בשבע 154: מצפים לשבת

נכון שתמיד רציתם סרט שיסביר לילדים באופן חווייתי על הלכות השבת? אז יש אחד כזה. לא בדיוק מה שחיפשתם, אבל הכיוון נכון

אמציה האיתן , כ"ח בתמוז תשס"ה

שבוע לאחר הגילויים של קובי סלע בנוגע למה שעומד מאחורי החלטות מערכת המדור בבחירת המוסיקה, החלטתי גם אני לפתוח את הקלפים. מאחורי הקלעים של מדור זה עומד, קודם כל, כמו בכל העיתון – יצר הפרגון.

שנים רבות היה תחום המדיה של הווידיאו סתום מעיני ציבור דורשי ה', והנה סוף סוף החליט מישהו מאנ"ש להקדיש ימים ולילות לטובת חינוכם של ילדי ישראל. הוא כתב תסריט, גייס צלמים, שחקנים ואנשי צוות, בילה שעות וימים בצילומים, ולאחר מכן בעריכה. הוא חיפש את המוסיקה הנכונה, השקיע את מיטב כספו ומשכפל את הסרט. ואחרי כל זה אבוא אני הקטן, ואעיר לו על דא ועל הא, ואולי אפילו אקלקל מקצת מן המכירות? לא זו המטרה ולא זה הכיוון.

לכן, פעמים רבות מגיעים לידי סרטים שאפילו הילדים שלי מגחכים על רמתם הירודה. לא משחק, לא צילום, ואף לא עריכה. לכולם אני משתדל להקדיש לפחות כמה דקות של צפייה, אך בחלק מהמקרים מספיק לראות את הדקה הראשונה כדי להבין במה מדובר.

בשלב זה עומדת בפני האפשרות להאיר את עיני הקוראים, ולכתוב מדור שלם של ביקורת צינית וקרירה על סרט כלשהו שהדעת אינה סובלת. תאמינו לי שזה לא ממש מסובך לכתוב ביקורת, ואפילו קטלנית. אך כפי שהקדמתי והסברתי, איני רוצה להזיק לאיש, ואף לא לקלקל למאן דהו את מכירות הסרט שלו, ולכן במקרה כזה פשוט לא אתייחס אל הסרט המדובר, ולא אכתוב עליו מטוב ועד רע.
לשמחתי, ישנם מספיק סרטים שאוכל להתייחס אליהם בלי נקיפות מצפון. כמובן, אינני מבקר-מטעם, וכשיש לי ביקורת או הערות לסדר איני שומר אותן לעצמי; אך כמו בכל עניין אחר, מה שחשוב הוא הפרופורציה. כאשר מספר ההערות עולה על מספר הדברים הטובים, סימן שעל הסרט הזה לא הייתי צריך לכתוב.

כיוון שבאומנות עסקינן, ברור שיש דברים המתאימים לטעם מסוים של צופים, ולצופים אחרים נראים חסרי טעם לחלוטין. במקרה כזה אשתדל להגדיר את סוג הסרט ואופיו, כדי שכל קורא יוכל להעריך אם כדאי לו להשקיע את מיטב כספו בסרט הזה, או שעדיף לשמור אותו לזמנים קשים יותר.
לאחר ההקדמה הארוכה הזו, ודאי תתפלאו לקרוא שהפעם אני עומד לכתוב על יצירה שמספר ההערות שלי עליה גדול יותר ממספר דברי השבח.

'זוכר ושומר' הוא שמו של הדיסק המכיל (לפחות לפי מה שמודפס על העטיפה) "תכנית יפהפיה ללימוד ההלכות המעשיות של ל"ט אבות מלאכה, המשולבת במשחקים ובסרטים הממחישים ומפנימים את הלכות שבת".

כשראיתי את הדברים האלה אמרתי לעצמי: בשביל זה בדיוק המציאו את הווידיאו. יוזמה נפלאה של לימוד ל"ט אבות מלאכת שבת, תוך משחק והנאה. כבר דמיינתי לעצמי כיצד ילדי ישראל יושבים וצופים בסרטונים המסבירים להם את מלאכות שבת, אחת לאחת. הסרטים, יחד עם משחקים וחידונים, ילמדו, ואף יעניקו חוויה שתסייע לזכירה של המלאכות ולשינון מהנה.

צר לי, אך קצת התאכזבתי. הניסיון אכן מלבב, אך הביצוע רחוק ממושלם. הדיסק מכיל חמישה משחקים, כאשר השאלות אינן משתנות מצפייה לצפייה. לא קיים תפריט ראשי, המאפשר לדלג למשחק הבא, או לעבור להסבר על מלאכת שבת מסוימת. הסרטונים פשוטים מאוד, ואינם מכילים סאונד כלשהו. והעיקר, אין שום שלב שבו יש הסבר מפורט של כל מלאכה ומלאכה, עם סרטון ממחיש לצידה.

לאחר כל זאת, טרחתי להעלות על הכתב ולהזכיר את הדיסק 'זוכר ושומר' כיוון שהיוזמה היא ברוכה. נראה לי שראוי להעריך את מי שהתחיל במלאכת הקודש הזו, וגם לרכוש את הדיסק, כדי לאפשר לו להתקדם במסלול הנכון ולהגיע אל הדיסק הבא, שיהיה מתקדם יותר וייתן מענה לצורך של לימוד הלכות שבת בדרך חווייתית.

אל דאגה, לא תזרקו את כספכם לריק. עדיין ישנם דברים נחמדים בדיסק הקיים. הוא מלמד חלק מהלכות שבת, ואף מושקע בגרפיקה ובמעברים. ומה שבטוח, עדיף שהילדים יעסקו במלאכות שבת מאשר בעלילות עלי בבא וארבעים השודדים או משהו בסגנון. שבת שלום.

לדיווח על סרטים חדשים הראויים להיכנס למדור, או סתם הערות מחכימות: amatsya@a7.org