בשבע 176: שקט, לא יורים

שאלת השבוע: מה דעתך על דרישתו של ח"כ רן כהן לירות ביהודים שפוגעים בעצי הזית?

חגית ריטרמן , ט' בשבט תשס"ה

עוד לא ברור מי אחראי לפגיעה בעצי הזית שבבעלות הפלשתינים ומה מניעיו. בכל מקרה, מדובר במעשה שרחוק מלהשתוות בחומרתו להתקפות השגרתיות על גופם ורכושם של יהודים ביש"ע.
ח"כ רן כהן לא המליץ מעולם לפתוח באש על פלשתינים שרוגמים באבנים רכב ישראלי חולף, אבל הזדרז לדרוש מהשב"כ להציב מארבים ולירות ברגליהם של ישראלים שפוגעים רק ברכוש פלשתיני.
לא קשה לדמיין כיצד היתה מטופלת בשיח הציבורי והתקשורתי קריאה של איש ימין לכוחות הביטחון לעשות שימוש בנשק חם נגד מפגינים אלימים מהשמאל. למרבה הפלא, ואולי בעצם לא, ההתבטאות מתירת-הדם של ח"כ כהן עברה די בשקט.

לא אצלנו. קשת רחבה מצדדים שונים של המתרס הפוליטי מגנה את דברי הח"כ הבכיר ממרצ-יחד.

להעמיד לדין מסיתים לרצח ומשתפי פעולה עם האויב
נדיה מטר, יו"ר תנועת המחאה 'נשים בירוק'

ח"כ רן כהן מבטא נאמנה את 'מורשת רבין ובן-גוריון': מורשת של שנאה למחנה היהודי-לאומי ונכונות לעשות הכל – עד כדי רצח יהודים – כדי לוודא שהמחנה הזה לא יגיע לשלטון. ראינו את זה ברדיפות היהודים מתקופת ה'סיזון' כשאנשי בן-גוריון הלשינו, רדפו ומסרו יהודים לידי הבריטים. הם אף רצחו בדם קר, בפיקודו של יצחק רבין, 16 יהודים מאוניית ה'אלטלנה' כשכל פשעם היה השתייכותם למחנה של מנחם בגין.

ח"כ כהן אינו היחיד המציע לרצוח יהודים השייכים למחנה הלאומי. פרופסורים, אנשי אקדמיה, סופרים ואישי ציבור – כולם כבר התבטאו בתקשורת הישראלית בעד רצח מתנחלים. "צריך היה לשתק אותם באמצעות ירי כדי לפגוע" (ח"כ אבשלום וילן, 'הארץ'); "בחיי כל מדינה או אומה יש יותר מאלטלנה אחת" (עמי איילון, 'ידיעות'); "רק כלי נשק אחד חסר היום בארסנל הנשק של צה"ל, והוא התותח הקדוש" (מאיר שלו, 'ידיעות'); "להתמודד נגד כל פרובוקציה שנועדה לגרור את צה"ל למלחמת אזרחים, אפילו זה יהיה כרוך בשפך דם" (יואל מרכוס, 'הארץ').

עד היום אלה רק דיבורים. אך דריכת הנשק של המח"ט בחברון כנגד נערים יהודים חייבת להדליק נורה אדומה אצל כולנו. אסור לנו לשתוק – לא על ההסתה לרצח של כהן ולא על האיום ברצח של המח"ט. אין ספק שאם חלילה הם יירו, תמיד יאשימו אותנו. את זה הם למדו מאליהו גולומב, ראש 'ההגנה' שאמר למנחם בגין ב-1944: "לא חשוב הדבר אם אנו נירה את הכדור הראשון במלחמת אחים, מנגנון התעמולה הוא בידינו. אנו נכוון את כותב ההיסטוריה, ותמיד תהיו אתם המתחילים במלחמת האחים" ('ארוכה הדרך לחירות', 1950).

