בשבע 152: על משמר ארצנו

, י"ז בתמוז תשס"ה

עצרת מלווה מלכה מול שערי כלא מעשיהו, תתקיים במוצ"ש בשעה 22:00. בהשתתפות הרב אליעזר ולדמן, ובליווי הרכב מוזיקלי של להקת 'המדרגות', במוסיקה המותאמת לשלושת השבועות. כמו כן יוקראו מכתבי תמיכה בעצורים, חתומים בידי הרב שאר ישוב הכהן, הרב שלמה אבינר והאדמו"ר מסדיגורה.

צעדת סבתות:
ביום שני הקרוב תתקיים צעדת הדור השלישי אל גוש קטיף. המדובר בסבים וסבתות המתגוררים מחוץ לגוש, שעקב סגירתו של הגוש לאזרחים לא יכולים לבקר את נכדיהם וניניהם בישובים. הצעדה תצא מהמחסום בצומת סעד, ורבים כבר הביעו נכונות להצטרף. מדובר בלוחמים במלחמות ישראל, ניצולי שואה, ועולים מאתיופיה שאומרים כי הם חשים בושה להציג תעודות זהות כדי שיוכלו לבקר את ילדיהם במדינת ישראל. לפרטים והסעות: לאה אדלר:03-5351666 או חוי גולן 0547775463

מאמין וקוטף:
במהלך שבוע סוער במאבק על גוש קטיף, ממשיכה החקלאות בגוש לשגשג: ביום ב' התקיים טקס קטיף מלפפונים שנשתלו לפני שלושה שבועות בעזרת קרן 'מאמין וזורע'. המלפפונים גדלו בחממה של יגאל כהן במושב גדיד, ובטקס נכח ח"כ יולי אדלשטיין. עד כה נאספו למעלה מתשעה מיליון שקלים לקרן. ציון אדרי מנצר חזני, מעדיף דווקא לממן את עבודתו החקלאית בעצמו, ולפני שלושה שבועות שתל חלקת לוף, שאמורה להיקטף לקראת ראש השנה. כמו כן, החליט אדרי לפתוח מחדש על חשבונו, את בית האריזה בנצר חזני שנסגר לפני שנה וחצי. "אנחנו מחדשים שם את העבודה, עושים שיפוצים, ומתכוונים שזה יהיה בית אריזה אזורי שישרת את כל החקלאים", אומר אדרי. "אנחנו עושים הכל מתוך אמונה ותפילה שבעזרת ה' אנחנו נשארים פה".

בראיון לעיתון 'משפחה' המתפרסם השבוע, מצוטט תא"ל גרשון הכהן, המיועד לפקד על הגירוש, כמי שיוצא בביקורת חריפה נגד הגירוש וחסימת גוש קטיף. הכהן אומר בין השאר:"עברתי בין כל המפקדים שלי ושאלתי את כולם" תגידו לי למען ה', אני האיש העומד בראש כוחות הצבא שיבצעו את העקירה הזאת, אני אצטרך להתמודד עם הדמעות של התושבים, עם הבכיות, עם הכאב והטרגדיה, אני הוא זה שיצטרך להסתכל להם בעיניים. אני הרי חייב להיות שלם עם זה, אז אולי תספרו לי אתם מה המטרה האסטרטגית של כל המבצע הזה? ולכל אחד יש תשובה חלקית בלבד. אתה מבין מה המשמעות שלראשי המערכת אין תשובה מלאה למבצע מסובך ומורכב שכזה, שעשוי להמיט טרגדיות על משפחות שלימות? לאף אחד אין תשובה, לא לרמטכ"ל, לא לאלוף הפיקוד, לא לראש השב"כ. אף אחד לא יודע מה רה"מ עומד להרוויח מזה". לגבי סירובם של תושבי הגוש להציג תעודות זהות במחסום כיסופים, אמר הכהן:"אני במקום תושבי גוש קטיף הייתי נוהג באותה צורה. להציג תעודת זהות לחיילים במחסום בדרך הביתה זה דבר משפיל, פגיעה בחירות וחדירה לפרטיות. אני במקומם גם לא הייתי מציג תעודת זהות....נראה אם תושבי תל אביב היו משלימים עם גזירה כזאת". לאחר הכחשות חריפות של הדברים מצד תא"ל הכהן, נמסרה מדובר צה"ל התגובה:"הדברים שיוחסו לתא"ל הכהן נאמרו בשיחה פרטית, ולכן איננו מוכנים להתייחס אליהם".

