בשבע 163: הוי ארצי:

חגי סגל , ג' בתשרי תשס"ו

קרח לאסקימואים

המשטרה לכדה לפני ימים אחדים כנופיה שניסתה להבריח לישראל אתרוגים. אתרוגים? לישראל? זה מה שחסר לנו השנה?

בשר תותחים

הכביש מצומת המשטרה הבריטית לצומת חרבתא אף פעם לא היה מעבר בטוח. זהו ציר מפותל במערב בנימין עם עיקולים נסתרים ומגוון אפשרויות מילוט למחבלים אנטישמים. בשנים האחרונות התרחשו בו עשרות פיגועי ירי, חלקם קטלניים. שלושה מתושבי נוה צוף נרצחו בשלושה פיגועים שונים. שני מתיישבים נוספים מהסביבה נפצעו קשה מאוד, ונאבקו על חייהם ימים רבים עד שחלפה הסכנה. ילד בן 10 מירושלים, שבא לבקר חברים בעטרת, נפצע אנושות בראשו לפני חודשיים. ביום שישי שעבר שוב פגעו קליעים במכונית ישראלית, אך בדרך נס לא היו נפגעים.

לאור סאת הפיגועים המרשימה הזאת היה אפשר לצפות שהציר הארוך הזה יאובטח משמעותית; שבכל שניים-שלושה קילומטרים יוצב רכב בט"ש או פילבוקס או מחסום. שום כלום: מדי כמה ימים אני נוסע שם בדרך לשפלה, ובקושי פוגש חייל בדרך. לא הרחק מנווה-צוף יש מוצב מנומנם, לפעמים גם רואים האמר בודד נוסע במהירות מכאן לשם, וזהו.

בצה"ל נוהגים להסביר, במענה לקובלנות מהסוג הזה, שכוחותינו מקיימים לאורך הצירים נוכחות סמויה, אך תרשו לי לפקפק. הפעילות הסמויה בטלה בששים ביחס למפלס הסכנות. עובדה שרק במקרים בודדים נתפסו שם מחבלים על חם. כמעט תמיד הם הצליחו לבצע את זממם ולהימלט בלי שאיזשהו מארב מתוחכם יצליח לפגוע בהם.

בשאר כבישי יו"ש המצב דומה. התקשורת הצליחה לטפטף לדעת הקהל שעל כל כביש קטן בשטחים שומר גדוד שלם, שכל ילד מאובטח על ידי מחלקת טנקים בדרכו לחוג קרמיקה במתנ"ס, אבל למעשה מצבת הכוחות של צה"ל בכבישי האזור דלה ביותר. הצבא והמשטרה, שגייסו בקיץ 60 אלף חובשי מדים כדי לגרש מתנחלים מבתיהם, חסכניים מאוד כשמדובר בהגנה על חיי המתנחלים.

נכון שצה"ל מפעיל כוחות לא קטנים סביב ערי יו"ש, אפילו טנקים לפעמים, אבל המאמץ הזה מיועד בעיקר למנוע הגעת מחבלים מתאבדים לתוך תחומי הקו הירוק. הערך המוסף שלו לבטחון המתנחלים עצמם, זעום ביותר. מערכת הבטחון עושה את המינימום, ולא את המקסימום, כדי להגן עליהם, והאפליה הממושכת הזאת נוגעת לוויכוח הנוקב בתוך הציונות הדתית בעניין היחס לצה"ל אחרי ההתנתקות. רבנים ומנהיגי ציבור אחרים שקוראים לנוער להתגייס ולהתנדב כאילו לא היתה התנתקות מעולם, מדחיקים מציאות של אפליה בטחונית קשה כלפי ההתנחלויות. צה"ל לא רק עוקר מתנחלים מבתיהם הוא גם מגן עליהם פחות טוב. בפקודות השיגרה התת הכרתיות שלו כתוב שהמתנחלים שווים פחות מסתם אזרח בגבול הצפון או בגיזרת הנגב המערבי, ודאי פחות מאזרחים במרחב גדרה-חדרה.

"גם לנו יש מרגמות", איים הרמטכ"ל על הפלשתינים ביום הנסיגה מעזה. אף עיתונאי לא שאל אותו מדוע המרגמות הללו לא הוצאו מהימ"חים כדי להגן על גוש קטיף, כי התשובה היתה ברורה: מצוקות בטחון של מתנחלים אינן עילה למלחמה או למבצעי חומת מגן. דמם סמוק פחות. צה"ל כבש את רמת הגולן בגלל מצוקתם של קיבוצי העמק, כבש פעמיים את עזה כדי להגן על נח"ל עוז (ב-56 וב-67'), אך הסתפק בפעולות תגובה מינוריות כשהמחבלים כתשו באלפי פצמ"רים את גוש קטיף. רק אחרי הנסיגה הוצבה בגיזרה סוללה מרשימה של תותחי 155 מ"מ. כל פגז שיוצא ממנה בקול מחריש אוזניים צובט בדממה את לבבות המתנחלים. האם בניהם ימשיכו להיות בשר התותחים של שאול מופז? לגיון הזרים של דן חלוץ?

