בשבע 178: בסתר עליון

במוצאי השבת שעברה הלך לעולמו אחד מגדולי תורת הנסתר, זקן המקובלים, הרב יצחק כדורי זצ"ל # ראשי ממשלות ופשוטי העם שיחרו לפתחו כדי לקבל ברכה מפי הצדיק שזכה לגילוי אליהו וידע להוריד כוחות מעולמות עליונים

יואל יעקובי , ו' בסיון תשס"ו

זקן המקובלים, הרב יצחק כדורי זצ"ל, נפטר במוצאי שבת. הרב, שהיה בן למעלה ממאה, היה מאושפז במשך שבועיים בבית החולים 'ביקור חולים' עקב דלקת ריאות קשה וזיהום במערכת הדם.

הרב כדורי נולד בעיראק באחת השבתות של חודש תשרי. מחקר שערך איש ערוץ 7, יהושע המאירי, שהיה קשור מאוד לרב, העלה כי הוא נולד בשנת תרנ"ט (1898). המאירי, שעורך גם את האתר הרשמי 'כדורי.נט' (שממנו לקוח רוב החומר לכתבה), מספר כי הוריו של הרב השקיעו רבות בהשגת מלמדים מעולים לבנם. בילדותו עוד זכה להכיר את מנהיגה של יהדות בבל, ר' יוסף חיים בעל ה'בן איש חי' ולמד ממנו.

כבר בהיותו צעיר לימים הוכרה גדלותו בתורה, ובהיותו בן שבע-עשרה דרש בפני גדולי התורה בבגדד. לאחר דרשה זו הוא נתבקש שלא להרבות בדרשות מחשש לעין הרע. ואכן, הוא הוכר כל חייו כשתקן גדול המרבה לחייך, וגם כשכבר היה זקן מופלג ומפורסם לא נהג לדרוש ברבים.

תפילה בכוונה
בסוף ימי התורכים עלה הרב כדורי לארץ בפעם הראשונה בשיירת גמלים. כיוון שהיה גבוה מאוד (גובהו היה 1.92 מטר) מינוהו התורכים להיות קצין אחראי בכותל. הרב כדורי, שלא אהב את התפקיד, חזר לעיראק. בשנת תרפ"ח (1928) עלה הרב כדורי לארץ בפעם השנייה, דרך לבנון.

בתחילה הוא התחבר דווקא למקובלים האשכנזיים. הרב כדורי נכנס ללמוד בישיבה הספרדית 'פורת יוסף', ששכנה אז ברובע היהודי בירושלים. באותה תקופה פעלה בישיבה מחלקה מיוחדת ללימודי קבלה, והרב כדורי עסק בחכמה זו תחת הדרכתם של ראש הישיבה, המקובל הרב אפרים כהן, ושל המקובל הרב סלמאן אליהו, אביו של הראשון לציון הרב מרדכי אליהו יבלד"א, שלימד גם הוא בישיבה. התלמידים במחלקה זו לא הזניחו גם את לימוד הנגלה, ונוסף לעיסוק בש"ס ופוסקים הם עסקו גם בלימוד תורת האר"י ז"ל מתוך 'עץ חיים' ו'שער הכוונות'.

המוטו העיקרי שהנחה את הרב כדורי בעיסוקו בחכמת הקבלה היה חשיבות התפילה לפי כוונות המקובלים. המקובל שתורתו בנויה בעיקר על כוונות הוא הרש"ש, ר' שלום שרעבי, שהיה ראש ישיבת המקובלים הירושלמית 'בית אל' לפני כ-250 שנה. בנו של הרב אומר כי אביו סיפר שכשעלה לארץ היו כאן שישים מקובלים בלבד, כאשר 'מקובל' נחשב לדעת הרב כדורי רק מי שהתפלל 15 שנה על-פי כוונות הרש"ש.

לאחר נפילתה של העיר העתיקה במלחמת העצמאות פונתה ישיבת 'פורת יוסף' לעיר החדשה. הרב שהה בישיבה עד שנת תש"ל (1970), אז הפסיקו ללמוד בישיבה קבלה באופן מסודר.
בערך באותה תקופה נפטר הרב אפרים כהן, ומאז הוכר הרב כדורי כצדיק, ורבים החלו לשחר לפתחו.
לפרנסתו עסק הרב כדורי בכריכת ספרים. מכריו מספרים כי מלבד ההנאה שהיתה לו בלהעניק לספר חכמה כריכה חזקה, הוא נהג לעיין בספרים שהובאו אליו, וכך הגיע לכתבי יד עתיקים שצולמו בזיכרונו. תלמידיו מספרים כי הרב כדורי ניחן בזיכרון אדיר, שעזר לו גם בלימוד חכמת הנגלה, והוא היה בקי בש"ס בעל-פה.

לאחר שעזב את 'פורת יוסף' למד הרב כדורי שנים מספר בישיבת 'בית אל'. לאחר מכן עקר הרב עם תלמידיו לבניין אחר, שם הקים את ישיבתו 'נחלת יצחק'. בישיבתו ראה הרב משימה קדושה להקים דור חדש של מכוונים, כלומר תלמידי חכמים המתפללים לפי כוונות המקובלים, לאחר שהדור הקודם הלך ונכחד.

תפילה בכוונות המקובלים הנה עבודה קשה הדורשת זמן וריכוז רב. יהושע המאירי מסביר כי כוונה היא החיבור בין המוח ללב, "כמו בראייה, שבה ממוקדות העיניים בדבר אחד, כך ידע הרב לכוון לדבר מסוים ולפגוע בו עד שהשיג אותו".

