בשבע 183: איפורים לפורים

איך להתחפש בבדיחות, אך גם בבטיחות

פינחס קופר , ט' באדר תשס"ו

מתאפרים
----------
• בחג פורים הילדים מורחים על עצמם שלל צבעי איפור, אשר רובם מכילים חומרים רעילים כגון: בנזין, טלק, שמן מינרלי, פחם זפת ועוד. החומרים הללו עלולים לגרום נזק כמו אקזמות, פריחות, דלקות ופצעים, כפי שקורה לילדים רבים בימים שלאחר פורים.
• דרך בריאה ומקורית להתאפר בפורים היא באמצעות תבלינים. התבלינים הם למעשה צמחי מרפא מיובשים המכילים צבעים טבעיים, אתם ניתן להצטבע ולמרוח על הפנים ללא חשש.
• דרך יצירת הצבע הנוזלי, היא לערבב את התבלין עם תה ירוק או תה רגיל בטמפרטורת החדר, או אפשר גם במים, בכמות הרצויה (ביחס של 1 ל-1 או יותר, תלוי בחוזק הצבע ובסמיכותו, לדוגמא, כף תבלין על כף תה).
• מומלץ להכין את הצבעים יום או יומיים קודם לפורים כדי שריח התבלין יתנדף. איך יוצרים את הצבעים? ליצירת צבע צהוב מערבבים תה ירוק וכורכום. ליצירת צבע כתום או אדום מערבבים תה ירוק ופפריקה מתוקה. ליצירת צבע אפור ניתן לערבב תה רגיל עם כמון או אגוז מוסקט. ליצירת צבע ירוק ניתן לערבב תבלין פטרוזיליה עם תה רגיל. אפשר ליצור גווני צבע באמצעות ערבובים של תה צמחים מסוגים שונים עם התבלין. למשל, לקבלת צבע סגול, ניתן לערבב תה פירות יער עם פפריקה מתוקה.
• ליצירת איפור מלחמה, ניתן ליצור צלקות ופצעים מפחידים על העור ע"י ערבוב של ג'ל אלוורה עם פפריקה מתוקה ולמרוח בשכבות בולטות מעל פני העור.
• להסרת האיפור – לשטוף עם מים וסבון.

תחפושות בטוחות
------------------
• בעת הכנת תחפושות ביתיות, יש להקפיד על שימוש בחומרים שאינם דליקים. צמר גפן, נוצות טבעיות ויריעות מפלסטיק הם דוגמה לחומרים שעלולים להיות דליקים.
• יש להקפיד כי התחפושת תאפשר לילד להיות נייד ושתהיה נוחה. יש לוודא כי היא לא לוחצת על הגוף, ושהמסכות תכלולנה פתחי אוורור למניעת חנק.
• לא מומלץ להתקרב למקור אש כלשהו עם תחפושת. התרחקו מתנורים, סיגריות וכדומה.
• בשנים הראשונות מומלץ לא להלביש תלבושת מסרבלת המונעת מהפעוט לנוע באופן חופשי (נעליים דמויי חיות, זנב שמקשה על הישיבה, קופסא במקום בגד וכדומה). וותרו על צווארונים חונקים, אביזרים שיש להחזיק בידיים. הקפידו שהתחפושת לא 'עוקצת' או 'מגרדת'.
• הליצן – משעשע ככל שיראה בעינינו, יכול להפחיד מאוד פעוטות עד גיל שנתיים. לא מומלץ להתעקש ולגרום לפעוט "להתיידד" איתו.
• אל תעמיסו על התחפושת אביזרים רבים מדי, גם לא כאלה שיש להחזיק בידיים (מקל סבא, שמשיה, בלון ועוד).
• חובה לוודא שהתחפושת – כל התחפושת – איננה דליקה.
• תחפושות מבד סינטטי עלולות לגרום לגירוי עור התינוק – יש להלביש אותן מעל לבגד תחתון, כך שלא יבואו במגע ישיר עם הגוף.
• צווארונים עשויים תחרות, מלמלות או פרוות – חשוב להרחיק מהפנים ומהעור החשוף. כמו כן, יש לדאוג שלא ילחצו או יחנקו.
• אביזרים נילווים – להימנע מלהשתמש בכפתורים גדולים או פונפונים או כל אביזר אחר אשר הפעוט עלול למשוך, לנתק, לקחת לפה ולבלוע.
• שדה ראיה וכובעים – שימו לב לא לחבוש לפעוט כובע שמגביל את שדה הראייה שלו. בעיקר בחנו את הכובעים המכסים את הראש בצדדים (תחפושת חתול, נמר, ארנב) או כובע שיורד נמוך על העיניים.

