בשבע 147: ספר מהרשת

לכבוד שבוע הספר העברי הבאנו לכם שלל אתרים העוסקים בספרים, סופרים, הוצאות לאור ופעילויות שבוע הספר. קריאה מהנה!

מנדי גריפלד , כ"א בחשון תשמ"ח

שבוע הספר העברי התקיים לראשונה בשנת 1926 ביוזמתה של ברכה פלאי ז"ל, מייסדת הוצאת הספרים 'מסדה'. בפעם הראשונה התקיים האירוע בשדרות רוטשילד בתל אביב, ונמשך יום אחד. באותו יום נמכרו ספרי קריאה בהנחה של 25 אחוזים, כמו שאפשר ללמוד מתוך האתר של אורט, שאותו תפגשו בהמשך. בעת קריאת שורות אלו, שבוע הספר העברי נמצא בעיצומו. בטור שלפנינו אסקור אתרים שעוסקים בספרות, ספרים, וגם במידע על שבוע הספר בעצמו.
באתר של שבוע הספר העברי ניתן לקרוא מידע על אירועי התרבות, שמתקיימים ברובם בכניסה חופשית או במחירים השווים לכל נפש. באתר תמצאו תכנייה של אירועים הפונים לצעירים, לנוער ולמבוגרים, לקורא המעמיק ולקורא המתחיל. בנוסף ניתן לבדוק מה מתרחש בכל עיר, אלו מו"לים משתתפים ביריד, ואם תרצו – למצוא ספרים ואת מחירם.
http://tinyurl.com/ccnd8
באתר הבא, שלושה פורומים מיוחדים לשבוע הספר. פורום כללי, שבו ניתן לשאול כל שאלה שתרצו בנוגע לשבוע הספר; פורום תמיכה, שבו תוכלו לקרוא ולהציע שאלות, בעיות ובקשות בנושאי התנהלות שבוע הספר העברי ברחבי הארץ; ופורום נוסף הוא ארכיון של הודעות משנים קודמות.
www.tbpai.co.il/sfarim-forums
באתר 'התאחדות הוצאות הספרים בישראל' תוכלו לקבל מידע על ההתאחדות ועל יעדיה, מידע על פרס ברנשטיין בתחום הפרוזה ורשימת החברים בהתאחדות. הרשימה מסודרת מאוד, וניתן למצוא בה את פרטי ההתקשרות של כל הוצאה לאור.
www.tbpai.co.il
אתר 'אוטו ספר' יגלה לכם מהו האוטו הזה: מדובר בניידת צבעונית ומושכת עין שמגיעה לכל חלקי הארץ, מן המרכז ועד הפריפריה, ומציעה לכל ילד חוויה תרבותית שבמרכזה ספרים. באוטוספר אפשר לדפדף, למשמש, לקרוא ולרכוש מגוון עצום של ספרים במחירים מוזלים. בנוסף מביא עמו האוטוספר הצגת תיאטרון ייחודית, סוחפת ומרתקת, ומקיים סביבו מפגשים עם סופרים ומאיירים. באתר תוכלו לקרוא על תחנותיו של האוטוספר במהלך החודש הקרוב, לצפות בקטלוג הספרים שלו, ואם תרצו שאוטוספר יגיע גם אליכם – צרו קשר דרך האתר.
www.autosefer.co.il
באתר מיוחד של אורט לשבוע הספר ניתן לקרוא מידע רב ומרתק, למשל בנושא היסטוריה של שבוע הספר (שהתחיל כיום אחד בלבד), חידון (מה היה שמו של הכלב ב'תמול שלשום'?), התפתחות הספרות העברית (ממאפו, כותב הרומן הראשון בעברית, ועד לעברית בת זמננו) וסימני דרך (המאייר העברי נחום גוטמן).
www.ort.org.il/year/sefer
אמנם מדובר בשבוע הספר המודפס, אבל יש אתרים שעוסקים בקריאה און-ליין. האתר הבא מיועד לילדים, וניתן למצוא בו עשרות ספרים און-ליין. לדברי מפעילי האתר, הוא מיועד בעיקר לתלמידי בית הספר היסודי, ויש בו חומרים בדרגות קושי שונות, ללא סיווג גילי, כדי שילדים בעלי יכולות מגוונות יוכלו למצוא בו עניין. האתר בנוי במתכונת של ירחון מאויר (על-ידי דני קרמן), וכלולים בו שבעה מדורים, חמישה מהם מיועדים לילדים ושניים למבוגרים. ישנם גם מדור סיפורים, הכולל קטעים מתוך ספרים; מדור סופרים, המציג סופרים ומשוררים לילדים, מהארץ ומהעולם; מדור שאלות ותשובות; מועדונית הכוללת חוג כתיבה, חוג יצירה ושעשועים; המוזיאון, שבו תמצאו תערוכות של איורים ומאיירים; מדור למורים ולספרנים, המציע הפעלות בבית הספר ומידע בתחום ספרות הילדים; מדור להורים, הכולל רשימות ומאמרים בענייני ספרות ילדים וחינוך, ועוד.
www.dafdaf.co.il
אסופה מכובדת של קישורים בנושא ספרות, כתיבה, ספרים ומה שמסביב להם, ניתן למצוא באתר הבא של אורט:
http://tinyurl.com/dtda3
לתגובות, הערות ואתרים חדשים: mendy@shapa.biz
בטור שפורסם בשבוע שעבר פורסם בטעות לינק שגוי (אינדקס לציורים וציירים). לטובת הגולשים רצ"ב הלינק המתוקן: www.saad.org.il/elihu