בשבע 153: השבוע במאבק

, כ"א בחשון תשמ"ח

מוצ"ש במעשיהו
עצרת מלווה מלכה מרכזית מול שערי כלא מעשיהו, תתקיים במוצ"ש בשעה 22:00, בהשתתפות הרבנים יעקב מידן ודניאל שילה, וח"כ ניסן סלומינסקי. בליווי הזמר חיים דוד סרצ'יק, במוסיקה המותאמת לשלושת השבועות. עצרות מלווה מלכה יתקיימו גם מול בתי הכלא 'דקל' ו'שקמה'. לכלא דקל בבאר שבע הועברו 15 עצורים. אנשי הר חברון, מיתר ובאר שבע יופנו לעצרת בכלא דקל. אנשי שדרות ואשקלון יופנו לעצרת בכלא שקמה. לפרטים לגבי האירוע בכלא דקל: יצחק כהן 0524890717. הסעות לכלא מעשיהו ייצאו מקרית מלאכי, רחובות, בית שמש, י-ם, פ"ת, ת"א, גב ההר, בני ברק וגדרה. לפרטים ותרומות להמשך הפעילות: אשר 0507125181 אליעזר 0525666633

נמשך מבצע אמירת מאה אלף ספרי תהלים להצלת גוש קטיף והשומרון.

אוספים ומתחברים:
אלבום התמונות לילדים "אוספים ומתחברים" מופץ בימים אלו בציבור, על מנת לחזק את ההיכרות עם חבלי הארץ המיועדים לעקירה. מדובר באלבומים שהילדים מדביקים בתוכם תמונות של היישובים, מתחומי חיים שונים. התמונות נמכרות בחפיסות בחנויות המכולת בישובים. ילדים שימלאו את כל מאה התמונות באלבום ישתתפו בהגרלה נושאת פרסים. האלבום נמכר גם בגירסה אנגלית.
המעוניינים יפנו לריקי ינקוביץ:09- 7928593

יצא לאור קובץ תפילות אישיות על ארץ ישראל, שנתחברוו בעקבות מאורעות הזמן. הקובץ נכתב על ידי נשים וגברים, צעירים ומבוגרים, בעריכת עידו לוינגר ואלחנן ניר, ובברכת הרב יעקב אריאל.
להזמנות אלחנן ניר: 0506419714

תושבי כפר מימון יתבעו פיצויים ממשרד הביטחון

שבוע לאחר מפגן הכח של מתנגדי העקירה בכפר מימון, מדווחים תושבי הכפר על חזרה כמעט מוחלטת לשגרה. חגי קדמון, תושב כפר מימון, מתאר:"החבורה שהיתה פה השאירה לנו עד שבת שטח נקי ומצוחצח. נייר אחד לא נמצא ברחוב. את הנוי נשקם בעזרת מועצת יש"ע. בחצרות הבתים הלכו כמה שיחים, אבל עם קצת מים הם יתאוששו".
אתם לא מצטערים על כל הנזק שנגרם לכם?
"בשבילנו זו היתה שעה של התרוממות רוח. איננו מחפשים רגיעה, ואנו מתברכים בעניין. הי פה גיבוש כוחות בלתי רגיל. זו היתה אחת השעות היפות של כפר מימון". בניגוד לקורת הרוח שלו מהציבור, מביע קדמון כעס ותסכול ביחס להתנהגות כוחות הביטחון:"נגרמו נזקים עצומים על ידי ההתנהגות הברברית שלהם. הם עלו עם רכבים כבדים וכל הציוד על השטחים החקלאיים שלנו. לקחנו שמאי, ואנו פותחים בהליך של תביעת פיצויים ממשרד הביטחון לכסות את הנזק של הישוב. האשפה שלהם מפוזרת לנו במטעים". נקודת אור מסוימת, מוצא קדמון בקצין בכיר ביחידה מובחרת, שהתנצל אישית בפני החקלאי שחלקתו נהרסה על ידי חייליו, והבטיח לבוא באופן אישי עם החיילים ולסייע לחקלאים. "הוא הרגיש רע עם הנזק העצום שצה"ל גרם, ואמר כי יביא את חייליו לעבוד ולו רק מן הטעם החינוכי שבעניין".

