהם דורשים ממנו לצאת למשימת העקירה. ממוקד 'לב יהודי' שליווה את הפרשה, נמסר כי הודעתו של דובר צה"ל בנוגע לביטול המשפט הינה שקרית:"דובר צה"ל אמר כי המשפט התבטל כיוון שטרוינובסקי חזר בו ויסכים להשתתף בעקירה, אולם המשפט בוטל משום שהיה לא תקין". עוד נמסר מהמוקד כי בשבועות האחרונים התקבלו פניות רבות של אנשי קבע המאוימים בפיטורין מאותה סיבה, אולם, מדגישים במוקד, האיומים הינם שקריים מבחינה משפטית.
• מוקד לב יהודי מעניק סיוע משפטי לחיילים: 0526368888


משרד הקליטה: הסיוע לעולים החדשים בגוש מאחר ב15 שנה

העולים הוותיקים המתגוררים בגוש קטיף, מוטרדים לאחרונה טלפונית על ידי פקידי משרד הקליטה. הפקידים מציעים להם סיוע כלכלי, פתרונות במציאת עבודה ודיור ועוד. סימון אברהם, יוצא אתיופיה, 15 שנים בארץ, מתגורר כבר 4 שנים בכפר דרום עם אשתו ושני ילדיו. מאז עלה לארץ כילד, לא זכה לקבל אפילו פניה אחת ממשרד הקליטה. "בשבוע שעבר, התקשרה אליי מישהי ממשרד הקליטה ושאלה האם אנחנו זקוקים לעזרה, האם אנחנו במצוקה נפשית. אמרתי לה "אנחנו גרים ועובדים בגוש, אין לנו שום מצוקה, ואיננו צריכים את עזרתכם"", מספר אברהם. כעבור כמה ימים התקשר אדם נוסף מהמשרד, והציע עזרה, אברהם דחה גם אותו:"עכשיו נזכרתם לעזור לנו? אם אתה באמת רוצה לעזור, תנו לנו 250 אלף שקלים כדי לבנות את הבית החדש שלנו בכפר דרום". הפקיד המשיך והציע לקיים פגישה בארבע עיניים. "תעשה טובה לעצמך", השיב אברהם "אנחנו לא במשבר, ותגיד לממשלה שלך לרדת מהרעיון הזה". אברהם אומר כי לדעתו מדובר בתרגיל של ראש הממשלה, לשחד את העולים בגוש על מנת לשכנעם לחתום על הפיצויים ולהתפנות. "אני בטוח שהם לא מציעים לנו את כל זה מטוב לב, פתאום אחרי 15 שנה שאנו בארץ. אבל אנחנו העולים לא רצים אחרי הכסף, הקשר שלנו לארץ הזו הוא חזק מאוד".

אברהם מוסיף ומספר כי בתגובה לצו המילואים שקיבל, שלח מכתב למפקדיו בו הוא מודיע כי אינו מוכן להתייצב לגיוס:"כיליד אתיופיה גדלתי על הכמיהה לא"י, הלכתי ברגל וסבלתי קשות כדי לזכות ולגור בארץ ולשרת בצבא. אינני רואה איך אהיה מסוגל לקחת חלק, ולו עקיף, במשימה להוסיף מכתב ששלח וביטול מילואים


הרב רצון ערוסי מסרב לסייע בנושא עקירת הקברים מגוש קטיף

הרב רצון ערוסי, חבר מועצת הרבנות הראשית ורבה של קרית אונו, הודיע כי הוא מסרב להצטרף לועדת הרבנים מטעם הרבנות הראשית שתטפל בנושא העתקת הקברים מגוש קטיף. בשיחה עם 'בשבע' הסביר הרב את עמדתו ההלכתית והעקרונית בנושא:"בפן ההלכתי אנו מוצאים שיש מצבים בהם מתירים להעביר קבר ממקום למקום, למרות שעקרונית מבחינת ההלכה יש להימנע מלהעביר קברים. קבלית- העניין יותר חמור, בייחוד בתוך 12 חודש בהם יש חרדת הדין, ואז קיימת הקפדה שלא להעביר קבר. אם חלילה תתבצע ההתנתקות- יש מקום לחשוב על העברת קברים במידה ולא נמצאים עוד החיים באזור, ויש חשש לחילול הקברים על ידי פורעים. אולם", מנמק הרב את סירובו להשתתף בועדה "כאן מדובר במגמה להעביר קברים בטרם יצאה התכנית לפועל. בזה לא רציתי להשתתף. אני לא מוכן להשתתף בצעדים כאלו, גם אם נמצא היתרים הלכתיים. הרי אנו מתפללים ושואפים שההתנתקות לא תתבצע, איך אוכל להיות מאלה שנותנים דחיפה לתכנית על ידי העברת הקברים בטרם מעבירים את החיים?".

