בשבע 155: מגיעים בכל דרך לגוש קטיף

חגית רוטנברג , ו' באב תשס"ה

מועצת יש"ע ומטות המאבק קוראים לציבור להירתם בהמוניו לשלב האחרון והמכריע לעצירת תכנית הגירוש. כהמשך להסתננויות האלפים לגוש קטיף בשבועות האחרונים, נקראים מתנגדי העקירה לחדור לגוש בכל דרך שהיא החל ממוצאי ט' באב, התאריך בו יכריז צה"ל על ישובי גוש קטיף כשטח צבאי סגור, ויורה לתושבים להתפנות מבתיהם. מועצת יש"ע תקים מוקדי התארגנות ליציאה מרוכזת בערים נתיבות, אופקים, אשקלון ושדרות. על המשתתפים להצטייד במזון ובגדים למספר ימים. במקביל למאבק האזרחי, נמסר ל'בשבע' על סדקים עמוקים בחומה הצה"לית: בבסיס צאלים בו מתאמנים החיילים לקראת הגירוש, נצפים מקרים רבים של שבירה, חיילים שאומרים כי ברגע האמת לא יוכלו לבצע את פעולת הגירוש, והמוטיבציה לביצוע המשימה נמצאת אצלם בשפל המדרגה. תופעות דומות התגלו גם בקורסים נחשקים שחניכיהם מיועדים להשתתף במעגל הראשון- קורסי מ"כים וקורסי קצינים. ממוקד 'הלב היהודי' נמסר כי צה"ל מכסה על תופעה נרחבת של סרבנות אפורה- חיילים שיתחמקו מביצוע העקירה בדרכים שונות, וכן על הקושי הנפשי עימו לא מסוגלים החיילים להתמודד. "אם תושבי גוש קטיף יחזיקו מעמד ויגלו נחישות, יתכן מאוד שתוך זמן קצר יתגלה שבר עמוק בקרב החיילים, ותכנית הגירוש לא תוכל לצאת לפועל", אומרים במוקד. עוד הם אומרים, כי כל בעיה לוגיסטית קטנה תדרדר עוד יותר את המוטיבציה:"אם ייחסמו צמתים בדרום, ושיירות האספקה לחיילים לא יגיעו- הדבר יפגע עוד יותר בנכונותם של החיילים לפעול".

בתום חודשי מאבק ארוכים, ולקראת הכרעתו בשבועות הקרובים, סוקר המדור את הישגי מטות המאבק השונים עד כה, ומציג את תווי התכניות לעתיד הקרוב. נציגי המטות משרטטים תכנית פעולה מובנית עם יעד ברור- הגעת מסות לגוש קטיף, ועצירת הגירוש. המילים 'יאוש 'ו'כניעה' לא מופיעות בלכסיקון של אף אחד מהם, ואת מקומן תופסות 'נחישות', 'מסירות נפש' ו'ניצחון'.

מועצת יש"ע:
צביקי בר חי, ראש המטה המבצעי של מועצת יש"ע לא מיואש:"במסירות בהתמדה ובאמונה שלנו –ניתן לנצח", הוא אומר. תפילת ההמונים לביטול גזירת הגירוש, בשיתוף ראשי המחנה החרדי שהתקיימה אתמול (ד') בכותל, היתה יריית הפתיחה לשלב האחרון שמתכננת מועצת יש"ע. בעצרת הענק הצפויה להיערך היום (ה') בכיכר רבין בתל אביב תחת הכותרת 'גוש קטיף-אני נשבע', אמורות להתממש שתי מטרות: התרחבות גל התמיכה הציבורית במאבק, שהחל לדברי בר חי בשדרות ואופקים. כמו כן יועבר תדרוך מפורט לבאי העצרת לגבי המשך הפעילות בדרך לגוש קטיף ובתוכו. השלב האחרון כאמור, הוא נהירה המונית מתמשכת לגוש קטיף, החל ממוצאי ט' באב. "לאחר העצרת בתל אביב, נרד דרומה כשמאחורינו גיבוי ציבורי של העם. בעזרת ה' נצליח להגיע עם ציבור גדול למקומות אסטרטגיים במיוחד באזור זה, שישבשו וימנעו את תכנית הגירוש", אומר בר חי.

