בשבע 152: אין דין ואין רחמים

הרב רחמים ניסימי מגדל 12 יתומים בביתו, ומנהל מוסדות תורה וחסד באיזורי מצוקה במסגרת ארגון "שעלי תורה" – את החודשים הבאים הוא ייאלץ לבלות בכלא, לאחר שנאלץ מסיבות אישיות להודות בחלק מהאשמות שטפלה עליו המשטרה.

עפרה לקס , י"ז בתמוז תשס"ה

הרב רחמים ניסימי מגדל 12 יתומים בביתו, ומנהל מוסדות תורה וחסד באיזורי מצוקה במסגרת ארגון "שעלי תורה" – את החודשים הבאים הוא ייאלץ לבלות בכלא, לאחר שנאלץ מסיבות אישיות להודות בחלק מהאשמות שטפלה עליו המשטרה – לטענת מקרוביו, הוא רק עסק בחלוקת סרטים כתומים בצומת שנערים ניסו לחסום אותה – סיפור קפקאי על מערכת אכיפת חוק שאיבדה את הבלמים

ביום שני השבוע נגזר דינו של הרב רחמים נסימי בבית משפט השלום בראשון לציון. השופטת, ליאורה ברודי, הסכימה לעסקת הטיעון שנתפרה בין התובע המשטרתי לבא כוח הנאשם, וקבעה כי הרב נסימי יישאר מאחורי סורג ובריח למשך שלושה חודשים.

המשטרה האשימה את הרב בשלל האשמות, וטענה כי הוא התפרץ לכביש וביקש לחסום אותו. למשפחתו של הרב, שטוענת שהוא עמד בצומת וחילק סרטים כתומים, יש יותר מהוכחה אחת שמדובר בסימון האיש בשל היותו אישיות ציבורית.

הרב נסימי, רק נזכיר, הקים את ארגון 'שעלי תורה', שמחזיק עשרה גרעינים תורניים ובתים חמים לילדים בסיכון, ועומד בראשו. "הוא היה זה שקרא לאנשי מועצת יש"ע שצריך לצאת לעם ולהיות מחוברים אל מי שנמצא בשכונות. הוא לא אדם קיצוני וגם לא מתלהם", אומרים בקרבתו.

והרב נסימי? שלושת השבועות במהלכם שהה במעשיהו ותקופת המאסר שאליה נכנס לפני יומיים מחזקים אותו ומאפשרים לו לנצל גם את השהות הזאת לטובת עם ישראל.

השוטרים תיאמו גרסאות
ביום רביעי לפני שלושה שבועות יצא הרב נסימי מביתו שבנוף איילון, כשפניו לבית שמש, אל מסיבת סיום של הישיבה התיכונית המשתייכת לאירגון 'שעלי תורה'. בצומת שילת הבחין הרב במפגינים, והחליט להצטרף אליהם ולחלק סרטים כתומים. לפתע ניסו כמה צעירים לפרוץ אל הכביש ולחסום אותו, אולם כוחות גדולים של משטרה גדעו את הניסיון באבו.

הרב נסימי, כך מספרים חבריו וגם התמונות, לא היה בין החוסמים. הוא עמד בצמוד לגדר הביטחון והמשיך בשלו. שוטר שהיה במקום פנה אליו וביקש שיזוז אל מעבר לגדר. הרב נסימי לקח צעד אחורה, כדי לעבור את הגדר, אבל אז התנפלו עליו שני שוטרים מאחור. האנשים שנכחו במקום התחילו לצעוק, ואז הצטרפו עוד כמה שוטרים, הכו את הרב ודחפו אותו לניידת.

אחד השוטרים, לא זוטר, הפטיר קללה גסה והבטיח לרב נסימי שהוא יכניס אותו לכלא. "כל מה שהוא אמר היה שהם שוברים לו את הידיים, והוא גם שאל למה הם עושים לו את זה", אומרים בני המשפחה.
בכתב האישום הגרסה שונה לגמרי. הרב נסימי, כך כתוב, התיישב במרכז הכביש עם עוד תשעה אנשים וסירב להתפנות. בהמשך נכתב כי הרב סירב להזדהות, שרט שוטר, התנגד למעצר ואף דחף את השוטרים תוך פציעת אחד מהם.