(תודה ל'פילסברי', 'תבליני מימון' ורשת 'שילב' על סיועם בטיפים).

רבקה קופר


המטבחון
=======================================================
אוזני המן בריאות ומפתיעות – ממולאות בפירות יבשים ודבש
=====================================

(באדיבות השף הרפואי, ד"ר רני פולק – ראש סדנאות בישול רפואיות בשיטת 'הדסה אופטימל')

החומרים
---------
חצי חבילת עלי פילו
2 כוסות פירות יבשים מעורבים (תמרים מגולענים, אגוזי ברזיל, אגוזי מלך ועוד)
2 כפות שמן אגוזים
2 כפות סילאן
מעט קינמון
2 כפות וודקה וניל

אופן ההכנה
-------------
• חממו מחבת וערבבו בה את הפירות היבשים, הסילאן ואת כפות הוודקה.
• פרסו עלה פילו ומירחו אותה בשכבה דקה מאוד של שמן אגוזים. פרסו מעל העלה, עלה נוסף.
• חיתכו את זוג העלים לשש. שימו במרכז מעט מלית וסגרו לצורת אוזן.
• אפו כעשר דקות בחום של 200 מעלות. כדקה לפני הסיום מירחו את המאפה במעט סילאן על מנת לקבל צבע מתאים.
חדש על המדף
==========================================================
מאוזן לאוזן
=======
הנה מקבץ חידושים קצר בתפריט אוזני ההמן: קונדיטוריית 'פרח' מגוונת עם בצק מקמח מלא וסוכר חום במילוי פירות יבשים, תמרים ואגוזים, עם בצק פריך עם חמאה במילוי אגוזי קשיו ועם בצק שוקולד תפוז במילוי שוקולד רוזמרי (500 גרם, 40 ש"ח). 'הקסטר' מציעה אוזניים מבצק פריך של חמאה ושקדים בעיבוד מיוחד השומר על פריכותם, במילוי פרג, אגוזים, תמרים ושוקולד (350 גרם, 24 ש"ח). 'בן עמי' מפתה עם אוזניים מבצקים שונים לטעמכם, החל בפריכות וכלה בבצק שמרים, ממולאות בכל טוב יצירתי (500 גרם, 49 ש"ח). 'בונז'ור' מחדשת עם אוזני המן בבצק פריך בשחור-לבן, במשחק צבעים וטעמים ייחודיים באמצעות קיפול של שני סוגי בצקים פריכים, לצד טעמים מקוריים כמו מלית קרם קוקוס ושוקולד רוזמרי (500 גרם, 12.50 ש"ח). 'לחמי' מציעה אוזניים מבצק נימוח, רך ונמס בפה במילוי עשיר של פרג, תמרים ושוקולד (280 גרם, 14 ש"ח). 'גידרון' (בסניפי 'שופרסל', 'היפרנטו', 'קוסמוס' ו'ברכת רחל') מגוונת באוזניים במשקל 45 גרם ליחידה, במילוי שזיפים הפונה במיוחד למבוגרים שבנינו (500 גרם, 12 ש"ח).

(תמונה מס' 1 – אוזני המן)
גלאט כושר
=======
חיטוב הגוף אינו עניין של משקל בלבד. ארגוני הבריאות ממליצים לכולנו לצעוד כ- 10,000 צעדים ביום לשמירת הבריאות ולהפחתת הסיכון לחלות במחלות כרוניות. דיאטות "כאסח" ללא פעילות גופנית יעילה לשריפת קלוריות, תשיג תוצאות חלשות ולא מספקות. כדי להשיג תוצאות מהירות וטובות מומלץ לבצע פעילות גופנית בטווח דופק מטרה עפ"י מטרת האימון (שריפת שומנים, שיפור הכושר, שיפור סבולת לב ריאה ועוד). מאמן הכושר האישי החדש, ה- TG-223, המשווק ברשת 'מגה ספורט', מציע פתרון יעיל, מעוצב וחסכוני למדידת הדופק בעת הפעילות. בעודך מביט במסלול ההליכה או הריצה, מאמן הכושר שלך עוקב אחר פעילותך הגופנית, סופר את מספר הצעדים שצעדת, מחשב את המרחק שעברת ומספק תמונת מצב מדויקת ועדכנית. תוכל להזין במכשיר את היעד היומי לשריפת קלוריות רצויה ולבדוק בכל רגע עד כמה אתה קרוב ליעד היומי. המכשיר כולל חיישן המודד את הדופק ע"י הצמדת האצבע לחיישן פוטו אלקטרי ייחודי, סטופר ושעון לביצוע אימונים המשלבים מטרות זמן. המחיר – 149 ש"ח. עוד פרטים באתר www.ygl.co.il.