המטה המשותף:
תנועות המאבק שמחוץ למועצת יש"ע, פעלו בשנה האחרונה באופן מתואם תחת הכותרת 'המטה המשותף'. מדובר בתנועות עממיות מקומיות וארציות. אל"מ במיל' משה לשם, מראשי המטה מתאר את חלקו של המטה בקבלת וביצוע החלטות בכפר מימון, שדרות ואופקים, בעיקר בתחום שליחת הקבוצות לגוש קטיף. במקביל פועל המטה על שלוחותיו הצפוניות, להיערכות לוגיסטית ומבצעית מדוקדקת למאבק בישובי צפון השומרון- חומש ושא נור. "בנינו מערכה מתוכננת בצורה צבאית. אנו קוראים לאנשים להגיע לאותם ישובים, וכן להתכונן למאבק על הצירים המובילים אליהם. הסגירה עלולה להתבצע כבר בשבוע הקרוב. יש חשיבות לפתח את גזרת המאבק בצפון ובדרום על מנת לא לאפשר ליריב לרכז את כוחו במקום אחד", מסביר לשם בשפתו הצבאית. בגזרת גוש קטיף, הושקעו משאבים ומאמצים רבים ביצירת מערכות קשר, אגירת מזון וכו'. לשם קורא לעשות כל מאמץ לחבור לישובים:"אני מאמין בניצחון במאבק הזה, רק אם בישובים תיווצר מסה קריטית של אנשים. עם כל מה שמכונת הגירוש נראית כבדה ומשומנת, לנו יש נחישות ומסירות נפש גבוהה יותר. יש לנו את כל הכלים להגיע עם אנשינו הטובים גם לנצחון ולהכרעה". לשם מוסיף כי הוא רוצה מאבק נחוש, ומבחינתו שום מכשול מלאכותי אסור לו שיעמוד בפני הבאים לגוש קטיף:"אין לי הסתייגות מפריצת גדרות". לדעתו תלוי הניצחון בעמידה איתנה של תושבי הגוש ובחבירתם של אלפים שיזרמו מבחוץ. בתוך כך, הוקם מטה נוסף בברכת הרב אברהם שפירא, שיארגן קבוצות לחדור לגוש קטיף תוך חיתוך הגדרות, מה שיאפשר את כניסתם של יותר אנשים.

יהודי לא מגרש יהודי:
מאז התפרסמה הוראתו של הרב שפירא כי על החיילים לסרב לבצע את פקודת הגירוש, נטלו על עצמם חברי מטה 'יהודי לא מגרש יהודי' להוציא את דבריו לפועל, ולעזור לכמה שיותר חיילים לממש את דברי הרב. פעילותו של המטה הלכה והתרחבה ככל שנקפו החודשים: כיום מדובר בהפעלת מוקד 'הלב היהודי' המעניק סיוע משפטי לחיילים, שוטרים, אנשי קבע, סדיר ומילואים. למעלה מ500 חיילים בסדיר כבר פנו למוקד, ומעל 1,500 חיילים מילואים הודיעו במוקד כי לא התייצבו למילואים. כמו כן מנפק המטה חומרי הסברה ומוצרי 'סרבנות'- כובעים, חולצות, סטיקרים ועלונים. הפעילות המרכזית היא מול חיילים ברמת השטח: פעילי המטה נפגשים עם חיילים במקומות הריכוז- תחנות רכבת ותחנות מרכזיות, מגיעים למחנות בהם הם מתאמנים, פוגשים אותם במחסומים בדרום, בעימותים מול מתיישבים, ומשכנעים אותם לא ליטול חלק בעקירה. כמו כן מתקיימים מפגשי פנים אל פנים עם קצינים בכירים, נשלחים מכתבים בדואר לחיילים והוריהם, וכן חומרי הסברה לציבור הדתי והכללי בעניין הסרבנות. יהודה ליבמן, מראשי המטה, סוקר את התפשטות התופעה ואת המשמעות שתקבל ברגע המכריע:"התוצאה האמיתית של כל המאמצים שלנו תבוא לידי ביטוי בשבועות הקרובים. המבחן האמיתי עוד לפנינו, וניתן יהיה להשפיע הרבה בזמן העימות עצמו. יש פוטנציאל של אלפי חיילים, שרק כאשר יגיעו למאבק עצמו, ויעמדו מול התמונה של הוצאת אנשים מבתיהם, לעצור נשים וילדים- אז זה יתפרץ אצלם. לכן חשוב דווקא בשבועות אלו להתגייס עוד יותר להסברה". ליבמן אומר כי הסרבנות לעקור ישובים הפכה בהדרגה מתופעה פסולה לתופעה קיימת, לגיטימית והשלב הבא הוא לעשותה לעממית ורחבה. באופן מעשי יוצא כעת המטה בקריאה לחיילים:"תעזבו את הצבא למשך 18 הימים הבאים. תהיו נפקדים, אך זה עדיין לא מספר ימים שיהפוך אתכם לעריקים. לאחר מכן תישפטו למקסימום 28 יום, אבל במחיר הזה תינצלו מהשתתפות בכל הגירוש. התנאים בכלא יהיו טובים יותר מאשר מה שתצטרכו לעבור שם".
פעילות הסברה: שלומציון-0525802482