נפתח מוקד חירום לטיפול בתלונות על התנהלות שוטרים

בדיון שהתקיים השבוע ועדת חוקה של הכנסת, הודיע יו"ר הועדה, ח"כ מיכאל איתן, על פתיחת מוקד חירום שיטפל בתלונות הציבור בכל הנוגע לפגיעה בזכויות האזרחים על ידי מערכת אכיפת החוק. התלונות יועברו לגורמים הרלוונטיים בזמן אמת, וייענו בתוך מספר שעות. ח"כ איתן אמר עוד באותה ישיבה, כי כל פרובוקציה שאינה אלימה, והיא בגדר הבעת זעקה- מותרת ולגיטימית במסגרת המחאה. עוד הוסיף, כי יש להבהיר לשוטרים שאין לפגוע בצלמים המסקרים את אירועי המחאה, בשום צורה, זאת לאחר ששני עיתונאים דיווחו לועדה על מעצרם. בנוסף, הודיעה ראש היחידה לתלונות הציבור במשטרה, נצ"מ ענת גרניט, כי השוטרים שהוכח כי עבדו ללא תגים- ייענשו.
מספר הטלפון במוקד וועדת החוקה: 02-6753720

עשרות משרדי ממשלה ננעלו
נ
במוצאי השבת שעברה, נעלו פעילי ימין כ-150 סניפים של משרדי ממשלה במרכז הארץ. מדובר בסניפים של משרד הפנים, דואר, ביטוח לאומי, מס הכנסה ומשרדי ממשלה נוספים.
הפעולה התבצעה בערים ירושלים, תל אביב, גבעתיים, רמת גן, בני ברק, הרצליה, בת ים, חולון ועוד.
הפעילים נעלו את הדלתות בעזרת דבק חזק (סופר גלו) שהוכנס לתוך המנעולים, ועליהם הודבקו הסטיקרים "יהודי לא מגרש יהודי". על הדלתות הודבקו פתקים, בהם נכתב: "אם משרדי הממשלה ימשיכו לשתף פעולה עם השלטון המושחת, סניפיהם בכל רחבי הארץ ישותקו. אם תושבי מדינת ישראל לא יתעוררו, המדינה כולה תיסגר, תינעל , תשותק!".
מארגני המבצע מוסרים כי זהו צעד נוסף בשרשרת הפעולות שמטרתן לזרוק את התוכנית לפח האשפה של ההיסטוריה. "השלטון הדיקטטורי דוחק אותנו לפינה, ובדחף בלתי-מרוסן פועל כנגד כל התחזיות הביטחוניות, בצורה לא דמוקרטית ולא מוסרית. הבולדוזורים שמתעלמים מכל דרך מאבק רגילה לא מותירים לנו אלא לפעול בדרכים הללו עד לביטול גזירת הגירוש הנוראה".
בראשית השבוע חיבלו אלמונים בציוד הנדסי כבד, המשמש להכשרת אזורים בנגב המערבי לקליטת בסיסי צה"ל שיפונו מהגוש. הכלים נצבעו בכתום, ורוססו בכתובות נגד הגירוש.
מבדיקה ראשונית עולה כי נגרם נזק למערכות הדלק, למערכות ההידראוליות ולמנועים של הכלים. הנזק נאמד במיליוני שקלים והפרשה עלולה לפגוע בלוח הזמנים הקצר להקמת הבסיס הגדול של צה"ל בנגב המערבי.
גם קבלן פרטי, המבצע עבודות עפר להרחבת היישוב זיקים, לצורך הקמת מגורים לתושבי גוש-קטיף, גילה כי במהלך הלילה חובלו כלי הרכב ההנדסיים שברשותו, ועליהם רוססו כתובות נגד העקירה.

