בשבע 159: רגע האמת במרכז

למרות הספינים האחרונים, מאמינים היוזמים שההצעה להקדמת הפריימריז בליכוד תעבור. ואילו אנשי שרון בונים על האינטרסים האישיים ● מה חושבים בשוק מחנה יהודה על סיכויו של המועמד עוזי לנדאו .

אריאל כהנא , ד' באלול תשס"ה

הקרב מתיש ומתנהל על כל קול. על כף המאזניים מונחת אחת ההכרעות הקשות שתנועת הליכוד קיבלה מאז ומעולם. תהיה זו הכרעה אידיאולוגית, פוליטית ואישית. עתידם הפוליטי של אריאל שרון ובנימין נתניהו יוכרע - לגדלות או לגלות. כך גם מעמד הליכוד כמפלגת השלטון והדרך שיאמץ: נסיגות חד צדדיות כשיטה או משא ומתן מול הצד הפלשתיני. גורל כל אלה ייקבע בהצבעה על שאלה אחרת לגמרי: מתי ייערכו הבחירות לראשות הליכוד, אחרי החגים או אחרי פסח? התשובה לשאלה הזו תינתן ביום שני, בעוד שבועיים וחצי, כש-3020 חברי המרכז ייכנסו לקלפיות בגני התערוכה ויקבעו את עמדתם.

תמונת המצב כעת, למרות הספינים והסקרים, מראה שמקדימי הפריימריז יזכו לרוב, אף כי יהיה זעום. כ-1200 איש מונה הגרעין האידיאולוגי במרכז הליכוד. 90 אחוזים מתוכם יבואו לישיבת המרכז ויצביעו בעד. "בנוסף עליהם יש לנו מרחב תמרון של 600 עד 700 חברי מרכז שתומכים בנו באופן עקרוני. מתוכם, מספיק שנביא רק מחצית כדי לנצח", אומר שבח שטרן, מי שחתום על היוזמה להקדים את הפריימריז. "נכון שהטיעון על אובדן השלטון שיחק לטובתם בימים האחרונים אבל אני לא נכנס לאופוריה כשהמומנטום בצד שלנו, ולא חוטף דיכאון כשהוא עובר לצידם. מרבית החברים חשים ממילא שהליכוד לא בשלטון. שרון פוגע בהם כשהוא מאיים לפרוש מהליכוד או כשהוא קורא להם 'ליכודיסטן'. יש לפנינו עבודה קשה, ואני מאמין ומעריך שנצליח".

מנגד, מונה מחנה שרון כ-800 חברי מרכז. כלומר, שרון הבן והאב צריכים לעבוד הרבה יותר קשה כדי להעביר לצידם את מכסת החברים הנדרשת. ברוך חסאן, חבר מרכז מנתניה, "חבר טוב טוב של עמרי וגם של אבא שלו", על פי הגדרתו, משוכנע שהשניים ינצחו. "שרון דואג למדינה. נתניהו דואג לעצמו. אנשים מעיזים לשאול שאלות על נתניהו, על רמת הגולן, על חברון, על העניים, כמו שאני שאלתי אותו במסיבת העיתונאים. שרון, יכול לשבת רגל על רגל. הוכח ש-1000 חברי מרכז נאמנים לו באש ובמים. המפלגה נמצאת בשלטון והמפגש של האינטרס האישי עם האידיאולוגי יביאו את התוצאה", הוא אומר ומציין בטעות, "זה מה שהונחיתי לומר".

שטרן מעריך ששיעור המשתתפים בישיבת המרכז יהיה גבוה מאוד. חסאן חושב שלא יותר מ-2000 יגיעו. שטרן עובד לפי רשימות מסודרות ומפעיל מטה טלפוני שיגיע לכל המצביעים. לחסאן וחבריו אין מטה. "אנחנו לא הבאנו כסף מאמריקה", הוא מתלונן. את המטה של שטרן מתגברים מהשבוע אנשיהם של נתניהו ולנדאו. מרבית הח"כים נמצאים גם הם ברקע. השרונים עובדים כמעט לבד. איש מהשרים, למעט אולמרט, לא הצטרף אליהם פומבית. אפילו שטרית יושב על הגדר.

