בשבע 151: הוי ארצי:

חגי סגל , כ"א בחשון תשמ"ח

סטיקרים לדקה ה-90

הגירוש המשחית.

יהודי, אל תתנתק.

יש לי אהוב בסיירת סירוב.

הקמב"ץ

הימים ימי תמוז, אבל רפי בן בשט מרגיש כמו במגילת אסתר. קצין המבצעים המפוכח של צעדת 'לעזרת אחינו הגיבורים', מאמין שאפשר עדיין לגרום למלך להסיר פעם נוספת את טבעתו, והפעם לצורך ביטול הגזירה.
שרון הוא אחשוורוש, אני תוהה.
"נניח", הוא מכחכח בגרונו.
בשבועות האחרונים צבר בן בשט שעות רבות בנגב המערבי, כדי לשרטט את מסלול הצעדה. נקודת היציאה מוקמה תחילה בשדרות, אך התברר שאין שם מגרש חניה גדול, ולכן נפל הפור על נתיבות, עיירת הבבא סאלי. "זה יהיה נחמד להתחבר למקום כמו נתיבות, אבל אין זאת אומרת שהמצעד יישא אופי דתי. אנחנו מעוניינים שהפעם יגיעו גם הרבה חילוניים".

למרות המצב הקשה, הכמעט נואש, פעפע השבוע המון אדרנלין במסדרונות מועצת יש"ע. בשבוע הבא ייפתח, אולי גם יסתיים, קרב ההכרעה על גוש קטיף, וראשי המתיישבים מטילים אליו את כל תעצומותיהם. בני עשרה עד בני חמשים איישו את תריסר החדרים במשרד וטרחו על ההכנות האחרונות למבצע. בן-בשט מעריך שהצבא והמשטרה לא יביטו על הצעדה מנתיבות לכיסופים בשוויון נפש, ויחסמו הרבה צמתים בדרך. הצועדים לא יתעמתו עם חיילים ושוטרים, אלא פשוט ישברו הצידה וימשיכו לצעוד בהמוניהם מערבה, בואכה גוש קטיף. "פעם ראיתי סרט על נחילי טרמיטים אדירים ששועטים קדימה במדבר, ולא מתחשבים בשום מכשול. מבחינתי, זה המודל. יכול להיות שחלק ייעצרו בדרך או יחטפו מכות מהשוטרים או סתם יתעייפו, אבל המונים ימשיכו קדימה, לעזרת אחינו הגיבורים בגוש קטיף".

מדוע, בעצם, הולכים ברגל? הימין בעונש?
"אם המשטרה לא תחסום את הכבישים, יכול להיות שבאמת לא יהיה צורך בצעדה, למעט הקטע הקצר של הערב הראשון. אם נוכל, נדלג את האנשים באוטובוס".

איך, בדיוק, המיפגן הזה עוצר את ההתנתקות?
"אנחנו מאמינים שאם יבואו הרבה אנשים, יווצר סיכוי להניע מהלך פוליטי לעצירת התוכנית".
יחד עם עמיתיו להנהגת יש"ע, הוא בילה הרבה עם רבנים בשבועיים האחרונים. כל הצמרת הרוחנית של הציונות הדתית הלוחמת לקחה חלק בהתייעצויות הללו. לאחר הרבה חיבוטים ויסורי נפש הוחלט לאמץ את ההצעה של מועצת יש"ע, הצעה שהיתה קיצונית מדי לטעמה של הנהגת גוש קטיף וצמחונית משהו לשיטתם של רבני גב ההר. הרב אברהם שפירא הכריז שהכי חשוב עכשיו זה אחדות, ובסוף כולם קיבלו את דעתו. בן בשט הבין שהרבנים ממליצים על מאבק נחוש שאינו כרוך בשבירת כלים.