הרב צפניה דרורי, ראש ישיבת ההסדר בקרית שמונה, מכחיש את הציטוטים בשמו בתקשורת, כאילו קרא למלא את כל פקודות הצבא. הוא מבהיר כי דבריו צוטטו באופן חלקי, וקורא לחיילים לא לסרב מפורשות לפקודה אולם גם לא לבצע אותה
"החיילים צריכים לקחת דוגמה מיוכבד ומרים שקיבלו את הפקודה מפרעה ולא סירבו לה, אבל בפועל לא ביצעו אותה, יש איסור לעקור יהודים מבתיהם ולהושיב במקומם מחבלים, אך עם זאת, הסירוב המפורש לפקודה פוגע בחברה הישראלית",אומר הרב דרורי לכתבנו ידידיה הכהן.
הרב הבהיר עוד כי "הרעיון הוא להימצא בשטח אך יחד עם זאת לא לאפשר לפקודות הללו להתבצע בפועל, על ידי תירוצים שונים. דוגמאות לכך נתנו לי חיילים שכאשר הם נדרשים לבצע פקודות מעין אלו, פתאום מתחילים להתלבש לאט, לא מבינים את פקודות המפקדים וכדומה. אני לא קורא לסירוב פקודה במפורש כי אני חושב שזה מוביל להחרפת הקרע בעם, לא מועיל ויש לכך מחיר כבד".

בתשובה לשאלה מה יעשה חייל שנמצא במחסום ונדרש לא לאפשר לתושבים להיכנס לגוש, השיב הרב דרורי כי החייל יעמוד במחסום ולא ייתן לתושב לעבור, אך ידאג שהתושב יצליח להגיע לתוך הגוש בדרך אחרת.

בנאום מיוחד שנשא לרגל יום ההילולא של הרבי מליובאוויטש, קרא האדמו"ר מטולנא לציבור החרדי לצאת ולזעוק נגד גזירת הגירוש, כך מדווח השבועון "במשפחה". בין השאר אמר האדמו"ר: "עומדים לגרש אלפי יהודים מביתם. איפה הצעקה? איך אנחנו ממשיכים להתנהל על מי מנוחות? האם רק בגלל שזה לא פגע בנו, בציבור החרדי? האם בגלל זה צריכים אנו לעבור על ההתנתקות ולתת לימח-שמם, בני ישמעאל, לעמוד עם מקלעים ועם משגרים, ומשם מהפתח של הגדר החדשה, לירות עלינו?".

האדמו"ר המשיך ואמר: "אחרי קיום התוכנית, כשהם יעמדו בפתח של הגדר החדשה ומשם יירו, אוי ואבוי, לאן הם יגיעו. אם משם הם יירו, הם גם יגיעו למקומות ששם נמצא הציבור שלנו.. ואז פתאום נזכור, נו פשיטא, נתנו להם להגיע עד כאן, עכשיו הם רוצים להתקרב לירושלים"

"עכשיו זה נופל בשדרות ושם אין באמת שטיבעל של קוצק, אבל מדובר כאן באחים שלנו ויש מקום לצעוק גוועאלד. הגזירה של ההתנתקות היא גזירה איומה. לקחת עשרת אלפים אנשים שחיים במקומותיהם ולהוציאם מהבתים, זו גזירה איומה! המדובר באחים שלנו! באחיות שלנו! למה אנחנו לא שומעים את קול הצעקה? יש זמן שצריך ללחוש ויש זמן שצריך לדבר ויש זמן שצריך לזעוק. כיום עלינו לזעוק ! איפה הצעקה בתוכנו?", קרא האדמו"ר.

