בשבע 148: על משמר ארצנו

, ט"ז בסיון תשס"ה

מוצ"ש במעשיהו
בכל מוצאי שבת מתקיים מלווה מלכה בשעה 22:00 מול שערי כלא 'מעשיהו'. השבוע ישתתפו באירוע הזמר עדי רן, והרב דב ליאור. המארגנים מדווחים כי בעקבות האירוע במוצ"ש האחרון, התקבלו תגובות חמות מכיוון העצורים, שביקשו להפיץ כי הציבור הרב שמגיע מעודד ומחזק את רוחם, והם מבקשים המשך נוכחות גבוהה גם בשבועות הבאים. הסעות ייצאו ירושלים, קדומים, נווה דקלים, חברון לפרטים: אשר 0507125181

קרן חננו למשפחות
עמותת 'חננו' המעניקה סיוע משפטי לעצורים, הקימה בימים אלו מחלקה חדשה המיועדת למתן סיוע כלכלי למשפחות העצורים. בראש המחלקה עומד ידידיה דחפש, שמספר כי שמונה המשפחות הראשונות כבר הגישו טפסי בקשה לקרן, והבקשות תיבחנה על ידי ועד רבנים מיוחד שיאשר את מתן הסיוע על פי קריטריונים ברורים. הקרן אמורה לספק תמיכה חודשית למשפחה, בגובה של משכורת ממוצעת, על מנת לאפשר את כלכלת בני הבית בעת שאחד ההורים נתון במעצר ממושך. דחפש אומר כי גם במשפחה שאחד מראשיה נתון בתנאים מגבילים, כגון מעצר בית, קיימת מצוקה כלכלית כיוון שאין ביכולתו לצאת למקום העבודה. המחלקה החדשה מעניקה גם סיוע במילוי הטפסים לצורך קבלת חבילת הסיוע הממשלתי המגיע למשפחה במצב זה ממשרד החינוך, הביטוח הלאומי והרשות המקומית. 'חננו' פונה לציבור בבקשה להתגייס ולתרום לקרן, וכן לקיים חוגי בית שיסבירו את חשיבותה של הקרן. המתנדבים לקיים חוג בית, יקבלו חומרי הסברה המחשה מפורטים מעמותת 'חננו'.
לפרטים: ידידיה דחפש 0577286127

לרגל התייעלות והרחבת פעילות העמותה הוחלף מספר המוקד של 'חננו'. המספר החדש הוא: 15-99-504020 (רב קווי).

חסימה ארצית ביום ד'
עשרות חיילים ומספר קצינים בגדוד מילואים שהודיעו כי אינם מתכוונים להתייצב בגיוס הקרוב בתירוצים שונים, קיבלו לאחרונה מצה"ל ביטול גורף של צווי המילואים לכל הגדוד. גם 15 חיילי המילואים מגדוד בתותחנים שסרבו להתייצב, קיבלו ביטוןל לצווי המילואים.

חייל המשרת בסיירת 'שקד' של חטיבת 'גבעתי' בציר פילדלפי חיבר דגל כתום לג'יפ ה'סופה' הצה"לי בו נהג. הדגל התנופף על הג'יפ למשך רגעים ספורים, וכשאחד המפקדים גילה את שהתרחש, שלח את החייל ל28 ימי ריתוק, שהגיעו השבוע לקיצם. דווח כי החברים בפלוגה הביעו שביעות רצון למראה הדגל הכתום על הג'יפ.

שלושה חיילים שעמדו לפני סיום קורס מ"כים, התייצבו במסדר עם סרטים כתומים קשורים לקיטבגים. מפקדיהם הודיעו להם במקום כי הם יעלו על כך למשפט, אולם עד כה לא מימש צה"ל את האיום.

טירונים מגדוד החי"ר לביא נשלחו להקים מנהלת פיקוד למשטרה בסמוך לגוש קטיף, שתשמש אותה לתקופת הגירוש. חמישה חיילים בני ישיבות, המשרתים יחד באחת המחלקות בגדוד, הודיעו כי הם לא מוכנים לסייע בהקמה. כתוצאה מכך, הוצע בפיקוד כי המחלקה כולה תוסב למשימות אבטחה. תחילה סרבו החיילים גם לזאת, אולם לאחר התייעצות הלכתית, קבלו את משימת האבטחה לאחר שהובהר להם שפיקוח נפש גובר במקרה זה. שבח שטרן, אביו של אחד החיילים, אומר:"מבחינתנו החינוך שנתנו לבנינו הצליח. הם יודעים להבחין בין מותר לאסור, וכאן מדובר באיסור שהוא כמו איסור חזיר או חילול שבת. הם עומדים בהצלחה במבחן".

