בשבע 175: יש לנו חדשות בשבילכם

בחדשות הטלוויזיה של INNTV מבית ערוץ שבע, אבי מסלו של חיים יבין וקובי פינקלר מציג גירסה יהודית-לאומית למשה נוסבאום.

חגית רוטנברג , י"ב בטבת תשס"ו

מאחורי ההתחלה הצנועה, תרתי משמע, של מהדורת החדשות היומית בעברית, עומד חזון שאפתני של תחנת טלוויזיה אינטרנטית כשרה למהדרין, שתשדר תכניות אירוח, ילדים, סאטירה ועוד. ערוץ שבע באינטרנט – עכשיו לא רק שומעים, גם רואים

תשכחו מעיקומי האף של חיים יבין לאחר דיווח בחדשות על הפגנת הימין. תשכחו מדמות המתנחלת הנלעגת בתכניות הסאטירה. תשכחו גם מתחרויות שירים, שאיכותם נקבעת בהתאם לפרובוקטיביות של המבצע ובאמצעות מכשירים סלולריים. הדור הבא של הטלוויזיה ישדר תכניות בישול כשרות למהדרין, ימלא את משבצת התרבות באמנים כגון יהודה גלנץ או אריאל זילבר ויעלה לראש מהדורת החדשות ידיעות על בניית יישוב חדש בבנימין או עצרת ייחודית לרגל עשרה בטבת.

נשמע מופרך? אוטופי? לקבוצת התקשורת של ערוץ 7 יש חדשות בשבילכם. ולא סתם חדשות, אלא במהדורה יומית בעברית. הטלוויזיה של ערוץ 7, שעבור מאזיני הערוץ היתה בגדר חלום רחוק, כבר חיה ונושמת בכוחות עצמה: במסיבות העיתונאים המשודרות בכל אמצעי התקשורת, בין המיקרופונים הצפופים של הערוצים עתירי הרייטינג שמור מקום של כבוד גם למיקרופון של INNTV. כשמתרחש אירוע חבלני, הצוות של INNTV מגיע לזירת ההתרחשות, ומצלמתו משדרת משם תמונת מצב עדכנית.

אפשר לומר שהערוץ מתפקד כמעט כמו כל ערוץ טלוויזיה אחר, בהבדל מהותי אחד. "אני מאמין בגישה שנקראת ניו-ג'ורנליזם. כלומר, אני כעיתונאי איני מתיימר להיות אובייקטיבי", מסביר גבי ניומן, העורך הראשי. "הטרמינולוגיה שלי, האייטמים שאני בוחר, האנשים שאני נותן להם במה וכיצד אני מציג אותם – בכל אלו יש משום הבעת עמדה אישית שלי. והעמדה שאני מקדם היא זו שהציבור הדתי והלאומי רוצה לשמוע", הוא מסביר מה בין המהדורה הזו לשאר האלטרנטיבות.

ניומן הוא ההוגה והמוציא לפועל של יצירת מדיום טלוויזיוני לשידורי ערוץ 7, והוא הגיע לכך לחלוטין במקרה: "לפני חמש שנים עוד עבדתי בטלוויזיה בכבלים, ככתב לענייני פלילים וערבים. עסקתי גם בביום כתבות תחקיר לערוץ הראשון. יום אחד נתקלתי במקרה באתר ערוץ 7. התלהבתי מאוד ממה שראיתי, וחשבתי שכאן יכולה להיות התחלה ליצירה מעניינת.

"התחלתי לרדוף אחרי כצ'לה, שהסכים לבסוף, אך אמר לי להרים לבד את הפרוייקט. הרעיון הראשוני היה לתת מצלמות לתושבי יש"ע ולקבל מהם חומרים שמצולמים בזמן אמת, כיוון שהם נמצאים קרוב למוקד ההתרחשות. הפורמט ההתחלתי שלנו היה שידורים באנגלית, כיוון שזה קהל היעד שכצ'לה כיוון אליו.

