בשבע 153: האיילות שרות בלילות

תזמורת 'איילת השחר' הוציאה דיסק חדש בשתי גרסאות משירי החתונות שלה. למרות הפוטנציאל למשהו דביק, התוצאה מרעננת

קובי סלע , כ"א בחשון תשמ"ח

למה שלא אספר לכם פעם אחת ולתמיד על מאחורי הקלעים של הטור הזה? מלבד סיפוק הסקרנות הבסיסית של קוראי המדור הזה, כדאי לנצל את 400 המילים שעומדות לרשותי כדי להכין כראוי את כל מי שעובד על דיסק חדש ומצפה שהמדור יתייחס אליו מתישהו.

אז ככה: ישנם אלה שנעלבים בכל פעם שכותבים על דיסקים נחמדים שמישהו אחר הפיק. הם שולחים רמזים עוקצניים כלפי המחבר ותוהים אם "יכול-להיות-שצריך לצרף-המחאה-למעטפת-הדיסק". אז זהו, שחס ושלום. לא יעלה על הדעת. רק מה, יש תור, לפעמים זה הולך ולפעמים לא, והסבלנות משתלמת (לפעמים).

אם שולחים דיסק, זה מקצר את ההליכים. אם שולחים אותי לקחת מאיזו חנות, אני מאבד עניין...
בחודשיים האחרונים מתקשר אלי בחור נחמד כמעט כל ארבעה ימים ושואל "נו כבר שמעת?" בהתחלה ניסיתי להבין לאיזה דיסק הוא מתכוון. עם הזמן צברתי ניסיון. הוא התכוון לדיסק החדש והבאמת משובח של תזמורת 'איילת השחר'. איך להגיד בעדינות? נער הייתי וגם שבעתי מאלבומי חתונות. כל להקה שמכבדת את עצמה, וגם אלה שפחות, מקליטה לעצמה באולפן את התפריט היומי. הן מחלקות את הדיסק ככרטיס ביקור מוזיקאלי או מוכרות למי שנהנה בחתונה, וכולם מרוצים. כמעט.
להביא את אווירת החתונה אל המכונית או הסלון בבית עלול להיות טרחני לעתים. הרעש, המוסיקה שחוזרת על עצמה, שקשוק המזלגות והבדיחות של השוויגער – בקיצור, טרחני.

לכן נחמד מאוד לספר על אלבום שונה: עיבודים יוצאי דופן, קול ערב במיוחד של נתן אביעד ואורחים שמשדרגים את האלבום מאוד: אהרון רזאל, מנדי ג'רופי המצוין, אודי אולמן וירמיהו. מדובר במחרוזות מוכרות, אבל מעובדות באופן שעושה נעים בחזה. רצועות 14 ו-15 מקוריות ומעניינות. תחילה ה'שלום עליכם' של אלעד דויטש (תשמעו ונסו לבד בבית – הילדים יאהבו את הלחן). הרצועה הבאה היא סוג של הצדעה למי שבחר את השם ללהקה: אהרון רזאל הלחין את 'איילת השחר', והוא גם מצטרף כזמר אורח – פשוט יפהפה.

רצועה 8 נקראת 'ניגון מעלות'. בעצם מדובר בניגון של מודזיץ' שנהוג לזמר בישיבת מעלות בין קבלת שבת לערבית. על הניגון אין לי מה לומר, רק שמנגנים אותו למיטב ידיעתי בעוד אי אילו מקומות חוץ מאשר ישיבת מעלות. מאחר שהדיסק מנסה לחקות את אווירת החתונה, דרשה נחוצה גם כאן. רצועה 9 מספקת לכם וורט (=דבר תורה) שמתאים לכל חתונה ושבע ברכות, גימיק חמוד.

מסיבות מסחריות טהורות הוקלט הדיסק הזה בשתי גרסאות. הראשונה ב'עבריס' – בהגייה עברית, והשנייה ב'לשון הקודש' – בהברה אשכנזית. הפלייבק הוא אותו פלייבק, והשירה הוקלטה פעמיים. מדובר בריקוד על כמה חתונות. מעניין לשמוע למשל את רצועה 4, 'עושה שלום', עם העיבוד הקצבי של הלהקה, אבל בהברה אשכנזית...
9 שלבים לפחות בסולם יעקב.

פינת משבית השמחה:
הקלטתם 2 גרסאות לאלבום? השקעתם עוד כמה עשרות שעות אולפן על הגימיק הזה? לא נשאר כסף להדפיס 2 עטיפות שונות?
בנאדם רוצה לשמוע אתכם בהברה ישראלית, ובחנות לא יודעים מה מוקלט על הדיסק. פשלה מיותרת.