בשבע 154: על משמר ארצנו

חגית רוטנברג , כ"ח בתמוז תשס"ה

"תושבי גוש קטיף – חיץ בטחוני לשדרות"

רבבות מפגינים גדשו ביום ג' את העיר שדרות בעצרת שקיימה מועצת יש"ע. המשטרה אפשרה תנועה חופשית לשדרות, זאת לאחר ימי מו"מ ארוכים מול ראשי מועצת יש"ע, במהלכם איימה המשטרה כי לא תאפשר להסעות לצאת ממרכזי הערים. בעצרת המרכזית בלטו בנוכחותם אישי ציבור שאינם דתיים כמו הסופר אייל מגד, ומן הצד השני- הרב מנחם פרוש, שהגיע לעצרת ונאם בה על אף גילו המופלג.

הרב מרדכי אלון פנה לראש הממשלה מעל הבמה ואמר: "תסלח לי על השפה הצברית אבל תהיה גבר, אל תהיה נמושה. תהיה גבר ותשאל מה דעתו של העם".

ח"כ אפי איתם מהאיחוד הלאומי, ביקש מהציבור דקת דומיה להתפלל על נשמתו היהודית של שרון:"אנחנו פונים אל הלב היהודי שלך, אריאל בן ורה שיינרמן, בדקה שלפני הדקה התשעים, לפני שאתה מוסיף דף נוסף למגילת איכה ונזכר בנשימה אחת עם מהרסי ומחריבי עם ישראל".
יונתן אבוקסיס תושב שדרות, אביה של אלה הי"ד, שנפגעה מטיל קסאם, אמר לאלפי המשתתפים בעצרת בשדרות: "כשאני רואה את כל ההמון הזה אני אומר 'לא אלמן ישראל'. אדוני רה"מ איפה היו כל הכוחות האלה ב 15 בינואר? איפה היו אלו שיגנו על הבת שלי ועל כל ילדי שדרות, איפה הם היו?... היום נרתמים ועוזרים לאחינו בגוש קטיף שהם היוו לנו חיץ מבני עוולה אלה במשך עשרות שנים. אלה הגיבורים שבאו לעזרתנו"

ח"כ לשעבר, הרב מנחם פורוש, נאם גם הוא בעצרת:"הגעתי כדי להגיד -אנחנו אתכם". הוא קרא לשרון לחזור ולהיות הדמות שהיה בעבר ולהיזכר כבונה ולא חלילה כמהרס ומחריב. "בדקת הדומיה שהייתה בקהל, חשבתי על הפסוק ממגילת איכה: "אוי מה היה לנו, נחלתנו נהפכה לזרים, בתינו לנכרים". יתן ה' ונזכה להגיע ליום בו נאמר "השיבנו ה' אליך ונשובה חדש ימינו כקדם"".

במהלך העצרת, יצאה ראש מועצת קדומים, דניאלה וייס בראש קבוצת נשים שהתכוונו לצעוד לגוש קטיף. הניסיון לא צלח, ווייס נעצרה בלילה, ושוחררה למחרת. בראיון לערוץ 7 שחזרה וייס את האירועים:
"היינו כמאתיים וחמישים נשים וכמה גברים, שיצאו מהעצרת בשדרות לכיוון גוש קטיף. צעדנו כעשרה קילומטרים בשבילים שסימנו מבעוד מועד. בשלב מסויים אותרנו על ידי פטרול צבאי. מפקד הפטרול הזעיק תגבור ואז התקרבו במהירות חיילים נוספים. מהר מאוד מצאנו את עצמנו מכותרים במספר עצום של חיילים ושוטרים. שוטרת דרשה מאיתנו לעצור ואמרה שמדובר בשטח צבאי סגור".