הדרך למנוע מח"כ כהן לממש את חלומו וחלום חבריו היא לוודא שתקום ממשלה יהודית אמיתית שתדע שיש לירות באויב הערבי ושיש להגן על היהודים ועל נחלתם. ממשלה שסוף-סוף תעמיד לדין אנשים כגון רן כהן ושאר פושעי אוסלו ופושעי הגירוש, ותאשים אותם בפשעים נגד העם היהודי בארצו ובשיתוף פעולה עם האויב.@

"אביר זכויות האדם"? זו צביעות
עו"ד נפתלי ורצברגר, מתמחה בהגנה על זכויות האדם היהודי
במקרה הטוב מדובר בהצהרה נואלת שתכליתה לגרוף תשומת לב ופרסומת למי שאמר את הדברים. במקרה הרע מדובר בהצהרה גזענית המהווה הסתה לפשע מלחמה. זאת כיוון שירי אל עבר אדם בכוונה לפגוע בו בשעה שאותו אדם אינו מסכן את חיי היורה – זה פשע מלחמה לשמו. גם במצבים הקשים בתקופת האינתיפאדה הוראות הפתיחה באש של צה"ל מנעו ירי כזה.

מסתבר שהצביעות של מי שבעיני עצמו הוא אביר זכויות האדם חוגגת. זילות הערך של חיי אדם נובעת מהיותו של מי שמתירים את דמו יהודי באשר הוא יהודי.

אני רק יכול לדמיין את הקצף ואת הזעם של ח"כ רן כהן אם מישהו היה מעלה על דל שפתיו רעיון לירות במיידי אבנים פלשתינים או במשליכי בקבוקי תבערה פלשתינים.
ההצהרה האמורה, לפיה יש לפתוח בירי על אותם יהודים, מהווה לכשעצמה עבירה של הסתה למעשה אלימות והתרת דם. שתיקתו של היועץ המשפטי לממשלה, שנמנע מהעמדת ח"כ רן כהן על מקומו, גם היא מעוררת את התחושה כי דמם של המתיישבים ביהודה ובשומרון מופקר באמצעי התקשורת, בלא שגורמי אכיפת החוק עוצרים את ההסתה הפרועה.@

זו הסתה לרצח
ח"כ מאיר פרוש, אגודת ישראל

לא ברור אם אכן יהודים מעורבים בעקירת עצי זית של פלשתינים ביהודה ובשומרון, ואם יתברר לצערנו שכך הדבר – מדובר באנשי שוליים. סביר יותר להניח שמדובר בפרובוקציה שפלה: ערבים שמנסים להטיל אשמה במתיישבים יהודים.

טרם הוברר מי הם העוקרים, כבר יוצאים אנשי שמאל במסע הסתה חמור נגד המתיישבים כולם. להם זה כבר ברור, להם אין ספק. השנאה משבשת אצלם את שיקול הדעת והאחריות.

החמור מכל אירע כשמנהיג שמאל בולט ההין להכריז בריש גלי: "צריך לירות בהם ברגליים". בהם, משמע במתיישבים היהודים ביהודה ובשומרון. מחר עלול לקום צעיר מהשמאל הקיצוני, ולתרגם הכרזה זו לשפת המעשה. הטענה תהיה: זו פעולת סיכול לעקירה.

האיש שהכריז שצריך לירות הוא ח"כ רן כהן. אני מעיד עליו, כמי שמכיר אותו מדיוני הכנסת ומוועדותיה, שמדובר לכאורה באדם שקול ונבון. אז מה קרה שירד הפעם מהפסים? אין לי תשובה. הנושא הוא בתחום הפסיכולוגיה, וקשה לי להסביר את הסיבוך הנפשי של האיש. אולי זה מעיד על חוסר איזון נפשי, אולי מדובר רק בהתפרצות רגעית של השנאה המפעפעת באנשי שמאל קיצונים כלפי פטריוטים יהודים, מתיישבי חבלי ארץ ישראל.

תזכורת חשובה: לאחר רצח רבין ז"ל השמיעו אנשי השמאל עלילה מרושעת לפיה הביקורת הציבורית על הסכמי אוסלו היתה הסתה שעודדה את הרצח הנתעב. זה שקר, כמובן, עלילה שפלה. אך אם ביקורת ציבורית נחשבת הסתה, איך נכנה קריאה מפורשת לירות בנשק חם ביהודים?

אנו, היהודים החרדים, עוד זוכרים את פרשת רצח ד"ר דה-האן, שהיה דוברה הפוליטי של אגודת ישראל והקהילה החרדית בא"י. הקדוש דה-האן נורה למוות כשעזב את בית-הכנסת של בית-החולים שערי-צדק, וידוע מאלו חוגים יצאו הרוצחים.