(תמונה מס' 2 – מאמן כושר)

תפרו לי תיק
========
'טריפ', רשת תיקי אופנה, עסקים ונסיעות, ב'משביר החדש לצרכן' ובחנויות התיקים המובחרות, משיקה קולקציית אביב ראשונה של תיקי נשים ליום ולערב, בשלל גזרות וצבעים אופנתיים. המגוון כולל תיקי עור, דמוי עור, קנבס ובד, בשלל מראות, מקלאסי-סולידי ועד טרנדי ועונתי. לצד העור והזמש החלקים והקלאסיים מככבים תיקים בשלל עיבודים חדשניים כמו עור שבור במראה וינטג', עור מקומט, עור הפוך בטכניקת גילוף, תיקי שק גדולים עם ידיות קלועות, תיקים בגזרת גופיה, תיקי עבודה מרווחים עם חלוקה פנימית ותיקי ערב. לצד השחור והלבן תמצאו גווני אדמה שונים ונגיעות צבע מרעננות בבורדו, ירוק וכתום (249-899 ש"ח). קולקציית תיקי דמויי העור, הוויניל והסקאי מציעה תיקים מחוררים במראה תחרה, תיקי שק עם ידיות חבל, תיקים דו-צדדיים ועוד, בצבעי שחור, לבן, כתום, זהב, נחושת ועוד (99-279 ש"ח). תיקי הבד והקנבס מופיעים במראה קייצי, צבעוני וצעיר במראה חלק, מפוספס או בשלל הדפסים פרחוניים עם תיפורים בולטים, ידיות קלועות ובטנות צבעוניות (99-279 ש"ח).

(תמונה מס' 3 – תיק)

נכנס יין
=====
שתייה כדת, מחייבת הקפדה על טעם טוב. הנה כמה בקבוקים שישמחו לארח לכם חברה בסעודת הפורים. יקבי 'רמת הגולן' מקרבת אלינו את הרמה והחרמון עם 'ירדן הר חרמון אדום 2005' – יין אדום יבש, שופע ניחוח דובדבנים, גרגרי יער ושזיף בשילוב רמזים של פלפל שחור, עשבי תיבול ותבלינים (38 ש"ח). הדגם הלבן, צעיר ויבש, עשוי ענבי סוביניון בלנק ומעט ענבי אמרלד ריזלינג בתסיסה קלה, בניחוח מלון, פירות הדר וקיווי לצד צמחי תבלין טריים (38 ש"ח) ועם 'גמלא סנג'ובזה 2003' – יין ארומטי בניחוח פרי גרגרי יער, דובדבנים ופרחים מיובשים, יחד עם רובדי תבלינים, וניל ואלון (62 ש"ח). יקב 'בנימינה' משיק שני יינות מתוקים תחת המותג PRIVILEGE – פקיעין אדום ומוסקט אלכסנדרוני לבן. ה'פקיעין' בגוון אדום-חום עמוק, בניחוח פרי בשל וריבתי וה'מוסקט' מחוזק בברנדי, בגוון זהוב מבריק וארומה פרחונית (39.90 ש"ח). יקבי 'ברקן' מקנחת עם ליקר STOCK בטעמי קפה, אמרטו שקדים ושוקולד, בהשגחה מהודרת של 'חוג חתם סופר פ"ת' (20 ש"ח).