20,000 סרטים כתומים מחולקים מדי יום

החל מהשבוע שעבר, פתחו פעילים מטעם מטה גוש קטיף במבצע מרוכז של חלוקת סרטים כתומים לרכבים באזור גוש דן. "המטרה היא לשנות את תמונת דעת הקהל בארץ, ולהתחיל בגוש דן. אם יחסי הכוחות ישתנו, ונגיע לרוב בעם שמתנגד לגירוש- לשרון לא תהיה לגיטימציה להמשיך", מסבירים המארגנים. מדי יום פועלים בצמתים המרכזיות בגוש דן כ250 מתנדבים בחלוקת סרטים כתומים, ומדווחים על גידול של ממש בנוכחות הסרט הכתום על הכבישים: "כמעט על כל מכונית רביעית- אורים סרט כתום. אנחנו נלחמים עם הנהגים שניתן להם רק סרט אחד ולא שניים. הנהגים מבקשים לתרום כסף תמורת הסרטים, ושואלים איך אפשר לעזור". דווח כי מדי יום מחולקים כ20,000 סרטים. פעולות הסברה יתקיימו גם בדוכני הסברה בערים, ובביקורים מבית לבית. המארגנים מתכוונים לבנות תכניות פעולה מסודרות לתושבי הערים, וקוראים להם להצטרף לעשייה במאבק.
תושבי גוש דן המעוניינים להצטרף לפעילות יפנו ליוסי דובדבני: 0506428877

ארגון אמהות החיילים 'קולה של אימא' מקיים משמרות קבועות של חלוקת חומרי הסברה לחיילים במקומות הבאים:
1. בימי ראשון בין השעות 9.00 - 11.00 בתחנה המרכזית בירושלים.
2. בימי שלישי בין השעות 16.30 - 17.30 בכיכר פריס בירושלים.
3. בימי ראשון בבוקר בין השעות 6.30 - 8.00 בתחנת הרכבת בקרית מוצקין.
4. בימי חמישי בין השעות 17.30 ל-19.30 בתחנות הרכבת קרית חיים וקרית מוצקין
ביום שלישי, ז' סיוון, אסרו חג שבועות, תתקיים עצרת המונים לחיזוק ההתיישבות בשא-נור לרגל קליטת עשרות המשפחות החדשות ביישוב. שיעורי תורה יתקיימו בין השעות 10:00 - 16:00. בשעה 17:00 תיערך עצרת תפילה מרכזית וחנוכת המקווה החדש, בהשתתפות רבנים ואישי ציבור. מטה השומרון פונה לעזרת הציבור בבקשה לגיוס תרומות להמשך המאבק, וכן רהיטים ומוצרי חשמל למשפחות החדשות שהגיעו לחזק את הישובים. לפרטים: בני 0528891666 לתיאום הסעות: 0525666947

150 תלמידי ישיבת 'תורת החיים' בנווה דקלים הגיעו ביום ירושלים לשמוע שיעור בהלכות שבת מפי הרב עובדיה יוסף. בסיום השיעור ביקש הרב יוסף לחזק את ידי התלמידים ותושבי הגוש בכלל:"ידועה דעתי נגד ההתנתקות ואני מתפלל שהקב"ה יסכל עצתו. והבוטחים בה' כהר ציון לא ימוט לעולם ישב. תבורכו מפי עליון", חתם הרב.

נציגי 24 ארגונים יהודיים בארה"ב קיימו השבוע הפגנת מחאה נגד תכנית העקירה בסנטרל פרק בניו יורק. בהפגנה השתתפו כ20 אלף איש, ובין השאר נשא דברים גם ח"כ אפי איתם, שהיה בין היוזמים. בסיום העצרת יצאה משלחת של 180 מנהיגי קהילות יהודיות לביקור בן שלושה ימים בגוש קטיף. בהמשך אמורות להגיע משלחות נוספות של יהודי ארה"ב, לחיזוק התושבים והשתתפות במאבק.