האם אנו שוב עומדים בפני אלטלנה ורצח דה-האן או רבין? האם שוב יקרה מעשה שאסור שייעשה בקרב יהודים ושלא יכול לקרות על-פי תורת ישראל?
אני קורא בזה לח"כ כהן לחזור בו לאלתר מהכרזתו, שכמוה כהסתה מפורשת לרצח. עליו להביע חרטה על המילים הטמאות שיצאו מפיו, ויפה שעה אחת קודם.@

קשה לי להאמין שאמר זאת, זו שנאה תהומית
ח"כ הרב מיכאל מלכיאור, יו"ר מפלגת מימד

אין לי ספק שמי שעושה מעשה של עקירת עצים עושה מעשה נבלה בישראל, מחלל שם שמיים ברבים, ומחליש את אחיזתנו ואת צדקתנו בתורת ישראל ובכל מה שקדוש לנו. עד כאן החלק שאני מסכים עליו עם רן כהן, גם אם הוא לא היה מבטא את זה כך.

לגבי ירי בעוקרי העצים, זה רעיון אווילי ואומלל. אני לא יודע מאיפה בא לו רעיון כזה, אבל גם עם אנשים שאנחנו מאוד לא מסכימים עם דרכם, יש חוק ויש סדר. אנחנו לא הולכים ויורים באנשים שאנחנו לא מסכימים איתם.

אין לי מילים לתאר הצעה כזאת. יש לנו מדינה ויש לה כלים להשליט חוק וסדר וגם לטפל במי שמפר חוק כמו אלה שעוקרים עצים. אנחנו לא עושים דין לעצמנו, ובוודאי לא רוצחים אנשים, דבר פסול בכל קנה מידה.

קשה לי להבין מאיפה בא לו דבר כזה. כל זה בהנחה שהוא אכן התבטא כך, כפי שפורסם בעיתונות. קשה לי להאמין. אני מכיר את רן כהן כאיש ערכי: הוא ישב איתי בוועדה לזכויות הילד שאני הייתי היו"ר שלה, וטיפלנו בשאלות חמורות מאוד שנוגעות להפרות סדר של מתנחלים שתוקפים ילדים פלשתינים. אם יש מקרים הפוכים, של פלשתינים שתוקפים ילדים יהודים? ייתכן. בכל אופן, הצבא כמעט הרים ידיים מול תופעה זו, ואנחנו דרשנו שהצבא יטפל בה. אבל אף אחד לא חלם שנעשה דין לעצמנו.

קשה לי לתאר לעצמי שהוא באמת אמר דבר כזה. הוא אדם הגון בדרך כלל, אני מכיר את פעילותו רבת השנים. אם כן אמר, אז זה מבטא של שנאה תהומית ובאמת אין לי מילים.@

צה"ל אינו יורה באנשים בשל עבירות רכוש
אל"מ (מיל') משה הגר, יו"ר המכינה הקדם-צבאית ביתיר

הבעיה המרכזית בדבריו של ח"כ רן כהן היא חוסר ההבחנה בין חיי אדם לבין רכוש.
אני מגנה עקירת עצים. כחקלאי אני בהחלט מאמין שצריך לטעת ולא לעקור, וזה נכון לגבי כולם. ראיתי את המטע העקור. זה לא קל לראות מטע כרות, אבל ראיתי גם לפני כמה שנים שעקרו 1,000 עצים בסוסיא, בכרם של החקלאי בני מובשוביץ ושל צביקי בר-חי. העקבות הובילו לכפר סמוע. משום מה, מעולם לא נכתבה על זה מילה בעיתונים. אנו מבינים, אם כן, שיש כאן שימוש פופוליסטי באירוע.
כמג"ד במיל' וכסגן מפקד אוגדה במיל' במבצע חומת מגן, לא התרתי להשתמש בנשק נגד פלשתינים שמחבלים ברכוש, ומעולם לא ניתן בצה"ל היתר לירות בפלשתינים, קל וחומר ביהודים. ככל הנראה, רן כהן כבר מזמן לא שירת בצבא ואולי הוא שכח שצה"ל לא יורה באנשים, ודאי לא בשל עבירות רכוש.

חבל שלאחר הגירוש עוסקים בבעיות שוליים במקום בבעיות ביטחון מדינת ישראל ואזרחיה. כמובן, צריך לטפל בבעיות הללו, אך בוודאי לא בנשק אלא בחינוך, ואם יש צורך – גם באמצעות ענישה.
אני מקווה שיימצאו האחראים ושלא יוטל כתם על מפעל ההתיישבות כולו, שעוסק בבנייה.
אנחנו מחנכים לבנות ולטעת.@