(תמונה מס' 4 – יינות)

שווה לדעת
=========================================================
• חברת Cal משיקה את כרטיס ה- Prepaid – wishUcard – כרטיס מתנה חדשני בעל ערך נקוב, ממותג במיטב המותגים המובילים בישראל, שיימכר בסניפי ה'קו-אופ', 'הום סנטר' ו'ניו פארם'.
• רוכשים משחת 'ויטה מרפן' לחיטוי וריפוי פצעים וחתכים ומקבלים במתנה קרם גוף של ג'ונסון אנד ג'ונסון, ברשת 'ניו פארם', עד ה- 31.3.
• בקניית 'ניקיטה' – תכשיר טבעי להשמדת כינים, תקבלו במתנה טושים זוהרים בצורת פרח, ברשתות 'סופר פארם' ו'ניו פארם', עד ה- 31.3.
• 'יקב בנימינה' משיק לכבוד פורים סדרת ליקרים בטעמים (שוקולד, וישניאק, אפרסק וקרם קסיס) באריזה מהודרת הכוללת גם זוג כוסות שוט תואמות. המחיר, 49.90 ש"ח.
• רשת אורנג' משיקה את שירות ה- playlist האישי שלך בספריית המוסיקה הוירטואלית שבמכשירך הסלולרי מהדור השלישי – אתך בכל מקום וללא מגבלת זיכרון.
• בקניית שישיית בירה 'גולדסטאר' תקבלו במתנה דיסק אוסף שירים, בכל רשתות השיווק, עד ה- 31.3.
• קונים משקפי ראייה ממותג KOYA ברשת 'אופטיקנה' ומקבלים זוג משקפי ראייה נוסף מכל מגוון קולקציית החנות, עד גמר המלאי.
• רשת 'הום סנטר' ממתגת את תחום העיצוב ומקימה את HOME COLLECTION – מותג גג המאגד את מחלקות העיצוב ברשת תוך בניית יתרון בולט של אופנתיות, עיצוב עדכני ואיכות גבוהה עם מחיר אטרקטיבי.
• בקניית ארוחת ילדים ברשת 'אווזי' תקבלו מתנה לבחירתכם: כובע פונפונים, צעיף צבעוני, רעשנים, מסכות ועוד מגוון הפתעות, עד ה- 31.3.
• כל תרומה (שקל מול שקל) ל'עמותת חיים' למען ילדים חולי סרטן בישראל, תוכפל ע"י בנק הפועלים, עד ה- 29.3. לפרטים: 03-6120494.
תוספות לרזרווה

פרג
----
• את כבודן של אוזני ההמן אף אחד לא יכול לקחת מהן, יחד עם זאת, לפעמים אנו שוכחים כי חג הפורים הינו אולי החג הגדול של הפרג.
• הפרג הינו רכיב תזונתי אקזוטי במיוחד. נהוג להוסיף אותו דווקא לסוגי לחם שונים, לסלטים וירקות ובעיקר בשביל הטעם, הארומה והצבע. בצורתו הטחונה יכול לשמש הפרג גם כמעבה לאפיה, כמילוי וכחומר "מחבר" בתערובת של מאפים.
• אבותינו גידלו את הפרג כצמח תעשיה והפיקו ממנו שמן פרגים. הם גם השתמשו בזרעים לתיבול לחם ומיני מאפה.
• הרמב"ם המליץ לאנשים הסובלים מנדודי שינה "לצקת על ראשם ולפטם את נחיריהם בשרף פרג".
• יהודי תימן מכנים את הפרג "אבו אל-נום" – אבי השינה. מהפרי הם מכינים תה המרגיע את הסובלים מנדודי שינה. יהודי מרוקו מכנים את הפרג "בן-נעמן" ומשרה זרעי פרג משמש להם להרדמת ילדים קטנים. יהודי פרס והודו משתמשים במשרה המופק מזרעי הפרג כתרופה לכאבי בטן, לבעיות עיכול ולנדודי שינה. יהודי אלג'יר כותשים את הזרעים, מערבבים אותם במי פרחי תפוז או יסמין, מכינים מהעיסה תחבושות ומניחים אותן על הראש, תרופה לכאבי ראש ולנדודי שינה.
• חלב שבישלו בו זרעי פרג יעיל לטיפול בשעלת.
• ב-100 גרם פרג יש כ-530 קלוריות, כ-45 אחוז שומן וכ-1500 מ"ג סידן. הפרג מכיל גם מגנזיום, ברזל ואבץ וכן סיבים תזונתיים המסייעים למערכת העיכול. הפרג מכיל גם 20% חלבון מן הצומח ו-45% שומן.