בשבע 162: הכנסת עברה למרכז הליכוד

מפלגה לאומית-דתית גדולה לא תפתור את הבעיה שלנו ● לטוב ולרע, הליכוד הוא המפלגה של הישראליות, ורק התפקדות אליו תוביל את הציבור האמוני להנהגה

משה פייגלין , כ"ה באלול תשס"ה

שוב ושוב מצליח מרכז הליכוד לרתק אליו מדינה שלמה. לעתים הוא מכריע על-פי ציפיותנו, לעתים גוברים שם כוחות שליליים, אך בכל מקרה ברור שמדובר בגוף מרתק. מה סודו?

למעשה, מדובר בלבה הפועם של החברה הישראלית. הכל יש שם, מאנשי אמונה ומעשה ועד ריקים ופוחזים. מאידיאולוגים גדולים ועד מושחתים ואינטרסנטים. את הקצוות ואת כל מה שביניהם תמצא במרכז הליכוד. הליכוד זה ישראל. הליכוד הוא המפלגה הישראלית היחידה – כל השאר הן מפלגות סקטוריאליות. חברי הליכוד הם המיקרוקוסמוס של החברה הישראלית, ומרכז הליכוד הוא סיר הלחץ שבו נפגשים כל הכוחות. ההבדל בין המרכז לכלל חברי המפלגה הוא שעל מרכז הליכוד ניתן להפעיל פיתויים ולחצים, ועל כלל החברים הדבר קשה הרבה יותר. שרון ידע היטב כי אם מעביר מרכז המפלגה את עתידו הפוליטי לכלל חברי הליכוד, תהיה התוצאה זהה למפלה שנחל במשאל המתפקדים. הוא ריכז את כל כוחו המניפולטיבי במרכז, וניצח בעור שיניו.

בין אם נאהב את החלטות המרכז וביו אם לאו – מרכז הליכוד הוא כפי הנראה מוקד הכוח החשוב במדינה, שאינו נשלט באופן מוחלט על-ידי העשירון ה'נאור'.
אנו חיים כיום תחת שלטון כיבוש. העשירון ה'נאור' מצא את הדרך לעקוף את הכרעת הרוב היהודי ולשלוט במדינה בלי שום קשר להכרעותיו הפוליטיות של העם. כיוון שמרכז הליכוד מהווה פוטנציאל כוח דמוקרטי אמיתי, ומבטא באופן בסיסי את הרוב היהודי, מקפיד העשירון ה'נאור' להשמיצו ללא הרף ולערער את הלגיטימיות שלו. די במתקפות השמאל על מרכז הליכוד כדי להוכיח ששם טמונה התשובה לדיקטטורה הנאורה. ההפרש הזעום שבו ניצח שרון השבוע מוכיח עד כמה רופפת אחיזת העשירון ה'נאור' במוסד זה.

הכנסת איבדה כיום את משמעותה. כיוון שהליכוד מייצג את הישראליות, קרוב לוודאי שיזכה שוב ושוב בבחירות והעומד בראשו יקים את הממשלה. לא שרון בנה את הליכוד, הליכוד בנה את שרון. הליכוד כמפלגה עממית גדול בהרבה מסכום חלקיו, לכן הדיבורים על מפץ כזה או אחר משוללי יסוד. אם יחפוץ ראש הליכוד – יגשים את מדיניות המחנה הלאומי עם שותפיו הטבעיים שמימין. אם יחפוץ, יוכל תמיד לפנות שמאלה, לצפצף על בוחריו ולהתחבר לשמאל ולערבים.

המשחק הפוליטי עבר למעשה מן הכנסת אל הליכוד. מה שיקבע את עתיד המדינה הוא לא כוחן של המפלגות הקטנות, אלא מי יעמוד בראש הליכוד, ומה יהיה מארג הכוחות הפנימי במפלגה הזו. מי שחולם על מפלגת ימין חדשה או איחוד לאומי-דתי מסוג כזה או אחר, ראוי שישאל עצמו אם עשרה מנדטים נוספים לדתיים ולימין היו מונעים את ההתנתקות.

התשובה היא ששרון עם מפלגת העבודה, שינוי והערבים היה מתגבר בלי שום קושי גם על הישג (חסר סיכוי) שכזה. לימין שמחוץ לליכוד, אם כן, אין משמעות פוליטית רבה, אולם יש בידנו היכולת להצטרף לליכוד ולהשפיע בצורה אפקטיבית מאוד מבפנים.

לפני שש שנים החלה תנועת 'מנהיגות יהודית' לפקוד חברים לליכוד. מטרתנו היתה להגיע לשלושים, ואלי ארבעים אלף מתפקדים. התפקדות שכזו היתה מתורגמת לכוח של כחמש מאות חברי מרכז, גוש משמעותי של חברי כנסת אמוניים בליכוד, ואפשרות ריאלית לזכייתו של מועמד אמוני לראשות המפלגה כבר בבחירות הקרובות (כיום חברים בליכוד כ-130 אלף חברים בלבד, מתוכם יצביעו כ-80 אלף לכל היותר). למותר לציין ששום שר החפץ לשמור על שרידותו הפוליטית לא היה תומך אז ברעיון ההתנתקות.

מתקפות רבות מבית מנעו מאיתנו את יעד המתפקדים שהצבנו לעצמנו, ובכל זאת הצלחנו לבנות מאחז אמוני משמעותי מאוד במפלגת השלטון.
אנו נכנסים היום למערכה על ראשות הליכוד. ההתמודדות האמיתית אינה בין אנשים, אלא בין רעיונות. המועמד האמוני מייצג רעיון של התקדמות לקראת הגשמת היעוד היהודי. כל שאר המועמדים מייצגים סגנונות שונים של הישרדות, שנכשלה בעבר ובהכרח תיכשל גם בעתיד. אנשי אמונה המסוגלים להשתחרר מן התפיסות הפוליטיות הישנות, יכולים כיום לעבור ממגננה להתקפה. הם יכולים להתפקד לליכוד, להיכנס אל מגרש ההנהגה ולהפוך לכוח משפיע ומכריע בפוליטיקה העכשווית. בעוד כשנתיים ייבחר מרכז חדש. מי שיתפקד היום יעבור עד אז את תקופת הצינון ויוכל לבחור ולהיבחר למרכז הליכוד החדש.

אך מה שחשוב הרבה יותר, הציבור הכתום יכול כבר היום להתגייס לקידום המועמדות האמונית בפריימריס שיתקיימו בליכוד בעוד כחצי שנה, ובמקום לעסוק רק בעצירת נסיגות, לייצר פתרון יסוד ארוך טווח.

התבוסה שנחלנו במאבק על גוש קטיף וצפון השומרון הטמיעה בציבור הכתום את הכרת ההכרח להנהיג. 'מנהיגות יהודית' מראה כיצד לעשות זאת. הציבור הכתום יכול וחייב להנהיג את המדינה. עליו ללמוד משרון, לרכז את כוחותיו בצליחה – מתודעה מובלת לתודעה מנהיגה. מנהיגות יהודית כבר בנתה את ראש הגשר, ועכשיו היא ממתינה לכם.