את האופן בו התייחסו אליהם החיילים מגדירה וייס כברוטאלי ביותר: "זה החל בפניה בנועם. היינו עם ילדים, והחיילים פנו באופן מנומס כאילו הם רוצים לסייע לנו עם הילדים. אבל אז, כמו ציידים אחרי שגרמו לנו להתקרב אליהם, תקפו אותנו בברוטאליות כשהמפקד שלהם קורא להם לפעול 'בכוח... בכוח... בכוח...". במהלך הלילה שלאחר העצרת בשדרות, הצליחו לחדור לגוש מאות אנשים, שיצאו בחוליות קטנות משדרות וממוקדים נוספים בדרום. ראובן הוא אחד ממובילי הקבוצות, שיצאו מכיוון אשקלון לישובי צפון הרצועה. "מדובר בחוליות קטנות של אנשים, מכל שכבות הציבור ולאו דווקא מתנחלים. יש כאלו שהולכים על הכביש סמוך לישובים ומשוחחים עם החיילים. אחרים צועדים באזור שבין כביש 4 לבין הים, וכוחות הביטחון מחפשים אותם". להערכתו, כמי שמדריך קבוצות לחדור אל הגוש, נכנסו כבר כמה אלפי אנשים מאז נחסם האזור.

ביום ד' התארחו הרבבות באופקים ושוחחו עם תושבי העיר ועם חיילים. במסיבת עיתונאים שהתקיימה בסוף היום הודו ראשי מועצת יש"ע לתושבי אופקים על האירוח החם, והודיעו על כוונתם לצאת בערב בצעדה לכיוון גוש קטיף.

ראש עיריית אופקים נשא גם הוא דברים, ואמר "ברגע שהגיע אלי היוזמה לקיים את ההפגנה נעניתי באופן מיידי. היה לי ברור שנארח את הבאים ונעשה הכל למענם. ללא קשר להשקפה הפוליטית – אנחנו תומכים בכם ובאנשי גוש קטיף". ראש העירייה הביע הערכה לראשי מועצת יש"ע על האופן בו הם מנווטים את המאבק.

"אמרו לי שפתאום נזכרתם באופקים", מספר ראש העיריה "זה קומם אותי, אנחנו הרי בקשר יומיומי עם השכנים בגוש קטיף. אין דבר כזה הם ואתם. בני המשפחות שלנו נמצאים בכל מקום. לעקור אותם זה לעקור אותנו".

ראש המכינה בעלי, הרב סדן מורה לתלמידיו: "לפנות למפקד ולבקש משימה אחרת"
הרב משה הגר, ראש המכינה הקדם צבאית ביתיר, ואל"מ במיל', אומר בראיון ל'בשבע':"לפני שבועיים נקראתי למילואים, לתפקיד שאין לו קשר למעשה העקירה. לא התייצבתי לגיוס, ולאחר מכן נפגשתי עם הרמטכ"ל. הסברתי לו כי אינני מזדהה עם הצבא ועם מה שהוא עושה כעת, זהו מעשה לא מוסרי.
אמרתי כי אין זה מתפקידו של צה"ל לבצע את הגירוש, ולכן לא אהיה שותף לכך". הרב הגר אומר כי הוא אינו מורה לתלמידיו כיצד לנהוג, אולם "מדובר בפעולה בלתי מוסרית בעליל, וחייל שיש לו מצפון כמו שלי- שלא ישתתף בפעולה הנפשעת הזו". הרב הגר הוסיף כי הרמטכ"ל אמר כי הוא מקבל בהבנה את הבעיה המצפונית. "אמרתי לו גם שאני מצפה מהחיילים שלא יהיו רובוטים", מציין הרב. עוד סיפר הרב הגר כי גם מפקד הגירוש, תא"ל גרשון הכהן, הביע עמדות נגד שר הביטחון במלחמת של"ג, והודח מתפקידו, והיום הוא תת אלוף. "אז אני אומר שמי שיודח מצה"ל בגלל שלא ישתתף- נדאג אחר כך להחזיר אותו לצה"ל". הרב הגר סירב להתייחס לשמועה לפיה אמר לבנו, חייל המשרת בצפון השומרון, שלא להשתתף בפעילות הקשורה לעקירה.