"התחלתי לעבוד וחיפשתי קריין באנגלית. המגישה הראשונה שלנו היתה ניקול מונק, שאליה הגעתי דרך פגישה מקרית עם בעלה בסופר. ה'אולפן' שלנו היה כיתה שקיבלתי בישיבה התיכונית בנתניה. כל הציוד שלנו הסתכם במחשב נישא קטן ובציוד עריכה מינימלי שקיבלתי מהטלוויזיה בכבלים. לפעמים היה לנו רעש מהתלמידים בחוץ בזמן ששידרנו, אז בנינו קירות גבס כדי להתגבר עליו".

עם הזמן החל הצוות המצומצם לשדר מדי פעם כתבות בעברית, אך פעמים רבות הלחץ וחוסר המשאבים הורידו את האפשרות מהפרק. בהדרגה הצטרפו עובדים נוספים למחלקה; חלקם היו חסרי ניסיון וידע במקצוע, אך עם הזמן הם "נכנסו חזק לתחום", כפי שמעיד ניומן.

חדשות בעיניים שלנו
כיום מונה INNTV כעשרה אנשי צוות, בתפקידי צילום, שידור, עריכה והגשה. בין הכתבים והמגישים ניתן לצפות גם בשמות מוכרים מערוץ 7, כמו קובי פינקלר, אבי מסלו וקובי סלע. מדי יום מתעדכנים העורך והמפיק במתרחש בארץ, וקובעים את סדר היום ליום המחר. צוותי הצלמים והכתבים יוצאים משעות הבוקר המוקדמות לשטח, חוזרים עם החומר ועורכים אותו לקראת העלאתו לאוויר בערב. "מדובר בשעות עבודה לא שגרתיות", אומר קופר. "זו טלוויזיה. העיפרון לא נופל בשעה חמש".
יוני קמפינסקי, סגן עורך המהדורה, נזכר בימים שבהם צוות הצילום מנה אדם אחד: "בהתחלה הייתי מגיע למקום האירוע, מעמיד את המצלמה על חצובה ומצלם את עצמי מדווח לאולפן. אחר-כך הייתי עורך את החומר שצילמתי, ולבסוף מגיש אותו במהדורה עצמה".

המצב היום שונה בתכלית. הוא מסביר: "המחלקה מתפתחת. לכל אירוע יוצא צוות של כתב וצלם בעברית ובאנגלית. יש לנו עורכים מקצועיים. בשטח מתחילים להכיר אותנו יותר ויותר. יש כאלה שמוכנים לדבר רק איתנו, ולא עם ערוצים אחרים". כתבי INN משמשים גם כתובת לתלונות הציבור: "אנשים מתלוננים באוזנינו למה סגרו את ערוץ 7. אנחנו מרגישים בשטח את הצורך הזה".
קמפינסקי, (26), פתח תקוואי, בוגר ישיבת ההסדר במעלות וסטודנט למנהל עסקים, כולל ברקורד התקשורתי שלו את 'מהפכת התקשורת היהודית', כפי שהוא מכנה זאת בצחוק: "כשהתגייסתי לצה"ל במסגרת ההסדר רציתי להתקבל לגלי צה"ל. אז לא אפשרו בשום אופן לבני"ש להשתלב שם. סביב נושא מועמדותי התחולל מאבק שלם. אני אמנם לא הצלחתי להיכנס, אבל בתקופה שלאחר מכן נפתח הפתח גם להסדרניקים בגלי צה"ל".

הצורך בשידור יהודי ולאומי בא לידי ביטוי גם ברייטינג של מהדורת החדשות באנגלית בחו"ל. יעקב כץ (כצ'לה), מנהל קבוצת התקשורת של ערוץ 7, מספר על הנוצרים שאוהבים את הטלוויזיה של ערוץ 7: "המהדורה שלנו באנגלית משודרת מדי יום, דרך הלוויין, למכשירי הטלוויזיה של מיליוני נוצרים אוונגליסטים בדרום ארה"ב. גם בשיקגו רואים את החדשות שלנו דרך הלוויין. בקרב האוכלוסיה היהודית בעולם, כמעט כל בית לאומי שמחובר למסורת צופה בחדשות שלנו".

