בשבע 153: הוי ארצי:

חגי סגל , כ"א בחשון תשמ"ח

פולסא דתקשורתא

בשמים שמעו לראשונה מהתקשורת על טקס הפולסא דנורא בראש-פינה.


שקד בודד

20 אלף חיילים היו בכפר מימון. 55 אלף חיילים ישתתפו בהתנתקות. אבל כשצריך לחסל מחבל קטלני ליד כיסופים מזעיקים את האזרח עמי שקד.

זכרונות ממובנפיק

באביב 96', שבוע אחרי שראש-הממשלה שמעון פרס שתה לשוכרה סקרים מחמיאים והחליט להקדים את הבחירות, היכה גל טרור איום בישראל. בתוך שבוע נרצחו 60 ישראלים בירושלים ובתל-אביב. תהליך אוסלו עמד על סף קריסה מוחלטת. ומה שחמור יותר: הסקרים הצביעו פתאום על מצב מצוקה לשמעון פרס. ארה"ב ושאר העולם נחלצו לעזור לו, והועידו בשארם א-שיייח' ועידה בינלאומית חפוזה למלחמה בטרור. עשרות מנהיגים הטריחו עצמם מכל קצווי תבל למלון 'מובנפיק' בעיירת הקייט הקדומה. כולם התייצבו לצילום משותף בחצר המלון: נשיא ארה"ב, נשיא רוסיה, כל מנהיגי המערב וכמעט כל מנהיגי ערב. אפילו ערפאת. מיטב המלים האנטי טרוריסטיות נשלפו מנדנן. שמעון פרס הכריז ש"מהמקום הנפלא הזה נשקף נוף מדיני חדש". בליל שבת האחרון תקף הטרור המוסלמי גם את המלון הנפלא ההוא, עם הנוף המדיני החדש.

המכת"ז והמכמ"ז

בעצם, אין סיבה להיות מופתעים מההתבטאות המחליאה של תת-ניצב ניסו שחם. כבר שנים רבות מפליאה המשטרה את מכותיה במפגיני ימין, ומן הסתם זה לא היה תמיד ספונטני. מישהו במטה הארצי אותת לשוטרים שמותר להרביץ למתנחלים. החידוש הפעם הוא ההוכחה האור-קולית לקיומם של איתותים כאלה. שחם נתפס על חם. חידוש קטן נוסף הוא שפת הביבים העבריינית של הקצין הבכיר: "זינזאנות ומעצרים כפרה, אני רוצה מעצרים. שיישרפו. תפעיל מכת"ז (מכונת התזה) ואלות, תיתן להם מכות בפלג גוף תחתון. אתה יודע שאני מומחה לחרדים האלה".

עם הרבה סבלנות וטיפת מזל אולי נקבל יום אחד הקלטות דומות של גופים ממסדיים אחרים, אשר קשרו קשר נגד מתנגדי הנסיגות. כולנו מסוגלים לנחש מה המזימות שנרקמות שם, נשאר רק להשיג פרוטוקולים דיגיטליים שלהן. למשל:
קצין בכיר בפיקוד דרום לאחד המח"טים במעגל הראשון: "המון כוח, אחי. אני רוצה כוח. אני רוצה מחסומים. כאסח. שייחנקו. תפעיל מכמ"ז (מכת מחץ זדונית) בפלג גוף תחתון. תחסום אותם, טרטר אותם. אתה יודע שאני מומחה לחרדים האלה".

בכיר בערוץ שידור אלקטרוני לעורך מהדורת החדשות: "לכלך עליהם, גדי, לכלך. תפעיל פקמ"ז (פתיח קטלני משהו זוועה). אני רוצה להוציא אותם מפחידים ומגעילים. שייתפוצצו. כמה שיותר כתבות על האלימות שלהם. תן להם מכות מתחת לחגורה. תשווה אותם לחמאס, תשווה אותם לבן לאדן. תדביק להם 50 פעם את המלה 'קיצוני' ומאה פעם את המלה 'הסתה'. אתה יודע שאני מומחה לחרדים האלה".