בתוך כך, הוציא הרב אלי סדן, ראש המכינה הקדם צבאית בעלי, מכתב לתלמידי ובוגרי המכינה. במכתב, המשתרע על פני 11 עמודים, תוקף הרב סדן בחריפות אחד לאחד את הרעיונות שמנסה צה"ל להנחיל לחייליו כהכנה מנטלית לקראת הגירוש, ומכנה אותם 'זוועה', 'צביעות', 'שקרים' ועוד. הרב סדן טוען כי ההתנתקות אינה משימה לאומית או ביטחונית כפי שטוען צה"ל. הוא מוסיף כי הסרטים שמקרינים לחיילים אודות מחאת הימין הם שקריים. לדבריו, הנזק הנפשי שייגרם לחיילים המשתתפים בגירוש יכול להיגרם אפילו על ידי האימונים בלבד. את ההכנה לנתק תינוקות מאימותיהן הוא מכנה 'זוועה'. הוא מביע זעם על הטענה שבביצוע הגירוש תיבחן נאמנותם של החיילים הדתיים לצבא ולמדינה, ונאמנותם לדמוקרטיה. "מה הקשר בין דמוקרטיה, ובין זה שחייל דתי ניגש למפקדו ומסביר לו שיש לו קושי נפשי עצום לעסוק בגירוש יהודים מאדמתם מפני שזה נוגד את כל השקפת עולמו וכל רגשותיו, והוא מבקש משימה אחרת שתהיה לו יכולת לבצעה". הרב סדן דורש גם להוציא את צה"ל מביצוע משימה זו, ודוחה את ההשוואה בין סרבני שמאל לסרבני ימין. לדבריו, סרבני השמאל אינם נדרשים לעשות מעשה בלתי מוסרי, בניגוד לסרבני פקודת הגירוש. "אין לנו זכות להילחם נגד החלטות הממשלה בדבר ההתנתקות על ידי סרבנות...אבל עדיין נשמרת זכותו של הפרט להיות נאמן לערכיו, ולא לבצע בעצמו מעשה שהוא בעיניו- אכזרי, לא מוסרי ולא צודק...איש לא יוכל לשלול את האמיתיות והכנות של החייל הטוען שזה למעלה מכוחותיו "לא אוכל לבצע זאת אלא אם תשתילו לי לב אחר"...הזכות של החייל הבודד לא לבצע מעשה ספציפי שהוא נגד כל ערכיו והשקפת עולמו- זה צודק ומוסרי גם ע"י איש ימין וגם ע"י איש שמאל". בסיום המכתב מקבל הרב סדן את הטענה כי הסרבנות תביא להתפוררות הצבא, אולם מדגיש:"מאידך, ברור גם שאי אפשר לחייב את החייל הבודד לפעול ולעשות מעשים כאלו שהם נגד כל השקפת עולמו, נגד אמונתו, נגד כל מפעל חייו, ובוודאי לא- כשמדובר על פעולה שאינה צבאית ביטחונית". הרב סדן מסכם בהדרכה מעשית:"אני מציע לכל מי שמקבל תפקיד אשר לפי תחושותיו האישיות אינו מסוגל ליטול בו חלק, שיפנה למפקדו, ישוחח עימו, וינסה למצוא יחד עימו פתרון שימנע מלהגיע לסירוב".בהפנינג ענק שארגן מטה האירוח בנווה דקלים השתתפו מאות ילדים נערים ובוגרים מכל ישובי הגוש ואורחים רבים. שיתןף פעולה מיוחד של מאות המשתתפים יחד - יצר באמצעות החול המים והרוח את "גוש קטיף" שלנו אשר על שפת הים הסמוך לישוב "שירת הים".
אומן החול העולמי אבי מרציאנו הינחה את המשתתפים.
בחול עוצבו מיבנים רבים מהגוש כגון: המלון, הקטיפארי בנווה דקלים, ישיבת ימית, בי"כ "תפארת ישראל", אגמים, שבילים, בתים וחממות.
כמו כן עוצבו בחול כלא מעשיהו, "האי היווני" ואפילו נחפרה מצבה לתוכנית העקירה.
את האירוע ליווה הזמר כוכבא תור, ובתוספת קרטיבים לילדים השמחה היתה רבה.


