בשבע 176: בעקבותיו של הרב

לא תמצאו כאן דרמה, מוסיקה מותחת או בדיחות. זהו סרט תיעודי על הרב קוק, חייו ותקופתו. אבל הסבלנות משתלמת

אמציה האיתן , ט' בשבט תשס"ה

אם אתם רוצים קצת להתנתק מהעולם הזה ולהישאב לתוך דרמה מרתקת, או שסתם בא לכם בידור ברמה טובה, הפעם אין לי פתרון בשבילכם. הסרט שמתארח במדורנו השבוע נכלל בקטגוריית הסרטים שרואים למען הידע הכללי, או במילים אחרות הסרטים שצריכים לראות, ולאו דווקא אלה שכיף לבלות איתם.

חברנו ידידיה אטלס, יחד עם חברת ההפקות 'אימייג", לקחו על עצמם פרוייקט חשוב ולא פשוט: להפיק סדרת סרטים שיספרו על גדולי ישראל. וכמו שאמר לי ידידיה: אם מתחילים, החלטנו להתחיל עם הגדול מכולם, הלא הוא הרב אברהם יצחק הכהן קוק זצ"ל.

נדמה לי שאין צורך להציג בפני קוראי העיתון את הרב קוק, אולם ישנם פנים רבים כל-כך לאיש הזה. חלקנו מזהים אותו עם השירים מלאי העומק שכתב, אחרים מודעים דווקא לפועלו הציבורי בהקמת הרבנות הראשית לישראל, ותלמידי החכמים ידגישו את הידע העצום והגאונות בפסקי ההלכה ואת הספרים הרבים שחיבר.

כל אלה יחד מלמדים על גדלותו הבלתי נתפסת של הרב, שכבר בילדותו נחשב לעילוי, וגדולי הדור היו נועצים בו בשאלות הלכתיות. שנת השבעים לפטירתו היתה המתאימה ביותר להוצאת הסרט המספר על חייו, ואכן, הסרט 'אורות הדרך' נותן תמונה מקיפה על דמותו ופועלו של מי שנקרא בפי רבים "הרב זצ"ל".

אין זה קל להוציא סרט על אדם שהסתלק מהעולם כבר לפני שבעים שנה ויותר. החומר התיעודי מאותה תקופה דל ביותר. מספר האנשים שזכו להכירו ויוכלו לספר על כך למצלמה גם הוא מועט, ועל כן יש להעריך במיוחד את מלאכת המחשבת שנעשתה בהפקת הסרט.

במהלך 36 הדקות של הסרט נוכל ללמוד על ההיסטוריה המפורטת של שנות חייו, בעזרת הקריינות המקצועית של יהודה ליכטנשטיין, ותמונות אילוסטרציה שחלקן מוכרות לנו. חלקן הלא מועט היווה, אפילו בשבילי, חידוש מרענן: עובדים עבריים, עלייה לארץ ישראל, ושאר תמונות גלות וגאולה.
נוסף לכך נוכל לשמוע על תורתו ועל רוחב העיסוקים שלו, בעזרתם של מגוון רחב מאוד של דמויות מפתח, או לפחות כאלה שהבמאי החשיב כדמויות מפתח. על מקומו של הרב אברהם שפירא בגלריה זו נדמה לי שלא יהיו עוררין. גם סיפורו של ר' מיכאל רוזנבליט, שהיה מבאי ביתו של הרב זצ"ל, יעניין את כולם, וכך גם הרב שאר ישוב הכהן, בנו של הרב הנזיר. לא כך הדברים באישים האחרים שנבחרו לגלריה, כמו ח"כ אפי איתם, או הרב הצבאי הראשי, תא"ל ישראל וייס.

לזכותו של הבמאי ניתן לומר שהצילומים נעשו עוד לפני ההתנתקות והמהומה שנוצרה סביבה, ועל כן קשה לחלוק על בחירת השחקנים בסרט. לחלופין, יאמרו רבים שזו בדיוק תורתו של הרב קוק, שידע למצוא בכל אחד את האור שבו, ולאחד את כולם בבירור הטוב המשותף.

מעבר לדיבורים אודותיו, ישנם גם ציטוטים מתוך כתביו ומתוך השירים הרבים שחיבר. יואל דרורי מעביר את הטקסטים בקולו העמוק וברגש הראוי, אך כאן עולה השאלה הגדולה, אם זהו הפורמט שבו יש לעסוק בתורתו העמוקה של הרב זצ"ל. את הדיון הזה יש להניח לפתחם של אנשי חינוך, אך ברור לכל שהסיפור ההיסטורי ייזכר יותר באמצעות סרט וידאו ולא באמצעות ספרים עבי כרס או חוברות עבודה.

השילוב בין הסקירה ההיסטורית לבין תורתו של הרב הוא שהופך את הסרט לכבד יותר מאלה שאנו רגילים לראות; ואולי באמת הגיע הזמן להשתמש במדיה הוויזואלית ככלי לימודי רב תוכן, ולא רק ככלי בידורי נושא ערכים.

המחיר של החלטה כזו הוא חוסר העניין שיגלו ילדינו הצעירים בסרט 'אורות הדרך'. אל תתאכזבו אם ילדכם בן העשר יאבד את סבלנותו לפני אמצע הסרט. הוא פשוט לא מיועד בשבילו. גם הנוער והבוגרים יותר יצטרכו לגייס את מלוא הריכוז כדי להפיק מהסרט את המיטב, אולם המאמץ בהחלט משתלם.

לדיווח על סרטים חדשים הראויים להיכנס למדור, או לסתם הערות מחכימות: amatsya@a7.org