בשבע 180: מכתבים למערכת

, י"ז בשבט תשס"ו

הנבחרת שלא נבחרה
בציבור הלאומי הולכת וגוברת לאחרונה הביקורת על ההנהגה של מועצת יש"ע, ולאחרונה אף החלו יוזמות של הקמת גוף חלופי להנהגת המאבק למען א"י .

אולם נראה שהבעיה המרכזית בהנהגה של מועצת יש"ע הינה העובדה שאנשים אלה לא עמדו מעולם לדין הבוחר כלפי הציבור אותו הם מייצגים, ואף אם חלקם נבחרו- אין בבחירה זו כדי להסמיכם כמנהיגי המאבק. ראשית, משום שלא לשם כך נבחרו, ובנוסף הגיע הזמן שלפחות הציבור שלנו יבין שמאבק על א"י אינו מאבק של ה'מתנחלים' אלא מאבק של עם ישראל כולו. רבים מאלו שגרים בתחומי 'ישראל הקטנה' תומכים במאבק ואינם יכולים להשפיע לא בהנהגת השטח ולא בהנהגה הפוליטית .
בעבר עלתה יוזמה מצד חה"כ אפי איתם לקיים מפקד לציבור הלאומי ללא השתייכות מפלגתית. נראה שיוזמה זו הינה הדרך הטובה ביותר ללכד את כל נאמני א"י, ולברר איזה קו מעדיף הציבור: הקו המתון של מועצת יש"ע או קו תקיף יותר אותו מובילים מתנגדיה .

יוסף זליקוביץ
איתמר


אל תסתכל במדים
מכתב גלוי למי שקרא לבני "נאצי":
אמש חזר בני מהצבא לביתנו בגוש עציון, כולו נסער. הוא ירד מהאוטובוס בטרמפיאדה בצומת הגוש לכיוון דרום, ואתה התחלת לצעוק עליו:"נאצי! ריצצת גולגלות של ילדים" וכדומה. הוא היה בשוק. כשאמרתי לו שבטח זה היה ילד הוא ענה שלא, זה היה מישהו מבוגר, נשוי. זה גם לא היה בעמונה (לא שזה היה מצדיק). כל חטאו של בני – שלבש מדי צה"ל. ואתה, שאינך מכיר אותו, ממש לא בחרת טוב. מדובר בבן נפלא שגדל ביש"ע והקדיש זמן רב ומסר את נפשו על ארץ ישראל כל חייו, כולל הרבה פעילות "בלתי-חוקית" במאחזים, ובעצמו עבר לא מעט פינויים (כמפונה). לאחרונה הוא עסוק בפעילות ענפה נגד הקמת הגדר, אפילו שהוא עכשיו חייל. כבר נמאס לו ששואלים אותו אם הוא היה בגוש קטיף לפני שמעלים אותו לטרמפ. כן, הוא היה שם, ואע"פ שהיה בצבא הוא הסתנן לשם לעזור ולעודד לפני הגירוש. וכן, הוא חייל, וחרף את נפשו כלוחם לתפוס מחבלים בשומרון ולהגן עליך. רציתי ללמד זכות עליך שאתה ילד, אבל לצערי זה לא נכון. כנראה שאתה סתם טיפש. אין דרך אחרת להסביר את שנאתך והתנהגותך המכוערת. אני ממליץ לך לעשות חשבון נפש רציני ועד אז לסתום את הפה.
בכאב,
אבא גאה מגוש עציון


גם הכותרת מצמררת
(בתגובה לכתבה 'סדום בעמונה', גיליון 179)
הצטמררתי מקריאת הכתבה 'סדום בעמונה' של אריאל כהנא. כולי מזועזעת מעומק השפל אליו יכולים להגיע שוטרים במדינת ישראל בחילול כבודן וצניעותן של בנות ישראל, בצורה כה שפלה ואכזרית.
עם זאת הופתעתי מרמת הפירוט והחשיפה בה בחר העיתון לתאר את המעשה. עיתון 'בשבע', כפי הידוע לי, בניגוד לעיתונים אחרים, בוחר לסווג ולצנזר את הדיווחים לקוראיו, לאופן המינימלי ביותר. העובדה כי מעשה נפשע זה בוצע בעמונה, אינה מתירה ומצדיקה דיווח כה מפורט (יחסית) של המעשה, כשם שהעיתון בוחר שלא לדווח על מעשים זהים המתרחשים בשאר חלקי הארץ מדי שבוע, לצערנו. לעניות דעתי, די היה בציון כותרות המעשה, או אף בתיאור כללי, והקוראים היו מבינים ומזדעזעים לא פחות, מבלי שתוקדש לכך כתבה שלמה ומפורטת.