עצומת המשפטנים: "לשחרר מיד את הקטינים העצורים"
חמשת עצורי השב"כ שוחררו למעצר בית – נמשכת ההתעללות בעצורים בכלא מעשיהו
בעקבות החלטת בית המשפט העליון לאשר את מעצרן עד תום ההליכים של שלושת הקטינות המואשמות בקיום הפגנה בלתי חוקית והעלבת שוטר, נשלחה השבוע עצומה בנושא עליה חתומים רוב המרצים למשפט פלילי בישראל. מדובר במשפטנים מכל גווני הקשת הפוליטית, המוחים על מעצרם הממושך של קטינים שנעצרו במסגרת ההפגנות נגד העקירה. העצומה נשלחה לשרת המשפטים, לשר לביטחון פנים, ליועהמ"ש לממשלה, למפכ"ל המשטרה ולפרקליט המדינה. תחת הכותרת "קריאה לשחרור קטינים וקטינות ממעצרם", נכתב בעצומה:"אנו, מרצים וחוקרים המתמחים במשפט פלילי, ללא קשר לדעותינו הפוליטיות, מודאגים מאוד מהשימוש של מערכת אכיפת החוק בהליך הדראסטי של מעצר עד תום ההליכים של קטינים המואשמים בהפרת החוק במסגרת התנגדותם להינתקות. מעצר קטינים, המואשמים בעבירות כגון הפגנה בלתי חוקית והפרעה לסדר הציבורי, אינו ראוי הן משפטית והן מוסרית. במיוחד כשמדובר בקטינים, יש לנהוג באיפוק ולא להיחפז בשימוש באמצעי החמור ביותר של שלילת חירות ממושכת לפני משפט. גם אם קיימת סכנה כי הקטינים יחזרו ויבצעו את המעשים שבגינם הם מואשמים בתקופה שעד לתום ההליכים המשפטיים נגדם, הפגיעה הקשה של המעצר עד תום ההליכים בקטינים, העלולים להיוותר עם צלקות נפשיות משמעותיות, אינה שקולה לסכנה שייתכן וצפויה לאינטרס הציבור. אנו קוראים לאנשי מערכת אכיפת החוק- לשופטים, ליועמ"ש לממשלה, ולפרקליט המדינה- לשקול שוב את הצורך במעצר הקטינים ולמצוא את הדרך לשחרורם המיידי". חתומים על העצומה: ד"ר ג'ודי ברודר, פרופ' מרים גור- אריה, ד"ר חאלד גנאים, פרופ' עמנואל גרוס, פרופ' אליעזר לדרמן, ד"ר דורון מנשה, ד"ר בועז סנג'רו, ד"ר רינת קוטאי- סנג'רו, ד"ר רות קנאי, ד"ר גיא רוטקוף, ד"ר נויה רימלט, פרופ' ש. גיורא שוהם, ד"ר קרן שפירא אטינגר, פרופ' רון שפירא ופרופ' יורם שחר.

חמשת עצורי השב"כ שוחררו השבוע למעצר בית, לאחר 20 ימי מעצר בתנאים קשים. עורך דינם עדי קידר אומר כי לדעתו השחרור מורה על כך שלא קיימות נגדם ראיות מוצקות:"ברור שאם היו ראיות ברורות נגדם- היה מוגש כתב אישום. אם אומרים שהם אחראים לדברים חמורים כמו קשירת קשר לחסימות כבישים, ובסוף הם הולכים הביתה- זה אומר דרשני. בכל אופן- האוויר יצא מהתיק הזה". קידר הגיש ערעור על מעצר הבית, והחקירה תימשך. בתוך כך, הוארך השבוע מעצרו המינהלי של נריה אופן בשלושה חודשים נוספים. בכלא מעשיהו חגגו העצורים את הולדת בנו של אחד העצורים הותיקים- חנוך אלברט. ביום ג' התקיימה הברית, והאב שוחרר למספר שעות כדי להשתתף באירוע. עוד דווח כי הנהלת הכלא לא מאפשרת לשלושה קטינים המצויים באגף נפרד, להתפלל במנין. מקרה התעללות נוסף הכלא שייך לאליצור לוינשטיין, הכלוא באגף 13, שנחבל בידו בשבוע שעבר. רופא הכלא חבש את היד, אולם הכאבים והנפיחות נמשכו. בתחילת השבוע ביקר אצל לוינשטיין רופא וקבע כי יש צורך בצילום שכן קיים חשש לשבר. הנהלת הכלא מסרבת לאפשר לו לעשות צילום, והוריו חוששים כי אם ההתעלמות ממצבו תימשך, הוא עלול לסבול מנזק בלתי הפיך.

