בשבע 151: מה רבו מעשיך ה'

קלטות הווידיאו של נאשיונל ג'יאוגרפיק עברו "גיור" לטובת הציבור הדתי. התוצאה מרהיבה, אבל אל תצפו מהקרנף להניח תפילין

אמציה האיתן , כ"א בחשון תשמ"ח

מי יודע מדוע ולמה לובשת הזברה פיג'מה? השבוע למדתי הלכה נוספת בעניין הזברה. עדיין איני מבין מדוע היא לובשת פיג'מה, אבל לפחות ברור לי שהפיג'מה שהיא לובשת – צנועה.

אם אתם לא מאמינים, קחו לידיכם את הסרט 'הראני נפלאות – פסים בעשב', והפכו אותו על גבו. מאחור תמצאו את המשפט: "נשים המופיעות בסרט מופיעות בלבוש צנוע". בדקתי. הנשים היחידות בסרט הן זברות, וכנראה הלבוש הצנוע מתייחס לפיג'מת הפסים.

מעבר לכך, אין לי הרבה ביקורת על סדרת 'הראני נפלאות'. הסרטים הם מבית היוצר של נאשיונל ג'יאוגרפיק, ואת המקצועיות שלהם – לאחר שנים של הפקות בעולם כולו – קשה לקחת מהם.
החברה הנ"ל (קצת קשה לי להקליד כל פעם נאשיונל ג'יאוגרפיק, לכן אשתמש בקיצורים) נוסדה על מנת להנחיל לציבור הרחב את נפלאות הטבע, וצלמי החברה פזורים בתבל, מצוידים במצלמות משוכללות, משתלבים בטבע, שעות ללא תנועה, ומחכים לרגע הנכון שבו יוכלו להנציח ציפור מאכילה את גוזליה הרעבים, או אריה מתנפל על עדר זברות תמים.

התוצאות מדהימות ביופיין. לעתים אתה מתקשה להאמין כיצד הצליח צלם, בשר ודם, להשתלב בהרמוניה הטבעית מבלי שהחיות יפסיקו את מהלך חייהן הרגיל. הסרטים של NG מביאים אל המסך הקטן אזורים שונים בעולם, ומשלבים במהלך הסרט הסבר גיאוגרפי על אותו חבל ארץ, תוך הצגת בעלי החיים שבו.

אינני יכול לחתום על כך שמפיקי הסרטים התכוונו להראות דווקא את גדולתו של הקב"ה ואת נפלאות הבריאה. יכול להיות שהם רצו סתם להרחיב את אופקינו ואת חשבון הבנק שלהם. אך אדם מאמין שצופה בסרטים אינו יכול שלא לסנן מדי פעם: "מה רבו מעשיך ה'".

המעגל המחזורי של הטבע, מנגנוני המחיה של בעלי החיים, ההתאמה המושלמת בין בעלי החיים לסביבתם והאינסטינקטים של הגורים שזה עתה נולדו – כל אלה מעידים כאלף עדים על יד מכוונת.
חברת גרינטק לקחה את סרטי הטבע והתאימו אותם לציבור הדתי. אמנם לא תראו את הזברה הולכת עם כיסוי ראש, וגם האריה אינו מברך לפני שהוא טורף את האייל, אבל לא תמצאו כאן סצנות שאינן ראויות לציבור שומרי מצוות.

הסדרה דוברת אנגלית ומתורגמת בכתוביות, ולכן אינה מתאימה לילדים קטנים, המתקשים לקרוא את כתוביות התרגום. גם מי שנפשו עדינה ומתחלחל למראה זברה נטרפת על-ידי קבוצת אריות או נחש בולע צפרדע ענקית ייאלץ לעצום את עיניו בחלק מהסצנות (הבת שלי לא הסכימה לפקוח אותם חזרה עד סופו של הסרט). אני למדתי המון על נפלאות הבריאה, ונראה לי שהחכמתי מהסרטים אף יותר ממה שהחכמתי מצפייה בסרטי הקומדיות והפעולה המתארחים כאן במדור מדי שבועיים.

זה היה רעיון מוצלח לצרף לסדרה את הסרט המתאר את סיפורה של טיטאניק. למען אלה שפחות מכירים, אזכיר בקצרה כי לפני כמעט מאה שנה נבנתה באנגליה ספינת ענק, הגדולה ביותר בעולם, שבוניה הגדירו אותה כ"בלתי ניתנת לטביעה". בעיצומה של הפלגת הבכורה התנגשה הספינה בקרחון וטבעה תוך זמן קצר. הביטחון העצמי המופרז של החברה המפעילה את הספינה גרם לכך שסירות ההצלה לא הספיקו לאלפיים ומאתיים הנוסעים, וכך ניצלו רק שבע מאות איש, שהמחישו לעולם כולו את המחיר היקר של הגאווה.

אמנם נפלאות הבריאה אין כאן, אבל יש בהחלט מנה גדושה של ענווה לאדם הקטן, שעומד מול כוחותיו האדירים של הטבע – אלוקים. הסרט מביא את סיפורה של משלחת מחקר שהצליחה, לראשונה, להגיע לשרידי הספינה, שהיו טמונים במעמקי האוקיינוס למעלה משבעים שנה. ישנם כאן את כל האלמנטים של סרט מתח משובח, בהבדל אחד קטן – הסוף ידוע כבר מההתחלה.
לדיווח על סרטים חדשים הראויים להיכנס למדור, או סתם הערות מחכימות: amatsya@a7.org