הסברה לחיילים
השבוע קיים מטה 'הלב היהודי' מחנה פעילים באופקים, שכלל לינה וארוחות בעיירה. במסגרת המחנה יצאו מדי יום עשרות צעירים לחלק חומרי הסברה ולשוחח עם חיילים המתאמנים לקראת העקירה בבסיסים שונים בדרום: אופקים, צאלים, באר שבע ואשקלון. הדיסק הנושא את שירו החדש של אריאל זילבר, 'יהודי לא מגרש יהודי', זכה לביקוש רב בקרב החיילים. במקביל נמשכה פעילות דומה בבסיסים ברחבי הארץ. בחלק מהימים הצטרפו למחנה אופקים בני נוער מגוש קטיף, ותושבי אופקים. לקראת השבוע הבא מתארגן המטה לפעילות מסודרת בבסיסים בכל הארץ. כמו כן נמשכת חלוקת חומרי הסברה בימים א', ה' ו' בתחנות המרכזיות ותחנות הרכבת. בנוסף- נשלחות קבוצות פעילים למקומות בהם מתקיימים תדריכים מרוכזים לקבוצות גדולות של חיילים ושוטרים. המעוניינים להשתתף בפעילות 'הלב היהודי' יפנו לשלומציון 0525802482 או באזור המרכז לישראל: 0528848949

חייל גולני שהצטרף בשבוע שעבר לחבריו המפגינים בכפר מימון נשפט ל14 ימי מחבוש. זאת לאחר שנשא דברים נלהבים המסבירים את החלטתו בפני המפקדים ששפטו אותו, שהותירו בהם רושם רב.

חייל בחטיבה הדרומית בעזה סירב להקליד מסמכים הקשורים לעקירה. הוא ביצע נפקדות מהבסיס, וקיבל מאסר על תנאי והועבר ליחידה אחרת.
3 חיילים מפלס"ר ביחידת חי"ר הגיעו לכפר מימון והודיעו כי הם לא יחסמו את הצועדים. לא נעשה עימם דבר.

קובי קלימיאן, חייל בגדוד שקד של גבעתי, נמנה על פלוגת בנישי"ם המוצבים במחסום כיסופים כדי למנוע כניסת מי שאינם תושבים. ביום חמישי בבוקר נשבר וסירב להמשיך במשימה. מפקדיו פתחו נגדו במסע נקמה: הוא הושם באוהל חשוך מבודד מחבריו, כל סמלי החטיבה נתלשו מבגדיו וחפציו, מכשיר הטלפון הנייד נלקח ממנו, נאמר לו שהוא עצור ללא צו מעצר, הוא הורשה לצאת לשירותים רק בליווי מפקד, ובשבת לא אפשרו לו להתפלל במניין. ביום שני לא קיבל ארוחת צהריים. ביום ראשון נלקח להישפט אולם הוא ביקש לדחות את המשפט ונשלח לביתו. החייל התלונן במשטרה הצבאית נגד התעללות מפקדיו והמג"ד משה אור, וכעת נבדקים במשטרה הצבאית הליכים נגד הקצינים שנהגו בו בצורה לא ראויה. יצויין כי הרב אברהם שפירא שיגר לחייל ברכה ביום שישי.

צוער בקורס קצינים נשלח באמצע הקורס לכפר מימון. הוא הודיע כי לא ישתתף במשימה, ונאמר לו כי יפסיד את הקורס. הצוער עמד על דעתו וחתם על ויתור קורס קצינים.

אלוף פיקוד מרכז, יאיר נווה, החליט להדיח את סא"ל במיל', חגי שמואלי, זאת לאחר ששמואלי החזיר את תעודת המילואים שלו וסירב להשתתף בגירוש. האלוף נווה ציין כי הוא רואה בחומרה את הצעד ההפגנתי של החזרת תעודת הקצין וכי הקצין לא יוכל להמשיך בתפקידו.

