בשבע 155: הוי ארצי:

חגי סגל , ו' באב תשס"ה

איכה

לפי החלטת ממשלת שרון, תשעה באב יימשך השנה לתוך חודש אלול

שקט קצר מועד

פרשנים כתבו ואמרו השבוע שנתניהו הימר בענק כשהתפטר מהממשלה: אם הפלשתינים יירו קסאמים על שדרות למחרת הנסיגה, יתברר שהוא צדק בתחזיותיו הבטחוניות הקודרות, והציבור יישא אותו על כתפיים . אם יהיה שקט בשדרות כמה חודשים, יתברר שהוא סתם הבהיל אותנו, ושתוכנית ההתנתקות של שרון היתה רעיון גאוני. בקיצור, גזר הדין הציבורי הסופי לתוכנית תלוי, לכאורה, על בלימת השקט בנגב המערבי בחודשים הראשונים שאחרי הנסיגה .

קצין בכיר בא"מן הכריז ביום שני בכנסת, שלישראל לא ידוע על תוכניות מחבלים לחמם את גיזרת הדרום לאחר הנסיגה, כך שלפי הקריטריון הנ"ל הצלחתה ההתנתקות כמעט מובטחת . הבעיה היא שלפי אותו קריטריון עצמו גם תוכנית אוסלו היתה הצלחה מדהימה. הימין והליכוד הרי הבטיחו אז קטיושות על אשקלון ובמשך שבע- שמונה שנים תמימות לא נפלה אף קטיושה בסביבה .

הצלחה כבירה שבעתיים היתה פרי הנסיגה החד צדדית של אהוד ברק מלבנון: שום קטיושה לא נורתה על נהריה וקרית שמונה מאז מאי 2000 רק על שלומי והר דב . כעשרים חיילים ואזרחים "בלבד" נפלו בגיזרה פסטוראלית זו מאז ברח מלבנון החייל הישראלי האחרון . ואמנם ארגון 4 אמהות ואהוד ברק יגידו לכם שהבריחה ההיא היתה רעיון בטחוני פנטסטי וחבל שלא ברחנו קודם . יש להם רק נטיה כרונית לשכוח שארבעה חודשים בלבד אחרי הנסיגה מלבנון ושבע שנים אחרי הסכם אוסלו, התפוצצו לנו שתי הנסיגות ההן בפרצוף שתיהן הנבטיו יחדיו אסון בטחוני כבד שממנו לא התאוששה ישראל עד היום . בגלל אוסלו התפוצצו בנגב המערבי כל כך הרבה קאסמים ובגלל יציאת לבנון קבלנו בעזה שיטות גרילה של החיזבאלה שגרמו לנו בסוף לברוח גם משם. זה לקח קצת זמן, אבל התפוצץ בגדל. כמעט כל גורם בטחוני מסומך יגיד לכם שיש קשר ישיר בין הנסיגה בלבנון לבין אינתיפאדת אל-אקצה. אפילו הפלשתינים עצמם מודים שאת ההשראה המבצעית לאוקטובר 2000 הם שאבו מנסיגת צה"ל מלבנון.

בצפון עצמו אומנם ממשיך לשרור שקט יחסי שברירי למדי, אבל את כל החיילים והאזרחים שהצלנו שם, רברנו אח"כ בריבית דריבית בחזית המרכז והדרום.

או במילים אחרות : לחיזבאללה אין עניין להלעיט את חזית הצפון כשיש לו חזיתות אחרות להתעלל בנו. הוא גם מעוניין ליצור אשליית שקט בכל גזרה שצה"ל נסוג ממנה בלחץ פיגועיו כדי לחזק את טיעוני השמאל בעד נסיגות, שיקולי מבצעי דומה עשוי להניע את הפלשתינאים לא לחמם את גזרת הדרום מיד אחרי ההתנתקות הם ישאפו להעתיק את הגיהנום הקאסימי לחזית יו"ש. בתקוה שעם ישראל התפתה לסגת גם משם תמורת שקט זמני בהחלט כאשר הערבים אמצו את הישגיהם הפחע"ים בחזית המרכז הם יחדשו את האש הכבדה בכל החזיתות ממטולה ועד כיסופים. שום בריחהנ לא תשכנע את האויב להניח לנו.