מנהלת קל"ע:
מטה הקליטה בגוש קטיף בראשותה של דתיה יצחקי, נערך לשבועיים של מצור. "אנו מתארגנים לקראת אפשרויות של הפסקות מים וחשמל, עצירת אספקת המזון ושאר המוצרים, וכן קליטה של אלפים נוספים לגוש", דברי יצחקי. היום, (ה') מקיימת המנהלת מכירת מוצרי מזון מוזלים על מנת לאפשר לתושבים להצטייד לקראת השבועות הקרובים. הנוער המתארח בגוש יופנה למחסני אספקה לקבלת מזון וציוד. "אנשים ממשיכים להגיע כל הזמן, וכל מי שיכול- שיגיע עכשיו", קוראת יצחקי לציבור. "כשהגוש ייסגר- כל מי שלא הצליח להגיע, שיעשה בלגן בכל הארץ. שיחסום את צירי התחבורה בהן ייסעו שיירות צה"ל בדרכן אלינו". יצחקי מציבה צפי של עשרים אלף איש בגוש קטיף עד ט' באב. "אנחנו מאמינים שאם תהיה עמידה נחושה,כולם מסביבנו יעשו חושבים. בנוסף יש את השינויים במערכת הפוליטית, ואת השדר שעובר מהפלסטינים- כל זה ייצור מערכת שתשפיע על מקבלי ההחלטות. בעזרת ה' התכנית לא תתבצע, אך כדי שזה יקרה נצטרך לעבוד קשה".
מנהלת קל"ע- 08-6847048 חמ"ל אירוח- 08-6845667

מטה כפר דרום:
כפר דרום, הישוב בעל העמידה התקיפה ביותר ביחס למאבק, ערוך ומוכן ואף הצליח לגרום לצה"ל לחשוב פעמיים. מאיר דנה- פיקאר מסביר כי כפר דרום התארגן מבחינת מזון ומגורים לקליטת אלפי משפחות שיגיעו. "כרגע המשימה היא להגיע לגוש בכל דרך אפשרית. אנחנו מחכים לאלפים שיבואו, ומהר". האורחים שנקלטו עד כה שילשו וריבעו את אוכלוסית כפר דרום. "קצב הגידול פה גובר מדי יום. הצבא יודע שההתמודדות אצלנו תהיה קשה, והוא מגייס כוחות נוספים. זה נותן לנו כח, כי אנחנו יודעים שהמסות יוצרות קושי לצבא, וזה מעכב את הגירוש. מבחינתנו- גם עיכוב בכמה ימים הוא הישג", מסביר דנה-פיקאר "הרי הצבא לא סתם רוצה לסיים את הסיפור כמה שיותר מהר. כל עיכוב גורר ביטול של התכנית. התכנית תוכל להיעצר באמצע ביצועה". במקביל לקליטה בישוב, נוקטים אנשי כפר דרום פעולות הסברה מול החיילים: "אנו מבצעים לוחמה פסיכולוגית. מעבירים לחיילים מסרים חריפים כדי שיחשבו פעמיים לפני שיעשו זאת. ראינו כבר חיילים שנשברו ובכו בשיחות איתנו". ולגבי אפשרות הנצחון, אומר דנה פיקאר:"אנחנו מדברים על ניצחון לא רק במושגים ניסיים, גם במושגים ריאליים ניתן לנצח על ידי המסות שיגיעו". מטה כפר דרום- 08-6847781

