בשבע 180: בחזרה לחיים

המחנה הלאומי אוסף אט אט את שבריו ומתמקד במטרה: ניטרול קדימה. השיטה: עבודת שטח בנוסח פנים אל פנים. המסר: המפלגה של שרון ואולמרט דורסנית והורסת

אריאל כהנא , י"ז בשבט תשס"ו

התעוררות. בשבוע הבא הימין הפוליטי בישראל יחזור לחיים. אחרי גוש קטיף, אחרי עמונה, אחרי הסכסוכים הפנימיים, אחרי הייאוש, הניצוץ ניעור. אחד ועוד אחד, קבוצה ועוד קבוצה מתכנסים בתוך עצמם ומתחילים לפעול. זה קורה בבאר שבע, ברחובות, בצפון, בירושלים וכן גם בהתנחלויות – באותם יישובים שהדיכאון בהם היה נמוך מים המלח בחודשים האחרונים. "'קדימה' אינה משהו אמיתי", אומר יהודה עמאר, תלמיד ישיבת מרכז הרב, בן 28. "זו קבוצה של אנשים שאין לה מכנה משותף. הם הצטרפו אחד לשני מסיבות אישיות בלבד. מתנגדים ותומכים בהתנתקות יושבים שם ביחד. אנחנו הולכים לעצור את 'קדימה'". עמאר, כמו סוזי דים מרחובות, שבח שטרן משילה, יוני גולדבלט לבב מקריית חיים ואחרים, מקימים לתחייה בעצם הימים האלה את הענק הנרדם – השטח של הימין.

היוזמות אמנם מקומיות אך יד מכוונת מתעלת אותם, לאחר חשיבה, במסגרת מבצע אחד נרחב וממושך. "התכנון שלנו", אומר שותף בפרויקט השומר על עילום שמו, "הוא לאתר, על סמך תוצאות הבחירות הקודמות, ריכוזי מצביעים של הליכוד. ערים כמו ירושלים ופתח תקוה למשל. על פי הסקרים רבים במקומות האלה מתכוונים לתמוך ב'קדימה'. אנחנו נאתר את האנשים האלה באמצעות שיחות טלפוניות. את חלקם נשכנע בטלפון לתמוך באחת מחמש מפלגות המחנה הלאומי. לאחרים נשלח צוותי פנים אל פנים". אגב, מרכז מידע של עשרות טלפניות כבר החל את פעילותו השבוע. המודל הניצב לנגד עיני המארגנים הוא משאל המתפקדים בליכוד. אז היה קהל היעד קטן יותר. הפעם, מאידך, ההערכות הטכנית רחבה יותר ולרשות המארגנים עומד פרק זמן קצת יותר ממושך וגם הניסיון.
"הציבור צריך להבין את הקריטיות של המאבק", אומר בצלאל סמוטריץ'. "יש ייאוש מהמערכת הפוליטית ובכלל זה מהליכוד. אנשים אומרים 'מה ביבי יהיה יותר טוב?' זה נכון, אבל עדיין ככל שהליכוד יהיה גרוע 'קדימה' תהיה גרועה יותר. בראש ובראשונה כי ל'קדימה' תהיה לגיטימציה לעשות כל מה שהיא מתכננת ולליכוד לא". סמוטריץ' לקח על עצמו את הצד הוויזואלי של הפרויקט. לקראת הבחירות הוא וצוותיו יציפו את הארץ בשלטי חוצות וכדומה. בנוסף, הוא מנסה לתאם בין שלל היוזמות שצצו בשטח ממש בשבועיים האחרונים.

המסר המרכזי שיועבר במאמצי השכנוע יהיה ההרס. "קדימה תהרוס לא רק את ההתנחלויות אלא גם את עולם התורה. חוץ מזה הבעיה איתם היא הדורסנות. הם הולכים לשסות יד איש באחיו", אומר עמאר. או כמו שאומרים החבר'ה, "קדימה מפלגה הורסת".

פוליטיקה על שולחן הניתוחים

"אנו מעריכים כי ראש הממשלה ימות היום", ריצדו בשבת בבוקר מבזקי האינטרנט. את הדברים מסר לסוכנות רויטרס גורם בבית החולים הדסה. שרון כידוע עבר בהצלחה את הניתוח במעיו ולא מת. עם חזרתו לטיפול הנמרץ שב ושטף את הארץ גל שמועות חדש על מעורבות הפוליטיקה בשיקולים הרפואיים. הטענה, שאף גורם לא מוכן לומר אפילו באופן לא רשמי, היא ששרון זוכה לטיפול רפואי מיוחד ואולי מיותר בעיקר מסיבה פוליטית. או באופן מפורש יותר: כל עוד שרון בין החיים, קדימה מפיקה מכך רווח פוליטי, וגם בשיקול הזה מיודעים רופאיו של שרון בבואם לטפל בו.

