בשבע 180: 13 מי יודע?

'כוח 13', ספר חמוד וקסום, לוקח ילד חילוני למסע יהודי לקראת היכנסו לעול מצוות. מומלץ גם לילדים דתיים

עפרה לקס , י"ז בשבט תשס"ו

כוח 13 / סמדר שיר ואבי רט, איורים: הדס חורי. כריכה קשה, 254 עמ', הוצאת 'מבראשית', 'ידיעות אחרונות' ו'ספרי חמד'.

דניאל בורשטיין חוגג את יום הולדתו ה-12, ובמקום ליהנות מהחגיגה הגדולה והטעימה שהכינו לו הוריו הוא כועס. למה? כי כולם מזכירים לו שבשנה הבאה יש לו בר מצווה. דניאל, ילד חילוני מרמת גן, לא ממש מבין על מה המהומה. בר מצווה היא לא יותר מאשר מסיבה גדולה, שבאמצעות המתנות שניתנות בה אפשר להגיע ליורודיסני, לא? אבל כשבן דודו החייל המשוחרר ואפילו אחיו הציניקן אומרים לו שבר מצווה היא דבר שונה, חשוב ומיוחד, הוא ממש מתחיל להיות מוטרד.
מחשבותיו של דניאל אינן מניחות לו, ובסוף המסיבה הוא לא מצליח להירדם.

אל תוך הסיפור השגרתי הזה מגיח לפתע, מן השמים, איש קטן, חבוש קסדה ועטור זקן. האיש, שאינו מסגיר את שמו, מציע לדניאל לטוס איתו אל תוך השמים החשוכים וללבה של ההיסטוריה היהודית. ביקורו של המזוקן אינו חד-פעמי; מדי חודש, כשהלבנה מתחדשת, הוא שב אל דניאל המחכה בקוצר רוח ומפגיש אותו עם מציאות שהוא אינו מכיר.
כך צופה דניאל באנוסים בספרד ובחייל שיצא ללחום במלחמת יום כיפור. הוא משקיף על מסעם רב התלאות של יהודי אתיופיה, ועל העולים שעל אוניית אקסודוס. מקומה של המציאות הישראלית העכשווית – בדמותו של פיני גרשון, יש לציין – גם הוא לא נפקד.

דרך הסיפורים מגלה דניאל את חשיבות התפילין בשדרות שונות ובתקופות שונות בעם ישראל, ומתחיל להבין את הקשר של העם היהודי ל'קופסאות השחורות המוזרות'. בחודש האחרון שלפני בר המצווה שלו יביא האיש המזוקן את דניאל אל אדם שמסר את נפשו על הנחת תפילין בימי השואה האיומים. בתום המסע יגלה דניאל פרט מפתיע על הגיבור הזה...
סמדר שיר ואבי רט, מחברי הספר, השכילו לכתוב ספר מעניין וקסום, שמדבר בשפה של בני נוער צעירים, גם כאלה שאינם דתיים. הערכים שהמחברים ניסו 'לשתול' אינם מוסתרים, אבל הרצון לחנך, כך עושה רושם, אינו מעיק. דניאל הנער חי בסביבה האמיתית שלו, חווה חוויות של תלמיד ושחקן כדורסל ולא 'חוזר בתשובה' בסוף הספר. מצד שני הוא מתבגר, ונדמה כי הוא מפנים ומאמץ חלק מתעצומות הנפש של האנשים שבהם הוא צופה.

בתקופה שבה כל אחד סופק כפיים לנוכח הרמה הנמוכה של חומרי הקריאה לנוער, הספר הזה הוא בהחלט שינוי מרענן. הספר מומלץ לקריאה לא רק עבור בני נוער חילוניים, אלא גם עבור כאלה שמתכוונים להניח תפילין יום יום לאחר שימלאו להם י"ג שנים (ואפילו כאלה שמתכוונים להתחיל 30 יום לפני). חיבור אל מסירות הנפש היהודית היא משהו ששייך לכל המגזרים.