בכיר במערכת המשפט לשופטת תורנית: "מעצרים, יקירתי. אני רוצה מעצרים. תפעילי מלה"ז (מעצר ללא הגבלת זמן). ילדות בגיל 14? ילדים בגיל 11? מה איכפת לי. שיירקבו במעשיהו עם אזיקי ידים ורגליים. שום ערעור לא לקבל, שום עתירה לא לאמץ. אסור לרחם עליהם. ואל תשכחי להכניס להם גם הוצאות משפט. את הרי יודעת שאני מומחה לחרדים האלה".

לעזרת אחינו 2

אמילי עמרוסי, דוברת יש"ע, אמורה להכניס היום בבריתו של אברהם אבינו את בנה הבכור. אם הדבר תלוי בהחלטת מעבידיה, היא תקרא לילד 'מימון'. מבחינתם, למרות הביקורת הפנימית שספגו בשבוע האחרון, כפר מימון היה הצלחה כבירה. אמנם המטרה המוצהרת לא הושגה, הגעה לגוש קטיף, אבל ההתכנסות ההמונית בכפר חישלה את המחנה, וחשפה את נקודת התורפה של היריב. במועצת יש"ע מאמינים, שאם המשטרה והצבא ייאלצו לשלוח 20 אלף חיילים ושוטרים גם לשדרות, היעד הבא של המועצה, מכונת הפינוי תשתבש משמעותית. צה"ל לא יוכל לטפל בו זמנית בשדרות ובנוה דקלים.

אלי מויאל, ראש העיריה, כבר נתן אור ירוק. ראשי ערים נוספות בסביבה הלכו בעקבותיו. אם גם התושבים שם יגיבו בצורה דומה, המחאה נגד ההתנתקות תצבור תמיכה עממית רחבה, ואפילו התקשורת תיאלץ להודות, שההתנגדות לנסיגה איננה רק גחמת מתנחלים. שפל נוסף יירשם במוטיבציה של הכוחות המפנים, שכבר בשבוע שעבר עברו סדנת חינוך ימנית אינטנסיבית על גדרות כפר מימון. זמביש, ליברמן, גולדשטיין ושות' עדיין מאמינים שמאבק נחוש, בלתי אלים בעליל, מסוגל לעשות את הבלתי יאומן: עצירת ההתנתקות לטובת משאל עם או בחירות.

חולצה מפלילה

דורון לוריה, גלי צה"ל, מוצ"ש, חמש דקות אחרי שנודע דבר הפיגוע הרצחני בכיסופים :"תגיד לי, כל האנשים האלה שמגיעים לכיסופים ואומרים שהם יישארו שם חודש, איך הם עושים את זה? אין להם עבודה? הרי אם אני לא אגיע חודש לעבודה לא יהיה לי לאן לחזור."
מרואיין אלמוני: "רובם ילדים, לא"?
לוריה: "היו שם המון מבוגרים, עם זקנים וכיפות וחולצות משובצות".


השקעה

שלושה שבועות לפני ההתנתקות עדיין קונים בתים בנצרים. משפחת חננאל ואביבה קטן משכונת קריית משה בירושלים נכנסה ביום שישי שעבר לביתה החדש בדרום היישוב. רבבות דולרים היא השקיעה בפרוייקט האמוני הזה. אם ההתנתקות תצא לפועל, יונתן בשיא לא יפצה אותה אפילו בדולר אחד.

ציטוט השבוע

"גם אם יגורש איש או יישוב מיישובינו בזמן המאבק לא תם תפקידו. אל תיפול רוחכם, חובתו להמשיך את המאבק בנקודה הקרובה ביותר למחסום כיסופים, כאשר העיקרון היחידי יהא לשאוף תמיד לחבור לחברים, לרב ולספר התורה. על כל חבורה לחבור לקבוצה הגדולה ממנה ולנוע בתנועה מתמדת הביתה, לכיוון מערב. המאבק, כמו קרב רמת הגולן במלחמת יום כיפור, יוכרע על עמידה נחושה במונחי זמן של דקות ובכוח של בודדים וחוליות" (עמי שקד, קב"ט גוש קטיף, אתר קטיף-נט).