רותי אהרונוב, באר שבע


מוטיבציה שלילית
(בתגובה לכתבה 'סדום בעמונה', גיליון 179)

בעבר היינו מנויים על 'מקור ראשון' כיוון שחשבנו שיש ערך לעיתון ימני. בעקבות פרסומן של כתבות חוזרות ונשנות בנושאים שהצניעות יפה להם- ביטלנו את המנוי.
לנו חשוב יותר החינוך שלנו ושל ילדינו, ואין לנו רצון ואפשרות לצנזר כל עיתון לפני שהוא נכנס הביתה. כתבתו של אריאל כהנא היא אכן מצמררת, אך לדעתנו אין לה מקום בעיתון הנפוץ בכל כך הרבה בתים, וזאת מכמה סיבות:
התיאור מזכיר צהובונים שכל מטרתם לחטט ולהעלות רפש מעל פני השטח במסווה של 'זכות הציבור לדעת'. מדוע היה צריך לפרט את מה שנעשה בתיאור כל כך לא צנוע?אפשר היה לכתוב באופן כללי יותר.
בנוסף, תיאורים מפורטים אלו יכולים לדעתנו להזיק למאבק על ידי שמפחידים את הציבור מלהשתתף בהמשך המאבק. העיסוק במה שקרה היה צריך להישאר בין כתלי האנשים שיכולים לדאוג שדבר כזה לא יקרה שוב.

אליהו ויוני האיתן, נריה

הופכים ל'ידיעות'?
(בתגובה לכתבה 'סדום בעמונה', גיליון 179)

נראה לי שהפירוט בכתבתו של אריאל כהנא היה לא ראוי ואף אסור הלכתית. האם הפכנו את 'בשבע' ל'ידיעות אחרונות' ו'מעריב', שכדי למשוך קוראים אנחנו חורגים מהגדרים המוסריים וההלכתיים שלנו? כשקראתי את הכתבה נזכרתי בכתבות שהיו לפני מספר חודשים ב'ידיעות אחרונות' על חנן גולדבלט, ששם מרחו על גבי 20 עמודי עיתון את התיאורים הפרטניים והמדויקים על מעשיו. לדעתי,זה נעשה כי זה מה שמושך אנשים לקרוא את הכתבה, ולא הפגיעה בנשים שנעשו בהן אותם מעשים. אני בטוח שהכתב חשב על כך, ועשה שיקול דעת, אבל צריך למצוא דרכים יותר נקיות ומתאימות כדי לעורר את הציבור שלנו.
חיים עזרן, כוכב יעקב

נשים בלבד
(בתגובה לכתבה 'סדום בעמונה', גיליון 179)

קראתי בזעזוע על מה שעשו שוטרי היס"מ לנערות יהודיות, ופשוט בכיתי. כדי שדבר זה לא יקרה שנית, עלינו להודיע ולדרוש שבכל פינוי רק חיילות ושוטרות יוכלו לגעת בבנות, ולשוטרים וחיילים יהיה אסור לגעת בבנות. על כל הח"כים, מועצת יש"ע ומטות המאבק להודיע מראש בתשקורת שאם תנאי זה, שהוא בציפור נפשנו, לא יתמלא- תהיה אלימות. רק אם נעמוד על כך עד הסוף מראש, הם לא ייתנו לאף שוטר לגעת שוב בבנותינו.
ישראל אשרי, חיפה


הבהרה:
בעקבות התלונות הרבות שהגיעו השבוע למערכת 'בשבע' ביחס לכתבה 'סדום בעמונה', מתפרסמים דברי הסבר והתנצלות בטור 'שולחן עורך' בעמ' 8.