שני הגופים, הדסה וקדימה הרוויחו ביושר את החשדות. רופאי הדסה שיתפו פעולה עם מצגת פתיחת תיקו הרפואי של שרון אשר בדיעבד מתברר שהיתה, לכל הפחות, חלקית. עד היום הם גם לא הציגו הסבר משכנע לשחרור המהיר של ראש הממשלה מבית החולים לאחר השבץ המוחי הראשון, ולאישור הכמעט מיידי שניתן לו לחזור לשגרה. היום ברור שאחת המטרות היתה מניעת פגיעה בקמפיין הבחירות של שרון.

מנגד, קדימה, כלומר אייל ארד ראובן אדלר ומשפחת שרון עצמה, מתחו בחמש השנים האחרונות את גבולות הציניות למחוזות חדשים. דוגמאות יש למכביר. למשל, הסיאוב השיטתי והמכוון של מרכז הליכוד ונטישתו אחר-כך בנימוק שאי אפשר לנהל מדינה דרך גוף שלטוני מושחת כזה.

אז האם האינטרסים הפוליטיים והעיתוי הרגיש של הבחירות משפיעים על הצעדים הרפואיים הקשורים להארכת חייו של שרון? על פי ארבעה רופאים המתמחים במצבים מהסוג בו נמצא שרון ולא חשודים באהדה לו או למפלגתו, התשובה שלילית. כולם אומרים פחות או יותר את אותו הדבר, אך איש מהם לא מוכן להזדהות.

"זה נכון ששני הניתוחים שהוא עבר הם הירואיים מבחינה רפואית. בדרך כלל, לכל אדם אחר שהיה מגיע במצבו אחרי השבץ השני, הרופאים היו אומרים שאין מה לעשות. פה החליטו לעשות פעולות שהן בסך הכל חסרות סיכוי, אבל אני לא חושב שהסיבות לכך פוליטיות. יש לחץ בתוך הקהילה הרפואית. הרופאים שמטפלים בשרון יודעים שבוחנים אותם בזכוכית מגדלת והם לא רוצים שמישהו יאמר שניתן היה לבצע פעולה מסוימת שהם לא עשו. יש גם לחץ של המשפחה. הם יושבים ליד מיטתו 24 שעות ומצפים שתעשה הכל, גם אם זה חסר סיכוי ואולי אפילו לא טוב לחולה, ואתה כרופא מושפע. אי אפשר אחרת.

"בנוסף, כאשר מדובר באישיות מפורסמת, יש גם לחץ ציבורי. אבל זה לא עובד ככה שאולמרט נותן הוראות לרופאים. הכל תלוי בנסיבות ובהחלט ייתכן שגם אדם אחר היה מקבל את אותו טיפול", אומר אחד מהארבעה. חברו חריף יותר. "שעה אחרי ששמעתי מה קרה אמרתי שזה אבוד. המציאו ניתוח בשביל אריאל שרון. עשו ניתוח במוח מת. בשבת האחרונה היתה התחלה של כשל מערכות וזה לא לכבודו כל מה שקורה עכשיו. אפשר להחזיק כל אחד עד אין סוף, אבל לפעמים צריך לתת לאדם למות. זה שיקול שעושים כל יום".

יכול להיות שהשיקול להמשיך לטפל בו פוליטי?
"אני לא רוצה לדבר על מניעים, אבל יותר נראה לי שהרופאים עלו על המסלול שמטפלים בו אפילו שזה מיותר ומאותו רגע הם לא מסוגלים לסגת. גם האשליה בימים הראשונים שהוא יתעורר היתה שקר. זו פשוט משיחיות, אמונה תפלה".

שלושת הרופאים מעריכים ששרון לא יחזיק מעמד זמן רב. שבועות. אולי חודשים. בכל מקרה, הם פוסלים את האפשרות שהטיפול בו יושפע מעיתוי הבחירות. יתירה מכך, הם לא מוציאים מכלל אפשרות ששרון יתעורר אף שתפקודיו, בלי ספק יהיו פגועים. הסטטיסטיקה היבשה מדווחת שאחד וחצי מכל מאה חולים במצבו חוזר להכרה. סיכוי מספיק גבוה כדי לפסול כל תיאוריית קונספירציה. סיכוי די נמוך, אבל שרון נחלץ מנמוכים ממנו.