כדי לאפשר לאנשים לראות חדשות חיוביות ומאוזנות, אומר כצל'ה, נדרשת מאיתנו השקעה של מאות אלפי דולרים בשנה. ועדיין, זו איננה המילה האחרונה: "אנחנו מתכוונים לבנות אולפן, ולהרחיב את השידורים בעברית בהדרגה עד שנגיע לטלוויזיה של 24 שעות ביממה. אנחנו כבר חושבים על תכניות אירוח, סאטירה, ילדים ועוד".

כצל'ה גם מכוונן את עצמו לעידן הדור השלישי, אז יוכלו השידורים להיות מוקרנים על מסך הטלוויזיה ממש: "הדור החדש של מכשירי הטלוויזיה יהיה מחובר בחיבור ADSL לאינטרנט, כך שניתן יהיה לראות על מסך הטלוויזיה את השידורים מהאינטרנט. להערכתי, תוך שנתיים-שלוש כל ערוצי הטלוויזיה ישדרו באופן הזה".

העם מתגעגע לערוץ 7
הפורמט של מהדורת חדשות יומית בעברית באינטרנט החל לפעול לפני כחודש. המהדורה, בת עשרים דקות, משודרת בשעות הערב וכוללת כתבות ודיווחים בנושאי אקטואליה, תרבות ועוד. על-פי הנתונים הסטטיסטיים, עלה מספר הצופים במהדורה מכ-90,000 בחודש שעבר לכ-100,000 בחודש הנוכחי. העלייה המשמעותית במספר הצופים מצביעה כנראה על הרצון הקיים בציבור הדתי לצרוך תקשורת רק דרך פילטר המותאם להשקפותיו.

"נראה שאנשים צמאים לזה", אומר המפיק, פינחס קופר. "אני יודע על כמה אנשים תורניים מאוד שלא מחזיקים טלוויזיה בבית, וצופים במהדורה הזו. בשבילם זה בפירוש תחליף לשידורי הטלוויזיה הרגילים".

קופר מצביע על קהל היעד כאלו ש"רוצים לצפות במהדורת חדשות אמיתית, מאוזנת, מזווית סיקור אוהדת לימין ולארץ ישראל". לגבי זווית הסיקור הוא מוסיף: "יש לנו נטייה לסקר את מי שמכונים 'אנשי שלומנו'. אנחנו לא מתביישים. התקשורת היא כלי רב השפעה, וכמו שכל כלי תקשורת אחר מנסה להעביר מסר, גם אנחנו רוצים להשפיע בכיוון שאנו מאמינים בו".

הגישה הזו דווקא מזכה אתINNTV בהכרה מצד ערוצי תקשורת אחרים: כמה פעמים בשבוע משודרים בערוץ 10 בטלוויזיה חומרים שצולמו ושודרו בידי צוות INNTV. "הם יודעים שאנחנו נמצאים במקומות מסוימים, ומבקשים מאיתנו את החומרים תמורת קרדיט. אנחנו גם מקבלים חומרים מהם. היה לנו פעם שיתוף פעולה נדיר גם עם ערוץ 2: בלוויה של יוסי שוק, המשפחה הרשתה רק לנו לסקר את האירוע, כיוון שהכירה אותנו. ערוץ 2 ידע להגיע אלינו כשחיפש חומרים".

על האהדה שמקבלים כתבי הערוץ מצד המרואיינים והמצולמים מספרת מרים הופמן, כתבת ועורכת בערוץ: "בזמן הגירוש נצמדתי עם המצלמה למשפחת בן אריה במושב קטיף, כחלק מפרוייקט 'מפת ההתחברות' של INN. הפכתי ממש לחלק מהמשפחה, ונולד מזה סרט. אנחנו שומרים על קשר עד היום. אנשים מרגישים שאנחנו מיקרופון ישיר, שמתווך ביניהם לקבוצה המגזרית. התחושה היא מאוד משפחתית".

