גליונות בשבע עוד גליונות

בשבע

גליון 153ראשיהפצה

רבות מחשבות - תרבות ופנאי (אתר)

שיגעון הסודוקו השוטף את ארצנו הזכיר לנו עוד כמה משחקי אסטרטגיה פופולריים. הנה כמה מהאתרים שבהם תוכלו למצוא אותם ולשחק בהם
13/11/87, 00:00
מנדי גרינפלד

בטח יצא לכם לאחרונה לראות נער צעיר או איש מבוגר, יושב על תשבץ לא מוכר ומאמץ את מוחו. אם אתם עדיין לא יודעים במה מדובר, הבה נצא להכיר את תשבץ הסודוקו.

באתר וויקיפדיה ניתן למצוא את ההיסטוריה של המשחק הזה, שהפך להיות פופולרי בן לילה. הסודוקו נולד ביפן בשנות ה-80, ושמו המלא היה 'סואוז'י ווא דוקושין ני קאגירו' ובעברית: המספר מוגבל רק בבדידותו. בהמשך קוצר השם ל'סודוקו', שמשמעו ביפנית (נוסף על היותו ראשי תיבות של הביטוי) 'מספר יחיד'.

המשחק מתבצע על לוח של 9×9 ריבועים המורכב מתשעה 'גושים' של ריבועים 3×3. בחלק מהריבועים נמצאים מספרים, ויש להשלים ולמלא את יתר הריבועים הריקים במספרים בין 1 ל-9, כך שבאותו טור, באותה שורה ובאותו גוש לא יופיע אותו מספר יותר מפעם אחת.

המשחק הפך להיות הרבה יותר מסתם משחק. בעיית פתירת הסודוקו ידועה כבעיה 'NP-שלמה', ומתמטיקאים הציעו לטפל בבעיית הסודוקו על-ידי בניית מודל מתמטי עבורו. חוקרי מחלת אלצהיימר חוקרים כעת את השפעת המשחק על המוח ואת אפשרות הטיפול במחלה זו על-ידי משחק, ועוד.
באתר הישראלי הרשמי למשחק סודוקו תמצאו אינספור תשבצי סודוקו, שאותם ניתן לשחק אונליין ובחינם. כאן תוכלו למצוא הסברים על כללי משחק ולשחק בדרגות קושי שונות. בנוסף תוכלו להרכיב תשבץ סודוקו בעצמכם, באמצעות פיזור מספרים על גבי לוח הסודוקו. לכל תשבץ סודוקו פתרון מלא ואפשרות הדפסה. למתקשים בפתרון הסודוקו, ישנה אפשרות לקבל רמזים להשלמת התשבץ.
www.sudoku.co.il

באתר הבא ניתן להוריד תוכנה ישראלית חינם, להזין את מספרי הלוח ולקבל פתרון שלם. היות שללוח סודוקו עשוי להיות יותר מפתרון אחד, אם הפתרון שלכם שונה מהפתרון של התוכנה זה לא אומר שהתוכנה או אתם טועים. בתוכנה אפשרויות רבות, כמו לייצא לקובץ html כך שניתן יהיה להעלות את התשבץ לאתר אינטרנט, ועוד. על כך ניתן לקרוא באתר של המפתח ניר טייב הצעיר.
http://sudoku.haad.org

בדף הבית של אתר ynet תחת 'כיף וסודוקו', תוכלו ללמוד כיצד לשחק, כמובן און-ליין, לפי רמות קושי שתבחרו, ואיך לא? יש גם פורום. הפורום עושה רושם של פורום פעיל, ובחלק גדול מההודעות, ניתן למצוא קישורים להורדת תוכנות לפתירת התשבץ.
www.ynet.co.il

באתר הבא (באנגלית), ניתן לשחק סודוקו און-ליין, וגם להתמודד מול שחקנים אחרים.
www.sudokufun.com

וממשחק חדש זה למשחקי אסטרטגיה ותיקים יותר: משחק המלכים, המוכר יותר כשח-מט, ויש אומרים שמוצאו מהודו באלף השני לפני הספירה. ישנם כמה אתרים שעוסקים במשחק זה.

באתר הבא ניתן להוריד תוכנה ללימוד שחמט בכל הרמות, מרמת מתחיל ועד לרמת מתמחה. התוכנה מהווה מדריך שחמט צמוד, אשר ילווה אתכם לאורך כל הדרך תוך מעקב צמוד ומתן טיפים ועזרה אסטרטגית וטקטית במהלך המשחק נגד המחשב או נגד יריבים אנושיים באמצעות האינטרנט.
www.chess.com

גם באתר הבא תמצאו תוכנה מומלצת ללימוד השחמט. ניתן להיעזר וללמוד ממורה וירטואלי, לשחק ברמות שונות, לצפות במשחקים מהעבר ולקבל תמיכה מיועץ צמוד.
www.chessmaster.com

באתר איגוד השחמט הישראלי תמצאו חדשות, ניתוח משחקים, תוצאות אליפויות וטורנירים מכל העולם, טבלאות הליגות השונות, חוקי המשחק ועוד.
www.chess.org.il

משחק לוח אסטרטגי נוסף הוא הדמקה. באתר הבא ניתן לשחק דמקה (ולא רק) און-ליין מול גולשים או מול המחשב. ניתן למצוא כאן גם קישורים לאתרים נוספים עם משחקים מבוססי ג'אווה.
http://tinyurl.com/aq67b
It's Your Turn הוא שמו של האתר הבא, שבו תמצאו משחקים לוח כמו שחמט, דמקה, שש-בש ועוד רבים אחרים. לאחר רישום קצר תוכלו ליהנות מהמשחקים שבאתר ולשחק נגד חברים ברשת.
www.itsyourturn.com

באתר Yahoo! ניתן למצוא אוסף של משחקים שאפשר לשחק מול גולשים אחרים. כך למשל תמצאו כאן אוסף מרשים של משחקי לוח (שחמט, דמקה, שש-בש), משחקי קלפים (ג'ין, בלאק ג'ק, פוקר, ברידג') משחקי דמיון, תשבצים ועוד.
http://play.yahoo.com
לתגובות, הערות ואתרים חדשים: mendy@shapa.biz