בשבע 182: קריאה לקלפי

למרות השנה האחרונה, אסור לשבור את הכלים ולהימנע מהצבעה # מכתב למגורש המיואש

ערן שטרנברג , ב' באדר תשס"ו

אנא מכם, ידידי. הצביעו, כי למרות הרצון העז לבעוט, לבעיטה במערכת הזו אין שום משמעות (בניגוד למערכות אחרות, שם בעיטה עשויה להיות פגיעה בול). לכל מי שמרגיש צורך עז לשדר דה-לגיטימציה למערכת אזכיר שגם אחינו החרדים, שמלכתחילה סירבו לבטא הכרה כלשהי בערכה של המדינה, לא נמנעו ברובם מלהצביע ו'לחטוף ככל האפשר', כמשלו המפורסם של החפץ חיים. את אי הכרתם הם דאגו לבטא בצורות אפקטיביות יותר.

הצביעו, כי כדי שהבעיטה במערכת הזו תורגש, צריך שחמישית מאזרחי המדינה יחליטו שלא להצביע, כפי שעשו ערביי ישראל לאהוד ברק בבחירות 2001, וגם אז שידור המסר הצליח כי קולותיהם חסרו מאוד לשלטון ה'נכון', כלומר לשמאל... תסריט מקביל מצד ימין נראה דמיוני.

הצביעו, כי ממילא איש אינו משלה את עצמו שבית המקדש והמשיח יבואו מהפוליטיקה. הטענה שעצם ההצבעה גורמת לאשליה המשתקת מוחות יצירתיים מלחשוב כיצד נחלצים הבוץ, לדעתי, אינה נכונה (לא שיש תכנית, אך אי אפשר לתלות את העדר התכניות בכך שאנשים עוסקים בפוליטיקה).

הצביעו, כי מאות אלפים נאבקו עמנו בשנתיים האחרונות, ובתום לב הפסידו חודשי עבודה וממון רב. חלקם ממש ישנו בשטח ואכלו חצץ. אותם המונים ניסו בכל כוחם ומאודם למנוע את החורבן, והם לא אשמים בכך שהמאבק נכשל! כעת, חלק ניכר מהם מאוים בעצמו בעקירה... אז נכון שלא בטוח שכל מגורש יוכל פיזית ונפשית להיאבק בחורבן נוסף בשנים הקרובות, אך המינימום של הכרת הטוב מחייב אותנו להשקיע לפחות את המאמץ הקטן הכרוך בנסיעה לקלפי. גם אם אנחנו בטוחים שזה לא יועיל, רבים מהם סבורים שזה עשוי לעזור, וראוי שנכבד את דעתם. בלאו הכי אין נזק רב בכך.

הצביעו, כי נכון שבכנסת קרוב לוודאי שלא יימנעו עקירות, אך (ויסלחו לי חברי שיטענו שאני חוטא בשפתי ומחליש) במקרה שיוחלט על זוועה נוספת, יש מרחב רב לתמרון בוועדות השונות, שבו ניתן להשיג הישגים באינספור סעיפים ותקנות... בנקודה זו כבדו עלי אצבעותי, ואיני מסוגל להרחיב, אך ממקום שבתי הבלתי מלבב בקרוואן ביד בנימין אני יכול להעיד שאי אפשר לזלזל בדברים כאלו. נכון שאמירות כמו "אם אתה לא מצביע, אתה מצביע בעצם לקדימה" אינן עושות רושם רב, ובמידה מסוימת של צדק, אך אי אפשר להתחמק מכך שהימנעות מהצבעה היא סטירת לחי בדמות נזק ממשי לרבים מאלו שנאבקו בתום לב עבורנו. זה לא הוגן.

הצביעו, כי לדעתי כל אחד יכול למצוא בסופרמרקט הפוליטי מפלגה שתפיק מקולו תועלת כלשהי למאבק על הזהות היהודית ועל ארץ ישראל: לתומכי האחדות במאבק – יש למי להצביע, לאלו שתומכים במאבק אסרטיבי וקצה נפשם באחדות העקרה לשיטתם – גם יש למי להצביע, ולאלו שאינם רוצים להצביע – ישנן מפלגות שאם יתנו להם את קולם, לפחות יספרו זאת וידעו בוודאות שהם התכוונו שלא להצביע...

לכן, אחי המגורשים, אנא נקו מתודעתכם את האשליה כי מהמפלגות יבליח אור על ציון, ואל תדמיינו את המשיח מופיע לפתע מהכנסת במלוא הדרו. אבל למען השם, סתמו את האף, גררו את רגליכם לקלפי, והצביעו!