"לא מבצעים פקודה בלתי חוקית"
הרב עמיטל בר אלי, רב החטיבה הצפונית ברצועת עזה, קצין בדרגת סגן, הגיע השבוע למחסום כיסופים, והודיע לחיילים כי לא יתן פקודה לגירוש יהודים. מצלמות הטלויזיה קלטו את הדברים, והרב בר אלי אמר:"אני לא מבין מה קורה פה בכלל, איך אפשר לעשות דבר כזה. אנחנו צבא ההגנה לישראל, תפקידנו להגן על עם ישראל, לא לגרש יהודים מהבית". בהמשך הוסיף: "פקודה בלתי חוקית בעליל לא מבצעים אותה. אני לא אתן לחיילים שלי פקודה מנוגדת לערכי צה"ל, מנוגדת למסורת היהודית ומנוגדת גם לציונות".

עמיטל בר אלי הוא נכדו של הרב נריה זצ"ל, ויש לו אח המתגורר בכפר דרום. במשך תקופה ארוכה התחנן למפקדיו שישחררו אותו מלהשתתף בעקירה. ברבנות הצבאית נעתרו לבקשתו, אולם האלוף והמח"ט סירבו לשחררו. התוצאה לאטימות צה"ל לבקשותיו, היתה המעמד במחסום כיסופים. אימו, צילה בר אלי אומרת בתגובה:"עמיטל אמר את הדברים מתוך סערת רגשות, ולא במכוון למצלמה. הוא לא סירב פקודה בעצמו, אלא אמר שאם יצטרך לתת פקודה כזו לפקודיו- הוא לא יוכל לתת אותה. מבחינתו זה מצב בלתי אפשרי להורות דבר כזה. כאזרח נאמן של המדינה שמשרת בצבא, וכנאמן לתורה, המציאות הזו ממלכדת אותו למצב בלתי מוסרי. התחושה שצריך לפעול בניגוד לדעת תורה ובניגוד לערכי צה"ל היא מילכוד בלתי אפשרי לאנשינו הצעירים. אנו תומכים בכל עולם הערכים שבננו מייצג, על כל מרכיביו". הרב בר אלי עצור בכלא 4 וממתין למשפט שייערך לו בבית דין צבאי. ביום ד' הובא להארכת מעצר. בכתב האישום שיוגש נגדו הוא יואשם בהמרדה והוא עלול לקבל עונש מאסר כבד.


חיילי צה"ל מסרבים לגרש יהודים

ברוך אלברט, קצין בקבע בדרגת סרן המשרת כמהנדס מכונות באט"ל, ביקש לא להישלח למשימות גירוש. בשבוע שעבר הורה לו מפקדו לרדת לכפר מימון. לאחר שסירב, הובטח לו כי לא יוצב מול אזרחים, ועל כן הסכים לרדת. כשהגיע למקום הסתבר כי שיקרו לו, ולכן הודיע כי הוא מסרב להשתתף במשימה. כתב אישום חמור הוגש נגדו, והוא ממתין למשפטו בבסיס, אליו הוא מרותק. גם הוא עלול לקבל עונש מאסר כבד.

קצינה עתודאית במז"י, הודיעה שלא תשתתף במשימה בכפר מימון. היא הוציאה מהקב"ן פטור מהשתתפות במשימה מול אזרחים, אולם היא לא הסתפקה בכך. היא נשפטה לשבועיים מאסר על תנאי.

קצין בתותחנים שסירב לרדת לכפר מימון, נשלח לביתו ללא ענישה כלשהי.

שיבי פרומן, בנו של הרב מנחם פרומן מתקוע, קצין המשרת כמפקד בהכנה לקורס קצינים, סירב לרדת עם חייליו לכפר מימון, ונשלח לביתו.

נגד בקבע בחיל האויר ביקש שחרור מעבודתו, ונדרש לשלם קנס ממשכורתו בגובה 1600 ¤ בגין הפרת חוזה.

החיילת יסכה נחשון מאלעד, נשפטה השבוע בגין ענידת צמיד כתום. מפקדה ביקש ממנה להוריד את הצמיד, והיא הפכה את הכיתוב. לאחר שהמפקד התעקש שתוריד אותו, סירבה והשיבה: "תחשוב שזה צמיד סגול".

הנפקדות משורות המילואים גוברת. ממוקד הלב היהודי נמסר כי בגדוד מילואים מסוים, מתוך 280 חיילים נעדרו 60.

קצין בכיר בקבע ביחידה סודית בחיל המודיעין, סירב להשתתף במשימה בכפר מימון ונשפט ל21 יום בדין משמעתי.

