בשבע 152: מכים ובוכים

מפקד כלא מעשיהו, רמי עובדיה, מכה את עציריו וגם משמיץ אותם בתקשורת

עו"ד יצחק בם , י"ז בתמוז תשס"ה

בעקבות פרסומים באתר NFC על מקרי אלימות והתעללות שמהם סבלו עצירי ההינתקות בכלא מעשיהו, יצא תת גונדר רמי עובדיה למתקפת נגד מתוקשרת. בראיון לערוץ 2 סיפר התת גונדר "מדם לבו" על התנהגותן הרעה של העצירות הקטינות ועל הניסיונות להבריח פלאפונים, וסיכם כי המנטליות של עצירי ההתנתקות דומה לזאת של אסירים ביטחוניים, לאמור: דין מתנחלים כדין מחבלים. ממש 'מתנחבלים'.

האם אכן מדובר במנטאליות של מחבלים? רוב עצירי ההתנתקות מואשמים בעברות בלתי אלימות (אלא אם השוטרים שהכו אותם עם מעצרם גם 'תפרו' להם אישום על תקיפת שוטרים). כל עברות המשמעת שאותן מייחס להם רמי עובדיה מ"דם לבו" אינן אלימות. רוב העצירים הנם כאלה שיכולים להשתחרר בתנאים מגבילים, ונשארים בבית הסוהר מרצונם, לכן גם לא ברור מדוע אינם יכולים להחזיק פלאפונים ועל מה יצאה חמתו של מר עובדיה כאשר ניסו להבריח להם פלאפונים. הרי אם ישתחררו, כפי שוודאי שלטונות בית הסוהר היו רוצים, יוכלו להשתמש בפלאפון כאוות נפשם.

אולם היו גם כמה דברים שוליים, שרמי עובדיה שכח לספר בראיון. למשל, התת גונדר הישר כסרגל שכח לעדכן את הצופים על כך שהכה את הקטין שגידף חובש דרוזי באגרוף בפניו. נכון, לא יפה לגדף, קל וחומר על רקע לאומי, קל וחומר בן בנו של קל וחומר לא יפה לגדף על רקע זה חובש ששירת בצבא. אבל מישהו צריך לספר לרמי עובדיה שעונשים גופניים בבתי הסוהר בוטלו מזמן, והוא איננו מוסמך להרביץ באסירים תורה באגרופיו?

סף הגירוי של התת גונדר כנראה נמוך אף יותר מזה. במקרה אלימות אחר שתועד, רמי עובדיה הכה עציר על כך שסירב למחוק את החיוך מפניו, לפי ההוראה של עובדיה. גם בהנחה שלחייך זו עברת בית סוהר, מישהו צריך להסביר למפקד הכלא שאלימות היא אחד המאפיינים של מנטליות עבריינית.
התת גונדר עובדיה לא חוסך את נחת זרוע מעצירים בעלי "מנטליות של אסירים ביטחוניים", ודואג לחפות על מקרי אלימות והתעללות שמבצעים אחרים. כאשר אחד מקציני יחידת נחשון, העוסקת בהובלת אסירים, העיף עציר ממכונית אל האספלט, ויחד עם אחרים גרר אותו באזיקיו למכונית אחרת כאשר הוא משאיר סימני חבלה בפרקי ידיו של העציר, דאגו שלטונות בית הסוהר לשים את קרבן ההתעללות בבידוד. האיש לא יכול היה להודיע למשפחתו על מה שאירע, ובימים הראשונים באגף העונשין לא היתה לו האפשרות אפילו להחליף את בגדיו. כך ביקשו שלטונות בית הסוהר לחפות על הקצין המתעלל ולמנוע את דליפת הסיפור.

התנהגותו של רמי עובדיה מתגלה מנטליות של אלימות ומרמה. לפנינו אדם שמכה, ולאחר שהכה משחיר את פניהם של המוכים. מן הראוי שעבריין עוטה מדים זה ייטול קורה מבין עיניו בטרם ידבר על המנטליות של עצירי ההתנתקות. הם לפחות לא מכים.