בימים כתיקונם הוא סגן ראש מועצת מטה בנימין, יד ימינו של פנחס ולרשטיין. מראשוני נוה צוף. לפני חצי יובל שנים הכין תוכנית אב עבת-כרס להתיישבות בבנימין, ועד היום מתנהלת המועצה לפיה. לדבריו, אסון ההתנתקות לא פגעה בעוצמות האיכלוס של ישובי בנימין, וזרם הקליטה של משפחות חדשות יציב כבעבר. שעה לפני הראיון נולדה לו נכדה נוספת, גם היא מתנחלת, דור רביעי בנוה-צוף (הורי אשתו, בני תשעים פלוס, מכרו בעשור הקודם דירה בכיכר המדינה, ובנו לעצמם בית בנוה-צוף). בימי ששי הוא יורד למטע הזיתים שלו ליד היישוב, 40 דונם שטחו, לצורך עבודות תחזוקה הכרחיות. משהו בשביל הנשמה.

יש לך בכלל זמן לעבודה השוטפת במועצה? האם קורה היום עוד משהו ביש"ע חוץ מההתנתקות..
"בהחלט. בעוד פחות מחודשיים נפתחת שנת לימודים, ואנחנו עסוקים בהשגת אישורים מהשלטונות לשינוע 24 קרוואנים של כיתות לימוד חדשות. העיקרון הוא לא להזניח את הדברים החשובים, ולדחות לסתיו את הדברים הפחות חשובים".

חבלי משיח

עמיר פרץ ואהוד ברק התווכחו השבוע בישיבת סיעת העבודה אם ההתנתקות כבר עובדה מוגמרת או לא. פרץ אמר שההתנתקות היא כמו אישה בחודש השביעי, שבלי ספק תלד בסוף, ולכן אפשר להצביע במליאת הכנסת נגד הרפורמה במס של נתניהו. אהוד ברק, מנגד, הזהיר שאפילו הריון בחודש התשיעי אינו סוף פסוק, כי לפעמים יוצא תינוק מת. בגוש קטיף אולי לא יאהבו את ההשוואה, אך אולי ישאבו ממנה טיפת תקווה.

חמסין דאשתקד

עד לא מזמן, אחד מתפקידיהם המובהקים של החזאים היה להחדיר אמות מידה מדעיות לדיון הציבורי הפרוע בנושא מזג האוויר. כשהתל-אביבים התלוננו בקיץ על גל חום נורא, היה החזאי התורן נקרא לראיון רדיופוני ומעמיד דברים על דיוקם. בקול רגוע, ובהסתמך על רישומים גנזכיים של השרות המטארולוגי, הוא היה מזכיר למאזינים השכחנים קייצים לוהטים לא פחות מהעבר הלא כל-כך רחוק.

כנ"ל בחורף: כאשר זקני צפת הכריזו שבימי חלדם טרם ירד שלג כה סמיך בפסגות הגבוהות בגליל, היה החזאי מגחך בנימוס, ומבהיר שכבר היו דברים מעולם.

והנה, לאחרונה מסתמנת מגמה חדשה אצל החזאים התורנים: במקום לצנן את האווירה, הם מלבים אותה. לפחות שתי חזאיות מוסמכות הכריזו השבוע שהקיץ הזה חם מכל קודמיו, ושתדירות גלי החום בקייצים האחרונים מתעצמת באופן מובהק.

כיוון שהם לא גיבו את הכרזותיהן בממצאים רשמיים של השמ"ט, מותר לפקפק כאן בממצאיהן. לפי שעה, תדירות גלי החום השתא אינה עולה על התדירות דאשתקד או דאשתקדיים, וגם לא עוצמת החום. חודש יוני האחרון, וזה כבר נתון בדוק, היה אפילו קר מהממוצע. לכן אין מנוס מהמסקנה שלחזאים ולחזאיות יש נטיה תת-הכרתית להחניף לדעת הקהל, המפטפטת בלי הרף על התחממות דור הארץ מתחמם. אמנם הכדור באמת מתחמם, וחשוב מאוד לצנן אותו בעוד מועד, אך עדיין לא בממדים אפוקליפטיים. את הדיון הציבורי בנושא החושב הזה רצוי לנהל על סמך נתוני אמת, ולא על בסיס הכרזות בטניות מופרכות. גם ככה, מספיק חם פה.

תעלומה

"רק א-לוהים יודע מה דעותי הפוליטיות" (טליה ששון, גל"ץ, יום ב').