בשבע 151: על משמר ארצנו

, כ"א בחשון תשמ"ח

בערב שבת האחרון התקיימה סעודת ערב שבת ברחוב אחוזה ברעננה על טהרת הכתום. בארוחה השתתפו 400 איש שהביעו בכך מחאה נמרצת נגד מהלכי הממשלה. הכוסות, סכום, כלי ההגשה והמפות היו בצבע כתום ואפילו המלצרים לבשו סינרים כתומים.. לכל אורח הונח בצלחת משמש עם דגלון עליו היה כתוב "גוש קטיף לנצח נצחים". כמו כן חולק דף (כתום כמובן!) עם ברכות בסגנון הברכות שמברכים בראש השנה על מאכלים מסוימים (מצו"ב). במהלך הארוחה נשאו אורחי כבוד מהעיר נאומים בחשיבות ההתיישבות בגוש קטיף וכן הנחיות להמשך המאבק

במושב גדיד הוחלט לקרוא לרחוב הראשי רחוב אבי ביבר, ובכך להביע הוקרה לחייל שלא יכול היה לסבול את העובדה שצה"ל הפך לצבא לגירוש יהודים.בתמונה: מיכאל ניצן, תושב היישוב, קובע את השלט בכביש המרכזי במושב

שופטת הנוער דליה קרן, שלחה השבוע קטינה בת 13 למעצר בכלא מעשיהו עד תום ההליכים.הדיון התקיים ביום א' בבית המשפט לנוער בתל אביב.יחד איתה נשלחו למעצר עד תום ההליכים שתי קטינות נוספות, בנות 14 ו-16, שנעצרו לפני כשבועיים בחסימות הכבישים בצומת מורשה. הקטינות סירבו לחתום על שחרור בתנאים מגבילים עד תום ההליכים. בתגובה, קראה השופטת להוריהן, ושאלה אותם מה עומד בראש סולם הערכים מבחינתם: שמירת החוק או המאבק בעקירה. ההורים השיבו כי המאבק עומד בראש מעייניהם, ועל כן החליטה השופטת כי יש למצוא חלופה להורי הבנות, כיוון שהבנות לא תוכלנה להשתחרר לרשות הורים אלו. עד למציאת חלופה שתספק את השופטת קרן, לא נקבע דיון נוסף לבנות והן במעצר. במידה ותימצא חלופה, תוכלנה הבנות להשתחרר למעצר בית עד תום ההליכים. מדובר בקטינות שהפרו את תנאי ההגבלה שהוטלו עליהן בעבר, והשתתפו בחסימת כבישים נוספת. אימה של אחת העצורות, פ. בת השש-עשרה, מספרת כי בתה נעצרה בברוטאליות ובאלימות ע"י השוטרים, והיא סובלת עדיין מכאבים מהמכות שהוכתה בעת מעצרה. בכלא מעשיהו נמנע ממנה כל טיפול רפואי. פ. סיפרה עוד לאימה, כי היא וחברותיה הוכנסו לבידוד למשך חמישה ימים. זאת, בניגוד להכחשות שרות בתי הסוהר, כפי שנמסרו רק לפני כחודש לח"כ אריה אלדד, שקטינות אינן מוחזקות כלל בבידוד במעשיהו. פ. סיפרה כי הבידוד כלל איסור רחצה, איסור קבלת בגדים להחלפה וכן מניעת שיחות טלפון לביתן. רק בעקבות התערבות בית המשפט, הפסיק השב"ס את הבידוד ואיפשר לקטינות, לראשונה, להתקלח ולהתקשר לבתיהן.יצוין, כי כל שלוש הקטינות נעצרו ע"י המשטרה ביום רביעי כ"ב בסיוון, ועד היום לא טרחה המשטרה כלל להודיע על מעצרן להוריהן. זאת, בניגוד לחוק הנוער.(תגובת יצחק קדמן)
(עצורי שב"כ)
דובר מטה 'חומת מגן' נועם לבנת, נעצר ביום ג' על ידי המשטרה, שבאה לקחתו מביתו החדש בשירת הים. עילת המעצר היתה הפרת צו אלוף שהוטל על לבנת, לפיו עליו להתרחק משטחי צפון השומרון ורצועת עזה. השוטרים שהגיעו עם צו המעצר, שמעו את לבנת מסביר להם כי לא קרא כלל את צו האלוף, ולכן אין עילה לעוצרו. עשרות תושבים התקבצו ליד הבית, וניסו למנוע את המעצר, ויציאת ניידת המשטרה מהמקום. בסופו של דבר נלקח לבנת על כפי השוטרים, בשל נכותו, לדיון בעניינו בבית המשפט בבאר שבע.

