בשבע 148: מכתבים למערכת

, ט"ז בסיון תשס"ה

זוכרים את יוסף
(בעקבות 'רביבים', גיליון 147)
קראתי בעניין ובהתרגשות את הדברים שכתב הרב אליעזר מלמד על סבו, פרופ' יוסף ולק ז"ל.
סבו היה מבאי ביתנו, ביתו של אבי הרב דוד קרליבך זצ"ל.הקשר החל עוד בעיר קלן שבגרמניה, ונמשך גם אחרי עלותנו לארץ ישראל.

אני זוכר את הסב. פגשתיו לעתים בכנסי מחנכים ובהזדמנויות שונות. כאשר הסב היה מורה בשדה יעקב הוא הזמין את אבי להרצאות ולמתן שיעורים ביישוב. בשלב מסוים אף השתדל שלאבי תוצע משרת הרבנות במקום. מחווה זו היתה ביטוי לידידות ולנאמנות ששררו ביניהם.
קריאת הדברים ב'בשבע' החזירה אותי לאותן שנים. נהניתי והתרגשתי.

עמנואל קרליבך, משואות יצחק


קורת רוח בשעה קשה

באסון הרכבת בדרום שהתרחש השבוע שיתפו פעולה מד"א וחיל האוויר בחילוץ הפצועים וההרוגים מאזור שהיה קשה לחילוץ. מסוקי חיל האוויר דאגו יחד עם מד"א לפנות לבתי החולים את הפצועים וההרוגים, ופיקוד העורף ומשטרת ישראל סייעו בשטח .
אני רוצה להביע הערכה ותודה לכל כוחות הסיוע, כל הכבוד!
שלמה שקד
כרמיאל


בתחבולות תעשה מחאה
חסימת הכבישים שנועדה ליום רביעי השבוע, בוטלה אמנם עקב אסון הרכבת. אולם לדעתי עדיף בכל מקרה להמעיט בפעילויות מסוג זה. במקום זאת צריך לשחק במגרש המחאה בחוכמה באמצעות יצירתיות, רעיונות מקוריים וגימיקים. שחרור תרנגולות כתומות בקניון עזריאלי, צביעת מדרכות ברמת אביב בכתום ופעולות אחרות באותו סגנון, עדיפות בהרבה. הן לא גורמות כל נזק, מעלות חיוך במקום לעורר רוגז ומה שלא פחות חשוב - תופסות כותרות.

אני מאמין שהערכות יסודית למאבק נחוש ביום פקודה, יחד עם רעיונות 'שובבים' כאלו יכולים להיות שילוב מנצח.
בני שטיין, חיפה


אתרוג מהודר
לפני כשבוע התראיינו העיתונאים רביב דרוקר ועפר שלח בתוכנית 'משעל חם' לקראת צאת ספרם, 'בומרנג' . השניים סיפרו כי תוכנית ההתנתקות נולדה במוחו של דב וייסגלס, כדי לחלץ את שרון מהגשת כתב אישום נגדו ע"י עדנה ארבל. ההחלטה התקבלה תוך מידור הצבא והממשלה ולמרות התנגדות חד משמעית של צמרת צה"ל. וייסגלס נסע לוושינגטון והבטיח לרייס נסיגה ברצועת עזה ובמקומות נוספים ללא סמכות.

במדינה נורמלית פרסום ידיעה כזו היה מעורר רעש תקשורתי גדול, ודרישה לבדוק את הידיעה עד תומה. והנה במדינת ישראל, למרות שמדובר בהחלטה הרת גורל, לא זכתה הידיעה לשום הד תקשורתי. כלי התקשורת האלקטרוניים פשוט העלימו אותה. עיתוני ישראל (מלבד העיתונים החרדיים והדתיים) התנהגו באופן דומה. אותם עיתונים שהקדישו עמודים שלמים לנושא השחיתות, נזהרו מלגעת בשחיתות הגדולה מכולם.

האם מקבלים עיתונאי ישראל את עצתו של אמנון אברמוביץ' ושומרים על שרון כאתרוג נדיר, רק כדי שחלום חייהם יתגשם והמתנחלים יעקרו מבתיהם?
אדוה נוה , שערי תקוה

בומרנג בעירבון מוגבל
אני מציע לא להתלהב יתר על המידה מ'אומץ לבם' של עפר שלח ורביב דרוקר, מחברי 'בומרנג'. נכון, הם חושפים בספרם את מה שידענו זה מכבר – שהעקירה נולדה בחטא במוחו של וייסגלס. אולם, צריך לזכור את העיתוי. העיתונאים הנכבדים המתינו חודשים ארוכים עד שווידאו שהתכנית תהפוך, לפי דעתם, לבלתי הפיכה, ורק אז פרסמו את ממצאיהם. בעצם, הם רוצים ליהנות משני העולמות: מצד אחד להצטייר כאבירי איכות השלטון, ומצד שני, לא לעצור את הגירוש.

משימתנו היא להוכיח להם את טעותם, ולהראות שבמאבק נחוש ניתן לבלום את העקירה ואת הרס הערכים שהיא מביאה עמה בכל תחומי החיים.

אבי גולדשטיין, תל אביב


זריקת עידוד מחב"ד
יישר כוח לרבני חב"ד בארצות-הברית המתכוננים להגיע בראש חודש אב ולעלות לגוש קטיף עם 25 אלף חסידי חב"ד. זאת במטרה לקחת חלק במאבק הלגיטימי, החוקי והדמוקרטי, שכל מטרתו לעצור את מצעד האיוולת והתכנית המטורפת של גירוש יהודים מאדמת המולדת.
חזקו ואמצו!
מרדכי אופיר
ירושלים


צימוקים לשבת

1. משרדי ממשלה לא משיבים לפניות הציבור.
אין חדש. ממשלה חסרת עונים.

3. היסטוריון הנאצה ד"ר אילן פפה ממשיך ללכלך.
זהירות: סכנת זיהום מפה לפה.

משה טאו, רחובות