יוני כהן, חובש קרבי של החטיבה המרחבית הצפונית, נשלח ביום א' אל בסיס האוהלים בכפר דרום על מנת להשתתף במשימת הגירוש. הוא הבהיר למפקדיו כי לא ייטול חלק בגירוש יהודים,גם לא באופן עקיף. הוא נשלח לבסיסו המקורי בשומרה, לאחר שסירב לחזור בו מדבריו. כהן הובא לדיו משמעתי בפני המח"ט שגזר עליו 35 ימי מחבוש.

אשת השוטר הסרבן:
"מעדיפה לאבד פרנסה ושבעלי לא ישתתף בגירוש"
בעקבות פרסום הידיעה בשבוע שעבר על סירובו של השוטר אבידן ויצמן להשתתף בחסימת כפר מימון, התקבלו עשרות שיחות תמיכה בבית משפחת ויצמן. היו שהבטיחו לסייע במציאת עבודה, והיו שפשוט ביקשו לחזק ולעודד על המעשה. ויצמן,(30), מפרנס יחיד, נשוי ואב לשלושה מתגורר ברמת בית שמש. שירת שנתיים כשוטר תנועה, לאחר מכן שש שנים בשורות היס"מ שם הגיע לדרגת סגן מפקד צוות, ובחצי שנה האחרונה עבר לעבודה משרדית באגף סיור מבצעים. ויצמן זכה לתעודות הוקרה רבות מטעם המשטרה על פעילותו. ביום ראשון שעבר, הורה לו מפקדו הישיר להתייצב למחרת היום עם ציוד פיזור הפגנות ותיק אישי לשלושה ימים, לצורך חסימת הצעדה לכפר מימון. "לא חשבתי פעמיים", הוא אומר. "אמרתי לו 'אני מסרב לרדת לשם. אשתי ילדיי והאחים שלי אמורים להיות שם'. המפקד אמר שזה חמור, ושאשקול שוב את החלטתי. הודעתי לו שלא אבצע את המשימה". למחרת התקיים לו ראיון מול סנ"צ רפי מור, שניסה באמצעות קצינה נוספת ללחוץ עליו לחזור בו, ושהוא עלול לאבד את פרנסתו ולפגוע במשפחתו. "אמרתי להם- כמו שלא תקחו שוטר אתיופי לפזר הפגנה של אתיופים, אתם לא יכולים להעמיד אותי מול בני המגזר שלי, המשפחה שלי". ביום שלישי התקיים משפט, וסנ"צ רפי מור הרשיע אותו בסירוב פקודה. העונש היה נזיפה חמורה וקנס בגובה 1200 שקלים שירד מהמשכורת. כעת הוא בחופשה מכפיה, ומצפה לשימוע ביום ה' שיקבע האם יודח משורות המשטרה. בשימוע ילווה אותו עו"ד עמוס פריד, שליווה הליכים משמעתיים של חיילים אחרים שסירבו פקודה. ויצמן מספר כי לאחר שסירב, התקשרו אליו שני שוטרים נוספים שביקשו לדעת מה אמר ומה נאמר לו, כיוון שגם הם לא יודעים כיצד לנהוג עם הפקודה שנחתה עליהם. ביום שני ביקר אצל הרב אברהם שפירא שבירך וחיזק אותו על מעשהו. "תמיד קינן לי בראש מה אעשה כשיגיע הטלפון, אבל ידעתי שאומר לא. לעמוד מול האחים שלי זה קו אדום". אשתו נותנת גיבוי מלא לצעד שנקט: "אנשים שואלים אותי: את לא בצער על מה שיקרה לו? ואני אומרת- הייתי בצער אם בעלי היה אחד שלא מסרב. כי אז אולי תהיה לי פרנסה, אבל יהיה לי בעל שנותן יד לעקירה. אמרו לו- היית מסרב רק כשישלחו אותך לפינוי בגוש קטיף, למה לסרב בכפר מימון? אבל אם היה משתתף בזה היה נותן יד לשרשרת הזו שמובילה לפינוי. הכל שווה את זה. ברוך ה' שיש לי בעל עם ערכים, ששומע לדעת הרבנים. היה לי יותר צער אם לא היה מסרב, ובעלי היה אחד שכסף חשוב לו יותר מלא להשתתף במעשה הזה". על הפרנסה היא אומרת:"הכל בידי שמים. 'השלך על ה' יהבך והוא יכלכלך'. אנו עושים את תפקידנו, ואת הפרנסה ה' צריך לשלוח. אני לא דואגת".