עצור נוסף עד תום ההליכים הוא חנוך אלברט תושב גבעת אחיה. אלברט נעצר לפני כחודשיים בעת שהפגין מול בית המשפט בבאר שבע, בעת דיון במעצרו המנהלי של נריה אופן. אלברט נעצר על ידי השוטרים והואשם בהתנגדות למעצר, תקיפת שוטר והעלבתו. משפטו כבר החל, ואולם על אף שמדובר בעבירות קלות ביותר, החליט השופט עידו רוזין לעצרו עד תום ההליכים בשל 'מסוכנות לציבור'. עילת המסוכנות, כפי שמציין השופט בהחלטתו, היא נאמנותו של אלברט לחוקי התורה. זאת, לאחר שבאותו דיון, טען אלברט כנגד דברי התובע:"התובע אמר שהמסוכנות שלנו היא בגלל שאנו אומרים שחוקי התורה קודמים לחוקי המדינה. אני אומר זאת בקול: חוקי התורה קודמים לחוקי המדינה...אם הרב שלי אמר לי, אעשה מה שהרב שלי אמר לי. ..אני אומר שלא צריך לעצור אותי בכלל. אם צריך לעצור אותי, צריך לעצור הרבה רבנים ולשרוף ספרי קודש שאומרים לנו להפר חוקים". השופט רוזין כותב בהחלטתו:"לעניין מסוכנותו של המשיב, הרי שלקחתי בחשבון...בעיקר את הצהרותיו בפניי על כוונתו כפי שהוצגה בביהמ"ש להמשיך ולהפר את חוקי המדינה 'אם חוקי התורה יגידו, נמשיך להפר את חוקי המדינה'. אדם שמצהיר על כוונה להמשיך להפר את חוקי המדינה, הינו אדם מסוכן". הודיה אלברט, אשתו של חנוך, אומרת כי כל האשמות נגדו שקריות מיסודן, כיוון שבידי המשפחה קלטת בה מצולם חנוך הולך למעצר עם השוטר ללא התנגדות, ומדובר בשוטר אחר מזה שמציגה התביעה. "בעלי אמר בדיון גם כי הוא שומר חוק, אולם עד לרגע שזה מתנגש עם התורה. יש מאחוריו תמיכה של רבנים רבים, בעצם הוא אומר את מה שכולנו מאמינים בו". ביום ד' התקיים דיון בערעור על מעצרו עד תום ההליכים.

בימים אלו מתגבשת עצומה של בחורים האמורים להתגייס במחזור הגיוס הקרוב אוגוסט 05. בעצומה מבקשים הבחורים לדחות את גיוסם בשל תכניות העקירה:"אנו רוצים להתגייס לצבא ההגנה לישראל ולא לצבא שעוסק במשימות פוליטיות של גירוש וטרנספר...מבחינה אישית ומצפונית לא נוכל לעבור את הטירונות ולרוץ על ג'בלאות כשהשטח בוער ואחינו נאבקים על א"י. אנו מרגישים שיש בזה מעין נטישת המערכה באמצע קרב. לכן אנו מבקשים לשחררנו מהגיוס הקרוב, או לדחות אותו למועד מאוחר יותר".

