בשבע 156: מקפיצים אנונימיים

הדיסק הראשון של ההרכב 'אנונימוס' מתברר כהבטחה מקפצת. להשתמע בימים טובים יותר

קובי סלע , י"ג באב תשס"ה

הרשימה הזאת נכתבת בערב שבת שלפני תשעה באב. אני כלל לא בטוח שבזמן שהיא תתפרסם עדיין יהיה למישהו מאיתנו מצב רוח לשמוע מוסיקה. אלא אם כן, וחייבים להשאיר אופציה כזאת, נצטרך לחגוג את הביטול או ההפסקה או ההשהיה של התכנית הארורה, והנה לכם דיסק קצבי מתאים.
תחילה על היוצרים:

יוסי ורסנו הוא מוזיקאי מוכשר מקרית ארבע שמתמחה בהבנת נפש הנוער הדתי והחרדי בכל מה שקשור למוסיקה. הוא מנגן בחתונות, מפיק אלבומים לצעירי הצאן ומכוון לא מעט זמרמרים חדשים בתחילת דרכם. לפני אי אילו שנים הרמנו יחד פרוייקט, שאת תוצאותיו אני אוכל עד עצם היום הזה. קראנו לזה 'תחרות הכישרונות הצעירים', בימים ש'כוכב נולד' עדיין שכן באיזה תא רדום אצל צביקה הדר וטרם הומצא.

תכל'ס, הזמנו את המאזינים שלנו להתמודד, הגיעו לא מעט זמרים (וכאלה שחושבים שהם זמרים), ורסנו כינס אותנו באולפנו והפיק מהם את המקסימום. הסינגלים שלהם שודרו בתחרות, המאזינים (הכישרונות, ההורים והדודים שלהם) דרגו אותם, והזוכה קיבל הפקה של דיסק שלם.
מאז זרמו אלבומים רבים בחנויות המוסיקה, חלק מהכישרונות התבררו ככישרונות, האחרים ככישלונות, וורסנו לא איבד תקווה מהדור הבא. אולם בשנתיים האחרונות אני שומע שקט מתוח מאזור האולפן השוקק-בדרך-בכלל שלו, ומה מתברר? הבחור עובד על דיסק חדש...
הדיסק יצא בימים אלה, תחת השם המסתורי 'אנונימוס'. השירים בדיסק מתאימים בהחלט להגדרת 'דיסק לקיץ': הם קצביים, חמודים, ומשדרים כיף. אלמלא העיתוי, אולי הייתי נוטל צידנית ובגד ים, יוצא לנסיעה ארוכה ולומד את הלחנים בעל-פה, כי הם טובים.

'מודים' – הרצועה הראשונה – מצוינת, אבל מתחילה כאילו חתכו לה את הפתיח. 'יחד', השיר השני, שופר ושודרג מאז ששמעתי את הטיוטה הראשונה והשנייה שלו, וגם 'המלאך' קיבל עיבוד חדשני ולבוש מסעיר. אבל הגימיק של הדיסק הזה הוא פנייה מזומרת אל ציבור הלקוחות שלא לצרוב את הדיסק.

לטעמי, הפנייה קצת פתטית, ואני מה שנקרא מבין בפתטיות. איציק אשל, הקודם שפנה מעל גבי הדיסק והתחנן שלא לצרוב, עשה את זה בקריינות נוגעת ללב, אך קצרה ובלתי מזיקה. הפעם הקדישו חבורת אנונימוס שיר שלם, שדווקא יכול היה להיות להיט בטוח בחתונות. לך תרקוד לצלילי "זה צורב לי בלב, זה ממש כואב". נו באמת.

רובי ריס, הסולן שמוביל את הפרוייקט בקולו, עושה עבודה משובחת. הבחור יודע כיצד להשתמש במאפייני הקול שלו, ונכונו לו הצלחות בעתיד.
לסיכום: דיסק מוצלח, נעים מאוד לאוזן, כדאי לרכוש לקראת ימים טובים יותר. בעצם, תנגנו אותו, כבר יהיה יותר טוב.
כמעט תשעה שלבים בסולם יעקב.

פינת משבית השמחה:
הערה קטנה וכאילו לא חשובה מופיעה על העטיפה: "הדיסק מוגן באמצעות טכנולוגיה חדשנית, ולכן ניתן להאזין לו רק במערכת סטריאו". בדקתי: הטכנולוגיה כל-כך חדשנית שגם מערכת הסטריאו לא הצליחה לפענח אותה.
לקראת הדיסק הבא, כדאי לחשוב על הגנה שגם תעבוד.
הערות ואיומים ניתן לשגר אל kobi@a7.org