בשבע 169: שיפוט לקוי

מי שלא רצה את פרופ' קרמניצר כנשיא מועצת העיתונות, עלול לקבל אותו כשופט בבית המשפט הראשון● מי יזכיר לתקשורת את האתיקה בראיונות עם פוליטיקאים לפני בחירות ● ואיפה הם אבירי איכות השלטון?

אלי פולק וישראל מידד , כ"ט בחשון תשס"ו

הוויכוח הנטוש בין שרת המשפטים לבני ובין הנשיא ברק בדבר מינויה של פרופ' רות גביזון, מאפיל על העובדה שגם פרופ' מרדכי קרמניצר אמור להיות מועמד מוביל, שנתמך על-ידי הנשיא. קרמניצר היה במשך כמה שנים נשיא מועצת העיתונות. הבה ונבחן: האם הוא הראה שם שיקול דעת ממלכתי?
הרי לפניכם כמה עובדות: במסגרת מלחמתה נגד הטרור הפלשתיני תקפה ישראל את תחנת רדיו פלשתין. ואז, ב-20/1/2002 דיווח גל"צ: "נשיא מועצת העיתונות הישראלית, פרופ' מרדכי קרמניצר, תקף כאן במשדר את ההחלטה לפגוע בתחנת הרדיו, ואמר כי הדבר רק יגביר את הטרור נגד ישראל". וכדברי קרמניצר: "לא ניתן להשתיק קול של אנשים שיש להם מה להגיד, גם אם מה שהם אומרים הוא מקומם ולא רוצים לשמוע אותו".

למחרת אירועי ה-11/9/2001 דיווח כתב קול ישראל, דני זקן, שהרשות הפלשתינית איימה על חייהם של צלמים והודיעה כי תמנע מעיתונאים לפעול מתחומה במקרה שידווחו על הילולות השמחה של שוטרים פלשתינים על התקפת הטרור בארה"ב. ביקשנו מקרמניצר לגנות את התופעה ולהגן על זכותם של העיתונאים לדווח בחופשיות. הנ"ל לא מצא לנכון אפילו להיענות לפנייה אליו.
ב-24/1/2002 התפרסמה ידיעה בעיתון 'הארץ' על כך שמועצת העיתונות הירדנית האשימה את מר עבדאללה עתום, העורך הראשי של השבועון 'אל חילל', בתמיכה בתהליך הנורמליזציה עם ישראל. מר עתום נאלץ לשלוח מכתב התנצלות, שבו הוא מגנה את הכיבוש הישראלי וכל צורה של נורמליזציה עם ישראל.

שוב פנינו אל הנשיא קרמניצר בשאלה: "האם מועצת העיתונות בישראל מתעתדת לפנות למקבילה הירדנית שלה בבקשה שהאחרונה תחדל מפעולות מהסוג המתואר לעיל?" סוף סוף קיבלנו תשובה: "קיוויתי שתימצא הזדמנות להוקיע בתקשורת את האיומים ומשמיעיהם, אלא שהזדמנות זו לא נוצרה. לפיכך החלטתי להביא את הנושא לדיון בנשיאות מועצת העיתונות".

ימים ספורים לאחר מכן נוצרה ה'הזדמנות'. ב-6/2/2002 פרצו פלשתינים לבית משפט בג'נין ורצחו 2 נידונים למוות. על עיתונאים זרים נאסר לתעד ולהפיץ תמונות של האספסוף הפלשתיני המתעלל בגופות. תא הכתבים הזרים בישראל גינה את התופעה, ושוב פנינו אל פרופ' קרמניצר, בתביעה שמועצת העיתונות תצטרף לגינוי. המועצה דנה בנושא בסוף מרץ 2002, אך ללא כל תוצאות ממשיות.
לעומת זאת, חופש העיתונות ברשות השידור הטריד מאוד את מנוחת מועצת העיתונות. עד כדי כך שב-20/1/2003 נמסר ב'הארץ' כי "מועצת העיתונות החליטה לנהל מעקב אחר המתרחש ברשות השידור... נשיאות המועצה קראה למנכ"ל רשות השידור לכבד את החופש העיתונאי".

ולבסוף, מילה אישית למען הגילוי הנאות. פרופ' קרמניצר מצא לנכון, בשידור חי ברשת ב' של קול ישראל לצחוק בפה מלא וללא בושה על אחד מאיתנו (א"פ), משום שהעזנו להביע עמדות בלתי ראויות בעיניו. משתתף אחר באותה תכנית, עוזי ארד, ראה לנכון לנזוף בקרמניצר בשידור.
אז תשפטו אתם, האם מדובר במינוי מרענן ומשב רוח חדש בבית המשפט העליון?

ריח הבחירות
בערב יום שני השבוע עלתה לשידור תכנית חדשה בערוץ הראשון בטלוויזיה בהנחיית ספי ריבלין, 'בא רגוע'. ואיזה רוגע! המרואיין הראשון היה השר מאיר שיטרית, שניאות להסביר איך הגיעו הוא וחבריו למסקנה שיש להקים מפלגה חדשה, מדוע היא טובה ומהי מצעה. אף אחד לא עמד על המשמר.
באותו בוקר, ברשת ב' של קול ישראל, עלה על הקו מברצלונה השר אהוד אולמרט לראיון ביומן הבוקר. לקראת סיום דבריו הוא התחיל לשדר תעמולת בחירות נטו, אלא שבמקרה זה התערב המראיין, אריה גולן, הפסיק אותו בנחרצות ואמר לו שמה שהוא עושה אינו בסדר, במיוחד לנוכח העובדה שמר אולמרט שימש עד לאחרונה כשר הממונה על רשות השידור, ואמור להכיר היטב את הנהלים בתקופת בחירות.

אז קודם כל, יישר כוח לאריה גולן שעמד בפרץ והתערב במהירות. ושנית, אנו תקווה שמנכ"ל רשות השידור והממונה על קבילות הציבור יזמנו בקרוב ישיבת מנהלים ועורכים כדי לשוב ולהזכיר לכל המגישים והמראיינים את חובתם המקצועית והחוקית להגן על שוויון הזדמנויות תקשורתיות לכל המפלגות.

איכות בעירבון מוגבל
עו"ד אליעד שרגא, יו"ר התנועה למען איכות השלטון, זכה לכתבת פרופיל בשבועון הירושלמי 'כל הזמן' ב-18/11. וכך הוא מצוטט בנושאי תקשורת:
"אין ספק שמחד, התקשורת היא אחת מהרשויות שמנהלות את המדינה ואמורות לדאוג לתקינותה. מאידך, הבעיה המרכזית שלה היא העדר מנגנוני בקרה עליה. מועצת העיתונות, שאמורה לבקר, היא גוף בקרה פסיבי, והיה ראוי שיהיה מנגנון בקרה הדוק יותר למען שקיפות והגינות".
הכל, לכאורה – איך שאומרים עורכי דין – טוב ויפה, ויש לתנועה אפילו נקודת זכות, כיוון שהם הגישו עתירה לבג"צ לפני כשנתיים נגד התנהלות של השר אולמרט כשר הממונה על רשות השידור.
אבל כשאגודת 'לדעת' דחקה בתנועה לזרז את הטיפול בעתירה נגד אולמרט ועוד כמה וכמה עניינים של פיקוח ציבורי שקיף על התנהלותה הבלתי אתית של התקשורת, מצאנו את שרגא ואת תנועתו מתקדמים באטיות ואפילו תקועים במקום. נראה שגם אבירי איכות השלטון נופלים מהסוס לפעמים.