גם הליכודניקים מ-פ-ח-דים

"זה בית הגידול שלי", אומר משה איפרגן במרכז שוק מחנה יהודה. עוזי לנדאו בא לכאן השבוע לעשות את הסיבוב המסורתי של מנהיגים בליכוד. איפרגן לא יכול שלא להיות. מיום שהוא זוכר את עצמו הוא, הליכוד והשוק הם ישות אחת. הזיכרון האישי והזיכרון הפוליטי שלו שלובים זה בזה. "השוק של היום לא דומה למה שהיה פעם. אתה יודע איך המקום הזה נראה בשנות ה-80, כשאריק שרון היה בא לכאן? הכל היה בוער". הוא עצמו היה בתקופה ההיא נער. מאז צבר שעות נוספות בפענוח סוד קסמה ואופן פעולתה של מפלגתו. כל מה שלמד היה תקף עד לשנתיים האחרונות.

"זה לא קוגניטיבי מה שהולך פה. השרים משותקים. שרון הצליח ליצור אצלם אווירת אלימות והם מתנהגים כמו אב אלים שהילדים שלו מפחדים שיעזוב את הבית. 'אל תיקחו לנו את אבא. לא נסתדר בלעדיו', הם אומרים. מבחינה פסיכולוגית הם חשים שיציאה נגד שרון היא כמו רצח אב. הם בתחושה שאם שרון ילך הם יישארו יתומים. אין להם מסוגלות לצאת נגדו. ישבנו אתם המון שעות. בכל פעם אתה מגיע עם השר למסקנה ההגיונית שעליו לעשות מעשה, ובכל זאת, אחרי יממה אתה שומע שהחליט בדיוק להפך. אין לזה הסבר הגיוני. קח את ישראל כץ כדוגמה. שרון הבטיח לו את תפקיד שר הפנים אם יעזור לו לצרף את מפלגת העבודה. כץ עזר ולא מונה. מה יש לו להפסיד עכשיו? ועדיין הוא לא מעיז לצאת נגד שרון. אותו הדבר סילבן שלום.

ש: אולי הם בסך הכל לא רוצים לאבד את הכיסא?
ת: "זה נכון, אבל לא מספק. לימור לבנת כמעט וארגנה לביבי פוטש כשהיה ראש ממשלה על דברים הרבה יותר קטנים. היא התנגדה להתנתקות התנגדות עמוקה ובכל זאת לא העזה להתפטר. היא פשוט מפחדת ואנשיה מודים בכך".

איפרגן, בן 35 בסך הכל, מעריך שבסופו של דבר ינצח שרון במרכז בדיוק מהסיבה הזו. הוא עצמו מעורב עד הצוואר במתרחש בתוך התנועה ובמקביל משתתף בפרויקט למנהיגות צעירה של אנשי המחנה הלאומי. איפרגן, איש מפוכח, תומך כיום בבנימין נתניהו. "הוא היחיד שיכול לפגוע בשרון, לסדוק את תדמיתו, למשוך אותו לזירת ההתגוששות. ההסתערות התקשורתית עליו מלמדת שבשמאל מבינים עד כמה נתניהו מפריע לשמור על האתרוג. כולם אוהבים לשנוא את ביבי ובצדק, אבל בפוליטיקה אתה צריך לתמוך בטוב ביותר האפשרי".

ש: ומה לגבי לנדאו והשוק?
"רק זקנים באים לקנות פה היום. לנדאו היה צריך ללכת לקניון. שם פוגשים היום את העם".

מי ישמור על החוקה?