קבוצת תלמידי ישיבות הסדר שמתגייסים לצה"ל במחזור הקרוב, מתכוונים להגיע לבקו"ם לבושים בחולצות כתומות. הם מבקשים משאר בני הישיבות להצטרף למימוש היוזמה.

יוזמה חדשה: התנחלויות אוהלים בערים
תושבי כפר גנים, אחת השכונות היוקרתיות בפתח תקוה, הופתעו ערב שבת שעברה למצוא 'התנחלות' באחד מגני השכונה. תריסר אוהלים הוקמו בגן החקלאות שבשכונה, ואכסלו למשך השבת כ-30 איש: משפחות ואברכים, רובם מישיבת מצפה רמון ומאילת. יוזם המבצע, אורי ברטפלד, אברך בישיבת מצפה רמון, מסביר שהיוזמה נולדה באופן ספונטני על מנת "לעורר את השטח".
"השכנים הזמינו את העירייה והמשטרה", מספר ברטפלד, "אולם אחרי שהצגנו אישורים הם עזבו את המקום. שכן אחד שחשש שנקים רעש, הגיע אחר כך לסעודת השבת עם בקבוק קוניאק והתנצל".
רוב השכנים, אומר ברטפלד, דווקא פרגנו: "היו כאלה שהביאו לנו אוכל, אחרים השתתפו בתפילות. לסעודה השלישית שערכנו הגיעו כמעט 200 איש".

מה בעצם מטרת המבצע שלכם?
"אנחנו רוצים להגיע לאנשים בצורה בלתי אמצעית ולעורר את הציבור לצאת מהבית. מי שתומך בנו רואה שאפשר לעשות יותר מאשר לשים סרט כתום על האוטו; ומי שמתנגד פוגש באנשים בלי תיווך של הטלוויזיה ורואה שאנחנו לא מתלהמים ולא קיצונים. דיברנו עם כולם בסבלנות ובנחמדות. את הצעקה עשו בשבילנו האוהלים".

בשבת הקרובה מתארגנות קבוצות נוספות ביישובים: רמת השרון, רעננה ופתח תקוה (הדר-גנים). כמו כן הוקמו אוהלים במהלך השבוע באשדוד ובראשון לציון המתופעלים על ידי בני-עקיבא.

לפרטים: אורי ברטפלד: 050-6356088

ארגון 'זכויות אדם ביש"ע' הגיש השבוע תלונה נוספת לראש מח"ש, הרצל שבירו, על אירוע אלים במיוחד שביצעה המשטרה ביום שני בבוקר, בצומת תפוח שבשומרון.
בסביבות השעה 8:30 עצרה ניידת סיור ליד הטרמפיאדה שבצומת תפוח ואחד השוטרים ביקש מהאזרחים בטרמפיאדה להציג תעודות זהות.
אזרח בוגר שהיה במקום הציג תעודת חוגר.האזרח השני היה קטין בן 15, שמפאת גילו אינו נושא תעודת זהות. הוא הזדהה בשמו – יעקב חדד – ובגילו.
השוטרים לא האמינו לנער, והחליטו לעצור אותו בשל המחסור בתעודת זהות. הנער ביקש מהשוטרים שיבדקו את פרטיו באמצעות המחשב המשטרתי (הליך מקובל, שהתבצע באותה הזדמנות גם לגבי האזרח הבגיר), אך השוטרים סרבו והחלו לעצור אותו באלימות.
הם הכניסו את הנער לניידת, אזקו אותו, ובהיותו אזוק בתוך הניידת היכו אותו בסטירות, בבעיטות ובאגרופים , שוב ושוב, כל זאת לעיניהם הנדהמות של עדים רבים שהיו באותה עת בצומת.
שוטרים אחרים ממשטרת התנועה, שהיו אף הם בצומת, מיהרו לעזרת שוטרי הסיור האלימים, וסייעו להם בפעולתם.
התגים המזהים של השוטרים היו מוסתרים מתחת לשכפ"צים, והם סרבו להזדהות , למרות בקשות חוזרות ונשנות של אזרחים וחיילים, ומיהרו להסתלק מהמקום. בדיעבד הסתבר כי מדובר בשוטרים אורי הובר ושמוליק בן חמו.
הנער העצור והמוכה הובא לתחנת משטרת אריאל, שם הואשם בתחילה בתקיפת שוטר.
בתחנת אריאל נבדק הנער המוכה ע"י רופא משטרתי, אשר מצא על גופו חבלות ושטפי דם פנימיים, וכן עין מנופחת עקב המכות.
רק לאחר שהתברר לחוקר המשטרתי בתחנה, יהושע מלול, שעדים רבים מעידים שהנער הותקף ולא תקף – הסכים לשחררו בערבות.