רב צבאי במיל', בדרגת סרן, שלח מכתב לרמטכ"ל בו הוא מודיע על סירוב פקודה: "לאור התערבותו של צה"ל בפיקודך בגירוש יהודים מביתם, ונטילת אחריות על ביצוע הפשע והגזל המכונה 'התנתקות', הריני מחויב בצו מצפוני להודיעך" א. אין תוקף לחוק שקבעו בני אדם כאשר הוא עומד בסתירה לחוקי התורה. ב. פקודה מסוג זה היא בלתי חוקית בעליל והיא תפליל את הנושאים באחריות בפשע נגד אזרחים נאמנים וחפים מפשע. ג. חובתך לעמוד בראש מערכות ישראל פירושה: גירוש אויבי ישראל ולא גזל מתישבים יהודים למען רוצחיהם. ד. אם אקבל צו לביצוע הפשע הנ"ל אסרב, וכרב צבאי אקרא להישמע למצוות התורה ולמנוע את הגירוש".

קצינים וחיילים בוגרי מכינות קדם צבאיות, קיבלו השבוע מכתבים המצטטים את דברי הרב צבי טאו בנוגע למילוי פקודת הגירוש. על המכתב חתום סרן במיל' דוד בלוך, שמסביר את המניע לפעולה זו:"החלטתי לעשות זאת כי המצב דורש להביא בפני האנשים שרואים ברב טאו מורה דרך, את עמדתו הברורה בנושא. ראשי המכינות מציגים אותו למעלה מעשור כמורה דרך, לכן מוזר עד לא בסדר שהיום בשעת מבחן, במקרה הטוב הם שותקים, ובמקרה הפחות טוב מסלפים את דבריו. מי שלא מקבל את דברי הרב טאו, וחושב שהוא לא קובע- שישים את זה על השולחן. אולם אלו שחונכו לראות ברב טאו מנהיג- צריכים לדעת את דעתו". בלוך שירת כקצין ומפקד מחלקה בחטיבת הנח"ל, לאחר מכן הדריך בביה"ס לקצינים. עם שחרורו הקדיש שלוש שנים ללימוד בכולל 'בני דוד' בעלי, ולאחר מכן שירת כסמ"פ ומ"פ בנח"ל החרדי. הוא נאלץ להשתחרר מהשירות לאחר שגיסו וגיסתו- בנימין וטליה כהנא נרצחו, והוא ואשתו לקחו תחת חסותם את ששת היתומים. "מה שקרה לנו גורם לי לחוש מחויבות אישית גדולה יותר לומר את מה שאני חושב", אומר בלוך. במכתב ששלח מובאים ציטוטי הרב טאו, הקובע בין השאר כי 'כל פינוי יהודי אסור כאכילת חזיר ממש', וכי אסור לבצע עבירה זו גם במחיר קריירה צבאית.