חיילי צה"ל לא מגרשים יהודים:
הסרבנות מתעצמות

שלושה צוערים בקורס קצינים עזבו השבוע את הקורס טרם סיומו. הצוער אוהד גדסי, השתתף בשיעור בו התאמנו הצוערים, העתידים לעמוד במעגל הראשון, כיצד לקרוע תינוקות מזרועות אימותיהם. האימון שבר אותו, והוא ניגש לחתום על טופס ויתור לסיום הקורס. מתניה בן שטרית וצוער נוסף, קיבלו הוראה מהרב צבי טאו שלא להשתתף בסדרות החינוך לקראת העקירה. השניים מילאו אחר הוראת הרב, וכתוצאה מכך הודחו השניים מהקורס.

צוות פעילי 'הלב היהודי' פגשו באחד המחסומים חייל מיחידה מובחרת, בנו של אחד מקציני המשטרה הבכירים המופקדים על הגירוש. החייל אמר לפעילים כי אין לו ספק שיסרב פקודה, ואין בכוונתו להשתתף בגירוש. הוא הוסיף, כי גם בני משפחתו מתנגדים לתכנית העקירה.

חייל נח"ל נפרד ביום ג' ממפקדיו, והלך להשתתף בעצרת באופקים. שם נכנס לאוהל מטה 'יהודי לא מגרש יהודי', והתקבל בברכה.

אלעד דיאמנט, חייל 'גבעתי', סירב לתצפת ולהתריע על פעילים כתומים השוהים סמוך לבסיס רעים. הוא נשלח למעצר עד למשפט.

חייל במג"ב הודיע למפקדיו כי הוא מסרב לרדת לאבטח את העצרת בשדרות. החייל סירב גם בעבר לפעול נגד מתנגדי העקירה, ונשפט אז ל7 ימי מחבוש ועוד 35 ימי מאסר על תנאי. הוא צפוי להישפט שוב.

סמל במיל' שחר אוחיון מגדוד השריון, הודיע למפקדיו כי לא יתייצב לתעסוקה מבצעית באזור יריחו, בתקופת הגירוש. אוחיון הסביר כי התייצבות כזו היא סיוע עקיף לגירושו של אחיו, המתגורר בנווה דקלים. כ10 חיילים נוספים מהגדוד מתכוונים גם הם לא להתייצב למילואים.

חייל בקורס מ"כים נפקד מהצבא למשך שבועיים, מאז אירועי כפר מימון. השבוע חזר לבסיס ונשפט.

רחמים עמרני, תלמיד ישיבת הסדר, התייצב ביום ג' בבקו"ם לתחילת שירות פעיל. עמרני חתם לפני חצי שנה על גלויה שנשלחה לראש אכ"א, עם חיילים נוספים שהודיעו כי לא ימלאו פקודה הנוגדת את חוקי התורה. לפני גיוסו, התבקש לחזור בו מההכרזה. הוא שלח מכתב חדש בו הוא חוזר וקובע:"אם יתנו לי פקודה לעבור על איסור תורה- לא אמלא אותה. זהו איסור". ראש אכ"א, אלוף אלעזר שטרן, היה מעורב במקרה זה. כרגע צפוי עמרני לשימוע, וככל הנראה יישלח לכלא. בנוסף ייענש בהארכת שירות לשלוש שנים, ובהוצאתו מהיחידה בה היה אמור לשרת.

החובש יוני כהן, שנשפט למאסר לאחר שסירב לרדת לגוש קטיף, כלוא בתנאים קשים. הוא סגור כל היום בתא המעצר ואינו מורשה לדבר עם אסירים אחרים בכלא על מעשיו.


נחישות בצפון השומרון:
משבשים את פעילות צה"ל לקראת הגירוש
בשלושה אירועים שאירוע לאחרונה בצפון השומרון, הצליחה עירנותם ונחישותם של התושבים לשבש את תכניות צה"ל. לפני מספר שבועות ניסה צה"ל להקים מחסום ולסלול דרך מעבר נוספת מתחת לישוב חומש. התושבים נזעקו למקום, והעבודות הופסקו. בשבוע שעבר הציב צה"ל מחסום ושער ליד שבי שומרון. האזרחים שהגיעו למקום עקרו את המחסום והשער, שלא הוחזרו למקומם. השבוע התקיים תרגיל צבאי לקראת העקירה באזור קדומים. תושבים שהגיעו למקום, גרמו לצה"ל להפסיק את התרגיל ולקיימו במקום אחר. יוסי דגן, דובר הישוב שא נור אומר:"אם מאה אנשים נחושים הצליחו למנוע הקמת מחסומים, אז 15 אלף איש שיגיעו לכאן בזמן הגירוש ויביעו נחישות לאורך זמן- יוכלו להגיע לתוצאה דומה. אנו מעודדים מהעניין, ורואים שבאופן פשוט- הכל תלוי בציבור".