הכוונות לבצע השבוע גירוש של האורחים שאינם תושבי קבע בגוש לא יצאו לפועל. ביום שני התקבלו כמה התראות על נסיונות להוציא את האורחים מהישובים, אולם, כפי שמדווחת מנהלת קל"ע, ישנה התגייסות גדולה של התושבים, והם מסרבים לשתף פעולה עם נסיונות גירושם של האורחים.
עיר האוהלים החמישית קמה השבוע בשירת הים צפון. מדובר באתר קליטת המשפחות החמישי שהקימה מנהלת קל"ע, מלבד ערי האוהלים בכרם עצמונה, נצר חזני, כפר דרום ושירת הים דרום. ביומה הראשון של עיר האוהלים החדשה עומדים על תילם כבר כעשרה אוהלים וסוכות על משטחי בטון. השבוע מתוכנן להתחיל במערך שיעורים והרצאות בכל ערי האוהלים. המאות שממשיכים לזרום לגוש מדי יום, נקלטים באוהלים, ומנהלת קל"ע הציבה במקום שירותים, מקלחות ומטבח שדה. כמו כן נאספו שקי שינה ומזרונים המחולקים לאורחים, וציוד נוסף כמו מקררים וכיורי גז. חלוקת הציוד והמזון, וההפניה לקליטה באוהלים או אצל משפחות, מתבצעת במוקד האירוח שנפתח בנווה דקלים.
.המוקד פתח מרכז מידע בכיכר ליד המרכז המסחרי בנווה דקלים .ניתן לקנות במרכז המידע תלושים לארוחות חמות וכן נעשית עבודה לשדך בין משפחות הרוצות לארח למשפחות הרוצות להתארח.כמו כן משובצים האורחים בעזרה בגוש בעבודות שונות וכן נעשות קייטנות וביביסיטרים לאורחים. מנהלת קל"ע פונה לציבור בבקשה לתרום מזון ושימורים לקראת התקופה הקרובה, וכן ציוד בסיסי למשפחות כמו מקררים וכד'. מי שיש ביכולתו לתרום מזון וציוד, יודיע למנהלת קל"ע, שתדאג להעברת המוצרים לגוש קטיף. דתיה- 086847048 נדיה 0505500834 מספר הטלפון במוקד האורחים: 08-6845667מוריה. מטה כפר דרום: (המטה מסייע גם בדרכי הגעה לגוש) 08-6847781

הרב הגיע על מנת לפגוש את משפחות הקבורים בבית העלמין בגוש קטיף ולגבש עמדה הלכתית מוסדרת בעניין.

כתבנו אריאל כהנא, המתלווה לביקור הרב מדווח כי הראשון לציון קיים במקום תפילה לביטול הגזירות הרעות מעל עם ישראל וארץ ישראל. התפילה נערכה כשדלתות ארון הקודש פתוחות, כנהוג בתפילת נעילה שביום הכיפורים וקולו של הרב נשבר בעת שאמר את הפסוק לעולם ה' דברך ניצב בשמים.

כתבנו אריאל כהנא מציין כי הרב קיים את הביקור למרות לחצים כבדים מצד ראש הממשלה. היועץ המשפטי לממשלה העביר לרב עמאר כי אסורה עליו השתתפות בתפילה אותה הוא מתכנן אחר הצהריים לביטול הגזירות