מכל אלה מסכימים הנאשם והמאשימים רק על פרט אחד: סירובו של הרב להזדהות.
"הוא התקשר אלי מהדרך ואמר שמכניסים אותו לניידת. הרגשתי נורא", מספרת תמי, אשתו. "לא חשבתי שהגיעו עד כדי כך. הגעתי לתחנת המשטרה במודיעין וראיתי את השוטרים מתאמים גרסאות".
במפתיע, ההבטחה של הקצין המקלל, שהמשפחה טרם החליטה אלו צעדים תנקוט נגדו, התגלתה כאמיתית. כל ניסיונות השתדלנות של חברי כנסת אצל השר לביטחון פנים, כולל עוזריו, עלו בתוהו. "אפי איתם שוחח עם השר גדעון עזרא ביום המעצר", מספר אבי לרנר, דוברו של איתם. "הוא הסביר לו מי האיש וסיפר שמדובר בנסיבות מיוחדות. השר פנה לראש המטה שלו, והשניים הבטיחו שלא תהיה בעיה לעזור. למחרת, בתום בדיקה, חזר השר אל איתם ואמר לו כי המשטרה טוענת שמדובר באדם שמארגן חסימות כבישים בכל הארץ, שהרב שולח את בני הגרעינים לחסום כבישים, וכי התביעה המשטרתית רואה בזה תיק מאוד חשוב". דברים דומים שמע עורך הדין של המשפחה.
הרב נסימי, שמכחיש כל קשר להפגנות וארגונן, הובא בפני השופט אברהם היימן, שקבע כי יש לעצרו עד תום ההליכים. "הוא אפילו לא הסתכל על חומר החקירה והראיות" קובל דודי שוורץ, מנכ"ל 'שעלי תורה'. "הוא אמר שמדובר באדם מבוגר ואישיות ציבורית, ולכן הוא יישאר במעצר".

עורך הדין נפתלי ורצברגר, שייצג בתחילה את הרב נסימי מטעם עמותת 'חננו', מסביר כי היה כאן צירוף מקרים קשה: "הוא בלט בהפגנה בשל החזות והגיל שלו, וכך הוא הפך ליעד. אם הוא היה מזדהה, אולי הוא היה הולך הביתה, אבל הוא נפל גם על שופט וגם על נסיבות. היום המערכת כל-כך אטומה שהיא לא רצתה בכלל לשמוע. אולי הוא עבר על 'התקהלות אסורה', אבל זה לא מסכן את הציבור יותר מהפגנה רגילה. זה פשוט חסר יסוד".

כתב האישום כלל גם תקיפת שוטר, נשיכת שוטר והכשלת שוטר. כל אזכור לארגון הפגנות, אגב, לא היה שם.
משהסתבר למשפחת נסימי כי לא מדובר במשפט רגיל, וכי המשטרה כבר עומדת על כך שהוא לא יצא נקי ויהי מה, היא החליטה לשכור את עורך הדין משה ישראל, שהיה בעבר עורך דינם של דודי אפל ושל אריה דרעי, בתקווה שהוא יצליח.

בהתחלה ערער הרב נסימי על קביעת השופט היימן וכפר בכל ההאשמות, "אבל אחר-כך הבנו שמר שנדר החליט להחזיק בו, אולי דווקא בגלל כל הלחצים שהופעלו עליו", אומר דודי שוורץ, מנכ"ל מוסדות שעלי תורה. המשפחה החליטה ללכת לכיוון של עסקת טיעון.

גרעינים משדרות
הרב רחמים נסימי (51), יליד שדרות, ניהל בשנות ה-20 לחייו את מערכת החינוך בעיר. היה לו קשה לראות כיצד ילדי המקום חיים, בעצם, במציאות חסרת מוצא, כאשר רובם אינם מגיעים לתעודת בגרות ואינם יכולים לפרוץ מהמעמד הסוציו-אקונומי הנמוך.