אלימות שוטרים:
השוטר ערן נעים שהשתתף בלינץ' על עקיבא ויתקין בצומת גהה, מגיע היום (ה') לשימוע לקראת הדחה. כמו כן מסתמן שיוגש נגדו כתב אישום. זוהי הפעם הראשונה בה שוטר שתקף מפגינים מואשם ומודח. גם אלירן אברהם, השוטר השני שהשתתף בלינץ', צפוי לשימוע והדחה. בדיון שהתקיים בועדת חוקה, בעניין התנהלות מערכת אכיפת החוק נגד מפגינים, תקף יו"ר הועדה, ח"כ מיכאל איתן, את היועמ"ש לממשלה, מני מזוז. בתגובה לדברי מזוז כי "כל תלונה נגד שוטרים תיבדק" השיב איתן בכעס:"מה שאתה אומר עכשיו זו מריחה, אתם עושים הכל לאט. זו בושה למדינת ישראל. לא יתכן שילדה בת 14 הולכת מיד למעצר עד תום ההליכים, ושוטר שכולנו ראינו את האלימות שלו, נשלח שוב לכפר מימון בטרם נחקר". השוטר ערן נעים הספיק לתקוף אזרח בשנית: בחסימת הכבישים השניה בציר ז'בוטינסקי סמוך לבני ברק, בתאריך 29.6, תקף נעים אזרח מבוגר, חולה לב, שיצא מרכבו כדי לצפות במתרחש. מטה זכויות אדם ביש"ע מבקש את עזרת הציבור בעדויות על פרטי המקרה. גם לגבי מקרים נוספים של אלימות שוטרים, ניתן לפנות למוקד 'זכויות אדם ביש"ע' שרית- 0544506536
השבוע במאבק-

מדרשה בחומש
בשבוע הבא תיפתח מדרשה קיץ לבנות תלמידות כיתה י"א ומעלה, בישוב חומש שבצפון השומרון. יתקיימו שיעורים וסדנאות, במטרה לחזק את המקום. לפרטים:ענת- 0508684179

תפילות:
ביום ראשון, ב' אב, בשעה 17:30 תקיימנה נשות גוש קטיף תפילה במחסום כיסופים לביטול גזירת הגירוש. ציבור הנשים ברחבי הארץ מתבקש לארגן מוקדי תהלים מקומיים בשעה זו.
ארגון "נשים למען המקדש" מקיים תפילת נשים המונית למען ארץ ישראל והמקדש. התפילה תתקיים לקראת תשעה באב, ביום רביעי ה' באב בשעה 17:00 בכותל הקטן - אל מול מקום המקדש. נפגשים במנהרות לכיוון הרובע המוסלמי ב 16:45. התפילה בתאום המשטרה.לפרטים: רינה 0547543051 או יעל 9932359.
היום, (ה') ערב ר"ח אב, מתקיימת תפילה המונית של ילדים בכותל המערבי, בברכתו של הרב אליהו, לביטול גזירת הגירוש.

מוצ"ש במעשיהו:
עצרת מלווה מלכה מרכזית מול שערי כלא מעשיהו, תתקיים במוצ"ש בשעה 22:00. בהשתתפות הרב שלמה אבינר, הרב ינון אילני, ראש ישיבת ההסדר בערד, ח"כ אורי אריאל וח"כ אריה אלדד שיחלק אותות הצטיינות לעצורים. כמו כן יישא דברים אלי הרבסט, העצור המבוגר שהשתחרר לאחרונה מהכלא, וכן הרב מאיר הורוביץ, בנו של האדמו"ר מבוסטון. להקת 'מערבא מכאן' תופיע במוסיקה המותאמת לתשעת הימים. עצרת מלווה מלכה תתקיים גם מול בית הכלא 'דקל'. הסעות לכלא מעשיהו ייצאו מקרית מלאכי, רחובות, י-ם, פ"ת, גב ההר, בני ברק נתניה. לפרטים ותרומות להמשך הפעילות: אשר 0507125181 אליעזר 0525666633