הסרבנות מתעצמת מתפשטת ומתרחבת:
החל מיום סגירת גוש קטיף ועד לעצומם של אירועי צעדת ההתחברות בכפר מימון,מתקבלות ללא הפסקה פניות של חיילים במוקד 'הלב היהודי', שמסרבים להשתתף בחסימת גוש קטיף, כפר מימון, או כל פעילות אחרת הקשורה לביצוע הגירוש. מהמוקד נמסר כי המקרים רבים מכפי שמתארת התקשורת, וכן מבקשים להצביע על שינוי מגמה מובהק שחל בימים האחרונים במדיניותו של צה"ל ביחס לחיילים המסרבים: לדבריהם, בשבוע שעבר הודיע הרמטכ"ל על מדיניות ענישה מחמירה של שפיטה וכליאה ביחס לכל חייל שלא ישתף פעולה. ואולם, הם אומרים, השבוע, בעקבות לחץ האירועים השתנתה המדיניות מן הקצה אל הקצה: צה"ל אינו מעוניין בהבאת חיילים לדין משמעתי או עימותים אחרים מול החיילים, ולכן חייל שמסרב יועבר לתפקיד אחר, או שיאפשרו לו להישאר בצד, ובמקרים אחרים יצא בעונש קל ביותר. להלן כמה מן המקרים שנרשמו במוקד:

שתי מחלקות של בני ישיבות הסדר בחטיבת גולני, קיבלו הודעה מהמג"ד כי ישתחררו מהשירות חודש מוקדם יותר מהצפוי. החיילים היו אמורים להשתחרר ב17/8 וכעת הוחלט לשחררם בקרוב בתאריך 27/7. על השחרור המוקדם הוחלט עקב חששם של המפקדים מסירוב פקודה גורף בקרב מחלקות הבניש"ים בתאריך המיועד לגירוש, והדברים נאמרו במפורש לחיילים מפי המג"ד.
@טלטלות נוספות בחטיבת גולני: במהלך אירועי כפר מימון החליטו שני חיילים, כל אחד בנפרד, לעבור לצידם של מתנגדי הגירוש. אחד מהם הגיע לכפר מימון ופשוט השתלב כחלק מקהל הכתומים. השני הושאר בבסיס מרוחק, לאחר שמפקדו ידע על כוונותיו להצטרף למתנגדי העקירה, ואולם החייל החל לצעוד ברגל לכיוון כפר מימון על מנת לחבור למחנה המתנגדים.
@שמואל, תלמיד הישיבה בחומש, הודיע כי לא ישתתף בשמירות סביב גוש קטיף. הוא נשלח בחזרה לבסיס אימונים יחידתי.
@חייל בשם איתן, סידר לעצמו גימ"ל ביום בו פונה מלון מעוז הים, לאחר שהתבקש לחסום את הגוש. הוא נשפט ל28 יום על תנאי.
@ ישראל, חייל המשרת באזור הצפון, בעל פרופיל רפואי 45, כולל סעיף האוסר עליו להשתתף בגירוש לפי הוראת קצין רפואה ראשי, ובנוסף קרובי משפחתו מתגוררים בגוש, סירב לרדת לפעילות בגוש קטיף. הוא הוכרח לעשות זאת, ולאחר שסירב, ככל הנראה יישפט.

@עמי גריידי, נהג צבאי, קיבל ביום ג' פקודה להעביר ציוד לבסיס רעים- מחנה הגירוש. גריידי הודיע כי הוא מסרב להעביר ציוד לבסיס זה, וגם לאחר שיחות עם מפקדיו הגבוהים, הוא טרם הועמד למשפט.
@שתי מש"קיות הוראה של חיילי מקא"מ (מרכז קידום אוכלוסיות מיוחדות) הודיעו למפקדיהן כי לא יסכימו לרדת לביצוע משימה בציר כיסופים בשל קושי מצפוני. המג"ד זעם, ולאחר שניסיונות השכנוע שלו כשלו והבנות עמדו בסירובן, ציווה לגרור אותן לאוטובוס. כאשר הגיעו החיילות לבסיס ניצנים חזרו על הודעתן כי לא ייטלו חלק במשימת הכנה לגירוש, למרות איומי קצין גבוה שהזהיר אותן כי הן עלולות להיות מודחות מתפקידן או מהשירות הצבאי בכלל. נמסר כי מש"קיות נוספות בגדוד מנסות להתחמק מהמשימה בתואנות שונות.