כמה שנים אחר-כך, בתום תקופה ארוכה של לימודים בישיבת שעלבים, החליט הרב, בהתייעצות ובשיתוף עם הרב משה גודלבסקי להקים גרעין משפחות בבית שמש, "מתוך הבנה שחבר'ה 'חזקים' לכאורה, יכולים לעשות שינוי במערכת הפורמלית והבלתי-פורמלית", משחזר הרב גודלבסקי. מערכת החינוך בבית שמש סביב הגרעין גדלה והתפתחה, ומונה כיום גנים, שני בתי ספר יסודיים הכוללים 900 תלמידים, ישיבה, אולפנה ובית חם ל-140 ילדים בסיכון. במשך השנים התפתחה מערכת שלמה של ארגון 'שעלי תורה', המחזיקה כיום עשרה גרעינים ברחבי הארץ.

"הדגש המיוחד שלו זה הקשר עם מי שאין לו. במערכת שלנו אנחנו דואגים לילקוטים, ספרי לימוד וביגוד לילדים, ולעולם לא נמנע ממישהו מלהיכנס למוסדות שלנו בגלל שאין לו כסף", מספר הרב גודלבסקי. "זה אדם שאין לו התבטאויות בציר הפוליטי. הוא כל הזמן מושך לכיוון החברתי. כשסיפרנו לאנשי הגרעינים שהוא נעצר, כולם היו בהלם".

חודשי הקיץ הם תקופה חשובה מאוד ל'שעלי תורה'. בזמן הזה מתארגנים לשנת הלימודים החדשה, עורכים מסעות התרמה לארגון ומנצלים את הזמן כדי לסגור קצוות אחרונים לקראת הקמתו של גרעין חדש ברמת השרון. העדרו של הרב נסימי מכל הפעילויות האלה תוקעת מקלות בגלגלי הארגון, מבלי להזכיר את הנזק הכלכלי הכבד לכל מפעלי החסד שהוא עומד בראשם. ועל הוצאות המשפט עוד לא נאמרה מילה.

הכל למען הילד
ביום שני האחרון עמד הרב רחמים נסימי בפני שופטת בית המשפט והודה במספר עברות קטן מזה שיוחס לו בהתחלה. אבל לעומת גרסתו, שהדברים לא היו ולא נבראו, נשאלת השאלה: מה גורם לאדם שחש שתפרו לו תיק להודות במעשים שיוחסו לו ולהיכנס לשלושה חודשי מאסר בפועל?
לפני כמה שנים התאלמן הרב נסימי מאשתו הראשונה, אם חמשת ילדיו, לאחר מחלה קשה וממושכת. כשהזמן חלף והוא החליט לשאת אישה שניה, אמר הרב לילדיו כי הוא מבקש להינשא לאלמנה כדי שיוכל לאמץ יתומים, וכך אכן היה. לפני שלוש שנים נישא הרב נסימי לתמי, אמא לשבעה ילדים. בין הילדים והרב נסימי נרקמה מערכת יחסים הדוקה ומיוחדת במינה. בנה הצעיר של רותי, שהרב נסימי משמש לו כאב לכל דבר, הגיע השבוע למצוות.

הרב נסימי אמר יותר מפעם אחת למשפחתו כי הוא יעשה הכל כדי להגיע לבר המצווה של 'בנו', ויתאמץ ככל יכולתו שלא לאכזב אותו. העובדה המוגמרת שבפניה עמד הרב היתה שמסיבת בר המצווה תתקיים ביום שלישי, והעלייה לתורה בשבת. עצורים אינם מקבלים חופשות. אסירים כן.
נתון נוסף שלקח הרב נסימי בחשבון היה פגרת בתי המשפט, שמתחילה באמצע יולי ונמשכת עד סוף אוגוסט. לו היה בוחר הרב ללכת 'עד הסוף' ולהילחם על חפותו, הוא היה עתיד לפגוש את השופט רק בספטמבר. במצב כזה, כשהוא כבר עצור עד תום ההליכים, הוא העדיף 'לבלות' את פרק הזמן הזה מאחורי סורג ובריח, ואז לצאת לחופשי.