גילוי אליהו בכותל
סדר יומו של הרב כדורי החל בשעה חמש ועשרים בבוקר. לאחר שהתפלל היה הרב אוכל פרוסת לחם, חצי תפוח אדמה אפוי, שן שום, ביצה קשה וחצי שמנת עם שקדים טחונים. הפעם הבאה שבה נפגש הרב עם אוכל היתה רק ב-11 בלילה. משעה 10 עד 12.30 היה הרב קורא 'חק לישראל', ולאחר מכן קיבל קהל. בשעה שלוש היה הרב עולה לישיבה, נח מעט ולומד קבלה עם תלמידיו.
לשאלתו של יהושע המאירי מי יירש אותו, ענה הרב כי ישנם מקובלים, וכדי לדעת מיהו מקובל באמת אמר הרב כי צריך לבדוק ממי קיבל.

הרב כעס מאוד על ירידת כבודה של חכמת הקבלה, ולמרות שבעצמו כתב קמעות, הוא הזהיר מפני קמע שכתבו מי שאינו ראוי לכך. הרב גם הזהיר שלימוד חכמת הקבלה מותר רק לראויים לכך, לאחר שלמדו נגלה. על מנת שגם אנשים רגילים יוכלו לזכות באורה של חוכמת האמת הוא יעץ ללמוד את הלימוד היומי של 'חק לישראל', שיש בו גם לימוד של החלק הפנימי בתורה.

למרות שבראיון עיתונאי שנערך עמו הכחיש הרב שזכה לגילוי אליהו, באופן אישי הוא גילה להמאירי שאכן זכה לגילוי כזה בכותל, ואף הראה לו את המקום המדויק שבו זכה לו.
לברכותיו של הרב כדורי יצא שם, ורבים נושעו מהן. המאירי מספר כי הרב כדורי הסביר לו כי "כמו שהגנב גונב והגזלן גוזל, כך החלש חולש. הרב ידע להוריד את הכוחות לארץ, והשכיל לומר את הדברים בצורה שייהפכו למציאות. הוא ריפד את האדם כך שגם אם ייפול, הנפילה לא תהיה כואבת. כשיצאת ממנו הרגשת שאתה מוכרח לקיים את הברכה".

ח"כים עולים לרגל
מעמדו הרוחני של הרב הקנה לו מעריצים גם מבין הסלבריטאים, שחלקם באו בחשאי ולא רצו להפיק רווחים פוליטיים מהביקור. המאירי מזכיר את הבדרן אלי יצפאן, ג'ודי ניר-מוזס-שלום, האחים יתום, בנימין בן אליעזר, עמיר פרץ, עיתונאים, לילי שרון וגם בעלה אריאל שרון, שבמכתביו להמאירי היה נוהג להזכיר: "וד"ש לחכם הצדיק". המאירי מספר כי הביקורים השפיעו על הדמויות האלו וקירבו אותם ליהדות, ולילי שרון אף הכשירה את מטבחה לאחר שנפגשה עם הרב.

"בניגוד למה שחושבים עליו", אומר המאירי, "הרב לא עסק כלל בפוליטיקה. הוא בא לכנסים של ש"ס ובירך, כי אמרו לו שזה יועיל לעולם התורה. כל פעם שסיפרתי לו שרוצים למסור חלק מארץ ישראל הוא אמר לי: 'בוא נגיע לשם', ואכן, טסנו איתו למקום והוא בירך. רק במה שנוגע לעזה הוא לא הסכים להגיע, כי דעתו היתה שעזה היא מקומם של שונאי ישראל". יחד עם זאת, הוא יצא נגד הכוונה לעקור מקומות תורה. יצוין גם כי נינו של הרב למד בישיבה בגוש קטיף.

המאירי מספר כי בתקופה האחרונה, עוד לפני הצונאמי, קרא הרב כדורי ליהודי העולם לעלות לארץ והזהיר מפני אסונות טבע שעתידים לפגוע קשות בעולם. הרב גרס כי העולם נמצא כעת בתקופת התמתקות, ואנחנו בדרך לשלום עולמי. הגאולה החלה לדעתו בהושענא רבה של שנת השמיטה האחרונה. עוד אמר הרב כי המשיח כבר בינינו, והוא כרגע במצב של חזקת משיח. הוא סיפר כי פגש את המשיח בט' במרחשוון תשס"ד. הרב סובר כי ייתכן שלחילוניים יהיה קל יותר לקבל את המשיח, "מפני שתודעתם האמונית פרוצה".

הרב כדורי נהג לומר להמאירי כי הוא אינו עוסק בקבלה, אלא בתורה ובכוחות התורה. כאמור, מומחיותו המרכזית, שאותה הנחיל לתלמידיו, היתה התפילה בכוונות המקובלים.
המאירי מספר על תהליך הפטירה של הרב, שבו היה נוכח: "בשעה 7.30 במוצאי שבת אמרו איתו וידוי, אך הוא המשיך לחיות. ב-9.40 הוא חזר להכרה, וביקש שיזיזו לו את חוטי האינפוזיה מהיד. כמה דקות מאוחר יותר הוא הניח את יד ימינו על עיניו, כמו בקריאת שמע, ולבו הפסיק לפעום. הוא היה כולו מואר. זו היתה ממש מיתת צדיקים".
Yoel_yakoby@shoresh.org.il