הבית הלאומי:
חבורת הצעירים ששיתקה את המדינה ליום אחד ב'ניסוי הכלים', ממשיכה להגות רעיונות לעצירת הגירוש, על אף מעצרם הממושך של מנהיגיהם- שי מלכה ואריאל ונגרובר. הקריאה העיקרית בה יוצא 'הבית הלאומי' לציבור היא:"קומו ותעשו. שאף אחד לא ישב בשקט בבית. צריך לעשות בלגן בכל המדינה. הניצחון יבוא רק אם הציבור כולו יתעורר, יתגייס ויקום מהכורסאות". באתר הבית הלאומי יופיעו בימים הקרובים מספר הצעות פעולה. המטה קורא לציבור ליישם את הרעיונות באמצעות יוזמות פרטיות.
אתר הבית הלאומי: WWW.BAITLE.ORG.IL

צפון השומרון:
הישובים חומש ושאר נור ממשיכים בתנופת קליטה: בשא נור כבר אין דירות פנויות, ובשכונות האוהלים שהוקמו מתגוררות למעלה מ40 משפחות. במקביל לקליטה, נערכים בישוב גם ליום פקודה- היום בו תחליט הממשלה לסגור את דרכי הגישה לישובים. ביום זה מתבקשים כולם לצאת עם המשפחה ולשאוף להגיע אל היישוב.אפשרויות הפעולה ביום פקודה הן: צעידה רגלית לשא נור בעזרת דרכים חלופיות ומורי דרך אשר יחכו בנקודת המפגש, או להגיע עם הרכב למחסום על מנת ליצור עומס גדול על המחסומים. הצירים צפויים להיסגר בט' באב, ועל כן נקרא הציבור להזדרז ולהגיע עוד קודם לכן לישובים. התושבים קוראים לציבור לקחת חלק בעשייה המתרחשת בשא נור באחת מן הדרכים: משפחה שתעבור להתגורר באוהלים לתקופה ממושכת, או לחילופין משפחה שתגייס תרומות וציוד לאוהלים: מקררים, מאוררים, מצננים, מזגנים ישנים שולחנות, מיטות, לולים, צעצועים, ספרי ילדים וכו' .

תחום אחראי נייד
א כח אדם לימי עבודה בישוב יהודית אייזקס 0528903773
ב תרומות לגיוס כספים איתמר פוזנן 0526720760
ג מגורים באהל בשא- נור (שבוע ומעלה) יהושע שרמן 0525665700
ד תרומות ציוד מוריה אמיתי 054-8713742
משתלת עגבניות חדשה ביישוב נצרים


בישוב נצרים נמשכת ההתרחבות בבניה ובחקלאות, על אף חרב העקירה המונפת: ביום ב' חנך תושב המקום, אליהו אוזן, משתלה חדשה של עגבניות שרי בהשקעה של עשרות אלפי שקלים.
לבד מהמשתלה החדשה מספרים בנצרים על המשך בניה ורכישת בתים חדשים גם בימים אלה. הישוב פתח לאחרונה במבצע ´מאמינים ובונים´ אשר ינתב את כספי התרומות להמשך הבניה בישוב. "כשתהיה חגיגת ההודיה על ביטול ההתנתקות היא לא תהיה אצלנו, כי אצלנו פשוט לא שמעו על התכנית הזו...", אומרים התושבים. בתוך כך נמסר כי מפעל 'חסלט- עלי קטיף' בכפר דרום ממשיך לשווק את מוצרי החברה כרגיל. המשלוחים לחו"ל הוקדמו לסוף השבוע עקב צום ט' באב. שאר תהליכי הייצור והאריזה נמשכים כשגרה.