התובע המשטרתי ידע שהרב נסימי לחוץ לצאת לבר המצווה, והציע לו עסקת הטיעון. הרב הודה לבסוף בהתקהלות אסורה, תקיפת שוטר והכשלת שוטר. התובע, שהציע עונש של מאסר בפועל, ציין ש"הענישה הולמת את הנסיבות ויוצרת הרתעה גם מבחינת הנאשם עצמו וגם מבחינת הציבור הכולל".
עם כל אלה, ראוי לציין כי לרב נסימי הרשעה קודמת על יידוי אבן לעבר מכונית. הדבר אירע לפני 12 שנה, בימיו של רבין. לדברי יסכה, ביתו של הרב נסימי, אביה נסע בכביש סמוך לירושלים וחש מאוים על-ידי ערבי. הוא הניף לעברו אגרוף, והורשע בזריקת אבן. את העונש ריצה אז בעבודות שירות. למרות העובדה הזו, הודה בא כוח התביעה כי מדובר ב"אדם נורמטיבי, התורם לחברה".

"על בית המשפט לשוות לנגד עיניו את חומרת העברה", סיכמה השופטת ברודי. " וליצור הרתעה מפני ביצוע עברות של התקהלות אסורה, המסכנות את שלום המשתמשים בדרך, וכן להגן על השוטרים, העוסקים במלאכה הקשה של אכיפת החוק".

הגנה על מעמדם של השוטרים, גם כאשר הם בודים סיפורים מלבם. "כל העדויות בתיק הזה הן של שוטרים בלבד", אומר שוורץ. "צריך רק להסתכל על התמונות ומבינים היטב מה היה שם".

שמח בכלא

בשלושת השבועות האחרונים שהה הרב נסימי בכלא מעשיהו, עם עצורי התנתקות אחרים. היתה לו חברותא קבועה, והוא עודד את האנשים סביבו. "בהתחלה היה לנו מאוד קשה עם זה", מספרת הבת, יסכה. "לנו אין אמא ועכשיו גם אבא איננו, אנחנו לא מכירים בתי כלא וזה נשמע מפחיד. אחר-כך שמענו איך הסוהרים מדברים עליו, שזו זכות להיות ליד אדם כזה צדיק. ראינו שהוא עוזר שם לכולם, אז נרגענו".

לאחר שהורשע הועבר הרב נסימי לאגף אחר של מעשיהו, ומאז השתנתה התמונה. הרב נמצא בין אסירים מורשעים שביצעו עברות קשות, והשהייה שם אינה קלה עבורו. "אבל אם זה השיג את המטרה של להיות בבר המצווה, כנראה הוא מרגיש שזה שווה", אומרים בני המשפחה.

ועוד דבר: המשפחה מבקשת להדגיש כי אנשי השב"ס, להבדיל מן המשטרה, מתייחסים לרב בהגינות ובכבוד ומשתדלים לסייע לו ככל שניתן.
"יש היום התקרנפות של מערכת המשפט בצורה נוראית", מסכם עו"ד ורצברגר. "על דברים שמעולם לא היו עוצרים אזרח מכניסים היום למאסר. מילות הקסם 'התנגדות להתנתקות' עושות את שלהן. יש פוליטיזציה של המערכת, וזה זולג גם לשופטים, כשאת הטון נותן בית המשפט העליון. אני שומע גם קולגות שמאלניים שמזועזעים מהגישה".

תגובת הממסד
בתגובתה חזרה המשטרה על גרסת כתב האישום, והוסיפה "משטרת מרחב שפלה תמשיך באכיפה בתי מתפשרת נגד מפרי חוק וסדר באשר הם".

משרד המשפטים התנער מן ההאשמה כי הוא מפלה בין מפגינים, והדגיש כי "הפרקליטות פועלת באופן אחיד ושוויוני ביחס למפגינים העוברים לכאורה על החוק, ואין כל קשר לנושא שבגינו נערכת ההפגנה. כתב האישום נגד הרב נסימי התבסס על תשתית ראייתית מוצקה", מוסיף משרד המשפטים וכותב: "אם הרב נסימי סבור כי השוטרים בזמן האירוע התנהגו כלפיו באלימות, עומדת בפניו האפשרות להגיש תלונה במחלקה לחקירות שוטרים".