השבוע התקיים משפטו החוזר של רב"ט אבי ביבר, בסיומו הוחלט לקצר את עונשו מ56 ימי מחבוש ל28 בלבד.
ביבר שוקל לפנות לבג"צ על מנת לפסול את ההליך המשפטי כולו.
לפני שבועיים נשפט ביבר ל-56 ימי מחבוש לאחר שהורשע בהטחת איומים והעלבת מפקדים ובסירוב פקודה אך הרשעתו בוטלה על ידי הפרקליט הצבאי הראשי בשל חשד להליך משפט לא תקין.
סג"מ ישי פרייהן מבית אל, קצין בחטיבת 'גבעתי', הודיע למפקדו כי יסרב להשתתף בגירוש מתיישבים מגוש קטיף. זאת לאחר ששמע מהמג"ד שלו שייתכן והגדוד יופעל למשימת חסימת צירים במסגרת העקירה. הטיפול בעניינו עבר דרך שרשרת הפיקוד עד לרמטכ"ל עצמו שביקש לשלול את דרגותיו, אולם מהפרקליטות הצבאית נמסר כי אין ביכולתו של הרמטכ"ל לנקוט צעד זה. זאת, מאחר ושלילת דרגות יכולה להתבצע רק לאחר משפט צבאי, ואולם במקרה זה לא ניתן להעמיד את פרייהן למשפט כיוון שלא ביצע כל עבירה, אלא אמר אמירה עתידית. פרייהן ישוחרר מצה"ל, דרגותיו כאמור לא יישללו, אולם תימנע ממנו האפשרות להיות מפקד במילואים. הוריו, אבי ורותי, הסבירו לערוץ 7: "כמי שגדל בבית על ערכי א"י ישראל השלמה, חונך על אהבת הארץ ונלחם עליה, האמין ישי תמיד שלא יהיה גירוש ושהוא לא יצטרך לעמוד מול בעיה זו, אך כשראה שמתקרבת המשימה הגרועה מכל ידע ישי שכיהודי לא יוכל לבצע את המשימה מבחינה ציונית, רגשית, ומוסרית".בשיחות אצל המג"ד והמח"ט נאמר לפרייהן כי על אף חוסר השכמה עם מעשהו, הם רוחשים הערכה רבה לפעילותו בגדוד, ולדרך המכובדת בה הביע את החלטתו.
לאחר שבועיים זומן ישי לשיחה אצל אלוף פיקוד דרום דן הראל. ישי היה החייל הראשון שזומן לשיחת אלוף בנושא ההתנתקות.
במהלך השיחה אמר האלוף לישי שלא ייתכן שהוא יחליט אילו משימות יבצע ואילו לא. ישי הסביר לאלוף שהוא לא מחליט, אלא פשוט מודיע שבמידה ויגיע למצב כזה הוא לא יהיה מסוגל לבצע, עקב החינוך עליו גדל בבית.
האלוף השווה בין טענה זאת לבין סירובם של אלו המסרבים לשרת בשטחי יהודה ושומרון, אך ישי אמר לאלוף שאין כל טעם להשוות בין אילו שלא מסכימים למלא אחר משימת הגנה על יהודים החיים בארץ, לבין אלו שאינם מסוגלים לבצע פינוי של יהודים מביתם – מעשה ההפוך מהגנה על יהודים. האלוף שאל את ישי "מה אתה חושב שיקרה אם יבואו עוד 20 קצינים ויגידו שהם לא מסוגלים? האם הצבא יוכל לתפקד כך?" ישי ענה:"רק בדרך זו הצבא יתחיל לבנות את עצמו כצבא ערכי שיודע מהי הדרך הנכונה ללכת בה, ויש להילחם באויבים מבחוץ ולא מבפנים". בסוף השיחה אמר האלוף שהוא מחליט להדיח את ישי מתפקידו בגדוד שקד עקב כך שהוא "בוחר אילו משימות ימלא" ו"אינו עומד ברוח צה"ל ובקיום ערכי הקצין".

כמו כן, המליץ האלוף "לשלול את דרגותיו, לוודא בכל דרך שלא יהיה מפקד בעתיד ולסלקו מן הצבא מיידית". הטיפול בנושא הגיע לבסוף לידי הרמטכ"ל, אך כאמור הוחלט בפצ"ר שאין אפשרות לשלול את הדרגות ללא משפט. מוקד 'הלב היהודי' אומר בתגובה, כי כעת יש גם גיבוי משפטי לדברי הרב שפירא כי על החיילים להודיע למפקדיהם מעכשיו, כי יסרבו פקודה בעת שזו תוטל עליהם. ישי התגייס במרץ 2002 לחטיבת גבעתי ושובץ בגדוד שקד. הוא עבר מסלול הכולל טירונות חי"ר ואימון מתקדם, קשר מ"מ, קורס מכי"ם מוקדם, מ"כ בקורס מ"כים שני מחזורים, בהם הכשיר כ-20 מפקדים חדשים לחטיבות החי"ר השונות. חזר לגדוד כמ"כ ושרת ברצועת עזה. השתתף בפגיעה בחוליה מניחת מטענים בגני-טל. אח"כ קורס קצינים, וחזרה לגדוד כמ"מ בפלוגה המבצעית. השתתף במבצעים "ברזל כתום" ו"ברזל סגול" עם מחלקתו ככוח נייד בתוך שכונת חאן יונס.