מתמעטים והולכים
בישראל ביקשר השבוע פרופ' יונתן סרנה מאוניברסיטת ברנייס, ההיסטריון הראשי של המוזיאון הלאומי להסטוריה יהודית אמריקאנית. זה עתה יצא לאור בעברית ספרו על יהודי אמריקה. בהקדמה הוא מספר על עצה מקצועית שקיבל בשחר עיסוקיו האקמיים מתלמיד חכם מקומי בסמינר רבני מכובד : " אני אומר לך כל מה שעליך לדעת על היסטוריה יהודית אמריקאנית : יהודים באו לאמריקה , הן נטשו את דתם, החלו לחיות כמו גויים, ואחרי דור או שניים התחתנו עם גויים ונעלמו. כל השאר זה פרשנות, אל תבזבז את זמנך ללמוד גמרא "\

סרנה בכל זאת הלך לאוניברסיטה מאז חלפו 30 שנה, ההתבוללות במאריקה רק החריפה, אך מתברר שהעניין שם יותר מורכב מכפי שטען באוזניו אותו תלמיד חכם. קהילת יהודי אמריקה לא תתפוגג כל כך מהר. לצד ההתבוללות יש תופעה של התחדשות תרבותית. או כלשונו של סרנה : "יתכן שאת הדור "הולך ונעלם" הנוכחי של יהודי אמריק'ה יוכל לרשת דור "הולך ונעלם" אחר ואחריו דור נוסף ".

השאלה היא , כמו אצלנו , מיהו יהודי? ובכן, באמריקה ישי נטייה להרחיב מאד את ההגדרה הזאת. בעיני רבים, יהודי כל מי שמתחתן עם יהודי, אף עם לא התגייר מעולם. 160 אחרי הצבת העוגב הראשון בבית כנסת רפורמי שנים אחרי שהתנועה הקונסרבטיבית התירה לאנשיה לנהוג בשבת לבית הכנסת, הולכת ודועכת שם ההתנגדות לנישואין מעורבים .

והתוצאה: בשנת 2002 , 350 שנה אחרי נחיתת היהודי הראשון על אדמת אמריקה, נרשמה לראשומה ירידה במניין היהודים בארה"ב בניגוד לחוות דעת מקצועית שנמסרה כאן לממשלה לפני כחודש, סרנה מעריך שכבר עכשיו חיים בישראל יותר יהודים מאשר בארה"ב .
שיעורי הילודה שם יורדים ההגירה מרוסיה פסקה ומספר הגיורים הולך וקטן . בני זוג לא יהודים בזוגות מעורבים אינם חשים עוד לחץ קהילתי או משפחתי להתגייר מקבלים אותם גם ככה .
האם איכפת לקהילה היהודית בארה"ב שישראל ניצחה אותה דמוגרפית? "לא" מגחך פרופסור סרנה "אני היחיד ששמתי לב" .

לגזור ולשמור
"ידיעות אחרונות" העניק השבוע גיבוי מוסרי ללינץ' עתידי שיבצע המון יהודי נזעם במחבל פלשתיני . במאמר המערכת של העיתון כתבה השבוע יעל גבירץ: "פחות חשוב לדקדק עם החוק ולמצות את הדין עם מבצעי הלינ"ץ ועוד כתבה: "מי שלוקח את הדין לידיו ופורץ לתוך ההמון במטרה לעורר כאוס מזמין תגובה כאוטית מההמון מי שבא לחולל גיהנום בל יצפה לגן עדן . מי שמיפר את החוק ובוחר בחוק הג'ונגל לא יכול לטעון בשם החוק מי שיוצא לחולל פורענות מסתכן בדין הפורענות" (8/8/05) .