@הסרבנות מתחילה לתת אותותיה גם בשורות המשטרה: שוטרים רבים מתקשרים למוקד הלב היהודי ומביעים רצון להשתמט מהשתתפות בגירוש, ומאידך חוששים לפרנסתם. אבידן ויצמן, שוטר מרמת בית שמש, עבד במשך שש שנים בפלוגות היס"מ. לפני כחצי שנה, כשהבין מה עומד להיות תפקידו כשוטר יס"מ, עזב את המחלק וחזר לשורות המשטרה. השבוע הודיע למפקדיו כי הוא מסרב לרדת ולהשתתף בחסימת הנצורים בכפר מימון. "אשתי וילדיי נמצאים שם, אתם רוצים שאלך להרביץ להם?" שאל. לאחר דין משמעתי בעניינו הוטל עליו קנס, וכעת הוא מאויים בפיטורין, ויצא לחופשה לקראת השימוע. מוקד הלב היהודי מספק לו ולאחרים במצבו עורכי דין לשימוע, וכמו כן יסייע לשוטר במציאת עבודה חדשה במידה ויפוטר בשל סירובו. מוקד הלב היהודי קורא למעסיקים ליצור קשר עם המוקד על מנת ליצור מאגר דרושים להשמה בעבודות חדשות לשוטרים ואנשי קבע שיאבדו את מקום עבודתם בשל סירובם להשתתף בגירוש.

@חיילת במשטרה הצבאית סירבה לרדת למשימת גירוש בדרום, ונשלחה לביתה עד לקיום המשפט.
@ע', מ"כ בגולני, הודיע למפקדיו כי לא ישתתף בחסימת ציר כיסופים. לאחר שאיומי המפקדים לא שינו את עמדתו, הוא נשלח בחזרה לבסיסו ברמת הגולן.

@פלוגת חיילי מג"ב שנשלחה בעל כורחה למשימת גירוש בדרום, התקשרה בבקשה שיבואו לפנצ'ר את גלגלי האוטובוס על מנת שלא יצטרכו למלא את המשימה.

@חייל מגדוד צבר של גבעתי, תושב גוש קטיף, נשלח ל21 ימי מאסר בפועל לאחר שסירב להסיר צמיד כתום שענד על ידו.

@חניכי קורס מ"כים שהתבקשו לחסום את המפגינים בכפר מימון ביקשו ממפקדיהם לא להשתתף במשימה. המפקדים ניאותו לבקשה והעבירו אותם לתפקידים אחרים. "אם ניאלץ לחסום מפגינים, יהיו רבים שיאמרו למפקדיהם במפורש כי לא יסכימו להשתתף בכך", אומר אחד מחניכי הקורס.

@פלוגת חיילי מילואים של ריטמן
@חיילים מגדוד לביא שהוזעקו בשבוע שעבר לחסום את ציר כיסופים, הודיעו כי לא יבצעו את פקודת החסימה. כאשר הוקפצו למשימה במוצ"ש, התלבשו בעצלתיים עד שהמשימה כמעט לא היתה רלוונטית.המג"ד זעם, והתברר כי עשרה חייילים סירבו פקודה ומתוכם שניים ערקו. כעת שוקל הצבא לפתוח נגדם בהליכים, ואולי אף לסלקם מהיחידה.השבוע הודיע הרמטכ"ל כי בכוונתו לפרק את היחידה.
@מחלקה של צנחנים סירבה אף היא להשתתף במשימת גירוש, זאת על אף צעקותיו של המ"פ. גם לאחר שהוזעק למקום רב פיקוד המרכז, הרב יהודה ויזנר,שטען כי במעשיהם הם הורסים את הצבא והגאולה, לא שינו החיילים את דעתם. המפקדים החליטו לפזר את המחלקה ברחבי הגזרה כדי למנוע חדירת מסתננים יהודים לגוש. החיילים הודיעו כי לא ימנעו את כניסתו של אף יהודי למקום.כמו כן נודע כי חייל מגדוד 890 של הצנחנים סירב להשתתף בסיור בכפר מימון.
@עדויות מכפר מימון מספרות על לפחות שני חיילים שפתחו את השרשרת שחסמה את הצועדים ביום שני בלילה, ואפשרו להם לעבור ולהמשיך בדרכם לכפר מימון.
@עמרם וודקה סירב להתייצב לחודשיים של השלמת שירות הנדרשים מהסדרניקים. וודקה התקשר למפקדו ביום ההתייצבות והודיע לו כי אינו מוכן להיות חלק ממכונת הגירוש, מאחר שיחידתו תוצב בגבול ישראל מצרים ותחליף חיילי מג"ב שיסייעו לגירוש. וודקה לא התייצב על אף התנגדותו של המפקד. לדבריו, עשה את הצעד לאחר התייעצות עם גדולי הרבנים שהורו לו לא להתייצב להשלמת שירות בעת כזאת.