הרב הראשי לשעבר, הרב אברהם שפירא, שלח לרב הצבאי הראשי, ישראל וייס, מכתב ובו התייחס לראיון שפורסם עימו בעיתון "במחנה": "נשתוממתי עד מאוד על תוכן הדברים, אשר לענ"ד אינם עולים בקנה אחד עם רצון התורה. ועל כך כבר הסברתי לך את דעתי בפגישה בביתי לפני מס' שבועות. אולם, לא משום כך טרחתי לשלוח אליך מכתבי זה, אלא משום הניצול הציני ושרבוב שמי בנוגע להנהגותיך והוראותיך לחיילים. אמירה שכזו , כי הרב שפירא לא הורה לי לפשוט את מדיי והוא יודע את דעותיי וכו', הוא מעשה לא ראוי. הרי הבהרתי לך במענה לשאלתך באותה פגישה, כי לענ"ד אסור בשום אופן להיות שותף או לסייע בגירוש יהודים מביתם, בהריסת בתי כנסת, ובפגיעה בקברים, וגם רב צבאי בכל דרגה שהוא מוזהר בדברים אלו שהם אסורים ע"פ ההלכה. שימוש בשמי כאילו אני מסכים למעשיך בנושא זה אינו נכון, ידוע לך במפורש מאותה פגישה ולאחר מכן, כי לדעתי אסור גם לרב צבאי לעבור על דברי תורה. ונתינת הכשר לגירוש יהודים הרי זה חילול ה'".
"אם כפי שאתה טוען שאתה תלמידי, בבקשה ממך תשמע לדעתי ולא תורה הפוך ממני, ואם אינך כך, אל נא תשתמש בשמי למילוי משימותיך. כדאי להיזכר בדברי חז"ל יש קונה עולמו בשעה אחת. ויש מאבד עולמו בשעה אחת. אל תהיה שותף לדבר עבירה! כולנו תפילה כי זכות תפילות של ישראל ומסירות נפשם למען א"י, יבטלו מעלינו כל גזירות קשות ונתבשר בבשורות טובות וישועות".


סרבנות:


מוקד 'הלב היהודי' מדווח על זרם פניות רב מצד חיילים בימים האחרונים אשר מלמד כי בעקבות הודעתו של בנימין נתניהו על התפטרותו, יורדת הלגיטימציה לתכנית הגירוש בעיני החיילים והשוטרים, וממילא רמת המוטיבציה להשתתפות בה – בירידה. יצוין כי חלק מן החיילים קושרים את נכונותם לסרב להתפטרות בצורה ישירה וגלויה.

25 חיילים בקורס מ"כים מגדוד 450, הודיעו למפקדם כי לא יסכימו לרדת לגוש קטיף, והם מבקשים לחתום על טופס ויתור לקורס. עקב ריבוי התופעות בקורסי פיקוד נוספים של חיילים המבקשים לחתום על ויתור, ולא להשתתף בגירוש, הורה הרמטכ"ל כי הוא אוסר לאפשר לחיילים לחתום על טפסי ויתור בקורסים. החיילים זומנו לשיחה עם המח"ט, אולם לא שינו את דעתם.