חיילי המילואים ביחידת הקבורה של הרבנות הצבאית מסרבים גם הם להתייצב לגיוס הקרוב: היחידה אמורה לעסוק במתן גיבוי לפעולות עקירת הקברים ובתי הכנסת. הרכבה של היחידה, המונה בעיקר בני תורה ורבנים, גרם לכך שגם המפקדים לא משתפים פעולה, כך שהחיילים נקראו כעת למילואים באופן אישי, ולא דרך הגדוד. אחד החיילים שמצהיר כי סירובו להתייצב ברור ומוחלט, מסביר כי המניע לסירובו הוא גם הלכתי:"מהיכרותי את משפחות הנופלים בגוש קטיף, ברור לי כי אין כל הסכמה מצידם להעתיק את קברי יקיריהם, וגם אם יאמרו 'רוצה אני' אין זה נובע מרצונם הפנימי אלא כמי שכפאו שד. בהתאם לפסיקת הרבנים הראשיים לישראל, העתקת קברים במקרה זה אסורה בתכלית האיסור ואינני מוכן ליטול חלק במערך כלשהו העוסק במלאכה זו".

את המכתב הבא שלח ר"מ באחת מישיבות ההסדר הגדולות, למפקדיו וחבריו בגדוד המילואים, לאחר שזומן לשירות מילואים לתקופה המיועדת לעקירה. הובהר לו שהתייצבותו למילואים אמורה לשחרר חיילי מג"ב שיפנו את תושבי גוש קטיף. "הודעתי שבשם אופן לא אגיע", הוא אומר "וגם שני מ"פים בגדוד שלנו הודיעו למג"ד שלא יתייצבו". המכתב נשלח לחבריו בפלוגה, שהגיבו עליו בחום. שלושה חיילים נוספים בגדוד הודיעו שלא יגיעו, וחייל נוסף התלבט בעקבות קריאת המכתב. כל אלו זומנו לשיחה עם המג"ד, כנראה במטרה לסגור את הפרשה בתוך הגדוד ללא עימותים.
"לכבוד מפקדי וחיילי פלוגה ח' שלום וברכה

כאחת עשרה שנים הנני משרת במילואים בפלוגה ח'. כל השנים השתדלתי להגיע לכל התעסוקות והאימונים בשמחה מתוך אמונה עמוקה ושורשית שזו משימה לאומית וציונית חשובה מאוד, ומתוך כך מצוה גדולה של שמירה על עם ישראל וארץ ישראל. כך חינכו אותי וכך אני מחנך את ילדיי ותלמידיי, וכך אמשיך בעתיד לחנך ולשרת במסירות למרות הקשיים המשפחתיים והזכות להשתחרר (שישה ילדים ברוך ה') – אמשיך להתנדב כי אני אוהב את הפלוגה את הצבא ואת המדינה. אך לצערי למילואים הקרובים לא אגיע! משימתו הקרובה של צה"ל היא החרבת ישובים בא"י וגירוש תושביהם היהודים תוך כדי רמיסת כל זכויותיהם האנושיות והאזרחיות. לצורך משימה זו מגוייסים כוחות מילואים רבים לסייע במישרין ובעקיפין על ידי החלפת כוחות סדירים ומג"ב שיופנו לביצוע הגירוש, וזו גם מטרת הגדוד שלנו. אם חייל בעמדת השמירה יבקש שאחליף אותו כדי שילך לשדוד בנק- ודאי שלא אסכים! קל וחומר למשימה בזויה זו המנוגדת לכל הערכים היהודיים האנושיים הציוניים והמוסריים שעליהם גדל עם ישראל לדורותיו וחינך את בניו. בנוסף לכך, כיצד אוכל לעמוד מנגד ולא למחות ולזעוק נגד פשע איום זה? עם ישראל לדורותיו שחלם על שיבת ציון, קורא לי להתייצב ביום פקודה לעזרת המתיישבים החלוצים, וכמו שאמרה אסתר המלכה בזמנה:"כי איככה אוכל וראיתי ברעה אשר ימצא את עמי, ואיככה אוכל וראיתי באבדן מולדתי". כולי תפילה שעם ישראל יתעשת ויחזור ליעדו האמיתי ותתבטל הגזרה- ואז אשמח לבוא למילואים!"

4.3 מיליון ¤ נתרמו כבר לקרן "מאמין וזורע", הקרן למימון עונת השתילה בגוש קטיף. היעד שהוצב הוא 20 מיליון ש"ח. דובר הקרן יגאל כנען מוסר כי אל הקרן הגיעו עד עתה למעלה מ 3000 מכתבים. כמו כן ציין את תרומתו הייחודית 18$ של יהונתן פולארד המרגל הישראלי הכלוא 20 שנה בארה"ב. שהתנצל כי "זה תקציבו המועט". כנען מציין כי רבים מהתורמים הם "עמך", בחורי ישיבה ומשפחות קשות יום המעבירות מספר המחאות לתאריכים שונים ומדגישות כי אם היה ביכולתן, היו נותנות יותר.

