בשבע 166: בקשר לקשר

סוף סוף מודים גם ברשות השידור ש'טקס ההשבעה' של ארגון אי"ל בוים. חיים יבין וגבי גזית ממשיכים לקדם את האג'נדה הפרטית על חשבון משלם המיסים. איך ממנים מנכ"ל לרשות השידור בשרוניסטן

אלי פולק וישראל מידד , ח' בחשון תשס"ו

חיים יבין בילה את תקופת החגים בארה"ב, במסע שמומן ע"י ידידי שלום עכשיו. הוא הופיע בפני גורמים די עוינים ודיבר על הסדרה התיעודית, כביכול, 'ארץ המתנחלים'. מדוע מותר ליבין מה שאסור לכל עובד אחר ברשות השידור הציבורית? הדבר הפריע לכמה אנשים ועל כן נאלץ עמוס גורן, הממונה על קבילות הצבור ברשות השידור, להסביר: "יבין אינו עובד ברשות השידור. הוא משדר במסגרתה על-פי חוזה קבלני... אין בקוד האתי שלנו שום דבר המונע פעילות של שדרן שהוא קבלן מחוץ למסגרתו... אמליץ למוסדות הציבוריים החדשים של רשות השידור לשקול את העניין מבחינה עקרונית ולשקול כיצד לנהוג עם שדרנים בכירים ברמתו נוכח תחושות התסכול המתבטאות בגל התלונות האחרון".

המסקנה המתבקשת ברורה – הוראות ההנהלה ברשות חייבות לעבור שינוי. יש לקבוע ששדרן ברשות השידור אינו יכול לנקוט באופן פומבי בעמדות שנויות במחלוקת. לגבי יבין עצמו, יש לתקן את החוזה עימו לאלתר.

יבין אינו יחיד סגולה. בארה"ב נתפס מייק וואלאס נואם לטובת הידוק הפיקוח על אחזקת נשק פרטי. שם הדבר נחשב להפרה של הקוד האתי וראשי רשת CBS שוקלים לאסור על וואלאס לראיין מישהו הקשור בנושא, מצד זה או מצד אחר. ואילו כאן, יבין כנראה ימשיך לחגוג על חשבוננו.

רצח רבין – העשור

עשר שנים עברו, ובכל זאת שוב עלתה לכותרות פרשת "טקס ההשבעה" של ארגון אי"ל. תלונתה של 'לדעת' על שידור מבוים התגלגלה לתלונה פלילית ומשם עד לבג"ץ ללא הועיל. אך האמת מתחילה להתגלות.

בכיר שב"כ לשעבר, ראש יחידת האבטחה, ממש השתומם על המסך לפני שבוע, איך זה שחבורה שלמה של "נשבעים" הם "שלנו", כפי שהוא מצטט את דברי התגובה של הממונים עליו כשהתלונן.
בתוכניתם של לונדון וקירשנבאום בערוץ 10 בה התארח ברי חמיש, הודה מנכ"ל רשות השידור לשעבר קירשנבאום שאכן הכתבה בוימה ואף הסכים שלטלוויזיה חלק גדול בטיפוח אווירת "ההסתה" מבית מדרשו של רביב בפיקוח השב"כ.

הלקחים ברורים. ראשית, אין לזלזל בכוח התקשורת האלקטרונית. אם השב"כ ראה לנכון לנצל אותה, היא חשובה כיעד פעילות. שנית, בכירי התקשורת היו מוכנים לעבוד יחד עם "כוחות החושך", כפי שכינה אותם בזמנו אורי אבנרי למרות הפגיעה בדמוקרטיה. ונקודה אחרונה, אם כל הביקורת על התקשורת, הבה נודה שבשבוע שעבר, היא עשתה פנייה חדה והציגה בפני אזרחי מדינת ישראל הרבה מהשאלות הטורדות הקשורות לרצח ומה שקדם לו.

מנכ"ל הרשות

זוכרים את יוסף בראל? מנכ"ל רשות השידור שפוטר ממשרתו בגלל אי סדרים כביכול בהתנהלותו? ומה קרה מאז? השר הממונה אולמרט מינה כמנכ"ל זמני את יאיר אלוני. עברו שלושה חודשים ואולמרט האריך את המינוי לעוד שלושה חדשים והקים ועדת איתור למנכ"ל קבע. הוועדה העבירה לידי אולמרט שלושה שמות. מוטי שקלאר, מנכ"ל הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו, אהובה פיינמסר, מנכ"לית לשעבר של הטלוויזיה החינוכית ויאיר אלוני. לפני כשבועיים הועבר תיק רשות השידור אל שרת המשפטים לבני. בו זמנית הועלה מועמד חדש ישן לתפקיד - אבי בניהו, מפקד גל"צ. איך עוקפים את ועדת האיתור? נועם גרסל, חבר מליאה שעדיין לא נכנס לתפקידו מבחינה חוקית משום ששמו עדיין לא מופיע ברשומות, מארגן תשעה חברי מליאה כמוהו שמציגים את המועמדות של בניהו. ענת באלינט מ'הארץ' מוסרת שידו הארוכה של עמרי שרון (חבר טוב של בניהו) כנראה מעורבת במעשה.

אז מה עושים? שרת המשפטים לבני האריכה את כהונתו של אלוני בעוד חודש, טוענת שהיא מבקשת מועמדים נוספים ואז תחליט. מענה למבוקשה קיבלה: לפני יומיים פנו לשרה תשעה חברי מליאה ישנים, כלומר חוקיים, והעלו את מועמדותו של מנהל הרדיו יוני בן מנחם. מעניין יהיה לראות איך הדרמה הזו תיגמר.

גבי גזית

כך נשמע ברדיו לאחרונה: "לטעמנו מועמד ראוי להיות שר הבטחון הבא של מדינת ישראל הוא...". "לטעמנו" שמענו? אולי יותר לטעמו הוא.

ביום ראשון, ה – 6.11.05, קידם גזית את האג'נדה הבאה : "חבל שצה"ל לא מוצא את התקציב הלא גדול הדרוש כדי להחזיק אנשי מילואים מבוגרים ומנוסים במחסומים...חבל שאת מעט הכסף הדרוש, החליט מישהו שאין. האם אי אפשר למצוא את הכסף הדרוש בכל מערכת הביטחון? אי אפשר לקצץ בבטנים המשומנות, בכיבודים המיותרים, ברכבים הזרוקים בכל מיני מקומות ?". גזית מסיים את הדברים : " זאת באמת לא החלטה טובה". חכמתו של גזית שופעת. בבוקר ה – 30.10.05, הוא מטיף מוסר לרב אלי סדן ראש המכינה הקדם צבאית בעלי אשר לא מצא לנכון לחלוק בפומבי על הרב הראשי לשעבר אברהם שפירא. כמה ימים לאחר מכן הוא מזלזל ברב הראשי לשעבר מרדכי אליהו משום שהרב העז להתעסק בסוגיית השמות שראוי לתת לילדים. ואולי טעינו, אולי איש כה מוסרי כמו גבי גזית ראוי ורוצה להיות הרב הראשי הבא שלנו?