זו, ואפילו לא פינוי יהודה ושומרון, עשויה להיות הסכנה המיידית לעולם הדתי לאומי. תגלית משפטית של ח"כ אליעזר (צ'יטה) כהן מישראל ביתנו עומדת לקבע את החוקה המתגבשת בימים אלה למדינת ישראל. מדובר בהחלטה נידחת שקיבלו הממשלה והכנסת בשנות ה-50 אשר מסדירה את אופן חקיקת החוקה בישראל. שלא כמו הצעות חוק רגילות, אשר אם לא הושלמה חקיקתן נמחקות עם פיזור הכנסת, הרי שנוסח מתגבש של חוקה, אשר התחיל להתקבל בכנסת אחת, מחייב את זו הבאה אחריה. במילים אחרות, נוסח החוקה שיתקבל בחודשים הקרובים יהיה תקף גם אם בקרוב יהיו בחירות. משמעות הגילוי כפולה. מצד אחד היא מפחיתה מעט מהלחץ שבו נתון יו"ר ועדת החוקה, מיקי איתן, שטורח בלהט כבר שנתיים על חקיקת חוקה וחושש שעמלו יהיה לשווא. מאידך, היא מנציחה את הכיוונים שאיתן וצוותו יעדיפו.

עם חידוש ישיבות הכנסת, מיד לאחר החגים, אמורה ועדת החוקה לאשר את הנוסח הסופי של החוקה. איתן מעוניין להביא את הנוסח להצבעה במליאה, בקריאה ראשונה, עוד במושב החורף. בעצם השבועות האלה עמל צוות משפטנים בראשות איש משרד המשפטים אייל זנדברג על ליטוש המסמך אשר אמור לשקף את הלכי הרוח בדיוני הוועדה. הרוח החיה מאחורי הנוסח המוצע היא פרופ' רות גביזון, שאמנם פיתחה ערוצי הדברות עם נציגים בציבור הדתי, אך רחוקה מלאמץ מרכיבים בסיסיים מתפישת עולמם. בשלב זה יש מעט מאוד מרכיבים אשר ידוע בוודאות כי יופיעו בחוקה. אחד מהם הוא הגדרה כללית של השבת כיום מנוחה לאומי. השני, וחשוב לאין שיעור, הוא הסמכת בית העליון כגוף המפרש את מסמך היסוד. בקרב כל מי הנוגעים בתחום החוקה יש הסכמה כי מי שיוסמך לפרש את החוקה יהיה זה שיקבע הלכה למעשה את משמעותה. העוצמה שתימסר לו תהיה גדולה פי כמה וכמה מזו שנתונה כיום בידי אלה שמנסחים את הנייר. כרגע, כאמור, נקודת המוצא היא שבית המשפט העליון יהיה המפרש. בתוך הצוות הענק הקשור לפרויקט יש רבים הסבורים כי מיקי איתן מוותר על עמדתו העקרונית נגד האקטיביזם השיפוטי, משום שברור לו שהקמת בית משפט לחוקה תטרפד את היוזמה כולה. במילים אחרות, מרצ, שינוי, העבודה ורבים בליכוד, לא יתמכו בחוקה אם זכות הפרשנות לא תימסר לביהמ"ש העליון. מנגד, ברור שהמפלגות הדתיות וישראל ביתנו יתנגדו לחוקה אשר תסמיך לעד את העליון לקבוע את סולם ערכים של מדינת ישראל. "אמרתי למיקי שבלי בית משפט לחוקה ובלי משטר נשיאותי אנחנו לא נתמוך", אומר צ'יטה.

השם הרשמי של הפרויקט הוא "חוקה בהסכמה רחבה". בדיוני הוועדה עד כה אכן שררה אווירה של הסכמה, משום שקשת הדעות שנשמעה בהם נעה בעיקר בין פוסט ציונות לבין מדינת כל אזרחיה. לעתים רחוקות נשמעו עמדות לאומיות, וגם אז לא מפיהם של נבחרי הציבור אלא ממביני דבר, למשל ישראל הראל ודניאל פוליסר, שנזעקו להציל מה שאפשר. כעת, עם סיום הדיונים ובהעדר פעולה מהירה, עשויה ההצעה הנוכחית להתקבע. כרגע, על הנייר, יש לה רוב גדול בכנסת. אותו רוב שהעביר כאיש אחד את תכנית ההתנתקות.