הופמן, תל אביבית בת 25, בוגרת לימודי תקשורת באוניברסיטת בר-אילן, מספרת כיצד הציגו הכתבים את עצמם בעבר כצוות של INN כדי להימנע מסטיגמה לא חוקית של ערוץ 7, עד שהתברר שההיפך הוא הנכון: "כל הניסיונות להשתיק את ערוץ 7 דווקא עוררו אמפתיה בציבור כלפינו כנציגים של הערוץ. כשאמרנו לאנשים שאנחנו מהטלוויזיה של ערוץ 7 הם שמחו, ואני לא מדברת דווקא על מאזין מתנחל ממוצע. הרבה אנשים מרגישים שהתקשורת חד-צדדית, והם רוצים משהו חדש. לכן אנחנו מעניינים אותם".

השידורים הללו ייחודיים לא רק מהפן הלאומי, אלא גם מהפן הדתי. את המהדורות מגישים גברים בלבד. ישנה הקפדה על לבוש צנוע של מרואיינות, כולל כאלה שאינן דתיות. ישנה גם הקפדה על ענייני לשון הרע ושאר הלכות הנוגעות לעשייה התקשורתית.

תרבות אחרת
הרוח הצעירה והמשפחתית שמנשבת במסדרונות מחלקת INN באה לידי ביטוי היטב בשיחה התוססת שהתנהלה ביני לבין יוני קמפינסקי ומרים הופמן, המשמשים בין השאר ככתבים בערוץ. יחד עם השובבות והקריצה, מדובר בעיתונאים בעלי תודעת שליחות גבוהה:
"השידורים שלנו נותנים לציבור הדתי-לאומי את הביטחון העצמי שלו. הוא איננו זקוק למקורות חיצוניים, שלא מדברים בשפה שלו, כדי להתעדכן", אומרת הופמן בלהט. "זה מוציא אותנו ממעמד הציבור המושתק, שדורכים עליו, שלא נותנים לו לזעוק, ובשלוש השניות שלהן הוא זוכה בשידור תוקפים אותו. כעת אנחנו יכולים לשמוע ולהשמיע את הקול של עצמנו".

קמפינסקי מספר על השפעה מרחיקת לכת שהיתה למגזין התרבות שהוא מגיש בשפה האנגלית: "התכנית שלי נקראת 'סלט ישראלי', ושם אני מציג את כל הטוב והיפה שיש בארץ. באחת התגובות שקיבלתי במייל של התכנית, נכתב: 'החלטנו להביא את הילדים שלנו לארץ, ושידורי התכנית שלכם היו חלק מהותי מההחלטה הזו'. יש בתי ספר בחו"ל שצופים בתכנית יחד במוצאי שבתות. אנחנו נותנים את תשובת המשקל לאנטי-ישראליות שהם סופגים שם".

מה בעצם ההבדל ביניכם לכתבים בערוצים אחרים?
קמפינסקי: "אנחנו נתייצב בכנסת עם כל הכתבים האחרים, אך נושיט את המיקרופונים גם לאלו שלא זוכים לקבל במה במקומות אחרים".

גם בתחום התרבות הוא מציג משנה סדורה: "אנחנו לא נותנים לרייטינג ול-SMS לבחור לנו את הכוכבים. אצלנו מחפשים את התוכן בתרבות. למשל, הצייר ברוך נחשון שמצייר את מערת המכפלה מביתו בחברון".

הופמן נזכרת ומוסיפה: "או למשל הזמר יצחק פוקס, שמנגן בסטודיו שלו במאה שערים, ועוסק גם בצורפות כלי קודש".

קמפינסקי: "תחת קטגוריית התרבות אנחנו מכלילים גם חסד. עשינו כתבה על נוער שהגיע מחו"ל כדי לאסוף בשדות ירקות לנזקקים".
הופמן מסכמת: "השאיפה שלנו היא להתפתח ולהציג אלטרנטיבה מוחלטת לתקשורת בכל תחום, כך שאנשים פשוט לא ירגישו צורך להדליק טלוויזיה אחרת".
בשידורי INN ניתן לצפות דרך אתר האינטרנט של ערוץ 7, בכתובת www.a7.org