למחרת חג השבועות החלה הקרן לנפק הלוואות ראשונות לחקלאים. ככלל, האשראי הוא של 50% ממחיר השתילה, ל 15 דונם לפי 6,000 ¤ לדונם.

השבת הקרובה, תנוצל ע"י נאמני הקרן להתרמה בבתי הכנסת. עיקר ההתרמה היא דרך מטות יישוביים. בין התרומות הגדולות מועצה מקומית אפרת שהתחייבה למיליון ש"ח.


קולות מהכלא

שבעה עשר עצורים נותרו בכלא מעשיהו, נכון לאמצע השבוע. לחלקם לא מאפשר בית המשפט להשתחרר, חלקם מסרבים לחתום על תנאים מגבילים. אליהו הרבסט (57) תושב ערד לא שייך לאף אחת מהקבוצות הללו. הוא נעצר בחסימת הכביש ליד ערד, ובית המשפט כבר שחרר אותו ללא תנאים מגבילים, אך הוא דווקא ביקש להישאר על מנת לדאוג לנערים שנותרו בכלא, לעודד את רוחם ולדאוג לצרכיהם הפיזיים והרוחניים. הרבסט מכונה שם 'ראש ישיבת מעשיהו', והוא מתאר את תיקון ליל שבועות בכלא, כאשר הם ננעלו בבית הכנסת, ולא אפשרו להם לצאת לשתות או להתפנות. על הענישה סיפר: "אחד הצעירים נענש ולא הורשה לצאת מתאו כלל. במשך יומיים נאבקנו להתפלל ליד תאו ולא בבית הכנסת כדי שיוכל להתפלל במנין". עוד הוא אומר, כי הוא מצפה לעיבוי כוחות המאבק במבוגרים דווקא, וברצונו לראות בתאי המעצר דווקא אותם, אלו שיכולים להתמודד עם הסיטואציות המורכבות במעצר, ולא להטיל אותן רק על כתפיו של הנוער. חנוך אלברט מגבעת אחיה, עצור נוסף בעל משפחה, מעביר מסר חד משמעי ביחס למאבק:"יום פקודה היה לפני שלושה חודשים. כל יום שעובר- מבוזבז, חבל על כל דקה. אם הוחלט על מרי אזרחי בלתי אלים- אני לא מבין למה מחכים. צריך להתחיל עכשיו לארוז את החפצים, ללכת להיעצר ולהציף את בתי הכלא. כשנגיע למצב של תפוסה מלאה- הם יהיו בבעיה. לכן כל מי שבא להיעצר צריך לקחת בחשבון שזה צו 8 שלו- הוא לא בא ליום יומיים, ואחר כך להשתחרר בתנאים שלא יאפשרו לו להשתתף במאבק. הוא צריך להיות פה לפחות שבועיים, ואז המערכת תקרוס לגמרי". אלברט אומר עוד כי מלווה המלכה שמתקיים מדי מוצ"ש מול שערי הכלא, הוא אירוע משמח ומחזק מבחינת העצורים, והם מחכים לו בקוצר רוח. מורדי הראל, המלמד בישיבת חומש, נעצר על ידי השב"כ. הוא קורא להתחיל במלחמה של ממש, כל אחד בדרכו. "תפקידנו לומר שהשיבה בכלא היא לא דבר כל כך נורא, וזה מחיר שאפשר ושווה לשלם אותו, למרות שמדי פעם מושיבים אותנו עם פושעים וטיפוסים לא סימפטיים. אסור לפחד מזה, וצריך להתחיל במאבק כבר עכשיו".


פסל החירות וכיתוב

שלומית אמיתי, אחת הקטינות שהשתחררה השבוע מהמעצר, קיבלה ממורתה תעודת הוקרה על עמידתה בכלא, תחת הכותרת 'פסל החירות תשס"ה'.

אורית שפיץ
אורית שפיץ, מראשי החץ של מטה הצפון, זומנה לחקירת משטרה בעקבות פעילותה בחסימות הכבישים. ביום שישי בצהריים, קיבלה זימון למשטרת משגב, בתוספת איום מקצין המודיעין יוסי מזרחי שאם לא תתייצב לחקירה- יינקטו נגדה אמצעים. לאחר שסוכם על דחיית החקירה, חזרו אליה השוטרים סמוך לכניסת השבת ודרשו ממנה לחתום על כך שלא תשתתף עוד בפעילות הקשורה לחסימות כבישים ואם תעשה זאת תיעצר ותובא לחקירה. שפיץ סירבה לחתום. ביום א' הגיעה לתחנת המשטרה ושם המשיך קצין המודיעין מזרחי באיומיו אלו. שפיץ חתמה את השיחה עימו בדרישה שלא להתקשר ולא להטריד אותה פעם נוספת.