מוזיאון מיותר

כאילו לא די בפצעים שנפערו ברחובות ירושלים בגלל עבודות הסלילה של הרכבה הקלה, ובכל הפקקים שהן גורמות, החל עכשיו פרוייקט אדירים חדש בבירה. בין גן העצמאות לבית אגרון, במקום שבו השתרע מגרש החניה הרציני האחרון בלב העיר, החלו פתאום עבודות בינוי נרחבות. נהגים נואשים מחפשים לשווא מקום להניח בו את רכבם, ושוועת הצופרים בצמתים באזור עולה השמימה. שאלתי מכר שלי בנחלת שבעה, עולה חדש מרוסיה, מה בונים שם, והוא אמר "סבלנות, סבלנות". לרגע חשבתי שהוא מתכוון לייסורי הנהגים באזור, אבל בסוף הבנתי שהוא מתכוון למוזיאון לסובלנות.

מה כבר אפשר להציג במוזיאון כזה? השד יודע. מוזיאון למרציפן עוד אפשר למלא באלפי פסלונים טעימים ומרהיבי עין, אפילו מוזיאון לקרווילות נשמע הגיוני, אבל מוזיאון לסובלנות? מוזר. בלוס אנגל'ס ובערים נוספות במערב קמו בשנים האחרונות מוזיאונים משונים כאלה, ועכשיו הגיע תורנו. 200 מליון דולאר יושקעו בו, ארמון של ממש. חזיתו תצופה בזכוכית ובטיטניום, והוא אמור לשדרג את כל החזות הארכיטקטונית של מרכז ירושלים. אנשי מקצוע טוענים שבנייתו מבטאת חיפוש מודרני אחרי רוחניות אבודה. אהוד אולמרט, יוזם הפרוייקט, הביע משאלה שהמוזיאון יהפוך את ירושלים למרכז הסובלנות העולמית, משאלה מוזרה משהו כשהיא יוצאת דווקא מפיו. בטקס הנחת אבן הפינה הסביר נשיא המדינה ש"המוזיאון הינו מוסד להקניית ערכים אוניברסליים, אשר יזכיר לכולם כי חוסר סובלנות הוביל עמים מתקדמים למעשיים טראגיים".

נו, נו. בהנחה שכבוד הנשיא התכוון לגרמנים, לפנינו מקרה מובהק של לשון המעטה. היטלר או אייכמן לא סבלו מחוסר סובלנות, אפילו ערפאת לא. לשלושת הצוררים היתה בעיה אחרת, ששום מוזיאון לא יכול לפתור, רק עמוד גרדום. לכן אפשר לנחש שבסופו של דבר המוזיאון החדש יהיה עוד מוסד להטפות מוסר לימין הדתי, כמו המרכז למורשת רבין או המכון הישראלי לדמוקרטיה ושאר המכונים הידועים לחיזוק הפלורליזם, אשר עסוקים רוב זמנם בסתימת פיות. איך אמר שמאלן בכיר אחרי רצח רבין? "אנחנו נשליט את הסובלנות ביד ברזל".

הבהרה חשובה

לפני שבועיים כתבתי פה על דאגתו הרבה של עורך המגזין 'טבע הדברים' לחזירוני הים בגוש קטיף. כתבתי גם שמדובר בבטאון של החברה להגנת הטבע, ומתברר שלא דייקתי. דוברת החברה להגנת הטבע ביקשה להבהיר: "מגזין 'טבע הדברים' הוא מגזין עצמאי המשמש, בין השאר, כבמה לתכני החברה להגנת הטבע מתוך הסכם של שיתוף פעולה. אולם, תכני המערכת הינם עצמאיים ואינם תלויים בהסכמה של החברה להגנת הטבע, אלא נמצאים באחריות ההוצאה והמערכת בלבד. מגזין טבע הדברים שומר על דעות עצמאיות, שהינן לעתים שונות ומנוגדות מאלה של החברה להגנת הטבע. מיותר לציין, כי הדעות שמביע אודי רן, עורך המגזין, אינן מייצגות את החברה להגנת הטבע".

שי לחג

האם קניתם כבר ליקיריכם או לעצמכם את 'אנבל, הדיסק החדש של אריאל זילבר?