צוערים בבה"ד 1 מדווחים על בלבול ואי שקט השוררים בקרב חיילי הבסיס, המיועדים להשתתף בגירוש. באחד המקרים, פנו מספר חיילים מפלוגת חי"ר, העומדים לסיים את קורס הקצינים בעוד חודשיים, למפקדם. "למרות כל ההכנות המנטליות שאנחנו מקבלים פה, אתה יודע שאנחנו לא נרד לעשות את זה", אמרו לו. בעקבות הדברים כינס המ"פ את הפלוגה כולה ושאל:"בשבוע הבא אנחנו יורדים לפנות את גוש קטיף. כמה מכם באים איתי?" רק ארבעים אחוז מהצוערים בפלוגה הרימו את ידם. "זאת אומרת שכל האחרים לא באים?" ביקש המ"פ לוודא. התשובה היתה חיובית. המ"פ ביקש לעשות וידוא נוסף: הוא פנה לחמישה צוערים באופן פרטי, ושאל אותם האם ירדו לגוש קטיף לפנות את המתיישבים. כל החמישה ענו כי לא ירדו איתו ולא יפנו אנשים מבתיהם.

קצין בדרגת סגן משנה בבסיס התובלה בקסטינה שהיה אמור לרדת לגוש קטיף, הודיע למפקדיו שלא יסייע בהכנות לקראת תוכנית הגירוש. מפקדיו הודיעו לו כי יוכל להישאר בבסיסו אך הוא לא יועלה בדרגה כמתוכנן. הקצין נשאר בבסיס על אף הפגיעה בקידומו. יום לאחר מכן הודיע סגן יגאל וענונו, מבסיס תובלה בבית נבאללה כי הוא מסרב לסייע לגירוש. וענונו נשפט ונכלא למשך 21 יום.

אביאל מארק, חייל בגדוד לביא של גבעתי, סירב להשתתף בחסימת ציר כיסופים. הוא נשפט ל28 יום אותם הוא מרצה כעת בכלא 6. עוד קודם לכן סירב מארק לסייע בבניית בסיס רעים.

שני חיילים שהשתתפו בקורס מ"כים החליטו לעזוב את הקורס כדי לא להשתתף בגירוש. שניהם נשפטו ואחד מהם כבר מרצה עונש מאסר.

קבוצה של 15 מש"קי דת הודיעו לרב הצבאי המופקד עליהם כי לא ישתתפו בגירוש. הרב יעץ להם למצוא דרך להתחמק מביצוע הפקודה, והחיילים אמרו כי לא ישתתפו גם במידה ולא יצליחו להתחמק בדרך אחרת.

חייל בחטיבת גבעתי סירב לבנות אוהלים בבסיס רעים. החייל גם סירב לישון באוהלי המחנה. הוא מצפה כעת למשפטו.

קורן מורידי, חייל מג"ב, סרב בשנית להשתתף בפעילות הגירוש. לפני מספר שבועות סירב לחסום את ציר כיסופים ועל כך ישב במשך 7 ימים בכלא. כעת סירב שוב לחסום צירים בגוש קטיף, והודיע כי הוא עוזב את מג"ב, ויפנה לבקו"ם על מנת להשתבץ ביחידה אחרת בצה"ל.

מוקד 'הלב היהודי' מכריז על יום ט' באב כיום הסרבנות הלאומי: ביום זה קורא המוקד לכל החיילים שטרם עשו זאת, לפנות למפקדיהם ולהודיע להם כי לא יטלו חלק במשימת הגירוש. "בתשעה באב כבר עברנו חורבן, אל תתנו יד לקיום חורבן נוסף", דברי המוקד לחיילים.

סיפור סרבנות ממבט אחר: מדריך של קבוצת אזרחים שהסתננה לגוש קטיף בשבוע שעבר, מתאר שיתוף פעולה מעניין עם חיילי צה"ל: "היינו כ150 איש בקבוצה. צעדנו בלילה כחמישים ק"מ, ובשלב מסוים נתקענו בלי אוכל ומים. היינו מרוחקים מכל מקום ישוב. פתאום עבר שם סיור של מספר חיילים על ג'יפ, וראו שאנו במצוקת מים. במקום לעצור אותנו, הם ביקשו שנחכה, חזרו לבסיס והביאו לנו אספקת מים ומזון שהיתה כפולה ממה שנזקקנו". לפנות בוקר הגיעו 70 מחברי הקבוצה לכיסופים, מחצית מהם הצליחו לחדור לגוש קטיף.
מוקד הלב היהודי
0526302222