פעילות לב יהודי:
מטה הלב היהודי מתגבר את פעילותו בקרב החיילים לקראת העקירה. הפעילות מתקיימת במספר מישורים: 1. חלוקת חומר הסברה והחתמות חיילים בתחנות המרכזיות ובתחנות הרכבת בערים ירושלים, ת"א, באר שבע וחיפה. 2. משמרות קבועות מול בסיסי הקריה בתל אביב וצריפין, וחלוקת חומר לחיילים העוברים בבסיס, ומיועדים להשתתף בעקירה. 3. נוכחות בכל אירוע המתקיים לחיילים כגון טקסים ותדרוכים, והנפת שלטי 'יהודי לא מגרש יהודי', וכן קיום שיחות שכנוע עם החיילים. 4. ביום א' יתקיים מחנה פעיל באופקים. לעיירה אמורים להגיע מאות חיילים שירוכזו שם בהכנה לקראת הגירוש. הפעילים ישוחחו עם החיילים במקום, ויפעילו אמצעי הסברה מחוץ למחנה הצבאי, על מנת להסביר לחיילים את משמעות ביצוע פקודת הגירוש. 5. פעילים יכולים לקבל חומר מהמטה באופן עצמאי ולחלקו במקום מגוריהם.
לפרטים: שלומציון 0525802482

במוצאי שבת יתקיים מלווה מלכה לחיזוק העצורים מול שערי כלא מעשיהו. בהשתתפות הרב ישראל אריאל, הרב יגאל קמינצקי, ובליווי יהודה כץ ולהקת 'רבע לשבע'. הסעות יצאו מפ"ת, גב ההר, ירושלים, נוה דקלים ונתניה.

היום, יום חמישי, מקיים מטה גוש קטיף מבצע 'פנים אל פנים' בהיקף כלל ארצי. המטרה היא להגיע למאות אלפי בתי אב, בעיקר בערים הגדולות. המתנדבים שיפקדו את הבתים, יצויידו באגרת מטעם תושבי גוש קטיף, שתחולק גם בצמתים..

דובר מועצת חבל עזה, ערן שטרנברג, אומר כי "האגרת מבטאת את שעברו אנשי גוש קטיף שהגיעו לחולות, אנשים פשוטים ותמימים, והתהליכים שהם עברו בצל הטרור ובהתמודדות עם תוכנית הגירוש אשר פיתחו בתוכם את המוכנות ואת החשיבות של המאבק".

האגרת מסתיימת בקריאה לאזרחי המדינה להצטרף לדרכי המחאה השונות הן בהנפת סרט כתום הן ביציאה למשמרות המחאה והן בהצטרפות לצעדת ההתחברות שתתקיים בשבוע הבא.

מחלקת אי אן אן טי וי, העלתה לאויר אתר חדש וייחודי- מפת ההתחברות. באתר מוצגים כל 24 הישובים המיועדים לעקירה, ממוקמים על מפה גיאוגרפית של חבלי גוש קטיף וצפון השומרון. האתר, בו ניתן לצפות בגירסה עברית ואנגלית, שם לו למטרה ליצור היכרות עם אותם ישובים שרבים בציבור לא ביקרו בהם מעולם. על כל ישוב ניתן לקרוא דברי הסבר קצרים, וכן לצפות בסרטון וידאו על החיים בישוב, שיחות עם התושבים ונופי המקום. את מפת ההתחברות ניתן יהיה גם לרכוש בגירסת סי די או די וי די. http://www.inn.co.il/map/ - בשפה העבריתhttp://www.israelnn.com/map בשפה האנגלית