בשבע 162: בשבע עיניים

, כ"ה באלול תשס"ה

איפה הבושה?
חגית ריטרמן

אצל קבוצות מסוימות בעם המתנתק מציון, החגים הם בעיקר מבצע קולינארי: צריך לאכול רימונים בסוכות, סופגניות בחנוכה, פירות יבשים בט"ו בשבט, אוזני המן בפורים ומאכלי גבינה בחג השבועות. הקלוריות תלכנה לאיבוד ביום הכיפורים: כמה סיבובים באופניים, והכל בסדר.

אז הנה, ראש השנה מגיע, ומה עושים בראש השנה? נכון, אוכלים. אתר האינטרנט של מעריב הכריז השבוע כי הוא מחפש את "אלוף הארץ בבליסת גפילטע פיש". לפי סקר שערך האתר, למעלה מחמישים אחוזים מהציבור אוהבים לאכול גפילטע פיש, למעלה משלושים אחוזים נגעלים והשאר אדישים. אי לכך ובהתאם לזאת, במעריב מאמינים שהתחרות תהפוך למסורת.

למה לא, אנחנו דווקא בעד מסורת, ובטח כשמדובר בראש השנה. אבל בעוד מעריב מכנה את עצמו "העיתון של כולם", המסעדה שבה תיערך תחרות לעיסת הגפילטע המסכן איננה של כו-לם. מסעדת בבל'ה היא "מסעדה יהודית ביתית", על-פי פרסומיה, אבל יהודית שאיננה כשרה. אך כיוון שהמסעדה מספרת על עצמה כי היא "משלבת אוכל יהודי המבושל בצורה מסורתית", התקשרתי לברר למה התכוונו המשוררים.

- שלום, אני מתקשרת בעניין תחרות הגפילטע פיש של מעריב. אני מבינה שהיא תיערך אצלכם במסעדה.
- נכון.
- תגידי, שומרים אצלכם?
- מה, אבטחה?
- אני מתכוונת, יש השגחה?
- השגחה של מה?
- כשרות.
- לא.
- אז מה אני עושה אם אני רוצה לאכול גפילטע פיש?
- תראי, אנחנו פותחים בשבת ויש לנו מנה אחת שמשלבת בשר וחלב, אבל האוכל עצמו כשר.
- באתר אינטרנט שממליץ על מסעדות יש פרסום שלכם שאומר שאתם נותנים "אוכל יהודי המבושל בצורה מסורתית". מה זאת אומרת "מסורתית"?
- מסורתי זה אומר שאנחנו חזק בקטע של הבישול. זה יותר מבחינת דרך הבישול, אנחנו מבשלים על קדרות.
- אה. אז מסורתי...?
- זה לא לעניין הכשרות.

לומר את האמת? לא רציתי לאכול גפילטע פיכס, רק התעניינתי. ליתר דיוק: לא סובלת דגים. לדידי, דג זו חיה ששוחה במים, חיית מחמד, לא משהו ששמים בצלחת. התקשרתי כשירות לציבור, אם מישהו מקוראינו חשב להשתתף בתחרות הזאת ולנצח בה בהליכה.
ועוד משהו: מדי פעם מתפרסמים בעיתונים צילומים מתחרויות השלכת עגבניות בחו"ל. אנשים נהנים מהקווץ'. לא ברור מדוע החקלאים לא תורמים את היבול העודף לנזקקים, אבל שהגויים יהיו גויים והיהודים יהיו יהודים: במקום לארגן תחרויות האבסת אנשים בגפילטע, רבותיי, תרמו דגים לנזקקים. ככה, לראש השנה. ואם חסר נייר לעטיפה, השתמשו נא בעמוד עיתון זה.@

hagit_14@walla.co.il